Reklama

Niedziela w Warszawie

Bądźmy znakiem nadziei

O tym, czy Bóg naprawdę kocha każdego i nie boi się naszych pytań, jak wyglądała posługa bł. ks. Michała Sopoćki na Marymoncie i realizowaniu miłosierdzia w codzienności, z ks. Marcinem Jurakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 6/2025, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Marcin Jurak, marianin

Ks. Marcin Jurak, marianin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: 15 lutego Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie bł. ks. Michała Sopoćki. Jego życie i działalność ściśle łączyły się z parafią Matki Bożej Królowej Polski na warszawskim Marymoncie. W jakich aspektach te więzi były najbardziej wyraźne?

Ks. Marcin Jurak, marianin: Najistotniejsze więzi bł. ks. Michała Sopoćki z parafią Matki Bożej Królowej Polski na warszawskim Marymoncie miały miejsce przede wszystkim na płaszczyźnie duszpasterskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości kaplica na Marymoncie, która wcześniej znajdowała się pod opieką Księży Marianów z Bielan, została przejęta przez duszpasterstwo wojskowe. To właśnie w latach 1918-24, będąc kapelanem wojskowym w Warszawie, ks. Sopoćko sprawował swoją posługę w tym miejscu. W tym czasie nie tylko prowadził katechezy dla wojska, ale także inicjował rozbudowę kaplicy, którą 16 listopada 1924 r. poświęcił bp Stanisław Gall w obecności licznych dostojników wojskowych, duchownych i cywilnych. Powstała pierwsza w Polsce świątynia dedykowana Matce Bożej Królowej Korony Polskiej. To wydarzenie miało nie tylko duchowe, ale i patriotyczne znaczenie w kontekście odbudowy narodowej tożsamości Polski po latach zaborów.

Reklama

Czy zachowały się jakieś pamiątki po ks. Sopoćce?

Niestety, nie zachowały się bezpośrednie pamiątki po ks. Sopoćce. W kronice parafialnej znajdują się jednak zdjęcia, które dokumentują jego działalność, ponieważ w tym czasie prowadził również chór parafialny. Z późniejszych lat pochodzą zdjęcia s. Faustyny, które odkryliśmy w naszym archiwum. Zostały one wykonane w 1935 r., kiedy s. Faustyna ostatni raz odwiedziła swój rodzinny dom. Na fotografiach widać ją z bratem Stanisławem. Istnieje przypuszczenie, że ks. Zygmunt Trószyński oraz bł. ks. Jerzy Matulewicz, odnowiciel zgromadzenia i późniejszy biskup wileński, mogli się przyjaźnić z ks. Sopoćką. Możliwe, że to ks. Sopoćko przywiózł te zdjęcia ks. Trószyńskiemu lub s. Faustyna, odwiedzając rodzinę, przyjechała także do parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W jaki sposób kult Miłosierdzia Bożego, który jest nierozerwalnie związany z bł. ks. Sopoćką, przejawia się w życiu parafii?

Kult Miłosierdzia Bożego w naszej parafii jest bardzo żywy. Jednym z najważniejszych jego elementów jest obraz Jezusa Miłosiernego, który znajduje się w naszym kościele. Jest to jeden z najstarszych w Polsce obrazów przedstawiających Jezusa Miłosiernego, pochodzący z ok. 1942 r. Jego obecność w świątyni przypomina wiernym o ogromnej roli, jaką Miłosierdzie Boże odgrywa w naszym codziennym życiu i w duchowości parafialnej.

Reklama

Obraz pojawił się więc w parafii długo przed oficjalnym zatwierdzeniem przez Kościół kultu Miłosierdzia Bożego?

To prawda. Świadczy to o tym, że kult Miłosierdzia Bożego w parafii był żywy od dziesięcioleci i myślę, że był rozpowszechniany przez ówczesnego proboszcza ks. Trószyńskiego. Obecnie w parafii odmawiane są modlitwa do Miłosierdzia Bożego oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego. Przed obrazem Jezusa Miłosiernego często można zobaczyć osoby modlące się. Kult Miłosierdzia Bożego ma charakter zarówno wspólnotowy, jak i indywidualny. Staram się odprawiać Mszę św. zgodnie z formularzem o Miłosierdziu Bożym, a w kazaniach kładę nacisk na cechę Boga, który obdarza nas miłosierdziem, zachęcając nas do przyjęcia przebaczenia od Niego, wybaczenia sobie i innym. Podczas spowiedzi akcentuję, że Boże miłosierdzie jest dla nas znakiem nadziei, przypomnieniem, iż mamy szansę, by nie żyć przeszłością, lecz skupić się na teraźniejszości, w pełni wykorzystując czas, który mamy tu i teraz, z odpowiedzialnością za siebie i innych.

Jakie cechy powinno mieć prawdziwe chrześcijańskie miłosierdzie?

Uważam, że polega ono na byciu łagodnym wobec siebie i innych, umiejętności słuchania bez oceny. Słuchając drugiego człowieka i nawiązując z nim relację, warto dostrzegać w nim to, co najpiękniejsze i najlepsze. Należy zadać sobie pytanie: Co się wydarzyło w tej osobie, że podjęła taką, a nie inną decyzję? Chodzi o wydobycie z drugiego człowieka tego, co najlepsze. Zbyt często porównujemy się, oceniamy i krytykujemy. Ważne jest, by dostrzegać dobro, które w nas wszystkich jest obecne.

W jaki sposób miłosierdzie jest praktykowane w parafii na Marymoncie?

Przede wszystkim realizowane jest przez głoszenie Słowa, które ma skłonić do refleksji i działania. Parafia oferuje również przestrzeń sakramentu pokuty, umożliwiając budowanie głębszych relacji i wspólnoty. Stwarza to okazję, by każdy mógł poczuć się częścią Kościoła jako domu – miejsca, gdzie można przyjść, porozmawiać i znaleźć wsparcie. Dodatkowo parafia angażuje się w pomoc dla osób bezdomnych i ubogich, a także prowadzi chór, do którego należą także osoby w trudnej sytuacji życiowej, w tym bezdomni. W ramach tego działania organizowane są posiłki, ale także katechezy oraz dzielenie się Słowem Bożym. Ponadto parafia posiada grupy, które regularnie wspierają starsze i chore osoby. Wiele parafialnych wspólnot czerpie z inspiracji miłosierdzia, angażując się w różnorodne formy pomocy i wsparcia.

Co jest dla Księdza największym źródłem radości jako proboszcza tej parafii?

Zdecydowanie ludzie. Uśmiechy tych, którzy przychodzą do kościoła, zauważają siebie nawzajem i wchodzą z autentycznym poczuciem, że idą do domu. Nikt nie czuje się w obowiązku, nie ma tu sztywnej atmosfery, raczej panuje swoboda, bo przychodzą, by odpocząć – odpocząć duchowo, oddać swoje troski Bogu. Widzę osoby, które modlą się i to sprawia mi ogromną radość. Cieszy mnie również to, że są tacy, którzy mają pytania, szukają odpowiedzi na swoje wątpliwości. Nie boją się pytać, tylko chcą się rozwijać, dowiedzieć, co mogą zrobić lepiej. Uczą się modlitwy. Bóg jest Bogiem, który nie boi się naszych pytań. Wspólnie budujemy Kościół, bo parafia to my wszyscy. W czasie Eucharystii tworzymy wspólnotę sióstr i braci w Chrystusie, który nas łączy i daje nam siłę, by otwierać nasze serca nie tylko na Niego, ale także na siebie nawzajem.

2025-02-04 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia dobrych relacji

Niedziela warszawska 40/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Poświęcenia odnowionej figury Chrystusa i jawnogrzesznicy dokonał 3 grudnia 2022 r. kard. Kazimierz Nycz

Poświęcenia odnowionej figury Chrystusa i jawnogrzesznicy dokonał 3 grudnia 2022 r. kard. Kazimierz Nycz

Tę mieszczącą się w centrum Śródmieścia parafię można bez wątpienia nazwać metropolitalną. Gromadzą się w niej ludzie z całej Warszawy, pielgrzymi, turyści i osoby świadomie wybierające to miejsce.

Specyfika parafii sprawia, że trudno określić dokładnie liczbę jej mieszkańców. Są to zarówno osoby bardzo zaangażowane, jak i niezwiązane z Kościołem, część wiernych jest związana ze swoimi macierzystymi parafiami, w których się wychowywali. Oprócz rdzennych mieszkańców na terenie parafii św. Barbary mieszkają osoby wynajmujące krótko- i długoterminowo. Do kościoła przychodzą również pracownicy okolicznych biurowców, hoteli i punktów usługowych. Zmienia się też struktura demograficzna. Coraz częściej wprowadzają się nowi mieszkańcy, również z dziećmi. W ostatnich miesiącach powstają nowe budynki w miejscach dawnych, opustoszałych kamienic.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: ciało papieża Franciszka przeniesiono do bazyliki watykańskiej

2025-04-23 10:54

[ TEMATY ]

Watykan

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Kardynał kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, Kevin Joseph Farrell przewodniczył w środę 23 kwietnia uroczystemu przeniesieniu ciała zmarłego 21 kwietnia papieża Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki watykańskiej. Od tej pory, aż do pogrzebu w sobotę, 26 kwietnia, hołd zmarłemu papieżowi mogą składać wierni przybywający z całego świata do Rzymu.

Kardynałowie zgromadzali się w kaplicy Domu Świętej Marty, trwając w cichej modlitwie. Towarzyszyli im franciszkanie konwentualni - penitencjarze bazyliki watykańskiej. Następnie kardynał kamerling, Kevin Farrell po pozdrowieniu zgromadzonych powiedział: „Najmilsi bracia i siostry, z wielkim wzruszeniem towarzyszymy doczesnym szczątkom naszego papieża Franciszka w drodze do bazyliki watykańskiej, gdzie często pełnił swoją posługę biskupa Kościoła, który jest w Rzymie i pasterza Kościoła powszechnego. Opuszczając ten dom dziękujmy Panu za niezliczone dary, którymi za pośrednictwem swego sługi, papieża Franciszka obdarzył lud chrześcijański i módlmy się, aby będąc miłosiernym i łaskawym udzielił jemu wiecznego mieszkania w królestwie niebieskim oraz pocieszył niebańską nadzieją rodzinę papieską, Kościół w Rzymie i wiernych na całym świecie. Łaskawie spojrzyj Panie na życie i dzieło Twego sługi a naszego papieża Franciszka. Przyjmij go w domu wiecznego światła i pokoju, i daj Twoim wiernym iść drogami przez niego wytyczonymi oraz świadczyć Ewangelię Twego Syna. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Kupny: Był blisko każdego człowieka

2025-04-23 20:30

Marzena Cyfert

Mszy św. w intencji papieża Franciszka przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

Mszy św. w intencji papieża Franciszka przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

W archikatedrze wrocławskiej abp Józef Kupny przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłego papieża Franciszka. Metropolita wrocławski wspominał zmarłego Papieża, podkreślając jego troskę o synodalność Kościoła powszechnego i troskę o drugiego człowieka.

Ksiądz arcybiskup mówił też o następcy papieża Franciszka i przyszłości Kościoła. Na początku nawiązał do Ewangelii mówiącej o uczniach idących do Emaus. Przypomniał, że w momencie, gdy dwaj uczniowie nie mogą pojąć sensu tragicznej śmierci Chrystusa, gdy załamuje się ich wiara w Jego zbawcze posłannictwo i poddają w wątpliwość fakt Zmartwychwstania, Pan Jezus wyjaśnia im pisma i tłumaczy, że bez ukrzyżowania nie byłoby Zmartwychwstania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję