Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie działa również w czasie wakacji. 6 sierpnia przeprowadzone zostały warsztaty z udzielania pierwszej pomocy niemowlętom i dzieciom.
O tym, że niezwykle ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. I o ile oferta kursów i szkoleń dotyczących tej tematyki jest szeroka, o tyle trudno znaleźć warsztaty, które skierowane byłyby szczególnie do rodziców małych dzieci. Tę lukę dostrzeżono w Specjalistyczne Poradni Rodzinnej im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie. Zaproponowano więc rodzicom, dziadkom i innym osobom mającym na co dzień do czynienia z niemowlętami i małymi dziećmi warsztaty z pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia najmłodszych. Warsztaty odbyły się w upalne, sierpniowe popołudnie, w czwartek 6 sierpnia br. i pomimo niesprzyjającej aury zgromadziły grupę osób, chętnych do poszerzania swojej wiedzy.
Warsztaty poprowadziły lek. Agnieszka Jalowska, pediatra z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz lek. Bogumiła Trent, pediatra ze Szpitala św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Zajęcia obejmowały części teoretyczno - wykładowe oraz ćwiczenia w mniejszych grupach. Podczas części wykładowej, uczestnicy dowiedzieli się, jak ocenić stan dziecka po wypadku, a także jak wykonać zabiegi resuscytacyjne, w zależności od wieku dziecka. Po pierwszej części przyszedł czas na ćwiczenia. Każdy mógł przećwiczyć ratowanie życia na modelu niemowlęcym pod czujnym okiem prowadzących, które korygowały działania uczestników oraz udzielały odpowiedzi na pytania.
Kolejna część teoretyczna dotyczyła najczęstszych wypadków i sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu jakim ulegają dzieci. Uczestnicy dowiedzieli się zatem, jak postępować w przypadku zadławienia, jak rozpoznać i jak reagować na wstrząs anafilaktyczny, a także - co z pewnością przyda się na co dzień - co powinna zawierać domowa apteczka. Prowadzące przybliżyły również uczestnikom tematykę związaną ze zranieniami i krwawieniami, oparzeniami, drgawkami gorączkowymi i zatruciami. Co istotne, prowadzące poruszyły również tematykę związaną z profilaktyką tych sytuacji, nie zabrakło również przykładów z życia wziętych.
Na koniec warsztatów nastąpiła kolejna część praktyczna - uczestniczy ćwiczyli postępowanie w przypadku zadławienia oraz mieli możliwość rozwiania wątpliwości powstałych podczas części wykładowej. Aby przyswojona wiedza nie uległa zbyt łatwo zapomnieniu, każdy z uczestników otrzymał komplet materiałów podsumowujących najważniejsze treści poruszone na warsztatach.
Duże zainteresowanie uczestnictwem w zajęciach potwierdza, że przeprowadzanie tego typu szkoleń ma sens i jest potrzebne. W odpowiedzi na liczne prośby i sugestie osób, którym nie udało się zapisać na warsztaty z powodu braku miejsc, Poradnia planuje kolejne zajęcia tego typu w październiku lub listopadzie. Szczegóły na stronie Poradni: www.pr.diecezja.legnica.pl