Najczęściej są małe, niepozorne. Czasem przykuwają uwagę detalem. Niektóre są trochę większe, ciężkie, jakby chciały przytłoczyć ubranie, do którego są przyszyte. Drobne przedmioty w kształcie krążka, które podobnie jak okrąg - symbol wieczności - w kulistej formie linii bez początku i końca zamykają czas, zapisując w swej pamięci przeszłość ludzi, miejsc, zdarzeń. O czym mowa? O guzikach. „Muzeum Guzików powstało w Łowiczu 19 lipca 1983 r. Dziś w zbiorach znajduje się 2 tysiące guzików, a całe muzeum to walizka” - mówi Jacek Rutkowski, opiekun zbioru. Dzień Guzika obchodzony był w grudniu.
18 grudnia Dyrektor Muzeum w Łowiczu zaprosił zwiedzających na otwarcie wystawy monograficznej Jana Zdzisława Konopackiego (1856 - 1894). Wystawa przypada w 110. rocznicę śmierci Konopackiego i jest pierwszą prezentacją twórczości łowickiego artysty. Konopacki był długoletnim ilustratorem Tygodnika Ilustrowanego i Kłosów. Zgromadzone na wystawie prace oraz archiwalia ze zbiorów prywatnych i muzealnych ukazują jego życie oraz zainteresowania artystyczne.
20 grudnia przed południem biskup łowicki Andrzej F. Dziuba odwiedził chorych naszego regionu. Podczas spotkania opłatkowego w żyrardowskim szpitalu skierował ciepłe słowa do cierpiących w placówkach opieki medycznej całego naszego regionu.
4,5 miliona świec trafiło na wigilijne stoły w ramach akcji, zainicjowanej przed 10 laty przez Caritas. W Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom od pięciu lat włączają się także ewangelicka diakonia i eleos kościoła prawosławnego. Pieniądze, zebrane podczas akcji zostaną przekazane na pomoc dzieciom ubogim i cierpiącym. „To jedna z najpiękniejszych akcji” - powiedział biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. 10 groszy z każdego datku na świecę przeznaczonych zostało na pomoc dzieciom żyjącym poza granicami Polski. W tym roku pomogą one dzieciom z Czeczenii, Iraku i Sudanu.
Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Kutnie kończy akcję sprzedaży cegiełek. Do tej pory ze sprzedaży cegiełek uzyskano kwotę ponad 8 tysięcy zł. „Dochód uzyskany w ten sposó zostanie przeznaczony na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych oraz zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych” - mówi Józef Gwardian, prezes kutnowskiego oddziału towarzystwa.
6 stycznia już po raz 15. odbyło się spotkanie sprawozdawczo-opłatkowe, zorganizowane przez Zarząd Gminny PSL Chąśno. Towarzyszył mu występ 30-osobowej grupy dzieci ze szkoły w Mastkach. Uczniowie przybyli na spotkanie z szopką. Tradycyjnie też Zarząd Gminny obdarował dzieci paczkami świątecznymi.
Siedemnaście kolęd zawiera płyta, nagrana przez zespół Vocatio, działający w jednym z najstarszych w Polsce zakładów poprawczych, w Studzieńcu. Czteroosobowy zespół tworzą dwie dziewczyny spoza zakładu oraz dwóch wychowanków poprawczaka. Płytę, zatytułowaną „Jest taki dzień” nagrano w Młodzieżowym Domu Kultury w Skierniewicach. Nie jest ona przeznaczona do sprzedaży; otrzymają ją pracownicy i wychowankowie zakładu poprawczego oraz osoby, odwiedzające tę placówkę. Vocatio znaczy „wołanie”; zespół woła o miłość i zgodę. Obecnie w zakładzie w Studzieńcu przebywa 80 wychowanków w wieku od 15 do 21 lat. Są to sprawcy ciężkich przestępstw: gwałtów, napadów, handlarze narkotyków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu