Akt poświęcenia poprzedziła uroczysta Msza św. w kościele Karmelitów Bosych, po której licznie zebrani mieszkańcy Przemyśla udali się pod Pomnik Orląt Przemyskich, gdzie abp Adam Szal dokonał poświęcenia tablicy.
Wdzięczność mieszkańców
Uczestnikom uroczystości o. Krzysztof Górski, przeor klasztoru Karmelitów Bosych, odczytał krótki biogram o. Makarego. Miłą niespodzianką był występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza z piosenką Moniki Lach pt. Wybrana Droga, do której muzykę skomponował ks. Bartosz Data.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W imieniu komitetu Anna Hayder wyraziła wdzięczność mieszkańcom oraz fundatorom za datki pozwalające na realizację tablicy, jak również Piotrowi Zbrożek, artyście rzeźbiarzowi, który ją wykonał.
Trudna historia miasta
Zaistnienie tej tablicy w przestrzeni publicznej przypomina o trudnej historii miasta, a ponad wszystko o ofiarności dzielnego zakonnika, którego krew została przelana za miasto Przemyśl.
Od czasu poświecenia kamienia węgielnego i jego wmurowania pod odbudowę Pomnika Orląt Przemyskich, minęło 35 lat. Po kolei były umieszczane poszczególne tablice upamiętniające szereg wydarzeń historycznych i oddające hołd bohaterom walczącym o niepodległość Polski. Obiekt ten powstał dzięki śp. Stanisławowi Żółkiewiczowi, prezesowi Stowarzyszenia Pamięci Orląt Przemyskich, który doprowadził do odbudowy pomnika zniszczonego w czerwcu 1940 r. i utrwalanie na tablicach pamięci o obrońcach Lwowa, żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza, bitwie pod Lenino i pod Monte Cassino. Dzięki jego staraniom powstała tablica poświęcona bohaterom powstania listopadowego, ufundowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz tablica poświęcona bohaterom insurekcji kościuszkowskiej, ufundowana przez europosła Andrzeja Zapałowskiego. O utrwalenie kolejnych trudnych wydarzeń z historii Polski zadbała Anna Hayder, która wraz z rodziną ufundowała tablicę bohaterom powstania styczniowego, wpłynęła na powstanie tablicy upamiętniającej polskie Termopile, jako przewodnicząca Rady Seniorów wpłynęła na powstanie tablicy poświęconej najazdowi Szwedów, a obecnie wsparła działania Alicji Chruścickiej w powstaniu upamiętnienia najazdów tatarskich na Przemyśl i męczeńską śmierć o. Makarego. Również Roman Taworski zadbał o pamięć szarych szeregów i harcerzy broniących Przemyśla.
Dla zobrazowania społecznego wysiłku w budowę tego panteonu Alicja Chruścicka wydała broszurę pt. „Historia Polski w Przemyskim zwierciadle”, przypominającą utrwalone wydarzenia z dziejów Przemyśla, a także Polski. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu, prezydenta miasta Przemyśla oraz Społecznego Komitetu Upamiętnienia o. Makarego Demeskiego.