Jedni rysują, inni tańczą albo mają sportowe zainteresowania. Niektórzy mówią wprost, że nie mają talentów. Ci, którzy przyszli na spotkanie w Arenie Jaskółka w Tarnowie, usłyszeli, że każdy ma talenty.
Odkryć mocne strony
Wydarzenie „Powstań i żyj, odkrywając talenTY” zostało zorganizowane przez Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży oraz Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. W ciągu 2 dni uczestniczyło w nim 4 tys. osób – uczniów szkół średnich oraz klas VIII szkół podstawowych i ich opiekunów. Celem spotkania było odkrywanie oraz rozwijanie unikalnych darów i talentów młodych ludzi w duchu Ewangelii. – Cieszymy się, że było więcej uczestników niż przed rokiem – powiedział reprezentujący organizatorów ks. Tomasz Chrupek, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. Wyjaśnił: – Wydarzenie miało charakter profilaktyczno-ewangelizacyjny. Pragnęliśmy również dostarczyć narzędzi nauczycielom, kapłanom, aby mogli wspierać młodych w odkrywaniu ich mocnych stron.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wśród zaproszonych gości była Izabela Antosiewicz, certyfikowana trenerka Instytutu Gallupa, która przekonywała, że każdy ma talenty. – Przede wszystkim warto się zastanowić, za co cenią nas przyjaciele. To jest wskazówka, która zawsze pomaga młodym, bo to, co mówią nauczyciele, rodzice, to są często uwagi do naszych zachowań, do tego, jak się uczymy, w jaki sposób funkcjonujemy w rzeczywistości. Przyjaciele myślą o nas przez pryzmat talentów i mocnych stron – zaznaczyła Izabela Antosiewicz. I dodała: – Talenty, według Instytutu Gallupa, z którym współpracuję, to są cechy osobowości. „Zabieramy” je ze sobą do odgrywania każdej roli: ucznia, nauczyciela, matki, żony, siostry, córki – tak samo jest w przypadku mężczyzn. Jeżeli tak będziemy patrzeć na siebie, to mamy cały czas dostęp do swych zasobów. Zdaniem trenerki, współczesna cywilizacja dąży do tego, żeby być „naj”, a normalność przestała być wartością. – Mówię młodym, że jeżeli są normalni, to już są wartościowi; że nie muszą być superbohaterami, wystarczy, że będą sobą – ludźmi z wartościami – podkreśliła trenerka.
Wrażliwość i odpowiedzialność
Wysoka wrażliwość, empatia to jeden z talentów Gallupa. Izabela Antosiewicz przyznała, że ludzie z wysoką wrażliwością, którzy do niej przychodzą, mówią, iż nie chcą mieć takiej wrażliwości, bo to dla nich wiąże się z cierpieniem. A co mówi im ekspert od talentów? – Pokazuję im, że wrażliwość to nie tylko opiekowanie się innymi, ale też np. marketing, czyli że dzięki odczytywaniu emocji po drugiej stronie można dobrze zrobić materiał marketingowy, więc to jest cecha, na której można oprzeć swój zawód. Dodała, że drugi bardzo popularny talent, który nie jest odbierany jako talent, to odpowiedzialność. – Jeżeli ktoś mówi: zrób to. Ja to robię, jak się zobowiązuję, to robię do końca – rozwinęła myśl p. Antosiewicz. I zauważyła: – Czasami jest to dla ludzi udręką, ale z drugiej strony to ogromny zasób dla społeczeństwa, które nas otacza.
Gościem „Powstań i żyj” był również ks. Mateusz Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Uświadamialiśmy młodym, że mają talenty, mocne strony, że są obdarowani i że te dary są nie tylko dla nich. One mają służyć innym. Zachęcaliśmy także, żeby młodzi z dobrem, które jest w nich, poszli do innych, zwłaszcza do swych rówieśników. To jest taki wiek, że oni są dla siebie ważni – podkreślił.