Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Neoprezbiterzy 2024

Sześciu nowych kapłanów wys´wie?cił bp Roman Pindel w katedrze w ostatnia? sobotę maja. Zwyczajem naszej redakcji przybliz˙amy sylwetki neoprezbiterów, którzy juz˙ niedługo zostana? skierowani do pracy duszpasterskiej na pierwszych placówkach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowo wyświęceni prezbiterzy wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w 2018 r. Przyjętych zostało wówczas 30 kleryków z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej. Dzisiaj rocznik liczy 19 osób. Patronem rocznika jest św. Paweł VI, papież. Przygotowania do święceń prezbiteratu trwały 6 lat. Był to czas wypełniony modlitwą, studiami na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz wieloma praktykami duszpasterskimi.

Przez pół roku formacji funkcję rektora seminarium sprawował ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski, późniejszy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Następnie funkcję rektora piastował ks. dr Andrzej Tarasiuk. Od lipca 2022 r. rektorem krakowskiego seminarium jest ks. dr Michał Kania, bezpośredni przełożony diakonów w bieżącym roku formacyjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Adam Bajorek

Pochodzi z parafii św. Klemensa w Ustroniu. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Stanisława w Andrychowie.

Motto kapłańskie: Przyjdź, Panie Jezu (Ap 22, 20).

Reklama

Ten cytat można odczytać na wielu płaszczyznach. Jest niejako prośbą, skierowaną do Pana Jezusa z prośbą, aby On zagościł najpierw w sercu, aby był obecny w całym życiu kapłańskim. Ale również, aby przyszedł i zagościł w sercach tych, do których będę posłany. Aby był obecny w moich słowach i czynach. Pragnę, aby Chrystus był obecny we wszystkich wymiarach mojego kapłańskiego życia, dlatego u jego progu wołam: Przyjdź! Ten cytat jest również zaproszeniem, aby każdego dnia prosić Pana Jezusa, aby był obecny w tym, co robię.

Powołanie jest zaproszeniem. Zaproszeniem, aby w szczególny sposób być dla innych ludzi. Aby stać się narzędziem w spotkaniu Boga z człowiekiem.

Najważniejsza książka w mojej formacji seminaryjnej: Gisbert Greshake – „Być kapłanem dzisiaj”.

Kościół jest rzeczywistością, w którym Bóg spotyka się z człowiekiem, aby go poprowadzić do intymnego zjednoczenia ze sobą – czyli w ostatecznej perspektywie – niebo.

Zawsze się interesowałem piłką nożną, w szczególnością ligą angielską. Jeśli czas pozwala, to jeszcze dzisiaj oglądam niektóre mecze. Ale również lubię usiąść z dobrą kawą i porozmawiać z ciekawym człowiekiem albo przeczytać książkę.

Ks. Kacper Biłyk

Pochodzi z parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach.

Motto kapłańskie: Trwajcie w miłości mojej (J 15,9).

Chciałbym, aby każdego dnia przypominały mi one o tym, że bez zakorzenienia w Chrystusie owocne kapłaństwo nie będzie możliwe.

Powołanie jest dla mnie drogą wyznaczoną przez Boga, na której we współpracy z Nim konkretny człowiek może zrealizować swoje najgłębsze marzenia i osiągnąć prawdziwe szczęście.

Najważniejszymi autorami w mojej formacji seminaryjnej byli Ojcowie Kościoła.

Kościół, w którym chcę służyć Bogu, jest dla mnie drugim domem.

Reklama

Moje hobby, zainteresowania: gra na gitarze, uprawianie sportu, wycieczki górskie.

Ks. Piotr Kania

Pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Miliardowicach. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.

Motto kapłańskie: Razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus (Ga 2, 19-20).

Słowa te oznaczają dla mnie całkowite zanurzenie się w Chrystusie, w Jego słowie, w Jego posłannictwie. Oznaczają codzienne zdobywanie góry Golgota razem z Chrystusem i z Nim umieranie na krzyżu, aby żyć dla Boga, Kościoła i ludzi.

Powołanie jest dla mnie wielką tajemnicą miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga. Jest dialogiem, w którym człowiek zostaje obdarowany niezasłużonym darem otwierającym Bogu drogę do serca człowieka, a człowiekowi otwierający nową drogę do podążania ścieżką ku świętości.

Najważniejsza książka w mojej formacji seminaryjnej: kard. Robert Sarah, Benedykt XVI – „Z głębi naszych serc”.

Kościół, w którym chcę służyć Bogu i bliźnim, jest dla mnie wspólnotą wspólnot, w których każdy znajduje swoje miejsce i czuje się wysłuchany. Jest miejscem, w którym Bóg w cichości wysłuchuje modlitw ludzi, którzy z wiarą zanoszą je do Niego. Jest też Kościołem miłosiernym, cierpliwym i pełnym ufności.

Reklama

Interesuję się Liturgią Kościoła. W wolnym czasie lubię gotować, ale również gdy pozwala na to dłuższy czas wolny podróżować, szczególnie po Polsce, poznając jej piękno i historię.

Ks. Dominik Opyrchał

Pochodzi z parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

Motto kapłańskie: Uważaj, abyś wypełnił posługę, którą przyjąłeś w Panu (Kol 4, 17).

Autor tych słów, św. Paweł Apostoł, jest także patronem mojej rodzinnej parafii, przez co staje się dla mnie szczególnie bliski. W tych słowach odczytuję pełną troski zachętę i przestrogę zarazem, abym nie zmarnował tego daru, jakim obdarzył mnie Pan.

Każde powołanie jest wyrazem miłości Boga do człowieka. Powołanie do kapłaństwa, które w swoim życiu odczytałem, to odpowiedź na zaproszenie Pana, który chce, abym był we współczesnym świecie przedłużeniem Jego rąk.

Najważniejszą dla mnie książką podczas formacji były „Wyznania” św. Augustyna, które bardzo „zreformowały” moje myślenie w wielu kwestiach i pozwoliły otworzyć się na działanie Boga.

Kościół, w którym chcę służyć Bogu, jest dla mnie zawsze i w każdej sytuacji wierny Chrystusowi.

W wolnych chwilach (jeśli takie się zdarzają) lubię zagrać ze znajomymi w gry planszowe, posłuchać dobrej muzyki, sięgnąć po lekturę, zwłaszcza kryminałów, ale też zabawić się grafiką komputerową.

Ks. Szymon Pawlus

Reklama

Pochodzi z parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.

Motto kapłańskie: Ja będę z tobą (Wj 3,12).

Postać Mojżesza zawsze mnie inspirowała. Przedstawia człowieka, który mało co rozumie z działania Boga, ale ufa Mu i przez to pokonuje najróżniejsze trudności. Mojżesz ufa Bogu, ponieważ czuje się z Nim w relacji, buduje swoje szczęście na Jego zapewnieniu, że będzie z nim cokolwiek by się nie działo. Właśnie dlatego chcę być księdzem, bo czuję, że On będzie ze mną.

Powołanie to odkrycie, jak najszybciej dojść do szczęścia w życiu konkretnego człowieka. Rozumiem to szczęście jako poznanie, jaki jest Bóg, i bycie z Nim w relacji.

Najważniejsza książka w mojej formacji seminaryjnej: „Prymat Papieski”, Klaus Schatz.

Kościół to wspólnota ludzi, którzy chcą ze sobą być i chcą być dla siebie nawzajem.

Moje zainteresowania? Muzyka – gram na puzonie i ukulele, literatura – moi ulubieni autorzy to H. Sienkiewicz i J.R.R. Tolkien. Lubię jazdę na rowerze.

Ks. Piotr Talik

Pochodzi z parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy.

Motto kapłańskie: O Tobie mówi serce moje: «Szukaj Jego oblicza! Będę szukał oblicza Twego, Panie»(Ps 27, 8).

Reklama

Te słowa towarzyszą mi już od dłuższego czasu. Tak to Pan Bóg prowadzi, że na mojej drodze wiary i powołania w szczególny sposób postawił Miłosierdzie. Stąd też chcę, aby te słowa, które wyrażają w jakiejś części też moją duchowość, były że mną obecne na drodze kapłańskiej.

Powołanie to dla mnie droga, do której zaprasza mnie Bóg. Odkrywając to, czego ja chce w życiu i czego (przede wszystkim) Bóg chciałby dla mnie.

Kościół jest dla mnie miejscem wyjątkowego spotkania. Spotkania z Bogiem, samym sobą i drugim człowiekiem. To buduje wspólnotę, to prowadzi nas do Chrystusa.

Interesuję się teologią duchowości. Lubię przebywać na łonie natury, a także zajmować się pielęgnacją roślin.

2024-05-28 13:53

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Jubileusz 2025

Jubileusz Chorych

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

„Oto Ja dokonuję rzeczy nowej; pojawia się właśnie. Czyż jej nie poznajecie?” (Iz 43, 19). Są to słowa, które Bóg, za pośrednictwem proroka Izajasza, kieruje do ludu Izraela będącego na wygnaniu w Babilonie. Dla Izraelitów jest to trudny okres, wydaje się, że wszystko zostało stracone. Jerozolima została zdobyta i spustoszona przez żołnierzy króla Nabuchodonozora II, a wygnanemu ludowi nic nie pozostało. Perspektywa wydaje się być zamknięta, przyszłość mroczna, wszelka nadzieja zniweczona. Wszystko może skłaniać wygnańców do załamania się, do gorzkiej rezygnacji, do poczucia, że nie są już błogosławieni przez Boga.
CZYTAJ DALEJ

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Lubelszczyzna stała się symbolem tej politycznej hipokryzji, bo właśnie tam kurator zgodził się na likwidację większej liczby szkół niż rok wcześniej zlikwidowano w całej Polsce. W województwie mazowieckim do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło 13 wniosków o likwidację szkół. Jednocześnie Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wdrażać projekty, które mają rzekomo ratować edukację na wsi. Czym jednak jest to całe spóźnione „ratowanie"? Czy zwykłą zasłoną dymną? Czy naprawdę nie dzieje się nic niebywałego? Dla setek uczniów i nauczycieli, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich szkoła znika z mapy edukacyjnej, jest to zapewne bardzo pocieszające.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję