W toku rozmów podjęto m.in. niektóre zagadnienia związane z dialogiem ekumenicznym w Europie, potwierdzając wyznaczoną w tej dziedzinie długofalową linię współdziałania. Temat ten będzie także jednym z punktów posiedzenia wspólnego komitetu CCEE-KEK, zaplanowanego na początek przyszłego roku. Będzie ono poświęcone przede wszystkim problemom ochrony środowiska i wolności religijnej.
W czasie londyńskich rozmów poruszono również sprawę wspólnych działań chrześcijan różnych wyznań wobec bieżących problemów światowych. Chodzi tu głównie o sytuację uchodźców i migrantów na naszym kontynencie, kwestię pokoju na Bliskim Wschodzie oraz o współdziałanie na wielu innych płaszczyznach zarówno wewnątrz Unii Europejskiej, jak i poza nią.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W spotkaniu w stolicy Wielkiej Brytanii wzięli udział przewodniczący: CCEE - kard. Péter Erdő i KEK - Christopher Hill KCVO, DD oraz sekretarze generalni obu organizacji: ks. Duarte da Cunha (CCEE) i ks. Heikki Huttunen (KEK). Rozmowy zakończyły się obiadem, wydanym przez arcybiskupa Westminsteru i przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii kard. Vincenta Nicholsa.
Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 i skupia obecnie 33 episkopaty krajowe naszego kontynentu oraz pojedynczych hierarchów z tych krajów, w których takich konferencji nie ma: arcybiskupów Luksemburga i Monako, maronickiego arcybiskupa Cypru, biskupów z Estonii i Mołdawii i greckokatolickiego biskupa z Mukaczewa. Przewodniczącym Rady jest obecnie prymas Węgier kard. Péter Erdő, jego dwoma zastępcami - kard. Angelo Bagnasco z Włoch i abp Angelo Massafra z Albanii; sekretarzem generalnym jest portugalski kapłan ks. Duarte da Cunha. Sekretariat CCEE mieście się w szwajcarskim St. Gallen.
Konferencja Kościołów Europejskich istnieje od 1959; obecnie należy do niej 114 Kościołów tradycji anglikańskiej, protestanckiej, prawosławnej i starokatolickiej z całego kontynentu oraz - na zasadach członków stowarzyszonych - 40 krajowych rad kościelnych i innych organizacji. Na czele KEK stoi anglikański duchowny Christopher Hill, a sekretarzem generalnym jest fiński pastor luterański Heikki Huttunen. Konferencja ma dwie siedziby: w Brukseli i Strasburgu.