Reklama

Edukacja

Abp Depo do alumnów NSD: Bóg działa w naszej codzienności

„Bóg w Osobie Chrystusa stał się Bogiem bliskim. To Bóg działa w naszej codzienności” - mówił abp Wacław Depo 7 września w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Metropolita częstochowski uczestniczył w inauguracji nowego roku szkolnego.

[ TEMATY ]

szkoła

abp Wacław Depo

seminarium

inauguracja

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z Metropolitą częstochowskim koncelebrowali wychowawcy seminarium ks. dr Jerzy Bielecki - rektor seminarium, ks. Szymon Stępniak – prefekt seminarium oraz ks. dr Grzegorz Szumera – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i wykładowca filozofii w Niższym Seminarium Duchownym, ks. Marek Bator – dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i ks. Adrian Fertacz – studiujący na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Ks. Mariusz Frukacz

Na uroczystości przybyli kapłani m. in. ks. prał. Marian Wojcieszak – proboszcza parafii św. Zygmunta w Częstochowie, ks. ks. prał. Teofil Siudy prepozyt Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, ks. prał. Dariusz Nowak – proboszcz parafii pw. św. Floriana w Częstochowie, ks. Marek Cisowski – wykładowca muzyki w seminarium oraz grono pedagogiczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Eucharystia i modlitwa są nam bardzo potrzebne u progu nowego roku pracy formacyjnej” – mówił na początku Mszy św. ks. dr Jerzy Bielecki.

Ks. Mariusz Frukacz

W homilii abp Depo wskazał na liturgiczne pozdrowienie „Pan z Wami” i podkreślił, że „oznacza ono, że Bóg nas uprzedza, On jest zawsze pierwszy w porządku miłości. A my na tę miłość mamy odpowiedzieć”.

Reklama

Abp Depo podkreślił, że „zawsze kiedy pochylamy się nad słowem Bożym, to zaskakuje nas jego żywotność”. Odnosząc się do tekstu Ewangelii metropolita częstochowski podkreślił, że „obecność Jezusa zapewnia apostołom owocność ich pracy” i dodał, że „poznać siebie samego jest wielką tajemnicą, a cóż dopiero poznać Plan Boga”.

Arcybiskup przypomniał alumnom jak ważne jest „podtrzymanie więzi z Bogiem, poza którym życie jest puste i nie przynosi owocu”.

Ks. Mariusz Frukacz

„Piotr dostrzega swoją ludzką ograniczoność. Jest to równocześnie oddaniem prymatu Bogu, który w Osobie Chrystusa stał się Bogiem bliskim. To Bóg działa w naszej codzienności” – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „w życiu uczniów Chrystusa, pomimo ciemności wiary, która powróci w Ogrójcu, na dziedzińcu przy pałacu Kajfasza i na Golgocie poprzez samotność Maryi i Jana pod krzyżem, to blask wiary w Chrystusa doprowadzi do zwycięstwa nad ludzką słabością i grzechem, a także nad śmiercią”.

Arcybiskup wskazał na znaczenie słowa „odtąd” – To słowo wyjaśnia nam, że uczniowie zaczynają swoją przygodę z Jezusem. Poszli za Nim. Odtąd będą uczyć się patrzeć na życie nowymi oczami. Chrystus uczy ich patrzeć po Bożemu – mówił metropolita częstochowski.

Ks. Mariusz Frukacz

„Życzę Wam wzrastania w mądrości i miłości Boga i ludzi” – zakończył abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Wacława.

Po Mszy św. odbyło się ślubowanie nowych dziewięciu alumnów rozpoczynających pierwszy rok nauki w seminarium.

Reklama

Ks. Jerzy Bielecki, rektor seminarium, nawiązując do hasła nowego roku pracy seminarium: „Młodzież, wiara, powołanie” podkreślił, że „chodzi o to, by towarzyszyć młodym w ich egzystencjalnej drodze do dojrzałości, aby poprzez proces rozeznania mogli odkryć swój projekt życiowy i realizować go z radością, otwierając się na spotkanie z Bogiem i ludźmi oraz aktywnie uczestnicząc w budowaniu Kościoła i społeczeństwa”.

„Pogłębienie wiary jest wymogiem chwili. Niższe seminarium jest miejscem właściwym, chociaż niekoniecznym, gdzie dokonuje się ten proces wejścia na osobistą i niepowtarzalna drogę życia” – kontynuował ks. Bielecki i dodał: „Niższe Seminarium w Częstochowie to żywotny problem leżący w samym sercu Kościoła Częstochowskiego. Ten problem musi znaleźć się w centrum miłości każdego chrześcijanina”.

Podsumowując ubiegłoroczny rok szkolny ks. Bielecki wskazał na najważniejsze wydarzenia, których uczestnikami byli alumni NSD w Częstochowie - Szczególnym wydarzeniem w ubiegłym roku szkolnym była pielgrzymka do Rzymu z okazji 65-lecia Niższego Seminarium Duchownego. Pielgrzymka do Wiecznego Miasta była w pewien sposób okazją do spotkania się z dwoma papieżami. Najpierw wspólnota seminaryjna uczestniczyła w Eucharystii sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła, a następie we Mszy św. z papieżem Franciszkiem - podkreślił rektor.

Natomiast Sławomir Zbierański dziekan alumnów wskazał na to jak ważny jest nie tylko w formacji seminaryjnej rozwój intelektu, ale również życie duchowe.

Reklama

Podsumowując inaugurację nowego roku szkolnego abp Depo wskazał na ważną w naszych czasach kwestię kultury i przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że „naród nasz przetrwał dzięki kulturze” -To jest wyzwanie, aby ze szkoły wychodzili ludzie nie tylko kulturalni, ale także odpowiedzialni za kulturę – mówił abp Depo i odniósł się również do „kultury powołania”, która może sprawić, że młodzi ludzie odkryją drogę powołania.

Abp Depo otrzymał również życzenia z racji 11. rocznicy święceń biskupich.

Nowy rok szkolny w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie rozpoczęło w I klasie 9 alumnów.

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie powstało l września 1951 r. Jego założycielem był biskup częstochowski Zdzisław Goliński. Zorganizowaniem szkoły zajął się ks. dr Bronisław Panek, pierwszy rektor Niższego Seminarium Duchownego. Od samego początku szkoła musiała zmagać się z władzami komunistycznymi PRL. Nowy etap nastąpił po 1989 r. Szkoła została wpisana do ewidencji działalności oświatowej prowadzonej przez Kuratora Oświaty w Częstochowie. Nastąpiła też rozbudowa gmachu seminarium.

W ciągu sześćdziesięciu sześciu lat istnienia Niższe Seminarium Duchowne miało ponad 1040 absolwentów z różnych części Polski, w tym ponad 360 przyjęło święcenia kapłańskie.

2017-09-07 21:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykli goście w WSD

[ TEMATY ]

seminarium

dom dziecka

kl. Łukasz Toporek

Pod koniec roku liturgicznego Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej odwiedzają szczególni goście. Są nimi mieszkańcy różnych domów dziecka znajdujących się na terenie naszej diecezji. Odpowiadając na zaproszenie wspólnoty seminaryjnej, przybywają oni z okazji tzw. dnia dobroci, organizowanego w okolicach liturgicznego wspomnienia św. Mikołaja (6 grudnia). W tym roku gościliśmy dzieci z legnickiego domu dziecka prowadzonego przez siostry ze zgromadzenia św. Elżbiety.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję