Reklama

Polonijne bazyliki mniejsze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

30 listopada ubiegłego roku kościół św. Jacka w Chicago został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej. Ta przepiękna świątynia, w której życie religijne toczy się niezwykle wartkim nurtem, dołączyła do dwóch innych chicagowskich kościołów, które posiadają ten tytuł, a są to: Our Lady of Sorrows i Queen of All Saints. Warto wiedzieć, że te trzy kościoły są jedynymi bazylikami mniejszymi w stanie Illinois. W Stanach Zjednoczonych są obecnie 54 takie kościoły, z czego najwięcej znajduje się w Pensylwanii i Kalifornii (po 6) oraz w stanie Nowy Jork (5).
Mało kto wie, że pośród tych przepięknych kościołów noszących tytuł bazyliki znaleźć można kilka, które zostały wybudowane przez Polaków i w wielu z nich nadal prowadzi się polonijne duszpasterstwo i odprawiane są Msze św. w języku polskim. Polskich bazylik, wliczając w to kościół św. Jacka w Chicago, jest 6, a więc ponad 10% wszystkich amerykańskich bazylik mniejszych. Polskie bazyliki znajdują się w następujących miastach: w Chicopee i w Webster w stanie Massachusetts, w Syracuse w stanie Nowy Jork, w Grand Rapids w Michigan oraz w Milwaukee w Wisconsin. Ta ostatnia, pod wezwaniem św. Jozafata, jest chronologicznie pierwszym polonijnym kościołem uhonorowanym tym tytułem, a trzecim w ogóle w Stanach Zjednoczonych.
Kościół św. Jozafata w Milwaukee powstał jako owoc wizji ówczesnego proboszcza parafii, ks. Wilhelma Grutza, który po spaleniu się w 1888 r. świątyni rzucił hasło do budowy nowej, znacznie większej. Chociaż jego wezwanie napotkało na pozytywny odzew wiernych i organizacji polonijnych, budowa kościoła postępowała wolno na skutek ogromnych kosztów i niespodziewanych trudności konstrukcyjnych. Postanowiono bowiem postawić prawdziwy pomnik chrześcijaństwa i polskości, projektując ogromną świątynię na 2000 miejsc siedzących. Kościół poświęcono w 1901 r. przez ówczesnego ordynariusza Milwaukee - abp. Franciszka Katzera. Niestety, sam twórca świątyni, ks. Grutza, nie ujrzał kościoła w całym swym splendorze, ponieważ zmarł zaledwie miesiąc później. Kolejne wytrwałe lata pracy nad wystrojem wnętrza doprowadziły do efektu, który zadziwił wszystkich. Powstała niezwykle piękna świątynia, której elementy dekoracji zostały wspaniale zgrane z architektoniczną konstrukcją. Nic dziwnego więc, że polscy franciszkanie, którzy objęli parafię w 1910 r., nie wahali się złożyć petycji, by ich świątynia dołączyła do dwóch istniejących już w Ameryce kościołów wyróżnionych tytułem bazyliki mniejszej. Godność tę przyznano kościołowi w 1929 r. Do dzisiaj świątynia ta zachwyca niezwykłym pięknem i pozostaje bazyliką mniejszą nie tylko w archidiecezji Milwaukee, ale i w całym stanie.
Na następną polonijną bazylikę trzeba było czekać ponad pół wieku. W 1980 r., w 100-lecie istnienia parafii, godność taką nadano kościołowi św. Wojciecha w Grand Rapids. Kiedyś miasto to i diecezja stanowiły niemały ośrodek polonijny, a jeden z polskich biskupów, bp Józef Plagens, był nawet tutaj ordynariuszem. Już 1872 r. Polacy powołali w mieście Towarzystwo św. Wojciecha, które wkrótce przystąpiło do budowy kościoła parafialnego. Kiedy po latach okazał się on za mały dla ciągle rosnącej parafii, postanowiono wybudować większy. Obecna świątynia powstała w latach 1907-13 pod kierownictwem ks. Szymona Ponganisa, który aż do swojej śmierci w 1940 r. przez 55 lat był tu proboszczem. Niestety, w kościele tym nie istnieje już duszpasterstwo polonijne.
Kolejną świątynią wyróżnioną tytułem bazyliki (1991 r.) jest kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chicopee w stanie Massachusetts. Podobnie jak w wielu innych parafiach polonijnych pierwszy kościół, który tu postawiono, wkrótce okazał się za mały. Kolejny miał być nie tylko większy, ale i zbudowany z trwalszego materiału. Dlatego też nową budowlę postawiono z pięknego, brązowego kamienia. Ta neobarokowa świątynia ukończona w 1908 r. uważana jest za jeden z najbardziej okazałych kościołów w okolicy. Z pewnością do opinii tej przyczynia się nie tylko piękna bryła samego budynku, ale i wspaniałe witraże. Kościół nie jest ogromny, ale swobodnie może pomieścić około 800 osób w nawie głównej i dwóch bocznych. Parafianie mają do dyspozycji również kościół dolny, który posiada bardziej współczesny styl. W parafii nieprzerwanie od 100 lat pracują franciszkanie konwentualni, którzy nadal prowadzą w niej duszpasterstwo polonijne.
Inną polską bazyliką w tym stanie jest kościół św. Józefa w Webster, odległy zaledwie o kilkadziesiąt mil na wschód od Chicopee. Parafia powstała tu już w 1887 r., pięć lat wcześniej niż wspomniana parafia św. Stanisława w Chicopee. Obecny kościół został ukończony w 1914 r., gdy proboszczem był ks. Antoni Cyran, który pracował w parafii aż do 1935 r. Świątynia służyła wiernie przez dziesiątki lat, jednakże po pewnym czasie wymagała gruntownego remontu. Udało się to wreszcie uczynić 80 lat po jej wybudowaniu, a jej gruntowną renowację ukończono w 1997 r. Rok później staraniem obecnego proboszcza parafii, ks. Antoniego Czarneckiego, kościołowi nadano tytuł bazyliki mniejszej. Świątynia ta nie jest jedynie reliktem dawnej świetności Polaków. Duszpasterstwo polonijne w tej parafii jest nadal żywe - w każdą niedzielę odprawiane są tu dwie Msze św. w języku polskim.
Od tego samego roku, co kościół św. Józefa w Webster, tytułem bazyliki mniejszej szczyci się kościół Najświętszego Serca Jezusa w Syracuse na północy stanu Nowy Jork. Parafia ta, istniejąca od 1892 r., wzbogaciła się o nową świątynię w 1910 r. Obecnie w parafii odprawia się nabożeństwa w języku polskim, także w dni powszednie. Niestety, ze względu na niewystarczającą liczbę uczniów szkoła parafialna została zamknięta w 2003 r.
Wspomniane bazyliki mniejsze stanowią ogromne bogactwo Kościoła i Polaków, zarówno w jego wymiarze duchowym, religijnym, jak i kulturowym, artystycznym i materialnym. Stanowią też żywe świadectwo wiary Polaków. Co ciekawe, w wielu diecezjach, jak w Milwaukee, Syracuse, Springfield, Massachusetts, czy Worcester, są one jedynymi świątyniami noszącymi tytuł bazyliki. Stąd też niezwykle cieszy, że do tego szlachetnego grona dołączył kościół św. Jacka. Znając energię obecnego proboszcza parafii - ks. Michała Osucha i księży zmartwychwstańców należy sądzić, że nowa bazylika przyciągać będzie nie tylko piękną strukturą budowli i starannie odnowionymi malowidłami, ale i prężnym duszpasterstwem polonijnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie wyglądał Rok Jubileuszowy w Polsce?

2024-12-22 14:13

[ TEMATY ]

obchody

w diecezjach

diecezjalne obchody

Jubileusz 2025

Rok Święty 2025

Jubileusz Roku 2025

Materiał prasowy

Życie chrześcijanina to pielgrzymka, której celem jest zbawienie - o tym przypominać ma wiernym Rok Jubileuszowy, który Kościół w 2025 roku przeżywać będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. 24 grudnia nastąpi uroczyste otwarcie drzwi świętych w bazylice watykańskiej. Zostaną zaś zamknięte do kolejnego jubileuszu 6 stycznia 2026 roku. W diecezjach Rok Jubileuszowy zainaugurowany zostanie Eucharystią, sprawowaną we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia 2024 r. To czas szczególnej łaski, odpustów i pojednania z Bogiem.

Na mapie wydarzeń roku świętego są wyznaczone kościoły jubileuszowe w każdym dekanacie. Będzie można w nich skorzystać z łaski odpustu przynależnego do roku świętego; osoby, które z różnych względów (choroba, niedołężność) nie będą mogły udać się do tych kościołów, są zaproszone do pielgrzymowania duchowego do tych miejsc i skorzystania z darów odpustu roku jubileuszowego. Plan obchodów w poszczególnych diecezjach jest zróżnicowany.
CZYTAJ DALEJ

RPO: doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw ks. Michała Olszewskiego

2024-12-23 10:28

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Księża Sercanie

Przeprowadzone czynności nie dały podstaw do uznania, że ks. Michał Olszewski był poddany torturom w rozumieniu przyjętym w konstytucji i na gruncie prawa międzynarodowego; wykazały natomiast, że doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności - poinformowano w komunikacie RPO.

W biurze Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzone było postępowanie dotyczące traktowania ks. Michała Olszewskiego przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policji podczas zatrzymania, doprowadzenia do pomieszczeń dla osób zatrzymanych, pobytu w tych pomieszczeniach i realizacji czynności procesowych z jego udziałem, prawidłowości traktowania go przez funkcjonariuszy Służby Więziennej podczas pobytu w areszcie śledczym oraz zapewnienia prawa do obrony.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie na 25 grudnia: Nocny sąd i świąteczna sprawiedliwość

2024-12-23 19:29

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Historia burmistrza Nowego Jorku Fiorello La Guardii, jest doskonałym przykładem tego, jak Boże Narodzenie inspiruje do działania pełnego empatii i miłości. La Guardia, znany ze swojej dobroci, pewnego zimowego wieczoru odwiedził nocny sąd i w nietypowy sposób wymierzył sprawiedliwość. Zdecydował się pomóc starszej kobiecie oskarżonej o kradzież chleba. Tego rodzaju gesty pokazują, jak Boże Narodzenie może stać się momentem, w którym dostrzegamy potrzeby innych i odpowiadamy na nie z miłością.

Boże Narodzenie to także moment refleksji nad głębszymi aspektami życia, co doskonale uchwycił Lorenzo Lotto w swoim obrazie "Boże Narodzenie". Jego dzieło przedstawia Jezusa w wiklinowym koszu, otoczonego przez symboliczne elementy, które nawiązują do przyszłej męki i ofiary Chrystusa. Takie szczegóły, jak krzyż czy sakiewka z 30 srebrnikami, przypominają nam, że narodziny Chrystusa były początkiem drogi prowadzącej do zbawienia, co nadaje Bożemu Narodzeniu szczególne znaczenie i głębię.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję