Reklama

Wiadomości

Doba dobie nierówna

Jak to możliwe, że długość doby każdego dnia różni się o kilka milisekund? Odpowiedzi udzielają specjaliści od geodezji satelitarnej, badający procesy zachodzące na powierzchni Ziemi oraz w jej wnętrzu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krążące nad nami sztuczne satelity Ziemi służą m.in. do celów meteorologicznych, geodezyjnych czy rolniczych. Umożliwiają obserwację cyrkulacji i zasolenia wody w oceanach, przesyłanie sygnału TV i internetowego oraz korzystanie z nawigacji GPS. I tak np. misja GRACE mierzy anomalie grawitacji ziemskiej.

Zmienność długości doby

Dwa bliźniacze satelity GRACE, oddalone od siebie o 220 km, wystrzelono wiosną 2002 r. na orbitę okołobiegunową. Satelity poruszały się w stałej odległości, dopóki nie trafiły na anomalię grawitacyjną. To właśnie zmiana odległości w ich wzajemnym położeniu pozwala ustalić mapę anomalii grawitacji naszej planety. Wynikają one z różnego rozkładu mas na powierzchni Ziemi oraz pod nią, w tym ruchu mas wodnych i lodowych. Misja GRACE pozwoliła na ustalenie wpływu cyrkulacji oceanów na pole grawitacyjne, a także na określenie zmiany masy lodowej, która topniejąc, zmienia poziom morza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obecnie „pracę” GRACE kontynuuje para GRACE Follow-On wyniesiona na orbitę w 2018 r. Następcy dokonują pomiaru Ziemi i dostarczają danych – z których korzystają geofizycy, oceanografowie, hydrolodzy i glacjolodzy – m.in. o tym, jak topnieją lodowce na Grenlandii i Antarktydzie, a także co dzieje się z wodami gruntowymi. – Globalne nawigacyjne systemy satelitarne (GNSS), takie jak amerykański GPS czy europejski Galileo, pozwalają bardzo dokładnie wyznaczyć zmienność długości doby oraz drgań bieguna ziemskiego. Satelity nawigacyjne poruszają się stosunkowo wysoko – ponad 20 tys. km nad Ziemią, dzięki czemu ich ruch jest w miarę stabilny i przewidywalny z dużą dokładnością – mówi prof. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, członek Naukowego Komitetu Doradczego ds. GNSS w Europejskiej Agencji Kosmicznej i przewodniczący Podkomisji ds. Koordynacji Technik Kosmicznych „Coordination of Space Techniques” w Międzynarodowej Asocjacji Geodezji.

Okazuje się, że długość doby każdego dnia różni się o kilka milisekund. Związane jest to z procesami zachodzącymi na powierzchni Ziemi oraz w jej wnętrzu. Chodzi o pływy oceaniczne, rozkład ciśnienia atmosferycznego, wiatry oraz zmienny kształt Ziemi – efekt topnienia lodowców i wypiętrzania się skorupy, ruch wirowy jądra Ziemi czy też stopniowe oddalanie się Księżyca od Ziemi. Z kolei na drgania bieguna wpływają procesy zachodzące w atmosferze i oceanach oraz elastyczność Ziemi, która pozwala na zmiany w jej spłaszczeniu.

Anomalie w ruchu obrotowym

Na podstawie ruchu satelitów można określić położenie środka Ziemi i jego przemieszczania się, gdyż satelity naturalnie obiegają środek masy całej planety. Przez obserwację odchylenia w ruchu satelitów bądź też odległości między satelitami – jak ma to miejsce w przypadku misji GRACE – można z kolei wyznaczyć kształt Ziemi oraz zmiany jej spłaszczenia. – Na bazie obserwacji zmiany pola grawitacyjnego Ziemi można opisać przemieszczanie się mas w systemie ziemskim, w tym zmiany w wodach lądowych, pokrywie lodowej, oceanach i atmosferze – podkreśla prof. Sośnica.

Reklama

Badania pozwalają ekspertom zauważyć korelacje między zmianami w polu grawitacyjnym zachodzącymi w systemie ziemskim z obrotem całej planety. Z kolei zmiany w grawitacji (w kształcie Ziemi) mają wpływ na to, jak obraca się planeta. – Dzięki porównaniu czasu rejestrowanego przez zegary atomowe z obserwacjami ruchu obrotowego Ziemi odkryliśmy, że w 2022 r. Ziemia obracała się najszybciej od momentu rozpoczęcia pomiarów. 29 czerwca 2022 r. pełen obrót Ziemi wokół własnej osi trwał o średnio 1593 µs krócej niż 24 h (1000 µs = 50 cm na równiku) – podaje naukowiec. Czyli Ziemia w ciągu 24 godzin obróciła się o 80 cm na równiku za dużo.

W celu zrównania czasu atomowego z obrotami Ziemi kiedyś wprowadzało się tzw. sekundy przestępne do tzw. czasu koordynowanego, który jest podstawą czasu urzędowego w większości krajów na świecie. Od 1972 r. wprowadzono łącznie 27 sekund przestępnych, gdyż Ziemia obracała się wolniej, niż wskazywały zegary atomowe. Ostatnia sekunda przestępna została wprowadzona na przełomie 2016 i 2017 r. i wygląda na to, że więcej sekund przestępnych nie będzie trzeba wprowadzać, gdyż obrót Ziemi przyspieszył i zrównał się z odczytami z zegarów atomowych. Niektóre przewidywania wskazywały, że będzie trzeba wprowadzić nawet ujemną sekundę przestępną, jednak najnowsze dane mówią, że przez kilka kolejnych lat nie będzie takiej potrzeby.

Projekt EAGLE, którym kieruje prof. Sośnica, wyjaśnia przyczyny anomalii zachodzących w ruchu obrotowym Ziemi, łącząc je ze zmianami, które zachodzą w lodowcach, oceanach, atmosferze, skorupie ziemskiej oraz pod powierzchnią Ziemi. Dane satelitarne pozwalają zaś na uzyskanie informacji o zmianach klimatu oraz o ich przyczynach i powiązaniu różnych procesów zachodzących na powierzchni lądów, nad nią oraz pod nią.

Zmiany w kształcie Ziemi

Naukowcy z Wrocławia oraz Uniwersytetu w Bernie postanowili oszacować zmiany mas na Ziemi przed początkiem misji GRACE, a także uzupełnić brakujące dane między GRACE i GRACE Follow-On. Do tego celu wykorzystali inne misje satelitarne, zwłaszcza satelity kuliste orbitujące wokół Ziemi już od lat 70. XX wieku. – Na podstawie laserowych odległości do satelitów udało się wyznaczyć zmiany orbity. Następnie ustaliliśmy, jakie siły musiały zadziałać, aby zmienić orbitę satelity przed przelotem nad obszarami okołobiegunowymi oraz po nim. Siły działające na satelitę związane są z masą Ziemi, czyli ze zmianami w jej kształcie. Przeliczyliśmy zmiany kształtu Ziemi na masę lodu – tłumaczy prof. Sośnica. – Tak opracowaliśmy metodę odzyskiwania zmiennego w czasie pola grawitacyjnego, również w obszarach polarnych, obserwując, co się działo z satelitami przed oraz po tym, jak przelatywały nad biegunami – tłumaczy rozmówca Niedzieli.

Aby zwiększyć precyzję pomiarów, wykorzystano „pamięć” nawet dziewięciu satelitów jednocześnie. W ten sposób, bez prowadzenia bezpośrednich obserwacji satelitów nad biegunami, udało się wyznaczyć zmiany pokrywy lodowej na Grenlandii i Antarktydzie w latach 1995 – 2021. Uzyskane wyniki budzą grozę: aż 6 tys. t lodu ubywa z Grenlandii co sekundę! Każdego roku zatem topnieje tam średnio 190 gigaton, czyli miliardów ton lodu. Woda spływająca z Grenlandii do północnego Atlantyku zaburza cyrkulację wody i atmosfery, a także ruch całej planety. Jest to jedna z przyczyn fal upału i innych zawirowań klimatycznych w Europie w ostatnich latach. – Dlatego od początku XXI wieku obserwujemy, że Ziemia staje się coraz bardziej spłaszczona. Lodowce na biegunach topnieją i zasilają swoimi wodami oceany, które podnoszą swój poziom w okolicach równika. Zmiany kształtu Ziemi powodują ciągłe zmiany w polu grawitacyjnym, w spłaszczeniu oraz przemieszczaniu się środka planety (tzw. geocentrum), a także jej bieguna. Nie jest to bez znaczenia również dla zmian zachodzących w ruchu obrotowym oraz w satelitach orbitujących wokół Ziemi – wskazuje naukowiec.

2024-09-10 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W pogoni za...

Zastanawiałaś się, dlaczego jest ci czasem tak trudno dogadać się z najbliższymi?
CZYTAJ DALEJ

Bp Szkudło do mężczyzn w Piekarach Śląskich: Rodzinność to życiodajne źródło wartości

2025-05-25 12:36

[ TEMATY ]

rodzina

Pielgrzymka mężczyzn

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W niedzielę 25 maja w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich odbywa się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców. - Na Śląsku rodzina od wieków zajmuje miejsce szczególne. W tradycyjnych domach panowały wartości, takie jak szacunek do starszych, pracowitość, wiara i solidarność. Rodzinność to nie przeżytek, ale życiodajne źródło wartości - mówił na rozpoczęcie bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej do pielgrzymów zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu.

Pielgrzymka rozpoczyna się tradycyjnie od procesji z bazyliki piekarskiej na kalwaryjskie wzgórze. Tam słowo do zebranych skierował bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. - W setną rocznicę powstania naszej diecezji stajemy dziś w duchu wiary i wdzięczności wobec Boga, wobec Maryi - Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i wobec naszych przodków. Wspominamy tych, którzy na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią, często cicho, pokornie, w codziennym trudzie, lecz z niezłomnym sercem. To oni budowali nasze kościoły: z cegły i modlitwy. To oni, mimo wojen, granic, przemian politycznych i społecznych, nieśli w sobie żywą nadzieję, że Chrystus jest Panem każdego czasu. Na Śląsku, gdzie splatają się języki, kultury i dzieje, wiara była kotwicą, która trzymała rodziny i wspólnoty przy Bogu. Dziękujemy za biskupów, kapłanów, którzy służyli ludowi, często wśród cierpienia i niezrozumienia. Za rodziny, które przekazywały dzieciom pacierz i krzyż. Za babcie uczące śpiewać „Serdeczna Matko” i „Matko Piekarska”, za ojców, którzy w milczeniu klękali do modlitwy. To ich świadectwo staje się dla nas zobowiązaniem - mówił bp Marek Szkudło.
CZYTAJ DALEJ

"Zawsze możecie na mnie liczyć" - papież pobłogosławił Miasto Rzym i jego mieszkańców

2025-05-25 19:28

[ TEMATY ]

błogosławieństwo

Papież Leon XIV

Miasto Rzym

Vatican News

Papież Leon XIV pobłogosławił Miasto Rzym

Papież Leon XIV pobłogosławił Miasto Rzym

Życzę, aby Rzym – niezrównany pod względem bogactwa dziedzictwa historycznego i artystycznego – wyróżniał się zawsze wartościami człowieczeństwa i cywilizacji, które czerpią swoją siłę z Ewangelii – mówił Ojciec Święty podczas uroczystego powitania przez burmistrza Wiecznego Miasta Roberto Gualtieriego u stóp schodów kapitolińskich.

Przed uroczystym objęciem katedry Biskupa Rzymu w Bazylice św. Jana na Lateranie Leon XIV został uroczyście powitany niedaleko siedziby władz miejskich przez burmistrza Roberto Gualtieriego, a w ten sposób przez Miasto Rzym.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję