Raport piętnuje też sytuację na wschodzie Ukrainy, gdzie separatyści popierani przez Rosję ogłosili samozwańcze republiki w Doniecku i Ługańsku. Na kontrolowanych przez nich obszarach doszło do ataków na katolików, protestantów i prawosławnych z patriarchatu kijowskiego oraz do aktów antysemityzmu.
W roku 2014 nie ustawały również prześladowania religijne prowadzone przez instytucje państwowe. Np. w Pakistanie stosowano prawo o tzw. bluźnierstwie, w Indiach zakazywano konwersji, w Chinach atakowano Kościoły, nawet autoryzowane przez państwo, w Iranie miały miejsce egzekucje i aresztowania, nie mówiąc już o kompletnym braku wolności religijnej w Arabii Saudyjskiej. Amerykański raport zwraca też uwagę na prześladowania mniejszości religijnych na okupowanym przez Rosję Krymie. Dotknęły one zwłaszcza prawosławnych z patriarchatu kijowskiego, ukraińskich grekokatolików i tatarskich muzułmanów. Wszystkim organizacjom religijnym nakazano ponowne zarejestrowanie się u władz rosyjskich pod groźbą utraty osobowości prawnej, a licznym księżom i zakonnicom katolickim oraz tureckim imamom odmówiono prawa pobytu.
Raport amerykańskiego departamentu stanu o wolności religijnej na świecie sygnalizuje też jej ograniczanie w wielu krajach autorytarnych, np. środkowoazjatyckich, pod pretekstem walki z terroryzmem. Natomiast gdy chodzi o wydarzenia pozytywne, w 2014 r. odnotowano poprawę sytuacji chrześcijańskiej mniejszości w Egipcie, gdzie nowa konstytucja zapewniła ochronę praw człowieka i równość wszystkich wobec prawa niezależnie od wyznawanej religii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu