Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pielgrzymowali do Pani Łaskawej

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej 7 maja odbył się w Lubaczowie kolejny odpust maryjny ustanowiony w 2009 r. przez papieża Benedykta XVI.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Lubaczów

Joanna Ferens

Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warunkiem otrzymania odpustu jest nawiedzenie i modlitwa przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej znajdującym się od 1974 r. w lubaczowskiej świątyni. Uroczystości odpustowe połączone są z pielgrzymką samorządowców z Podkarpacia i Lubelszczyzny, którzy jak król Jan Kazimierz w 1656 r. składał śluby lwowskie, tak oni zawierzają Pani Łaskawej sprawy swoich małych ojczyzn.

Reklama

W tym roku ołtarz konkatedry otoczyły liczne poczty sztandarowe. Na początku Mszy św. chór konkatedralny zaśpiewał pieśń Śliczna Gwiazda Miasta Lwowa – Maryja. – Dziś uroczysty dzień naszego papieskiego odpustu maryjnego. Gromadzimy się w wnętrzu konkatedry, aby prosić Matkę Najświętszą dla wszystkich tutaj zebranych o potrzebne łaski. Aby wyprosiła nam wszelkie dary, które nam w życiu są potrzebne. Z tą uroczystością maryjną od szesnastu lat związana jest pielgrzymka samorządowców ziemi podkarpackiej i lubelskiej. Cieszę się z tej wspólnoty, którą dziś tworzymy pod przewodnictwem pasterza naszej diecezji bp. Mariana Rojka. Witam seniora bp. Mariana Buczka, który z obrazem Pani Łaskawej jest związany od początku swego kapłaństwa oraz kapłanów koncelebrujących tę Mszę św. Witam wojewodę podkarpacką Teresę Kubas-Hul i zastępcę wojewody Tomasza Lorenca, marszałka podkarpackiego Władysława Ortyla, wszystkich gości i parafian. Nasza modlitwa jest w wyjątkowym momencie. Dziś rozpoczyna się w Watykanie konklawe, które wybierze papieża. Modlić się będziemy, by wybór ten był najlepszy dla Kościoła. Jesteśmy także przed wyborami prezydenckimi w naszej Ojczyźnie. Będziemy także świadkami wprowadzenia do naszej świątyni relikwii bł. Rodziny Ulmów – powiedział w słowach powitania proboszcz i dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. przewodniczył bp Marian Rojek. W homilii wiele uwagi poświęcił rodzinie Ulmów i Matki Bożej Łaskawej. – Ulmowie, gdyby kierowali się zasadą społecznego rozmywania się w tłumie, a nie katolicką i bohaterską zasadą czynienia dobra, ratowania drugiego człowieka, mając świadomość śmierci własnej i rodziny, nigdy nie uczyniliby tego, na co się zdecydowali z miłości do Boga. Nikt z pośród nas nigdy by nie wiedział o Ulmach z podkarpackiej Markowej, z czasów niemieckiej okupacji. Warto dziś zastanowić się nad tym, jak ja uczeń Jezusa Chrystusa, czciciel Matki Bożej Łaskawej, zachowuję się w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym, narodowym. W społecznym zaangażowaniu i w pełnionej przez ciebie funkcji, powierzonej ci przez wyborców, możesz, a nawet powinieneś iść tam, gdzie czujesz, że Boga pośród nich nie ma, chociaż w rzeczywistości On tam jest – wyjaśniał.

Reklama

Hierarcha zachęcał, by odpowiedzieć sobie na pytania: komu lub czemu jestem oddany w życiu i służbie społecznej, w jakim celu dostosowuję się do oczekiwań innych ludzi, czy miłość bliźniego jest zasadą przewodnią w moim postępowaniu? – Świadomość twojej własnej słabości i potrzeb drugiego człowieka daje punkt kontaktowy, dzięki któremu możesz poznawać innych ludzi. To będzie cię uwalniało i chroniło od presji bycia rzekomym bohaterem świata. Tę sprawę zostaw Chrystusowi, gdyż On jest zbawcą i faktycznie ma moc uratować ten świat i naszą ojczyznę. Jemu to powierzcie – radził. Homilię zakończył apelem: – Zawierzajmy siebie samych, Ojczyznę naszą, Kościół katolicki, ludzi woj. podkarpackiego i lubelskiego, nasze codzienne samorządowe posługiwanie – Matce Bożej Łaskawej, tej z Lubaczowa.

W darze ołtarza marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i członek Zarządu Anna Huk ofiarowali obraz bł. Rodziny Ulmów.

Podczas tej Mszy św. uroczyście wprowadzono relikwie bł. Rodziny Ulmów, która od 2024 r. jest oficjalnym patronem województwa podkarpackiego. Relikwie wnieśli dyrektor Caritas Diecezji Przemyskiej ks. Artur Janiec i marszałek podkarpacki Władysław Ortyl. Biskup Rojek poświęcił je przy śpiewie Pieśni o Rodzinie Ulmów. – Panie, źródło życia i świętości oraz dawco wszelkich łask, Ty w błogosławionej rodzinie Ulmów dałeś Kościołowi i światu świetlany znak wiary, nadziei i miłości. Oni wśród ciemności wojny i ludzkiego okrucieństwa nie zawahali się oddać życia w imię przykazania miłości bliźniego. Wejrzyj łaskawie na ten święty wizerunek bł. Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci, który do czci przyjmujemy do tego Sanktuarium Twojej i naszej Matki – Maryi. Poświęcamy te relikwie i ten obraz ku Twojej chwale. Niech stanie się dla nas znakiem Twojej bliskości, wstawiennictwa świętych i przypomnieniem, że i dziś jesteśmy wezwani do świętości życia, do odwagi w prawdzie i miłości bez granic. Niech ci święci męczennicy wstawiają się za naszymi rodzinami – powiedział biskup.

Przyjęcie relikwii bł. rodziny Ulmów do lubaczowskiego kościoła nie jest przypadkowe. W czasie wojny jej proboszcz ks. Stanisław Sobczyński ratował Żydów.

Reklama

Uroczysty charakter miało także zawierzenie Pani Łaskawej swoich małych ojczyzn przez samorządowców. Przed Jej wizerunkiem uklękli przedstawiciele poszczególnych szczebli samorządów. Akt zawierzenia odczytał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. – Najświętsza Maryjo Panno Łaskawa. W pokorze, z wiarą i ufnością stajemy dziś przed Twoim świętym obliczem, które od ponad czterech wieków jest ostoją i wsparciem dla kolejnych pokoleń Polaków, by jako wspólnota wierzących, w imieniu naszych małych ojczyzn podziękować Tobie, o Łaskawa Pani, za matczyną opiekę oraz prosić o wstawiennictwo u Twego Syna o Twe łaski, pomoc i obecność wśród nas – mówił marszałek. Zawierzenie zakończył słowami: – Ufni w Twe matczyne serce prosimy, wspieraj nas, nasze rodziny, bliskich oraz społeczności, byśmy z godnością umieli nieść przesłanie o Bożej miłości i miłosierdziu, naszym życiem i czynami zasługując na miano wiernych chrześcijan. Wierzymy, że nasze prośby trafią przed Twój tron w Niebie i poprzez Twoje, Łaskawa Matko orędownictwo, zostaną wysłuchane u Boga Najwyższego.

Proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra podziękował metropolicie przemyskiemu abp. Adamowi Szalowi za dar relikwii Rodziny Ulmów, marszałkowi Ortylowi za obraz. Marszałek podziękował bp. Rojkowi za sprawowaną Eucharystię i cenne rady dla samorządowców w wygłoszonej homilii. Przedstawicielka parafian dziękowała marszałkowi Ortylowi i posłance na Sejm Teresie Pamule za wsparcie w przyznaniu dotacji na renowację polichromii w Sanktuarium.

To modlitewne spotkanie zakończyło się poświęceniem odnowionej polichromii w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej przez bp. Mariana Rojka, a następnie złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na sarkofagach w krypcie podziemnej konkatedry, gdzie znajdują się groby kard. Władysława Rubina i biskupów Jana Nowickiego i Mariana Rechowicza.

2025-05-27 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fenomen Kresów

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Lubaczów

Adam Łazar

Biskup Leszczyński prezentuje swoją publikację

Biskup Leszczyński prezentuje swoją publikację

Konferencja „Fenomen Kresów” oraz wernisaż wystawy „Kresowe wspomnienia, część 2” odbyły się w dniach 12-13 września w Lubaczowie.

W pierwszym dniu w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego uczestnicy wysłuchali interesujących prelekcji i prezentacji. Mateusz Werner, kierownik Oddziału Dziedzictwa i Projektów Kulturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego podzielił się swoimi refleksjami na temat realizowanego programu badawczego w prelekcji „Bezkresny Fenomen Kresów”. Według Andrzeja Nowaka fenomen Kresów opiera się na trzech filarach: historii, pamięci i legendzie. Jacek Kolbuszewski fenomen Kresów widzi jako krainę obfitości (urodzajne ziemie), krainę przeklętą (przez którą przewalały się konflikty zbrojne, wojny, pożogi, grabieże), krainę domu rodzinnego (naszych korzeni, raj utracony). Mateusz Werner scharakteryzował zasoby o Kresach znajdujące się w 24 placówkach muzealnych Polski.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Kancelarczyk ze Złotym Krzyżem Zasługi od prezydenta Andrzeja Dudy

2025-07-06 21:37

[ TEMATY ]

złoty Krzyż Zasługi

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Ks. Tomasz Kancelarczyk – prezes Fundacji Małych Stópek i wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za „za działalność społeczną i zasługi w niesieniu pomocy potrzebującym”.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył osoby zasłużone w niesieniu pomocy humanitarnej potrzebującym oraz działaczom społecznym. Odznaczenia – w imieniu Prezydenta RP – wręczył 4 lipca podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Minister KPRP Andrzej Dera.
CZYTAJ DALEJ

Irlandia: bilans 6 lat legalnej aborcji, to jakby w stu szkołach zabrakło dzieci

Ulicami Dublina przeszedł ogólnoiralndzki Marsz dla Życia. „Życie zwycięży”, „Przestańcie abortować naszą przyszłość” – to niektóre z haseł, które towarzyszyły temu wydarzeniu. Rzecznik Marszu zauważyła, że wbrew zapewnieniom władz, które przed 6 laty zalegalizowały zabijanie nienarodzonych, aborcje nie są czymś sporadycznym, ich liczba stale rośnie, a rząd nie robi niczego, by pomóc kobietom, które czują się zmuszone do usunięcia ciąży.

Sandra Parda przypomniała, że według oficjalnych danych w 2019 r., czyli pierwszym roku po legalizacji aborcji zabito w Irlandii 6666 nienarodzonych dzieci, a w roku ubiegłym już 10441. W lutym tego roku łączna liczba aborcji przekroczyła 50 tys. To ponad 100 szkół, tysiące klas, to część przyszłego wzrostu, rozwoju i innowacji Irlandii, która zakończyła się przed narodzinami – dodała rzecznik Marszu dla Życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję