Reklama

Pod opieką Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja: „Ewangelizacja drugiego millennium”, to słowa Jana Pawła II, który jako kard. Karol Wojtyła 8 czerwca 1976 r. pierwszy wydobył łopatą ziemię pod wykopy świątyni w Mistrzejowicach - pw. św. Maksymiliana Kolbego. Już jako Papież dokonał jej konsekracji w czerwcu 1983 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odkrzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja: „ewangelizacja drugiego millennium”, to słowa Jana Pawła II, który jako kard. Karol Wojtyła 8 czerwca 1976 r. pierwszy wydobył łopatą ziemię pod wykopy świątyni w Mistrzejowicach pw. św. Maksymiliana Kolbego. Już jako Papież dokonał jej konsekracji w czerwcu 1983 r.
15 sierpnia 1990 r. powstała wydzielona z parafii w Mistrzejowicach, parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (osiedla Bohaterów Września i Piastów; dziś ok. 25 tys. wiernych). Okazuje się, że po 17 latach także ona ulegnie podziałowi i utworzy nową - 11-tysięczną wspólnotę, prawdopodobnie pw. św. Pawła, Apostoła Narodów.

„Prorok”

Nie tylko w Małopolsce, ale i na świecie jest tylko jedna parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która może pochwalić się, że ma wśród parafian… proroka! Ks. prał. Józef Prorok jest na dodatek od 17 lat proboszczem parafii na osiedlu Bohaterów Września. Obowiązki proboszcza objął w 1990 r. z nominacji kard. Franciszka Macharskiego. Warto też wspomnieć o osobie ks. Jerzego Brońki, którego starania stanowiły wstęp do powstania przyszłej wspólnoty parafialnej.
Swojego proboszcza parafianie darzą nie tylko zasłużonym szacunkiem, ale i niekłamaną sympatią. Ks. Józef słynie ze swojego poczucia humoru, za co kochają go zwłaszcza najmłodsi parafianie i ministranci. Wiele radości sprawia wokół siebie, kiedy zmienia głos i naśladuje smurfy. A że opiekuje się - wraz z siedmioma wikariuszami - parafią z całym oddaniem, tajemnicą Poliszynela jest, że ma przydomek „Papy Smurfa”. Oprócz tego, że czuwa nad całą wspólnotą parafialną, znajduje czas dla innych i wzorem Patronki parafii nieustannie pomaga potrzebującym.
Dzięki poparciu kard. F. Macharskiego i jego wielkiemu zaangażowaniu ks. Prorok mógł szybko ukończyć budowę kościoła. Prace budowlane trwały w latach 1991-93. Pierwsza Msza św. prymicyjna mogła odbyć się już w gotowym kościele.
Ksiądz proboszcz z nostalgią wspomina pierwszą Pasterkę w grudniu 1991 r.: „Ołtarz był prawdziwie betlejemski, zbudowany w otoczeniu drewnianych rusztowań. Mieliśmy swoje Betlejem. Gdy pojawiał się mróz, mieliśmy w kościele twardą «posadzkę», jednak po rozpoczęciu Mszy św., przy pełnym kościele, zmieniła się ona w płynne jeziorko”. Takie wspomnienia można przeczytać w miesięczniku „Ave!”, który jako pismo parafialne ukazuje się od 27 czerwca 2004 r. w nakładzie 900 egzemplarzy.

Jedność wspólnoty

W parafii aktywnie działa 14 wspólnot. Istnieje m.in. chór „Hosanna”, schola młodzieżowa, a każde Triduum Paschalne dzięki młodym wykonawcom to swoiste dzieło liturgiczno-muzyczne. Działa także scholka dziecięca. Organista - pan Cygan, który pochodzi z Igołomii, to „Sebastian, chociaż nie Bach”. Tak właśnie przedstawił go parafianom ksiądz proboszcz, dodając: „Będzie nam ładnie grał”. I to było rzeczywiście kolejne samospełniające się proroctwo.
Mimo że parafia jest stosunkowo młoda, wymodliła już powołania dla 8 księży i 6 sióstr zakonnych (siódma jest jeszcze postulantką). W potrzebie parafianie jednoczą się jak „jeden mąż”. Wystarczy dodać, że na święta Bożego Narodzenia z ofiar za opłatki zespół charytatywny sporządza ok. 170 paczek żywnościowych dla najuboższych rodzin wspólnoty parafialnej.
Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa organizuje dla chętnych pielgrzymki. W ubiegłym roku parafianie pielgrzymowali m.in.: na Jasną Górę, do Lichenia, Pasierbca i Dębowca. Aktywnie działa Oaza Rodzin reaktywowana przez ks. Jerzego Filka, oaza młodzieżowa oraz wspólnota Odnowy w Duchu Świętym.
Obok parafialnego kiosku, gdzie można nabyć czasopisma katolickie, jest zawieszona metalowa skrzynka na listy. Tak działa, w porozumieniu z parafią, Nowohuckie Centrum Interwencyjne. Można dzięki temu listownie, telefonicznie bądź osobiście skontaktować się z Piotrem Serafinem, który pod swoje opiekuńcze „skrzydła” bierze poszkodowanych.
Wspólnota parafialna w ramach akcji „parafia parafii” wspiera ponadto budowę świątyni pw. św. Marii Magdaleny w Witkowicach. Być może niedługo pomagać będzie też nowej wspólnocie. Świątynia ma stanąć naprzeciw szpitala im. L. Rydygiera właśnie na terenie parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nowa parafia obejmie część bloków ze szkołą salezjańską na os. Piastów oraz os. Mistrzejowice Nowe. Według ks. Proroka, „podział parafii to paląca potrzeba, bo parafia jest przestrzennie bardzo rozległa. Budują się nowe bloki, także na os. Bohaterów Września i Piastów. Póki co, największe trudności sprawia nabycie gruntu pod budowę kościoła”.
Wśród nabożeństw największą popularnością cieszy się nowenna do patronki parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, odprawiana w każdą środę o godz. 18. O godz. 12 codziennie o modlitwie „Anioł Pański” przypomina nagranie dzwonów z katedry katowickiej. W drugą środę miesiąca pod hasłem „Jezu w hostii utajony” wierni mają możliwość adorować Najświętszy Sakrament przez cały dzień. Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy posiada również stronę internetową: www.pmbnp.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór chrześcijanina

Niedziela Ogólnopolska 29/2022, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Szymon z Lipnicy

Archiwum Biura Prasowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się miłością miłosierną.

Benedykt XVI podczas Mszy św. kanonizacyjnej, 3 czerwca 2007 r., podkreślił, że opiece św. Szymona z Lipnicy zostają zawierzeni ci, którzy „cierpią z powodu ubóstwa, choroby, osamotnienia i niesprawiedliwości społecznej”. Papież zaznaczył, że Szymon, „przepełniony miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci”.
CZYTAJ DALEJ

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

[ TEMATY ]

Watykan

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

nota

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Démarche cytuje kilka wypowiedzi jedynie bpa Meringa, po czym stwierdza: „Takie wypowiedzi biskupów, którzy działając jako przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i tym samym reprezentujący Kościół katolicki […] oczerniają rząd”. Jeśli się pisze: „takie wypowiedzi biskupów”, to wcześniej należałoby zacytować także bpa Długosza. Dużo większym błędem jest zrobienie z obydwu biskupów przedstawicieli KEP. Otóż to nie jest tak, że każdy biskup wypowiadając się publicznie reprezentuje KEP jako całość. KEP ma swoje struktury i procedury, których używa, by wypowiedzieć się oficjalnie jako KEP. Biskupi Mering i Długosz dotknęli bieżących spraw społeczno-politycznych na własną odpowiedzialność, aktualizując w ten sposób Społeczną Naukę Kościoła. Wielu Polaków jest im wdzięcznych za te słowa, choć trzeba przyjąć do wiadomości, że są także tacy, w tym katolicy, którzy mają inne opinie. W każdym razie nie ma to nic wspólnego z „oczernianiem rządu”. To po prostu krytyczne, podjęte w trosce o dobro wspólne, odniesienie się do działań rządu, do czego biskupi mają prawo jako biskupi i jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

[ TEMATY ]

Fundacja świętego Mikołaja

Pelplin

Akademia Liderów 2025

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Jak pokazują najnowsze badania, aż 65% przedstawicieli pokolenia Z w Polsce doświadcza samotności, z czego 32% – często (MindGenic AI #Nigdywięcejsamotności, 2023). Mimo wielogodzinnej obecności w świecie wirtualnym, mediach społecznościowych i komunikatorach, młodym ludziom brakuje realnych, bliskich więzi. Akademia Liderów to miejsce, w którym te relacje są budowane od podstaw – podczas wspólnej pracy nad autorskimi projektami społecznymi, rozmów, warsztatów i spotkań z inspirującymi ekspertami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję