Adres: ul. Mieszka 13, 72-513 Wisełka
Tel./fax (0-91) 326-50-11
Kierownik: Renata Puzyrewska
„Zajęcia formacyjne podczas rekolekcji przebiegają równolegle - opowiada kierownik Ośrodka Rodzin Świętej Rodziny w Wisełce Renata Puzyrewska. - Gdy mają je rodzice, prowadzone są też zajęcia dla dzieci i młodzieży w poszczególnych grupach wiekowych. Najmłodsi to grupy «Uczennic Maryi i Rycerzy św. Józefa» (nabywają cechy rycerskie), starsi tworzą «Drużynę czasu». Ta ostatnia «przenosi się» w czasy historyczne, dostając misję do spełnienia, w zależności od panującego wówczas króla…
Msza św. stanowi centrum każdego dnia i jest przeżywana wspólnie przez dzieci i rodziców. Jednakże homilia jest głoszona w dwóch grupach, odrębnie dla dorosłych i młodzieży oraz odrębnie dla dzieci najmłodszych i nieco starszych. Poprzez wydłużone czasowo wieczorne adoracje bardzo czczony jest Jezus Eucharystyczny.
W części wspólnej Najświętszy Sakrament adorują rodzice z dziećmi i wszystkie osoby pomagające w przeprowadzeniu rekolekcji. Potem następuje adoracja indywidualna, cicha, która trwa do godz. 23.00. Jest to czas bardzo potrzebny. Nabierają tu, przed Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie, sił duchowych zarówno rodziny uczestniczące w rekolekcjach, jak i osoby im posługujące. Dwa dni rekolekcyjne mają znaczenie szczególne. Pierwszym jest dzień sakramentu pokuty i pojednania, na który składa się całodzienna adoracja, nabożeństwo pokutne, wspólna Droga Krzyżowa i spowiedź św. Drugim jest dzień odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, po którym następuje radosne, weselne świętowanie”.
„Bez pomocy członków Instytutu Świętej Rodziny nie byłoby możliwe w tak szeroki sposób obsłużyć duchowo korzystających tutaj z rekolekcji - stwierdza posługujący tu ks. Wiesław Jankowski. - Muszą to być osoby oddane, cały rok pracujące nad programem. W dzieło to zaangażowana jest połowa członków instytutu. Nie ma w Polsce domu o takiej specyfice, gdyż trudno jest znaleźć ludzi tak kompetentnych i tak oddanych sprawie rodziny. Pomagają nam również wolontariusze i alumni z seminariów duchownych, mający tu swoje praktyki.
We wrześniu przyjeżdżają do Wisełki na obozy integracyjne studenci Instytutu Studiów nad Rodziną z Warszawy. W ciągu roku zaś z ośrodka korzystają różne grupy z terenu naszej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Są to grupy neokatechumenalne, Ruchu «Wiara i Światło», Kościoła Domowego, Spotkań małżeńskich, Wspólnoty Miłości Ukrzyżowanej, Małe Siostry od Jezusa. Bywają tu diakoni przed święceniami kapłańskimi i uczniowie szkół katolickich”.
Pobyt w Ośrodku Rodzin w Wisełce pozostawia głębokie owoce duchowe, staje się niezapomnianym przeżyciem. Wraca we wspomnieniach, budząc chęć powrotu choćby raz jeszcze. Pięknie wyraził to jeden z gości ośrodka, przybyły z Białegostoku - bp Edward Ozorowski. Zrobił to w formie przytoczonego obok wiersza, który datował 22 sierpnia 1995 r.
Wisełko!
Cząstko mego życia!
Jesteś piękna!
Skąpana w porannej rosie,
Przeglądasz się w morzu
I przenosisz swój wzrok na jeziora,
A wieczorem słuchasz cykania świerszczy.
Okolona lasami
Korzystasz z daru ciszy.
Twoje pola pachną łubinem,
pszenicą i żytem.
Nawet nieużytki są tu piękne
I wyglądają jak perskie dywany.
Jestem u ciebie
W towarzystwie rodzin.
Wypoczywam, rozmyślam i piszę.
Czasem mówię.
Nie są to jednak popisy krasomówcze.
Wspominam dom rodzinny
I ludzi, których spotkałem.
Dziękuję za czas wolny od kłopotów.
Wezmę cię z sobą.
Będziesz moją tęsknotą.
Umoszczę ci posłanie w sercu moim.
Może jeszcze, kiedy wrócę do ciebie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu