Charakterystyka grup
Grupa nr 6 Salezjańska
Przewodnikiem w tym roku był neoprezbiter ks. Mirosław Łobodziński z Lubina. Pomagali mu ks. Jan Niczypor oraz klerycy salezjańscy: Andrzej Zawada - kwatermistrz, Piotr Ćwikliński i Karol Kliszcz.
Najmłodszym uczestnikiem był Piotrek Olszewski - lat 7. Najstarszą uczestniczką była siostra Róża Czernik - lat 70.
Szlak pątniczy przemierzało w tej grupie ponad 240 pątników; w tym tylko 95 mężczyzn. Najtrudniejszym dla „szósteczki” był drugi dzień pielgrzymowania. W tym dniu opuściło grupę z powodów zdrowotnych kilka osób.
Pątnicy pochodzili z Lubina, Chocianowa i okolicznych miejscowości. Były również osoby ze Zgorzelca i Łodzi. Większość z parafii, gdzie pracują Księża Salezjanie. Średnia wieku - według obliczeń salezjańskiego biura - to 19 lat. Grupa „salezjańska” była bardzo rozśpiewana, rozbrykana, ale i pobożnie modląca się. Hitem na postojach był „pajączek”. Natomiast porannym przebojem były słowa piosenki: Ruszaj, ruszaj tam, gdzie ziemię obiecaną daje ci Pan...
Grupa „Salezjańska” kolejny raz pokazała na pielgrzymce wiele entuzjazmu i radości wypływającej z nauczania św. Jana Bosko.
Reklama
Grupa nr 7 - Emaus
W grupie tej pielgrzymowało ponad 100 pątników. Mimo młodego wieku (średnia to 18,5 lat); młodzież bardzo poważnie potraktowała hasło tegorocznej pielgrzymki „Jezu, chwała Tobie”. W drodze nad bezpieczeństwem grupy czuwali porządkowi: Marta Pakuła, Michał Kościelny, Radosław Cyman, Maciej Senderek pod komendą głównego porządkowego Pawła Poznara. Na trasie przed zmęczeniem dzielnie bronili się dzięki całemu zastępowi grajków i śpiewaczy w składzie: Paulina Wojtaszewska, Martyna Gajda, Kasia Szafranek, Dawid Sierpina, Maciej Sierpina, Piotr Żarczyński i Anna Psutka. Z bąbelkami oraz z innymi dolegliwościami pątników walczyła Aneta Pazdyk z Legnicy.
Nad duchową kondycją grupy „zielonej” czuwał przewodnik i zarazem współorganizator pielgrzymki legnickiej ks. Sławomir Augustynowicz oraz ojciec duchowny pielgrzymki ks. Marek Osmulski.
Największe świadectwo na całej trasie dawała niestrudzenie pielgrzymująca na wózku Iza Lewandowska oraz najmłodszy pielgrzym w tej grupie Paweł Domański, syn głównego porządkowego. O zakwaterowanie dzielnie dbał na każdym wieczornym postoju kleryk Łukasz Klimek.
Znakiem grupy „siódmej” na trasie tegorocznej pielgrzymki był wielkich rozmiarów krzyż. Codziennie każda grupa, która przewodziła wielkiej kolumnie, niosła krzyż na swoich ramionach. Poprzez ten krzyż młodzi legniczanie pragnęli wyrazić jedność z Janem Pawłem Wielkim, a poprzez zielony kolor nadzieję, że są w stanie zmienić świat na lepsze. Młodzież diecezji legnickiej pragęła potwierdzić słowa Wielkiego Papieża, że jest nadzieją Kościoła, a świadectwem własnego życia realizować jego testament. Krzyż niesiony od Legnicy do Częstochowy stanął w krzeszowskim sanktuarium jako znak łączności Młodych Diecezji Legnickiej z Ojcem Świętym Benedyktem XVI i Światowym Dniem Młodzieży w Kolonii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Grupa nr 8 Faustyna
Grupa „ósma” za swoją patronkę obrała sobie św. Siostrę Faustynę Kowalską. Pątnicy tej grupy pochodzą z Chojnowa, Jawora i okolic tych miejscowości. Przewodnikiem tej grupy był ks. Piotr Różycki z Chojnowa, Przewodnikowi pomagali bardzo ofiarnie: ks. Piotr Mianowski proboszcz z parafii Niedźwiedzice oraz ks. Jacek Saładucha z parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworze, gdzie proboszczem jest były ojciec duchowny naszej pielgrzymki ks. Zbigniew Tracz. W grupie tej wędrowali do Tronu Królowej Polski klerycy Legnickiego Seminarium Duchownego: Piotr i Gniewomierz. Ksiądz Przewodnik wyraża ogromne podziękowania braciom porządkowym: Tomaszowi, Jackowi, Michałowi, Tomaszowi i Marcinowi. W ciągu każdego dnia oraz na wspaniałych Apelach Jasnogórskich towarzyszyły „ósemce” zespoły muzyczne z Jawora i Chojnowa. Szczególnie dziękujemy za wspaniałe zaangażowanie: Asi, Marcie, Asi, Ani, Dagmarze, Kasi, Jackowi, Mariuszowi, Wojtkowi i Piotrkowi.
Grupa jaworsko-chojnowska pielgrzymując do tronu Matki i Królowej uwielbiała Jej imię modlitwą i radosną pieśnią. Szczególnym nabożeństwem w tej grupie była codzienna Koronka do Bożego Miłosierdzia i rozważanie Tajemnic Różańca z bardzo głębokimi intencjami wszystkich pątników.
Reklama
Grupa nr 9 Lwówecka
Patronem grupy jest św. Krzysztof. W tym roku Grupa „9” pielgrzymowała na Jasną Górę Zwycięstwa, czując duchową jedność ze sługą Bożym Janem Pawłem II. Modlitwy zanoszone też za biskupa diecezjalnego Stefana Cichego.
Pielgrzymowali tu pątnicy z następujących miejscowości: Lwówek Śląski, Złotoryja, Gryfów Śląski, Olszyna Lubańska, Lubomierz oraz z pobliskich miejscowości. W sumie ponad 220 osób. Najstarszą pątniczką była siostra Irena ze Złotoryi licząca 88 lat, najmłodszym pątnikiem była 12-letnia Ania.
Przewodnikiem po raz kolejny był ks. Marcin Głogowski ze Lwówka Śląskiego. Księdzu przewodnikowi pomagali bardzo ofiarnie: ks. Janusz Ospa z Olszyny Lubańskiej, ks. Krzysztof Żmigrodzki z Gryfowa Śląskiego oraz ks. Mariusz Łazarek i ks. Przemysław Tur ze Złotoryi. Kwatermistrzem w tej grupie był kleryk Krzysztof Wąchocki.
Ksiądz Przewodnik wyraża szczególne podziękowania całej grupie „dziewiątej” za wspaniałą atmosferę i klimat dobrego rozmodlenia. Podziękowania należą się służbie porządkowej, a szczególnie siostrze Annie; medykom dziewiątki: Mateuszowi i Łukaszowi. Słowa uznania kierujemy ku zespołowi muzycznemu i wszystkim, którzy przyczyniali się do wspólnego dobra tej grupy. Grupa dziewiąta - to w większości wspaniała i dojrzała młodzież; dziękujemy im za ich świadectwo wiary.
Bogu niech będą dzięki za wszelkie łaski wymodlone w trudzie tegorocznego pielgrzymowania. Bogu niech będą dzięki za nasze parafie, z których dojechali do Częstochowy pątnicy Duchowego Uczestnictwa ze Lwówka Śląskiego i Złotoryi.
Reklama
Grupa nr 10 Pokutna
Patronem tej grupy jest Święty Ojciec Pio. Przewodnikiem ks. Ludwik Maciak, proboszcz z Kruszyna k. Bolesławca oraz kleryk Piotr Olszówka. Grupę „pokutną” utworzyli pielgrzymi z różnych miejscowości diecezji legnickiej. Uczestniczyli w niej nie tylko starsi, doświadczeni wędrowaniem pielgrzymi, ale także ci, którzy wybrali się na pielgrzymi szlak po raz pierwszy.
Idąc pątniczym szlakiem pielgrzymi chcieli w Roku Eucharystii podziękować Panu Bogu przez ręce Maryi za pontyfikat Jana Pawła II, a szczególnie za ustanowienie Roku Świętej Eucharystii.
„Jeżeli chcesz mnie naśladować, to weź swój krzyż na każdy dzień i chodź za Mną zbawiać świat...” W sposób widzialny pątnicy tej grupy wędrowali z krzyżem w ręku. Każdy z nich na całej trasie od Legnicy do Częstochowy mógł go ponieść, kontemplować i przytulić do serca. Grupa pokutna to „biel” - nie tylko zewnętrznych szat, ale także kolor biały każdej duszy. Częściej niż inne grupy, podczas wędrowania nawiedzali Najświętszy Sakrament w świątyniach mijanych na szlaku pielgrzymkowym. Czas w drodze wypełniony był w tej grupie modlitwą lub słuchaniem konferencji. Czterema częściami Różańca Świętego ogarniali oni wszystkie sprawy naszej Ojczyzny, Pasterzy Kościoła Legnickiego i poszczególnych parafii.
Służby bagażowe pod kierownictwem Mariusza Milewicza wzorowo pomagały pielgrzymom. 10-letnia Marysia z Legnicy, która po raz 11 pielgrzymowała do tronu Matki wraz z mamusią, tatusiem i bratem Markiem, pięknym śpiewem pomagała pątnikom w modlitwie. Już pierwszego dnia w grupie pokutnej wędrowało 102 pątników, a każdego dnia przybywało pielgrzymów z innych grup. Pielgrzymi - Goście szukali w tej grupie wyciszenia, głębszej modlitwy i śpiewu pieśni kościelnych.
Według słów Księdza Przewodnika i pątników z tej grupy „Rekolekcje w drodze” pomogły wielu pielgrzymom naśladować Chrystusa i naładować wewnętrzne akumulatory. Wielu z nich szło z modlitwą do Świętego Ojca Pio o łaskę wewnętrznej przemiany i lepsze zrozumienie Eucharystii w życiu chrześcijanina.
Grupa nr 11 Rowerowa
Była to II Rowerowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej. Kolarze wyruszyli z Legnicy 6 sierpnia br. Mieli do przejechania ponad 700 km. Ich trasa wiodła od Legnicy przez Wrocław, Wołczyn, Częstochowę, Górę Świętej Anny, Głogówek, Krzeszów do Legnicy. Do piastowskiej Legnicy przybyli 15 sierpnia. Opiekunem duchowym tej pielgrzymki był ks. kan. Aleksander Siemiński, proboszcz z Kamiennej Góry. Natomiast pomysłodawcą i głównym organizatorem: Akcja Katolicka przy parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy pod kierownictwem Marka Śledzia z Legnicy. Wśród pątników pielgrzymki rowerowej było 36 osób z następujących miejscowości: 17 osób z Legnicy, 9 osób z Kamiennej Góry, po 3 osoby z Jawora i Katowic, po 1 osobie z Bolesławca, Jeleniej Góry, Lwówka Śląskiego i Polkowic. Pielgrzymka rowerowa przez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski pragnie podziękować Panu Bogu za pontyfikat Jana Pawła II i prosić o rychłą Jego beatyfikację i kanonizację.
Grupa duchowego uczestnictwa
Pielgrzymce Pieszej towarzyszy swoją modlitwą także Grupa Duchowego Uczestnictwa. Jest to grupa - jak podkreślają organizatorzy - wyjątkowa. Tworzą ją ludzie, którzy z racji swego stanu zdrowia, wieku, kalectwa, a nawet braku urlopu nie mogą wyruszyć na pielgrzymkowy szlak. Grupa Duchowego Uczestnictwa powstała kilka lat temu i stanowi modlitewne zaplecze Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Specjalnie dla tej grupy jest przygotowywana książeczka pielgrzymkowa i znaczek pielgrzymkowy, które mają pomóc tej grupie we właściwym przeżyciu dziewięciodniowych rekolekcji w drodze. W książeczce tej znajduje się trasa poszczególnych etapów, by uczestnik Grupy miał świadomość pokonywanej trasy i zbliżania się do tronu Matki Bożej na Jasnej Górze. Broszura zawiera również propozycje modlitw i rozważania na każdy dzień pielgrzymowania. Szlachetną ideą jest gromadzenie się Grup Duchowego Uczestnictwa w swoich kościołach parafialnych na wspólnym nabożeństwie, które w czasie trwania Pieszej Pielgrzymki Legnickiej jest odprawiane w intencji pątników. Niejednokrotnie ludzie chorzy ofiarują swoje cierpienia w intencjach pielgrzymów podążających na Jasną Górę. W ostatnim dniu wspólnego pielgrzymowania, księża proboszczowie organizują autokarowe pielgrzymki dla Grupy Duchowego Uczestnictwa. Dzięki temu ludzie, którzy przez dziewięć dni modlili się w swoich parafiach, mogą ostatniego dnia dołączyć do Pieszej Pielgrzymki Legnickiej i wspólnie wejść na Jasną Górę. Liczba pielgrzymów, którzy należą do Grupy Duchowego Uczestnictwa z reguły znacznie przekracza liczbę pątników Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. W bieżącym roku była to grupa ok. 3,5 tys. osób. Zarówno jedna, jak i druga grupa jest niezwykle ważna i widać między nimi łączność. Z pewnością Piesza Pielgrzymka Legnicka byłaby mniej wartościowa, gdyby nie Grupa Duchowego Uczestnictwa.
Organizator Pieszej Pielgrzymi Legnickiej ks. Marian Kopko mówi, że Grupa Duchowego Uczestnictwa stanowi ukrytą moc i wielką wartość, że jest bardzo potrzebna tym wszystkim, którzy zmierzają „na własnych nogach” do Częstochowy, do Matki Bożej.