Reklama

Niedziela Małopolska

Ma brzmieć pięknie i czysto

To, co nie zawsze możemy wypowiedzieć słowami, przekazujemy w muzyce – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. dr Dariusz Guziak.

Niedziela małopolska 46/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Poronin

Biuro Prasowe AK

Organy poświęcił abp Marek Jędraszewski

Organy poświęcił abp Marek Jędraszewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Jaką rolę w świątyni podczas nabożeństw spełnia muzyka?

Ks. Dariusz Guziak: W Eucharystii piękno śpiewanej liturgii podkreśla nasze zaangażowanie, pomaga się skoncentrować na obecności Boga, uwielbiać Go. Muzyka i śpiew kościelny pomagają się modlić, spotkać się z kochającym nas Bogiem. Są też odzwierciedleniem duszy człowieka przeżywającej zarówno wielką radość, jak i trudne, bolesne doświadczenia, przeżycia. O tym, co człowiek czuje, można powiedzieć Panu Bogu muzyką, śpiewając pieśni, które wprowadzają wiernych w klimat jeszcze większego zaufania Stwórcy, zawierzanie Mu swego życia. To, co nie zawsze możemy, potrafimy wypowiedzieć słowami, przekazujemy w muzyce.

Reklama

Za wspólnotą w Poroninie piękna uroczystość; pobłogosławienie odnowionych organów.

To było doniosłe, niezwykłe wydarzenie. Myślę, że parafianie nie pamiętają uroczystości z początku lat 50. XX wieku. Toteż pobłogosławienie organów przez naszego arcypasterza Marka Jędraszewskiego, ten piękny obrzęd wybudzania instrumentu na chwałę Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego, a także na pochwałę Dziewicy Maryi oraz świętych zrobił ogromne wrażenie. I słowa metropolity, że życie człowieka jest jak pieśń, że zarówno życie, jak i pieśń mają być wygrane na takich wartościach jak wiara, nadzieja i miłość, pozostaną w pamięci parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co wpłynęło na podjęcie decyzji o remoncie organów?

Wykonywana w kościele na organach muzyka na chwałę Bogu i na pożytek ludu Bożego ma brzmieć pięknie i czysto. Renowacja instrumentu, będącego przykładem powojennego budownictwa organowego w archidiecezji krakowskiej, rozpoczęła się jeszcze za poprzedniego proboszcza ks. Stanisława Parzygnata. Czas, wieloletnia eksploatacja instrumentu sprawiły, że organy wymagały generalnego remontu. Obok parafian muzyki organowej w naszym kościele słuchają turyści, którzy przyjeżdżają do Poronina przez cały rok, ale szczególnie w okresie zimowym i letnim. Wśród nich są też melomani, znawcy sztuki. Dla nich muzyka organowa stanowi zachętę, aby nawiedzić nasz kościół.

Bezpośrednio po Mszy św. połączonej z błogosławieństwem organów, zebrani wysłuchali koncertu.

To było dopełnienie uroczystości. Koncert zagrał prof. Dariusz Bąkowski--Kojs z Akademii Muzycznej w Krakowie, prezentując możliwości naszych organów. Byliśmy poruszeni. Przy okazji koncertu, ks. dr Grzegorz Lenart, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej, zaproponował, aby pomyśleć o koncertach organowych, wspólnie z zakopiańską parafią dysponującą cennymi organami.

Reklama

Jaką rolę spełniają koncerty organizowane w kościołach?

Ubogacają słuchaczy pięknem. Warto zauważyć, że w koncertach wykonywanych poza liturgią uczestniczą także ludzie, którzy niekoniecznie są związani z kościołem. Przychodząc na koncerty, znajdują się w przestrzeni sakralnej. Klimat prezentowanej muzyki, ale też pięknej sztuki; malowideł, rzeźb, które znajdują się w kościele, jego atmosfera, sprawiają, że słuchacze podejmują pewne refleksje związane z sensem życia. Taki koncert może być spotkaniem z Panem Bogiem, wejściem w życie wspólnotowe.

Usłyszałam kiedyś stwierdzenie, że żaden instrument nie zastąpi w kościele organów…

Bez wątpienia organy są instrumentem, który ma pierwszeństwo, szczególne miejsce w kościele, w liturgii. Ale na chwałę Panu można grać także na innych instrumentach. W parafii św. Krzyża w Krakowie, gdzie byłem proboszczem, w niedziele, o 21 była Msza św. w oprawie gitarowej. Z kolei u nas, w Poroninie przez całe lato, w każdą niedzielę, o 12 są sprawowane Msze św. w oprawie góralskiej, w co jeszcze bardziej angażuje się lokalna społeczność, w tym oddział Związku Podhalan w Poroninie czy świętujący w tym roku złoty jubileusz zespół Regle. Parafianie na góralską nutę grają i śpiewają Bogu na chwałę. W gwarze góralskiej jest czytany jeden z fragmentów Biblii, a psalm śpiewają pięknymi głosami góralki w odświętnych strojach. Modlitwa wiernych odzwierciedla aktualne potrzeby górali i pokazuje naszą rzeczywistość. Muzyka wykonywana na skrzypcach czy innych instrumentach, typowych dla góralszczyzny, budzi wielkie zainteresowanie wśród turystów, którzy chętnie uczestniczą w tej liturgii. Nie raz słyszałem, że są zachwyceni wiarą górali. Ich muzyka potrafi poruszyć do łez.

Reklama

Co w tej muzyce góralskiej jest takiego, że chce się jej słuchać i słuchać?

To piękno bierze się przede wszystkim z autentyczności, wypływa z serc górali. Ta muzyka nawiązuje też do góralskiego krajobrazu, podkreśla majestat gór, ale też surowość klimatu. Ten muzyczny opis otaczającego świata wskazuje na jego Stwórcę.

Przez ostatnie dekady w parafiach archidiecezji krakowskiej przybywa schol i scholek. Jaką rolę one spełniają?

Ich śpiew ożywia liturgię, ale też całą wspólnotę zgromadzoną na modlitwie. Głos uzdolnionego dziecka, śpiewającego na cześć Pana Boga, wprowadza radość, pobudza do refleksji, a nie raz i do łez. Myślę, że ich śpiewanie ośmiela też dorosłych, żeby się pełniej włączyć w liturgię. Ponadto wspólnota, jaką stanowi schola, ma wpływ na formowanie dzieci, na ich umacnianie w wierze. W naszej parafii od 25 lat działa schola „Serduszka”, za którą jest odpowiedzialna s. Berenika, michalitka. Dzieci należące do zespołu spotykają się na próbach, mogą rozwijać talenty. Mają też wspólne wyjazdy. Warto podkreślić, że panie, które przed laty śpiewały w tej scholi, dzisiaj są żonami, matkami i przyprowadzają do zespołu swoje dzieci.

Zbliża się wspomnienie św. Cecylii. Jak patronka muzyki zostanie uczczona w Poroninie?

W sobotę 23 listopada po Mszy św. o 18 Jakub Galica zagra koncert na odnowionych organach. Zapraszam na to muzyczne wydarzenie, ale też do nawiedzenia naszej świątyni przy innych okazjach, aby się pomodlić i posłuchać muzyki organowej oraz śpiewających i grających górali. Wszak już św. Augustyn mówił, że kto śpiewa na cześć Boga, modli się podwójnie.

W ostatnią niedzielę października metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski „przebudził” i poświęcił w poronińskiej parafii odnowione organy, które zostały zbudowane w 1950 r. przez firmę Wacława Biernackiego z Krakowa. Ich dyspozycję zaprojektował wybitny polski muzykolog ks. prof. Hieronim Feicht CM. Prace remontowe, realizowane we współpracy z Podkomisją ds. Budownictwa Organowego w Archidiecezji Krakowskiej, trwały dwa lata.

2024-11-12 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczona siostra

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Scholastyka

Adobe.Stock.pl

Św. Scholastyka z Nursji

Św. Scholastyka z Nursji

Dlaczego? Ponieważ imię św. Scholastyki wywodzi się z łacińskiego słowa scholasticus, które oznacza osobę uczoną, studenta bądź nauczyciela. Ponadto Scholastyka była bliźniaczą siostrą św. Benedykta z Nursji, jednej z bardziej znanych kościelnych postaci.
Św. Scholastyka z Nursji ur. 2 marca 480 r. zm. 10 lutego 543 r.

Scholastyka żyła na przełomie V i VI stulecia w Italii, a konkretnie w Umbrii. Wzorując się na bracie Benedykcie, który założył pierwszy męski klasztor, uczyniła podobnie wobec kobiet. Tak powstały zakony benedyktynów i benedyktynek, a najbardziej znane związane z nimi miejsce to Monte Cassino.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Czy jest coś, za co zapłaciłbyś wszystko?

2025-02-07 07:17

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Młody chłopak, który pożyczył długopis, nieświadomie rozpoczął relację, która odmieniła jego życie. Te małe akty mogą być początkiem wielkich zmian, jeśli tylko jesteśmy otwarci na ich potencjał.

Przykłady z życia trenera Vincenta Lombardiego i jego podejścia do dyscypliny oraz wartości duchowych pokazują, że zasady i wiara mogą iść w parze. Jego podejście, balansujące między dyscypliną a empatią, uczy nas, że warto inwestować w to, co naprawdę ważne, nawet jeśli wymaga to pewnych poświęceń.
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej: przyjdzie czas prawdy o tym wielkim oszustwie

2025-02-10 09:45

[ TEMATY ]

Warszawa

Jarosław Kaczyński

miesięcznica smoleńska

oddanie śledztwa

facebook.com/pisorgpl

Jarosław Kaczyński i posłowie PiS podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej

Jarosław Kaczyński i posłowie PiS podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej

Przyjdzie czas prawdy o tym wielkim oszustwie, jakim było oddanie Rosjanom prawa do prowadzenia śledztwa w sprawie ich własnych zbrodni - podkreślił w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Jarosław Kaczyński zabrał głos podczas obchodów 178. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie. Uroczystość była zagłuszana przez protestujących, którzy krzyczeli "kłamca". Prezes PiS podkreślił, że policja jest zobowiązana do reakcji. "Przypominamy wielką zbrodnię dokonaną przez Putina - przez jego ludzi i z bardzo prawdopodobnym udziałem jego ludzi tutaj także w Polsce" - powiedział. Jak dodał, wspomniani ludzie wciąż prowadzą swoją kampanię przy "pełnej tolerancji obecnej władzy".
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję