Reklama

Niedziela w Warszawie

Jednoczyć wokół dobra

O zawierzeniu Opatrzności Bożej, udziale świeckich w życiu Kościoła i patrzeniu na świat przez okulary wiary z s. Krystyną Jasińską rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 21/2024, str. I

[ TEMATY ]

siostry służebniczki

Archiwum SKJ

S. Krystyna Jasińska, Służebniczka Starowiejska Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej

S. Krystyna Jasińska, Służebniczka Starowiejska Najświętszej Maryi Panny
Niepokalanie Poczętej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: W tym roku mija 25 lat od beatyfikacji przez św. Jana Pawła II Edmunda Bojanowskiego, założyciela zgromadzeń sióstr służebniczek. Co oprócz osoby założyciela łączy wasze zgromadzenia?

S. Krystyna Jasińska: Łączy nas jeden charyzmat i wspólna duchowość. Jedyne, co nas odróżnia, to strój. Od 1991 r. tworzymy Federację Sióstr Służebniczek NMP, w skład której wchodzą służebniczki śląskie, dębickie, wielkopolskie i starowiejskie. Chcemy dzielić się swoim doświadczeniem, swoją misją i realizacją charyzmatu, popularyzować duchowość w środowiskach, w których żyjemy i pracujemy, ale także wypracowywać wspólne działania w zakresie wychowania, apostolstwa, formacji.

Reklama

Jednym z filarów waszego charyzmatu jest praca wychowawcza wśród najmłodszych

Bł. Edmund Bojanowski doskonale wiedział, jak ważna jest edukacja i wychowanie dzieci, szczególnie w biednym środowisku wiejskim, dlatego postanowił coś z tym zrobić. Sytuacja, w której się znalazł w 1849 r. – epidemia cholery w Księstwie Poznańskim, duża śmiertelność ludzi, ogromna rzesza sierot – skłoniła go, jako człowieka wierzącego, wrażliwego, a przede wszystkim społecznika, do tego, aby temu zaradzić. Dlatego wymyślił ochronki, aby chronić dzieci przed samotnością, biedą, złym wpływem środowiska czy zepsuciem. Wiedział, że jako mężczyzna sam sobie nie poradzi. Z lokalnego środowiska zaprosił do współpracy wiejskie dziewczyny. 3 maja 1850 r. w niewielkiej chacie w Porzeczu założył pierwszą ochronkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczególnym rysem duchowości służebniczek jest zawierzenie Bożej Opatrzności. Z czego ono wypływa?

To jest jedna z głównych cech naszej duchowości, obok prostoty, miłości i służby. Wychowanie do zawierzenia Bożej Opatrzności bł. Edmund wyniósł z domu rodzinnego. Jako czterolatek śmiertelnie zachorował. Nie dawano mu żadnych szans na przeżycie, ale jego matka, Teresa Bojanowska, z domu Umińska, udała się na Świętą Górę do Gostynia, by tam, przed znajdującą się w bazylice Pietą, z głęboką wiarą prosić Boga o uzdrowienie. I rzeczywiście Edmund powrócił do zdrowia i życia. Jako wotum wdzięczności ofiarowała właśnie Oko Bożej Opatrzności. Edmund od najmłodszych lat wzrastał w zawierzeniu Bożej Opatrzności. W swoich dziennikach bardzo często odwoływał się do Niej. Wielokrotnie powtarzał: „O, jakże cudowne są sprawy Opatrzności”. Na każdym niemal kroku dostrzegał, że to, co go spotyka, czego doświadcza, to przejawy Bożej Opatrzności. Dlatego właśnie zawierzenie Opatrzności zostawił siostrom w swojej duchowej spuściźnie.

Reklama

Uroczysta beatyfikacja Edmunda odbyła się w Warszawie 13 czerwca 1999 r. Co szczególnie zapamiętała Siostra z wypowiedzianych wtedy słów św. Jana Pawła II?

Papież powiedział m.in., że nasz założyciel w pamięci ludzkiej zapisał się jako „serdecznie dobry człowiek”. Ojciec Święty przypomniał, że „z miłości do Boga i do człowieka umiał skutecznie jednoczyć różne środowiska wokół dobra, że we wszelkich działaniach kierował się pragnieniem, by wszyscy ludzie stali się uczestnikami odkupienia”. On mobilizował ludzi do czynienia dobra, do wzajemnej pomocy, do widzenia dalej. Papież to świetnie ujął. Wspomniał, że Bojanowski „w swojej bogatej działalności daleko wyprzedzał to, co na temat apostolstwa świeckich powiedział Sobór Watykański II. Dał wyjątkowy przykład ofiarnej i mądrej pracy dla człowieka, Ojczyzny i Kościoła”. On pokazał, że człowiek świecki jest częścią Kościoła, że Kościół jest dla niego i on ma temu Kościołowi służyć tak, jak Bóg sobie tego życzy, a obecna chwila – znaki czasu – wyznacza rodzaj jego służby. To mnie zawsze w nim zachwyca.

Relikwie bł. Edmunda od 10 lat znajdują się w Świątyni Opatrzności Bożej. 2 czerwca, w czasie Święta Dziękczynienia, usłyszymy tam wyjątkową kantatę, poświęconą waszemu założycielowi. Kto jest jej autorem?

Napisał ją Hubert Kowalski, który jest zafascynowany osobą bł. Edmunda. Wspólnie z solistami, chórem i orkiestrą zaprezentują oni utwór pt. „Światło prawdy – wrażliwość miłości”. Kantata składa się z pięciu części, które – jak podkreśla sam kompozytor – są „nowym spojrzeniem na niezwykły wewnętrzny etos Bojanowskiego, etos człowieka wrażliwego, człowieka inteligentnego, oddanego Bogu, Ojczyźnie i ludziom”. Usłyszymy o nim jako o patriocie, ojcu duchownym, wychowawcy, opiekunie, czcicielu Bogarodzicy i Eucharystii. Koncert, który z jednej strony jest uczczeniem osoby i dzieła bł. Edmunda, uświetni obchody 25. rocznicy beatyfikacji. To artystyczne dzieło, ukazuje także drogi, jakimi Bóg prowadził Bojanowskiego. Jak kształtowała się jego wrażliwość miłosierdzia jako społecznika, założyciela żeńskiego zgromadzenia, człowieka światłego i pobożnego, oddanego Ojczyźnie. Ale przede wszystkim jako człowieka, który z miłością patrzy na tych, których spotyka. Bł. Edmund jest także autorem piosnek wiejskich, które w czasie koncertu wykonają siostry służebniczki.

Reklama

W czasie Święta Dziękczynienia (program zamieszamy na str. VI) siostry służebniczki będą obecne ze swoimi podopiecznymi w miasteczku dla dzieci. Jakie atrakcje będą tam czekały na najmłodszych?

W miasteczku czeka na dzieci wiele atrakcji i niespodzianek. Centralnym punktem jest gra rodzinna „Okulary wiary”, która składa się z pięciu stacji. Każda stacja jest poświęcona dziełu czy osobie, która jest bohaterem Święta Dziękczynienia. W tym roku są nimi: św. Jadwiga Królowa, bł. Edmund Bojanowski i bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Nasza stacja to „Piękno”. Ten punkt gry nawiązuje właśnie do bł. Bojanowskiego, który uczył patrzeć przez okulary wiary. Uczył wrażliwości na piękno otaczającego świata, który, będąc dziełem Boga, jest dobry i piękny.

To dlatego stacja została zaaranżowana w formie ogrodu, a cztery aleje to…

– ...to nawiązanie do czterech zgromadzeń służebniczek. Nazwy alei oraz propozycje zabawy i animacji nawiązują do cech duchowości, jaką nam zostawił bł. Edmund. Wszystko będzie bardzo kolorowe, atrakcyjne i również pouczające. W koncepcji Bojanowskiego nt. wychowania wielką rolę odgrywa właśnie zabawa. Jest to również okazja, aby każdy wziął coś dla siebie i zaczerpnął z duchowego skarbca bł. Edmunda.

Razem z wszystkimi służebniczkami, serdecznie zapraszam do Świątyni Opatrzności Bożej na wspólne uwielbienie Boga w Jego świętych, na świętowanie i zabawę w miasteczku dla dzieci. Spójrzmy razem na świat przez okulary wiary.

S. Krystyna Jasińska, Służebniczka Starowiejska Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie PoczętejWieloletnia katechetka, obecnie pracująca w sekretariacie kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego

2024-05-21 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służą, wspierają, pocieszają

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2021, str. III

[ TEMATY ]

siostry służebniczki

Archiwum sióstr

Zajęcia teatralne to jedne z wielu, które odbywają się w placówce

Zajęcia teatralne to jedne z wielu, które odbywają się w placówce

Misją sióstr służebniczek starowiejskich jest pełnienie z miłości do Chrystusa posługi opiekuńczo-wychowawczej, katechetycznej oraz charytatywnej wśród dzieci, chorych i ubogich.

Jednym ze śladów bł. Edmunda Bojanowskiego nad Odrą i Bałtykiem, a zarazem jednym z pierwszych domów zakonnych powstałych w Szczecinie po II wojnie światowej jest dom zakonny sióstr służebniczek starowiejskich, posługujących w parafii Świętej Rodziny w Szczecinie.
CZYTAJ DALEJ

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

2025-05-21 20:54

[ TEMATY ]

modlitwa

patriotyzm

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Przed II turą wyborów prezydenckich oplećmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową. Włączmy się w nowennę. Podejmijmy post.

Do nieustannego Różańca w dniach od 19 maja do 1 czerwca w intencji Ojczyzny i wyboru prezydenta, który będzie stał na straży chrześcijańskich wartości, zachęca sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. – Przed II turą wyborów prezydenckich módlmy się w kolejnych dniach, przez całą dobę, Różańcem św. To nasz najpotężniejszy oręż w błagalnej modlitwie o wyproszenie łask potrzebnych dla Polski. Prośmy przez wstawiennictwo Maryi, aby nasza Ojczyzna wyszła zwycięsko z trudnej sytuacji, aby nasze wybory zapewniły jej pomyślną przyszłość budowaną w oparciu o naukę Jezusa – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Czy niebo istnieje naprawdę? Śledztwo dziennikarskie dotyczące życia po śmierci

2025-05-22 21:21

[ TEMATY ]

świadectwo

niebo

Adobe Stock

Co dzieje się z człowiekiem po śmierci ciała? Czy niebo naprawdę istnieje? Zapraszamy na lekturę fragmentu nowości Wydawnictwa eSPe: „Sprawa nieba. Śledztwo dziennikarskie dotyczące życia po śmierci”.

Mój przyjaciel Nabeel chorował na raka żołądka. Siedziałem przy jego łóżku w szpitalu w Houston, zaledwie kilka dni przed jego śmiercią. Jego twarz była wychudzona, nogi kościste i słabe. Umierał, mając zaledwie trzydzieści cztery lata. Nabeel Qureshi był oddanym muzułmaninem, zanim rozpoczął proces poszukiwania, który doprowadził go do uznania prawdy chrześcijaństwa i wiary w Jezusa. Zdążył ukończyć medycynę, zdobyć dwa tytuły naukowe, napisać bestsellerowe książki i stać się mówcą znanym na całym świecie. Jego śmierć była głęboką stratą dla każdego, kto miał zaszczyt nazywać go przyjacielem. Odszedł w 2017 roku.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję