Tegoroczne Sandomierskie Wianki Flisackie odbywały się pod hasłem „Połączeni rzeką” i przyciągnęły zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego regionu. Atmosfera była prawdziwie świąteczna, a bogaty program wydarzeń zachwycił uczestników w każdym wieku.
Chrzest łodzi, koncerty i ognisko
W piątkowe popołudnie uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach śpiewu białego oraz w tradycyjnym ceremoniale chrztu łodzi. Do Sandomierza przypłynęły flisackie jednostki z Ulanowa, Baranowa Sandomierskiego, Tarnobrzega i Opola Lubelskiego. Uroczysta parada łodzi oraz oficjalne otwarcie wydarzenia stały się symbolicznym rozpoczęciem święta. Wieczór zakończyły koncerty zespołów Duality i Percival Wild Hunt Live Show, po których uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku i pieśniach żeglarskich, wspominając dawne czasy wiślanych spławów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Barwny korowód
Reklama
Sobotni poranek rozpoczął się spacerem z przewodnikiem, zatytułowanym „W labiryncie kultury: Sandomierz, Wisła i Wianki”, łączącym lokalną historię z opowieściami o znaczeniu rzeki dla miasta. Jednym z najbardziej widowiskowych momentów dnia była inscenizacja przekazania kluczy do miasta – flisacy tradycyjnie prosili o wstęp do Sandomierza pod Bramą Opatowską. Po symbolicznym akcie burmistrz przekazał im klucz, a kolorowy pochód przeszedł na bulwar nad Wisłą. Na uczestników czekały liczne atrakcje – stoiska z regionalnym rękodziełem, warsztaty szkutnictwa, garncarstwa, kowalstwa, wikliniarstwa, haftu i florystyki. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych i konkursach, a dorośli – w pokazach kulinarnych i prezentacji flisackiej mody. Nie zabrakło inscenizacji teatralnych, koncertów zespołów ludowych oraz wieczornego występu zespołu Wowakin. Dzień zakończył się nastrojowym ogniskiem i wspólnym śpiewaniem.
Symboliczne zakończenie
Trzeci dzień miał bardziej refleksyjny charakter. Rozpoczął się Mszą św. odprawioną na pokładzie statku Kapitana Prokopa. Następnie odbyła się parada łodzi oraz pokaz tradycyjnego spławiania „ryzy” – skrzyni z regionalnymi produktami, która symbolicznie ruszyła w podróż Wisłą. Uczestnicy mogli również wziąć udział w rejsach, odwiedzić stoiska, zobaczyć wystawę lokalnego malarstwa i prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich.
Goście z Orleanu
W ramach międzynarodowego projektu „Sandomierskie Wianki Flisackie. Połączeni rzeką” miasto gościło delegację z Orleanu – członków Stowarzyszenia „Loara-Wisła” oraz przedstawicieli tamtejszego merostwa. Wśród gości znaleźli się m.in. Ryszard Harbuzinski, Anna Słomińska, Piotr Rams, Magdalena Tamas, Bertrand Lyonnet, Marilyne Aluze i Paul Ciechelski. Reprezentacja z Orleanu wzięła aktywny udział w wydarzeniu, prezentując m.in. stoisko z lokalnymi produktami.
Tradycja i nowoczesność
III edycja Sandomierskich Wianków Flisackich pokazała, że oparte na lokalnej tradycji wydarzenie może być atrakcyjne dla szerokiego grona odbiorców. Dzięki współpracy Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, Sandomierskiego Centrum Kultury, Fundacji SMK i partnerów inicjatywy „Napędzani Wisłą”, uczestnicy mieli szansę zanurzyć się w kulturze flisackiej i odkryć jej współczesne oblicze.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu SYNERGIE – kulturalnego programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.