Reklama

Wiara

Ewa Wachowicz: Jestem wierzącą i praktykującą katoliczką

Miss Polonia 1992, dziennikarka, prezenterka, mistrzyni kuchni... Twierdzi, że ma za co dziękować Bogu i że robi to każdego dnia, nie tylko w kościele.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aneta Nawrot: Historie, które Pani opowiada, są piękne i bardzo wzruszające. Nie tylko nawiązuje Pani do pamiątek, które znalazły się w Pani domu, ale przede wszystkim wspomina o swojej rodzinie i wartościach, które wyniosła Pani z domu rodzinnego...

Ewa Wachowicz: Żyjemy w czasach, w których wiara jest passé, kościoły pustoszeją, słowo Boże jest jakby rzucane na wiatr. Trudno więc mówić o wartościach, dlatego z tak wielką atencją wracam do tego, co było w moim rodzinnym domu. Do tego, jak nas z bratem wychowywali rodzice, dziadkowie... Jakie to było mądre, piękne, właściwe. Doceniamy to zwłaszcza po latach, kiedy sami jesteśmy już dorośli.

Reklama

W moim rodzinnym domu nie było zakazów, a było wychowywanie przez przykłady. Mojemu bratu i mnie rodzice swoim przykładem pokazywali, jak trzeba żyć przyzwoicie, zgodnie z Dekalogiem. Pamiętam np., że mój tatuś nigdy nie pracował w niedzielę czy święta. Oczywiście, ponieważ mieszkaliśmy na wsi, trzeba było zrobić tzw. obrządki: nakarmić zwierzęta, wydoić krowy... Po wykonaniu tych najpotrzebniejszych i koniecznych prac tatuś świętował: szedł do kościoła w odświętnym ubraniu, a potem był uroczysty obiad przy stole z całą rodziną, były rozmowy... Zapadło to bardzo w moją pamięć i proszę sobie wyobrazić, że za przykładem tatusia ja też – jeśli to tylko możliwe – staram się tak planować zajęcia, aby nie pracować w niedzielę, aby święcić dzień święty, aby był to dzień dla Boga i moich bliskich...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czyli te wartości, ten rodzinny dom cały czas są „w Pani i z Panią”...

Tak. Nawet przepisy dań, które serwuję i przygotowuję (śmiech). Wiele z nich „podpatrywałam”. Patrzyłam, jak gotują babcia i mama. Czasami trochę te przepisy zmieniam, modyfikuję, a czasami przygotowuję je ściśle według receptur sprzed nawet 100 lat.

Wartości, które wpojono mi w rodzinnym domu, staram się przenosić do mojego. Mam nadzieję, że udało mi się również to, co mnie przekazano, wpoić mojej córce Oli.

Rodzice zarówno brata, jak i mnie nauczyli szacunku do ludzi, do zwierząt, do przyrody... Nauczyli nas także otaczać opieką starszych. Odnosić się do nich z szacunkiem i atencją. Pamiętam, jak zmarł mój dziadek. Wówczas babcia zamieszkała z nami. To było naturalne... Ona wymagała opieki, rodzinnego ciepła i wsparcia w tej trudnej dla niej sytuacji... To był przykład: rodzice pokazali nam, w jaki sposób należy szanować starszych i dziękować im za opiekę, którą oni nad nami roztaczali, gdy byliśmy dziećmi. Dlatego kiedy odszedł mój tatuś, naturalne dla mnie było, że mamusia zamieszka ze mną... Teraz ja mogę jej podziękować za opiekę i wychowanie, za to, jaką jestem osobą, i za to, gdzie jestem.

Reklama

Trzeba ludzi uczyć tych wartości, o których zapominają, żyjąc w tym pięknym, ale szalonym i zbyt skomercjalizowanym świecie. Obecnie wartości takie jak szacunek, bycie empatycznym i bezinteresownym są passé. Dlatego uważam, że trzeba dawać świadectwo wiary, godnego i przyzwoitego zachowywania się wobec bliskich i innych. Czym? Jak u mnie w domu – własnym przykładem życia zgodnie z Dekalogiem.

Pięknie Pani opowiada o wierze, wartościach, rodzinie... Nigdy nie było momentów załamania, zwątpienia?

Jestem wierzącą i praktykującą katoliczką. Modlę się – nie tylko w kościele, ale również podczas spacerów, w górach, na łonie przyrody. Z mamą odmawiam Różaniec... Lubimy się razem modlić. Ale przyznaję, nie zawsze tak było. Miałam chwile zwątpienia w Kościół – w sensie hierarchicznym. To stało się, kiedy byłam bardzo młoda... Zachłysnęłam się innym światem. Za nudne uznałam sielskie, wiejskie życie. Świat wydawał mi się piękny, kolorowy i taki bez konsekwencji. Byłam bardzo młoda, gdy odniosłam sukces jako Miss Polonia... I na chwilę mnie to oszołomiło. Na szczęście w porę przyszły opamiętanie i powrót do Boga, do wiary...

To opamiętanie i powrót do Boga przyszły tak same z siebie?

Udało mi się wrócić dzięki wpojonym mi przykładom z rodzinnego domu... Wtedy nie spodziewałam się, że to są tak mocne fundamenty. W tym powrocie bardzo pomógł mi o. Leon Knabit z Tyńca. Poznałam go właśnie w tamtym „buntowniczym” czasie mojego życia. Ojciec Leon wiele rzeczy mi wytłumaczył i niczego nie nakazywał, ale dawał przykład i powiedział mi słowa, które do dzisiaj pamiętam: „Ewa, chociaż raz w roku idź do kościoła, kiedy będziesz czuć potrzebę. Jedną, drugą, kolejną”. I tak powoli... wróciłam.

Reklama

Chcę jeszcze dodać, że podziwiam ludzi, którzy dają świadectwo silnej wiary nie na pokaz, a z potrzeby duszy i serca... Jeden z moich znajomych z Polski poszedł do Santiago de Compostela w Hiszpanii... Dał radę.

Cieszę się również, kiedy widzę, że od jakiegoś już czasu kościoły we Francji – tak do niedawna ateistycznej – gromadzą coraz więcej osób. Nie wiem, czy Francuzi zrozumieli, że bez wiary życie jest pustką, ale mam wrażenie, iż czują potrzebę bycia we wspólnocie. Czują potrzebę wspólnej modlitwy, potrzebę dawania wiary...

Pochodzi Pani z Małopolski. Nie mogę więc nie zapytać o naszego papieża: czy miała Pani okazję spotkać się ze św. Janem Pawłem II?

Reklama

Miałam to szczęście, ale – od początku. To pewna historia. Zbliżała się 40. rocznica ślubu moich rodziców. Chciałam im zrobić jakiś wyjątkowy prezent. Postanowiłam, że będzie to lot do Rzymu. Nigdy wcześniej nie lecieli samolotem, więc pomyślałam, że to będzie atrakcja. Dowiedziałam się, że moja koleżanka jedzie z prowadzoną przez siebie wycieczką właśnie do Rzymu. I to jeszcze z moją Akademią Rolniczą... Zapytałam ją, czy nie pomogłaby mi zorganizować tam czas. Razem z rodzicami dołączyliśmy się do tej wycieczki. A na placu św. Piotra dowiedzieliśmy się od o. Konrada Hejmy, że będziemy mieć audiencję prywatną u naszego papieża. Pamiętam, że Ojciec Święty najpierw rozmawiał z rektorami, pracownikami i pozostałymi pielgrzymami. My z rodzicami staliśmy na końcu. Jan Paweł II spojrzał na nas i powiedział do mnie, żebym podeszła. Pamiętam, jak biło mi serce, a nogi miałam jak z waty... Poprosiłam go, żeby pobłogosławił moich rodziców, którzy 26 maja mieli obchodzić 40. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Pamiętam, jak spojrzał na mnie i z tym swoim uśmiechem powiedział: „Ile lat? 40! Razem. No, dawaj ich tutaj. Należy im się błogosławieństwo jak mało komu”. I taki to właśnie był prezent. Miał być tylko lot samolotem, a Bóg sprawił inaczej – lepiej, bo były jeszcze piękne błogosławieństwo i osobiste życzenia od papieża Jana Pawła II... Rodzice byli razem jeszcze przez 17 lat.

A gdyby Pani miała możliwość gościć u siebie Jana Pawła II, to co by Pani przygotowała do jedzenia?

Coś naszego, małopolskiego. I nie kremówki! (śmiech). Byłyby to pierogi na słodko z serem i dużą ilością cynamonu. To takie danie właśnie z małopolskiej kuchni... A jeśli chodzi o zupę, to byłaby to kminkowa. Galicyjskie danie. Też pycha!

Ewa Wachowicz m.in. producentka, prowadząca programy kulinarne. Zajmuje się wspinaczką górską

2025-06-10 13:53

Oceń: +26 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Dwulatek w Oknie Życia. Sprawą zajęła się prokuratura

2025-07-26 15:22

[ TEMATY ]

Okno Życia

Zofia Białas

2-letni chłopiec pozostawiony w oknie życia w Katowicach - bez żadnych dokumentów, bez aktu urodzenia. Zgodnie z przepisami dziecko trafiło pod opiekę lekarzy. Przewieziono go do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Sprawą zajęła się prokuratura.

To już kolejne dziecko w minionym tygodniu uratowane dzięki Oknom Życia. Przeczytaj także: Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia
CZYTAJ DALEJ

Aborcyjna organizacja Planned Parenthood zamknęła pięć placówek w USA!

2025-07-27 19:50

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Planned Parenthood

Planned Parenthood

Organizacja aborcyjna Planned Parenthood zamknęła pięć swoich placówek w Kalifornii z powodu… ucięcia finansowania z pieniędzy publicznych w ramach federalnej ustawy o wydatkach i podatkach, podpisanej niedawno przez prezydenta USA Donalda Trumpa - podała amerykańska stacja informacyjna CBS News.

Chodzi o ważny zapis w podpisanej przez Donalda Trumpa ustawie, zgodnie z której z pieniędzy federalnych w ramach Medicaid, czyli środków publicznych, nie może być finansowana działalność organizacji przeprowadzających aborcje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję