Reklama

Konopnica

Z różańcem w ręku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temat modlitwy różańcowej posłużył wspólnocie parafialnej w Konopnicy do duchowej odnowy życia i umocnienia wiary przez rekolekcje przygotowujące do wizytacji parafii, jak i do święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Poprowadzenia rekolekcji w dniach 11-13 września br. podjął się ks. kan. Piotr Kawałko, dyrektor Wydawnictwa „Gaudium”, który w konferencjach dla różnych grup wiekowych starał się ukazać sens modlitwy, zwłaszcza różańcowej. Przez te rekolekcje parafianie mieli również należycie przygotować się do przyjęcia różańca do swoich rodzin podczas peregrynacji po parafii, czego inicjatorem jest ks. kan. Jan Domański, proboszcz parafii Konopnica. Zachęta wypływająca z zaangażowania miejscowych duszpasterzy do modlitwy różańcowej jest odpowiedzią na słowa Maryi, objawiającej się w Fatimie i Lourdes, proszącej ludzkość o modlitwę różańcową; jak też odpowiedzią na słowa prośby Jana Pawła II, „Proszę, odmawiajcie różaniec”. Z inicjatywą upamiętnienia tych słów wyszedł wikariusz, ks. Robert Brzozowski, który przyczynił się do wykonania i zamontowania napisu Ojca Świętego na podświetlanej tablicy. Peregrynacja różańca po parafii jest okazją do zachęty parafian, aby wspólnie modlili się w rodzinach. Jest to również okazja do uczestnictwa we Mszy św. przez tych, którzy przyjmują różaniec, jak i tych, którzy go przekazują. Oprócz tego peregrynacja buduje wśród wiernych wspólnotę solidarności, jedności i dzielenia się pomocą, zwłaszcza ze starszymi, którzy nie są w stanie samodzielnie przybyć do kościoła.
W niedzielę 14 września br. rozpoczął się dzień wizytacji kanonicznej parafii. O godz. 8.00 rano przybył do parafii oczekiwany gość, bp Ryszard Karpiński. Forma przyjazdu Księdza Biskupa była niecodzienna. Dzięki życzliwości znanego kolekcjonera zabytkowych aut, Jana Milczka, przejazd bp. Ryszarda zabytkowym samochodem był możliwy od Węglina aż do kościoła parafialnego. Po przyjeździe, w progu świątyni Ksiedza Biskupa powitali chlebem i solą przedstawiciele parafii. Następnie bp Karpiński wraz z diakonem Zbigniewem Gasperskim udali się w obecności proboszcza ks. kan. Jana Domańskiego, ks. kan. Mieczysława Horocha, wikariusza ks. Roberta Brzozowskiego i ministrantów do ołtarza, gdzie po modlitwie i liturgicznym powitaniu wzięli udział w Mszy św., sprawowanej przez wikariusza. O godz. 9.00 bp Ryszard przewodniczył Mszy św., na której dokonał przyjęcia chłopców do grona ministrantów oraz poświęcił tornistry z racji rozpoczętego roku szkolnego. Powitanie i podziękowania za posługę na Mszy św. wyraziły dzieci ze szkół w Stasinie i Konopnicy. Do tych miłych chwil dzieci przygotowali ks. Robert, pani Katarzyna Kutwa - katechetka, Małgorzata - organistka oraz rodzice i nauczyciele. Na koniec tej Mszy św. bp Ryszard udzielił pasterskiego błogosławieństwa wiernym, po czym szczególnie pobłogosławił dzieci. Po Mszy św. spotkał się z Radą Duszpasterską parafii, zapoznając się z jej działaniami na rzecz wspólnoty.
Następnym punktem wizytacji było spotkanie w kaplicy dojazdowej pw. św. Maksymiliana Kolbe w Uniszowicach, gdzie Ksiądz Biskup spotkał się z częścią wspólnoty parafialnej. W kaplicy bp Ryszard wygłosił do społeczności Uniszowic pasterskie słowo, poświęcił krzyż przed kaplicą i pobłogosławił dzieci, co było momentem miłym i wzruszającym. O godzinie 12.00 bp Karpiński odprawił uroczystą Eucharystię, którą współcelebrowali ks. kan. Jan Domański i rodak parafii - ks. dr Alfred Wierzbicki, rektor MSD w Lublinie. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do święta Podwyższenia Krzyża; mówił o krzyżu jako znaku naszej wiary, za który wiele tysięcy ludzi oddało życie. Na tej Mszy św. proboszcz przedstawił Księdzu Biskupowi sprawozdanie z pięciu lat pracy parafii. Po Komunii św. Ksiądz Biskup poświęcił różańce peregrynacyjne, jak też komplety rozważań różańcowych dla nowo utworzonych kół różańcowych - owocu rekolekcji i pracy duszpasterzy. Powstały róże: św. Dominika Savio - chłopcy, św. Bernardety - dziewczynki, św. Stanisława Kostki - młodzież, Matki Bożej Bolesnej i Wniebowziętej - dorośli oraz św. Maksymiliana i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Uniszowicach. Zelatorom tych kół Ksiądz Biskup wręczył poświęcone komplety tajemnic różańcowych. Następnie przedstawiciele grup religijnych działających przy parafii przedstawili Wizytatorowi panoramę swojej działalności, jak też podziękowali za przybycie do parafii.
Na uroczystą Mszę św. przybyli kapłani z dekanatu konopnickiego, którzy dzień wcześniej służyli pomocą duszpasterską podczas spowiedzi, za co Ksiądz Dziekan serdecznie im podziękował. Przed błogosławieństwem Ksiądz Proboszcz w imieniu własnym i parafian podziękował bp. Karpińskiemu za przyjazd do parafii i posługę słowa, która przyczyniła się do umocnienia w wierze. Serdeczne podziękowania dotyczyły tych wszystkich, którzy osobiście wzięli udział w przygotowaniach: katechetów, nauczycieli, rodziców, kościelnego pana Jurka, lektorów, ministrantów oraz pana Krzyszczka - kierowcy ze Stasina.
Wizytacja parafii, mająca miejsce co pięć lat, jest okazją do spotkania z biskupem i tworzenia jedności między pasterzem diecezji, a jej wiernymi. W tym roku wierni dekanatu konopnickiego z parafii: Tomaszowice, Dąbrowica, Radawiec, Krężnica Jara, Konopnica i Motycz mieli już okazję do spotkania z biskupem. Niebawem odbędzie się wizytacja ostatniej parafii z dekanatu konopnickiego - Zemborzyce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

[ TEMATY ]

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Choć źródła maryjnej pobożności sięgają V wieku na Wschodzie, dopiero na przełomie XIII i XIV wieku miesiąc maj zaczęto na Zachodzie poświęcać Maryi - głównie z inicjatywy króla Hiszpanii Alfonsa X, który zachęcał wiernych do wspólnej modlitwy przy figurach Matki Bożej. Tradycja ta szybko się rozprzestrzeniła, a swój rozwój zawdzięczała także postępowi technicznemu - drukowane modlitewniki, jak „Maj duchowy” z 1549 roku, popularyzowały majowe formy kultu jako odpowiedź na kryzys Reformacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję