Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

18.07 – Dzień Słuchania

Słyszysz? Nie? To zamknij oczy, zrób kilka wdechów, zatrzymaj się w pędzie. A teraz? Ruch uliczny za oknem, telewizor włączony. A może muzyka, śmiech za ścianą, brzęczenie pszczoły, śpiew słowika... Te drugie dźwięki zdecydowanie są bardziej pożądane i wprawiające w lepszy nastrój. To nieformalne święto może być inspiracją do spędzenia kilku chwil na łonie natury i wsłuchania się w siebie :).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

19.07 – Dzień Czerwonego Kapturka

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, pomocna, odważna, sprytna, rezolutna i niewinna. I ostrzeżenie, jak przystało na bajkę: nie rozmawiaj z nieznajomymi.

To ukłon w kierunku najmłodszych, którzy przecież mają wakacje. A z nimi – mniej pośpiechu. I przypomnienie: czytanie książek już najmłodszym dzieciom przynosi wymierne efekty: buduje rodzinną bliskość, poszerza słownictwo i wiedzę, rozwija wyobraźnię. To, oczywiście, tylko nieliczne zalety czytania dzieciom książek, w tym mądrych baśni.

Dzień bez Telefonu Komórkowego

Niemożliwe? Nie uda się? Warto spróbować!

Reklama

Telefon komórkowy stał się naszym nieodłącznym towarzyszem. O tym, że zazwyczaj służy nam już nie tylko do rozmawiania, wiemy wszyscy. Jest minibiurem zarządzania, asystentem, dostarcza rozrywki. I niestety... służy za towarzysza, powiernika. Często też to przy jego użyciu dajemy upust naszym frustracjom, hejtujemy przypadkowych ludzi, dzięki czemu choć przez chwilę czujemy się trochę lepsi od innych. Tylko czy rzeczywiście?

Warto spędzić ten jeden dzień bez telefonu pod ręką. Albo może właśnie – pod rękę z telefonem. Nie smartfonem, ale zwyczajnym urządzeniem, które służy do wykonywania rozmów. Zamiast pisać dziesiątki wiadomości, zadzwońmy. Ustalmy coś podczas choćby krótkiej rozmowy. Zamiast zapisywać kolejne spotkanie czy robić kolejną notatkę w smartfonowym notatniku, chwyćmy za długopis i zapiszmy coś na kartce (może się okazać, że już naprawdę dawno nie trzymaliśmy pióra czy ołówka w dłoni). A najlepsze dziś rozwiązanie – spotkajmy się. Spędźmy więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, wykonajmy długo odkładaną rozmowę (choćby telefoniczną, sic!), przejdźmy się na spacer, nigdzie się nie spiesząc i nie sprawdzając co chwilę powiadomień czy informacji z kraju i ze świata. Pobądźmy z sobą samymi. Wygospodarujmy chwilę na modlitwę. Bądźmy tu i teraz.

Ciekawostka

Małżeńskie perypetie gibonów

Reklama

Gibony są monogamiczne, tworzą małe grupy rodzinne (zwykle do sześciu osobników), złożone z dorosłej pary i ich potomstwa. Ciąża trwa ok. 210 dni i rodzi się zwykle jedno młode. W wychowaniu potomstwa czynnie uczestniczy samiec, a najmłodszymi członkami stada opiekuje się też starsze rodzeństwo, co wskazuje na podobieństwo do ludzkich zachowań. Również tych złych, bo choć gibony łączą się w pary na całe życie, to... zdarzają im się skoki w bok i powroty z „podkulonymi ogonami”, których akurat nie posiadają.

Zabawy z liczbami

Jedni mają problemy z matematyką, inni ją kochają i uwielbiają zabawy z liczbami. Na przykład tasując talię 52 kart, można uzyskać 52! (52 silnia) = 80 658 175 170 943 878 571 660 636 856 403 766 975 289 505 440 883 277 824 000 000 000 000 jej niepowtarzalnych układów. A gdyby wiek Ziemi przeskalować do 24 godzin, to istnienie na niej człowieka obejmowałoby 4 sekundy. Zaokrąglając, wiemy, że milion sekund to 12 dni. Miliard sekund to 31 lat, a bilion sekund to 31 688 lat. A gdybyśmy pokonywali 19 km dziennie, chcąc obejść Kanadę, która ma najdłuższą linię brzegową na świecie, równą 243 042 km, to zajęłoby nam to ponad 30 lat.

Czy wiesz, że...

...najstarszy działający hotel na świecie ma ponad 1300 lat?

Reklama

Prawa majątkowe w Japonii należą do najsurowszych na świecie, co umożliwia firmom rodzinnym przetrwać setki, a nawet ponad tysiąc lat. Takim przykładem jest uznany przez Księgę rekordów Guinnessa za najstarszy działający hotel na świecie – Nishiyama Onsen Keiunkan. Przetrwał kataklizmy, wojny i trzęsienia ziemi. Znajduje się u podnóża Południowych Alp Japońskich. Powstał 1317 lat temu, czyli ponad trzy i pół wieku przed datą chrztu Polski czy założenia królestwa Anglii. Od momentu otwarcia jest nieprzerwanie prowadzony przez 52 pokolenia tej samej rodziny. Cena noclegu w tym unikatowym hotelu kształtuje się na poziomie od 1,6 tys. do 2,6 tys. zł. Obiekt znajdujący się w mieście Hayakawa, w prefekturze Yamanashi, powstał jako tradycyjny japoński „ryokan”, czyli gospoda świadcząca usługi noclegu i wyżywienia dla podróżujących. Ma tylko 37 pokoi. Niektóre z łaźniami na świeżym powietrzu, a inne z platformą widokową na niebo i góry. Są także bar karaoke i restauracja serwująca lokalną wołowinę koshu. Ostatni generalny remont hotel przeszedł w 1997 r.

Myśl na tydzień

„Rodzina jest wspólnotą miłości, w której każda osoba uczy się być w relacji z innymi i ze światem”.
Papież Franciszek

Pamiętaj o życzeniach!

13.07 – Małgorzata, Ernest, Justyna

14.07 – Kamil, Marcel, Henryk

15.07 – Dawid, Henryk, Włodzimierz

16.07 – Maria, Marika, Carmen

17.07 – Aneta, Bogdan, Jadwiga

18.07 – Karolina, Szymon, Kamil

19.07 – Marcin, Juliana, Włodzisław

Wydarzyło się

• 13.07.1925 – na Morawach w Czechosłowacji odnaleziono figurkę paleolityczną Wenus z Dolních Věstonic z okresu kultury graweckiej.
• 14.07.1865 – brytyjski wspinacz Edward Whymper wraz z sześcioosobowym zespołem jako pierwsi zdobyli szczyt Matterhorn w Alpach Zachodnich.
• 15.07.1865 – urodził się brytyjski dziennikarz i wydawca Alfred Harmsworth, magnat prasowy, założyciel m.in. Daily Mirror i Daily Mail.
• 16.07.1945 – na poligonie w Alamogordo w Nowym Meksyku w USA przeprowadzono pierwszy test bomby atomowej.
• 17.07.1955 – w Anaheim w Kalifornii otwarto pierwsze wesołe miasteczko Walta Disneya – Disneyland.
• 18.07.1850 – wybuchł pożar uznawany za jedną z największych klęsk żywiołowych w dziejach Krakowa, zniszczeniu uległo 160 kamienic i domów oraz kilka kościołów.
• 19.07.1655 – król Karol X Gustaw wypowiedział wojnę Rzeczypospolitej – początek potopu szwedzkiego.

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: przywrócony do życia za wstawiennictwem s. Teresy od Jezusa z Andów

Niedziela Ogólnopolska 31/2024, str. 70-71

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Domena publiczna, Wikimedia Commons/Adobe Stock

Nie ma dnia, by do sanktuarium w Los Andes w Chile nie dotarł list z podziękowaniem za łaski otrzymane za wstawiennictwem s. Teresy. Wśród nich znajduje się świadectwo pewnego strażaka.

Wystarczy nieco determinacji i talentu, by marzenia się spełniły, choć czasami spełniają się nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Najskrytsze pragnienie Hectora Ricarda Uribe Carrasco doprowadziło go na skraj śmierci. Chłopak mieszkający z rodzicami w najpiękniejszej z dzielnic Santiago, stolicy Chile, od dzieciństwa marzył, by zostać strażakiem. Gdy skończył 18 lat, postanowił spełnić swoje pragnienie, ale każda ze stołecznych kompanii straży pożarnej, do których się zgłaszał, odprawiała go z kwitkiem, tłumacząc, że jest jeszcze zbyt młody. Już miał zrezygnować, gdy ktoś mu doradził, by zgłosił się do Szóstej Kompanii, w której zaledwie rok wcześniej utworzono Brygadę Młodzieżową. Tam przyjęto go z otwartymi ramionami. Uribe Carrasco stał się najmłodszym rekrutem w swojej jednostce. Jednej z pierwszych akcji, na które wyruszył, o mało nie przypłacił życiem...
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Nowy Proboszcz. Odpust. Festyn Rodzinny

2025-07-27 22:24

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

Wrocław Psie Pole: Ostatnia niedziela lipca była świetną okazją do świętowania w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 - uroczyście został wprowadzony nowy proboszcz - ks. Mariusz Dębski. Msza święta była odpustową ku czci patronów parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Po Mszy św. odbyła się procesja, a po południu w ogrodach parafialnych rozpoczął się Festyn Rodzinny. 

Według dekretu abp. Józefa Kupnego od 1 lipca w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu nowym proboszczem został ks. Mariusz Dębski, który zastąpił na tym urzędzie ks. Edwarda Leśniowskiego, który był proboszczem tej parafii przez ostatniej 38 lat i osiągnął już wiek emerytalny. Wraz z mianowaniem nowego proboszcz odbywa się obrzęd wprowadzenia nowo mianowanego nowego proboszcza. Obrzędowi temu zazwyczaj przewodniczy ksiądz dziekan. Taki obrzęd zaplanowano na sumę odpustową. Obecny na Eucharystii ksiądz dziekan Wiesław Karaś odczytał oficjalnie dekret i wypowiedział słowa: “Drogi Księże Proboszczu! Twojej pasterskiej pieczy Arcybiskup Wrocławski powierzył troskę o tutejszą parafię. Niech Duch Święty uzdolni cię do wielkodusznego podjęcia duszpasterskich zadań. Głoś słowo Boże, aby wierni umocnieni w wierze, nadziei i miłości wzrastali w Chrystusie. Gromadź swych parafian wokół ołtarza, aby wszyscy - starsi i młodzi, ubodzy i bogaci, gorliwi i obojętni religijnie - odnajdywali w Eucharystii źródło uświęcenia życia i poprzez nią oddawali chwałę Ojcu. Otaczaj ojcowską miłością ubogich i chorych, ożywiaj w sercach wiernych apostolskiego ducha i zachęcaj ich do wspólnej troski o sprawy Kościoła. Zarządzaj też roztropnie dobrami materialnymi powierzonymi twej pieczy.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję