Medycyna ludowa wykorzystuje korzeń chrzanu przy przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli, kaszlu czy zapaleniu zatok. Jego właściwości obniżające gorączkę znane są już od XII wieku. Nazywany jest „penicyliną rolników”. W swoim składzie ma wiele cennych minerałów: sód, fosfor, żelazo, potas, wapń, magnez, miedź, cynk, selen. Dostarcza także witamin: B1, B2, B3, B6, C i K. W okresie jesienno-zimowym jest sprzymierzeńcem zdrowia. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.
Aby zapobiegać przeziębieniu lub walczyć z nim, można przygotować syrop z chrzanu. Zetrzyj kawałek chrzanu o długości ok. pięciu centymetrów i umieść go w zakręcanym słoiku, dodaj cztery łyżki miodu. W przypadku ostrego przeziębienia należy przyjmować do czterech łyżeczek syropu dziennie. Aby zapobiec przeziębieniu, wystarczy jedna łyżeczka dziennie. Bardzo pomocne są również inhalacje ze świeżo ściętego korzenia chrzanu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzięki obecności dużej ilości siarki chrzan pomaga wątrobie oczyścić się z toksyn nagromadzonych zimą lub po diecie bogatej w tłuszcze. Z jego korzenia można przygotować napar detoksykujący: zagotuj 30 g korzenia w 1 l wody, przefiltruj i pozostaw do ostygnięcia. Pij trzy filiżanki dziennie.
Chrzan może pobudzić produkcję soków trawiennych i przyspieszyć metabolizm. Jest przydatny w przypadku braku apetytu i pomaga w trawieniu.
Cała kombinacja składników aktywnych, na którą składają się witaminy C, B1, B2, B6, a także beta-karoten, miedź, mangan, żelazo i duża ilość potasu, może być postrzegana jako środek przeciwzakrzepowy, obniżający poziom cholesterolu, regulujący trawienie i ciśnienie krwi.
Nalewka na chrzanie pomaga pozbyć się... piegów. W tym celu jeden średniej wielkości korzeń chrzanu drobno kroimy, zalewamy szklanką octu winnego i odstawiamy w ciemne miejsce na 14 dni. Po tym czasie płyn odcedzamy i przemywamy nim twarz rano i wieczorem.