Reklama

Polska

Przygotowania do obchodów 90. Światowego Dnia Misyjnego

Ponad milion dolarów wsparcia dla Kościoła misyjnego przekazało Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary w Polsce, w ramach projektów finansowanych w 2016 r. Tę i inne formy pomocy misjom podsumowały Papieskie Dzieła Misyjne w przededniu obchodów 90. Światowego Dnia Misyjnego.

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Misyjny

Archiwum s. Marietty

S. Marietta z archidiecezji częstochowskiej na misjach w Ghanie

S. Marietta z archidiecezji częstochowskiej na misjach w Ghanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedstawienie owoców tegorocznej działalności oraz zapowiedź zbliżającego się 90. Światowego Dnia Misyjnego były tematem konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. 90. Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony w niedzielę, 23 października pod hasłem „Ochrzczony to znaczy posłany”.

- Skoro dziękujemy Opatrzności Bożej za chrzest Polski i chrzest każdego z nas, to równocześnie chcemy sobie uświadomić, że przez chrzest zostaliśmy wszczepieni w Kościół i w jego misję – powiedział w rozmowie z KAI ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Zapowiedział, że przy okazji tegorocznych obchodów zostanie uruchomiony projekt „Misyjny budzik”, którego nazwa nawiązuje do zadania Papieskich Dzieł Misyjnych, jakim jest budzenie w społeczeństwie świadomości misyjnej, przekładającej się na konkretne zaangażowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Od tej niedzieli każdej z naszych inicjatyw będzie towarzyszył misyjny budzik. To przypomnienie, że w dzieło misyjne mamy zaangażować nasze talenty, kreatywność, dary duchowe i materialne po to, aby każdy człowiek mógł doświadczyć miłosierdzia i został zbawiony – wyjaśnił dyrektor PDM w Polsce.

Reklama

Obchodom 90. Światowego Dnia Misyjnego towarzyszy tez promocja projektu „Żywy różaniec dla misji” - inicjatywy, zbiegającej się z jubileuszem 190-lecia istnienia dzieła żywego różańca. Jego celem jest wsparcie misji, dzięki modlitwie i ofiarom w wysokości 1 PLN miesięcznie składanym przez poszczególnych członków róż różańcowych w Polsce. Połowa zebranej kwoty pozostaje w diecezjach i służy wsparciu misjonarzy z poszczególnych stron Polski. Pozostałe środki, przekazane Papieskiemu Dziełu Rozkrzewiania Wiary, pozwoliły ukończenie budowy kaplicy w Naung Kan w diecezji Kyaintong w Myanmarze, której koszt wynosił 10 000 USD.

- To mała parafia licząca ok. 400 rodzin. Kaplicę budujemy, w jednej z wiosek dojazdowych, której mieszkańcy ofiarowali na rzecz budowy większy wkład własny, niż otrzymana od nas pomoc. To niezwykłe. Ci bardzo biedni ludzie, którzy nie mają na stałe kapłana, zabiegali o wybudowanie domu modlitwy i tę budowę rozpoczęli własnymi rękami, zbierając również środki finansowe. Wykonali też bardzo piękny gest: odkładali garść ryżu ze swojego posiłku, a następnie sprzedali ten ryż, pozyskując pieniądze na wybudowanie swojej kaplicy. - wyjaśnił w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Kapłan zapowiedział też, że w ramach projektu „Żywy różaniec dla misji” przewidziana jest także duchowa formacja członów róż żywego różańca. Ks. Będziński przypomniał także, że założycielką żywego różańca i dzieła rozkrzewiania wiary jest ta sama osoba, służebnica Boża Paulina Jaricot.

Obchodom Światowego Dnia Misyjnego towarzyszy także promocja pozostałych projektów pomocowych prowadzonych przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. Tymi projektami są:

Reklama

Adopcja Misyjnych Seminarzystów (AdoMiS), Misyjny Bukiet – projekt polegający na modlitwę i ofiary pieniężne na rzecz misjonarzy ofiarowane zamiast kwiatów podczas kościelnych uroczystości, Misyjne Apostolstwo Chorych, Młodzieżowy Wolontariat Misyjny PDRW, w który włączają się młodzi ze wspólnot szkolnych oraz parafialnych, Kolędnicy Misyjni – projekt bożonarodzeniowy, podczas którego dzieci-kolędnicy zbierają ofiary dla swoich rówieśników z krajów misyjnych (celem najbliższej zbiórki będzie wsparcie misji w Tajlandii).

W 2016 r., w ramach projektów wspieranych przez Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary w Polsce, przekazano Kościołowi misyjnemu kwotę 1 077 568,75 USD. Pomoc trafiła do Kościoła w Gambii, Sierra Leone, Nigerii i Tanzanii.

Obecnie w 97 krajach na świecie pracuje 2007 misjonarzy z Polski. Największa liczba posługuje w Afryce i na Madagaskarze (810 osób) oraz w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (784 osoby). Polacy są też obecni w Azji (327 misjonarzy), w Oceanii (67 misjonarzy) oraz w Ameryce Północnej (19 misjonarzy).

2016-10-18 17:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwiastują Dobrą Nowinę

Niedziela kielecka 1/2024, str. I

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Światowy Dzień Misyjny

TD

Kolędnicy misyjni w miechowskiej bazylice. Od prawej ks. Łukasz Zygmunt, ks. Grzegorz Pańczyk, misjonarz w Peru, bp Jan Piotrowski

Kolędnicy misyjni w miechowskiej bazylice. Od prawej ks. Łukasz Zygmunt, ks. Grzegorz Pańczyk, misjonarz w Peru, bp Jan Piotrowski

O dobrych tradycjach i mocnych korzeniach oraz o Światowym Dniu Misyjnym Dzieci z ks. Łukaszem Zygmuntem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Agnieszka Dziarmaga: Bp Jan Piotrowski powołał w 2014 r. Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej. Czemu służy ta inicjatywa? Ks. Łukasz Zygmunt: Diecezja kielecka od kilkudziesięciu lat jest bardzo aktywna na polu misyjnym, tzn. w zakresie zainteresowania misjami oraz pomocy duchowej i materialnej. Kościół kielecki ma w tych działaniach dobre tradycje o mocnych korzeniach, co przejawia się w konkretnych postaciach, które personalnie tworzyły odpowiedni klimat dla tych zagadnień. Bł. Józef Pawłowski, męczennik z Dachau, rektor seminarium i proboszcz katedry, koordynował w tamtych trudnych czasach te zadania, a potem sł. Boży ks. Wojciech Piwowarczyk, odpowiedzialny w Kościele kieleckim za to dzieło, mocno animował kleryków i kapłanów w tym kierunku. Kolejnym biskupom kieleckim także leżały na sercu te sprawy, szczególnie bliskie obecnemu pasterzowi bp. Janowi Piotrowskiemu, niegdyś misjonarzowi w Kongo i Peru, a obecnie przewodniczącemu Komisji KEP ds. Misji, który w 2014 r. powołał Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej. Ma ono liczne zadania i cele, jak koordynacja dzieł misyjnych w diecezji we współpracy z Biskupem Kieleckim, sprawowanie patronatu nad Papieskimi Dziełami Misyjnymi, pobudzanie i popieranie inicjatyw misyjnych w łonie zgromadzeń zakonnych oraz instytucji kościelnych w Polsce, troska o nowe powołania do pracy na misjach oraz dobrą formację animatorów dzieł misyjnych w parafiach, współpraca z misjonarzami naszej diecezji posłanymi na misje „Ad gentes” i utrzymywanie z nimi kontaktu, a także udzielanie im wsparcia duchowego i materialnego. Ponadto tworzenie zaplecza finansowego składającego się przede wszystkim z ofiar zebranych we wszystkich kościołach i kaplicach naszej diecezji w wyznaczone dni przez Konferencję Episkopatu Polski i Biskupa Kieleckiego.
CZYTAJ DALEJ

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem wdzięcznym za to, kim jesteśmy!

2025-01-03 07:35

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem wdzięcznym za to, kim jesteśmy i co robimy, wdzięczni za ludzi, których spotkaliśmy w roku minionym i wielu z nich nadal jest z nami. Bóg liczy, że będę Mu wdzięczny za tych, z którymi współpracujemy, ale też i za tych, którzy są dla nas źródłem trudności, zmartwień, cierpienia itd. Bo skoro On jest Panem wszystkiego, zatem także obecność obok mnie ludzi tzw. przykrych, uciążliwych, ma służyć czemuś dobremu!

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości. Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie». Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy – łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.
CZYTAJ DALEJ

Save The Children: w Gazie wciąż giną dzieci

2025-01-04 18:20

[ TEMATY ]

dzieci

Gaza

ostrzał

Save The Children

PAP/EPA

Kilkadziesiąt dzieci w Gazie zginęło w wyniku ostrzału i z powodu wychłodzenia

Kilkadziesiąt dzieci w Gazie zginęło w wyniku ostrzału i z powodu wychłodzenia

W pierwszych dniach nowego roku, kilkadziesiąt dzieci w Gazie zginęło w wyniku ostrzału izraelskiego - informują organizacje palestyńskie. Z kolei ONZ donosi o zgonach wśród palestyńskich dzieci w Gazie z powodu braku ochrony przed zimowymi temperaturami.

„W zeszłym roku myśleliśmy, że sytuacja w Gazie nie może być już gorsza, a jednak tak się niestety stało” - mówi Alexandra Saieh, dyrektorka ds. polityki humanitarnej i wsparcia organizacji Save The Children.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję