Reklama

Ostoja świętego Dominika

Kiedyś miał toporną, prostokątną bryłę i przypominał bardziej halę niż światynię. Dziś kościół św. Wawrzyńca w Sochaczewie ma nowy, spadzisty dach z kopułami, a jego elewację zdobią sylwetki świętych. Wierni są zachwyceni zmianami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Wawrzyńca w Sochaczewie obchodzi w tym roku jubileusz 750-lecia. Czyli jak na mazowieckie warunki jest bardzo stara. Jednak ta sędziwa jubilatka, podobnie jak przed blisko ośmioma wiekami, dziś także tętni życiem. Wierni z tej najstarszej sochaczewskiej parafii św. Wawrzyńca modlili się już w niejednej świątyni. Ich kościoły były ofiarami wielu zawieruch wojennych i kataklizmów.
Mimo że miasto wielokrotnie legło w gruzach, to jednak parafia, czyli ludzie i ich wiara, trwała nadal. A siła jej była większa od złowrogiej historii i za każdym razem świątynia podnosiła się z ruin. Tak było wielokrotnie przez całe 750 lat istnienia sochaczewskiej parafii.

Stary nowy kościół

Reklama

Przed wyjazdem do parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie zerknąłem na zdjęcie kościoła, które znalazłem w internecie. Pomyślałem, że Sochaczew nie jest dużym miastem, więc kościół powinienem znaleźć bez trudu.
Gdy dojechałem już na miejsce, zacząłem krążyć w poszukiwaniu świątyni. Przejechałem Sochaczew wzdłuż i wszerz, ale żaden z kościołów nie przypominał mi tego z fotografii. Lekko zniecierpliwiony zapytałem w końcu przechodniów, gdzie jest parafia. - Właśnie tuż za panem. Byłem zdziwiony, bo tę świątynie mijałem już kilkukrotnie. Okazało się, że zdjęcie, które znalazłem w internecie, jest nieaktualne, bo... kościół parafii św. Wawrzyńca jest nie do poznania. Ale z tym wiąże się cała historia.
Parafialny kościół Matki Bożej Różańcowej został wybudowany w latach 60. Przed remontem miał charakterystyczną dla tego okresu toporną prostokątną bryłę. Przypominał bardziej halę albo dużą remizę strażacką niż świątynię. Dlatego też proboszcz ks. Piotr Żądło postanowił zrewitalizować i gruntownie przebudować kościół. Świątynia zyskała nowy spadzisty dach, a na dzwonnicy oraz bocznych kaplicach pojawiły się kopuły. Na elewacji zastosowano technikę scrafitto, dzięki której na tynku pojawiły się dyskretnie zarysowane sylwetki świętych, nad którymi góruje postać Matki Bożej Różańcowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wizytówka Sochaczewa

Świątynia po remoncie jest nie do poznania, a efektami przeprowadzonych prac są zachwyceni wszyscy. - Nasz proboszcz ma smykałkę do takich prac. Po efektach widać, że zrobił to z głową i ze smakiem - podkreśla Maciej Małecki, radny z Sochaczewa, który od urodzenia mieszka na terenie parafii, a od 1984 r. jest ministrantem.
Kościół zyskał na lekkości i estetyce. Ociosanej prostokątnej bryle udało się nadać sakralny charakter. Również teren wokół jest ładnie zagospodarowany. Miastu udało się odnowić pobliski pl. Kościuszki. Teraz przed kościołem jest elegancki deptak z ławeczkami i fontanną.
Również z inicjatywy proboszcza w Dzień Papieski 16 października 2003 r. przed kościołem został postawiony pomnik Jana Pawła II i prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Teraz dwaj wielcy Polacy stoją obok siebie i spod kościoła patrzą na Sochaczew. - Nasz kościół oraz przestrzeń wokół to wizytówka naszego miasta - przyznaje Małecki.

Łaski z Madrytu

Reklama

Jednak działalność posługujących w Sochaczewie księży nie skupia się jedynie na pracach remontowo-budowlanych. - Nie możemy zapominać, że podstawowym i najważniejszym naszym zadaniem jest posługa sakramentalna. Eucharystia musi zawsze być na pierwszym miejscu. Musimy pamiętać, że cała nasza pozostała działalność jest drugorzędna - podkreśla ks. Piotr Żądło, proboszcz parafii św. Wawrzyńca, największej w Sochaczewie.
W parafii prężnie działa wiele wspólnot i grup modlitewnych. - Staramy się prowadzić szeroką działalność duszpasterską, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie - mówi wikariusz ks. Włodzimierz Wroński, który zajmuje się pracą z młodzieżą.
Kilka lat temu w parafii została utworzona kaplica łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Różańcowej, tzw. Madryckiej. - Chcemy powrócić do tradycji - podkreśla ks. Żądło. Przed wojną w Sochaczewie istniał bardzo żywy kult tego obrazu. Niestety, oryginał został złupiony podczas II wojny światowej przez radzieckich żołnierzy.
Obecnie kopia obrazu znajduje się w bocznej kaplicy, w której przez cały dzień wystawiony jest Najświętszy Sakrament. - Codziennie adorację rozpoczynamy modlitwą różańcową i kończymy wieczorem. Chcemy w ten sposób przywrócić dawny kult tego obrazu - tłumaczy ksiądz proboszcz.

Bilard, siłownia i tenis

U św. Wawrzyńca mocno akcentuje się pracę z młodymi. To głównie z myślą o nich została utworzona „Ostoja św. Dominika” w podziemiach kościoła. Do swojej dyspozycji młodzi mają salę konferencyjną z kominkiem, gdzie mogą organizować spotkania, dyskusje oraz koncerty. Tu również prężnie działa klub filmowy. - Ostatnio naszym gościem był dyrektor warszawskiego oddziału IPN prof. Jerzy Eisler. Mieliśmy pełną salę - mówi Małecki.
Dla młodzieży w „Ostoi” nie zabrakło również miejsca na rozrywkę. W sali czeka na nich stół bilardowy, do tenisa stołowego oraz wyposażenie siłowni. - Dzięki pracy z młodzieżą mamy duże grono chętnych do pomocy wolontariuszy. Pomagają oni w świetlicy, dekorują kościół, czy też kwestują podczas Dnia Papieskiego - mówi ks. Wroński.
Kilka metrów za plebanią znajduje się budynek parafialnej Caritas. Mieści się tu świetlica środowiskowa, gdzie codziennie przychodzi kilkadziesiąt dzieci z rodzin zagrożonych. Natomiast w podziemiach świątyni codziennie wydawanych jest kilkadziesiąt posiłków dla ubogich i potrzebujących. - Teraz wiosną i latem dużo osób rozpoczęło prace sezonowe w rolnictwie, dlatego też z naszej jadłodajni im. Matki Teresy z Kalkuty korzysta zaledwie 70 osób. Jednak zimą regularnie żywi się u nas nawet do 250 osób - mówi ksiądz proboszcz.
Zdaniem Macieja Małeckiego, parafia pomaga bardzo wielu osobom. - Mimo że często bywam w kościele, to sam o niektórych inicjatywach proboszcza dowiaduję się jako ostatni - mówi Małecki. - Ostatnio ktoś mi powiedział, że proboszcz niektórym refunduje leki albo pomaga w zakupie opału na zimę - dodaje radny z Sochaczewa.

Aż chce się pracować

Parafia św. Wawrzyńca dla wielu jest doskonałym przykładem dobrego duszpasterstwa. Ks. Wroński mówi, że ksiądz proboszcz jest bardzo pracowitym kapłanem. - Przy takim proboszczu aż chce się pracować - podkreśla wikariusz. Zdaniem Macieja Małeckiego, proboszcz doskonale potrafi zjednać sobie lokalną społeczność.
Można nawet zauważyć bardzo wymierne efekty doskonałego duszpasterstwa w Sochaczewie. W szesnastotysięcznej parafii aż ponad 40% wiernych regularnie uczęszcza na niedzielną Mszę św. Zdaniem Małeckiego, najlepszym wskaźnikiem dobrej pracy duszpasterskiej są powołania. - Księża pracujący z młodzieżą są dla młodych autorytetem i świadkami wiary - mówi radny z Sochaczewa. - Może trochę przesadzam, ale wydaje mi się, że nasza parafia jest rekordzistką pod względem powołań - stwierdza Małecki, który od ponad dwudziestu lat służy przy ołtarzu. - Rzadko zdarza się rok, kiedy nie ma u nas w kościele jakiejś Mszy św. prymicyjnej. Zwykle mamy ich kilka rocznie - dodaje.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to, że ostrzegła przed aborterem

2025-02-18 07:39

[ TEMATY ]

sąd

aborcja

Fundacja Życie i Rodzina

Pani Weronika z dzieckiem

Pani Weronika z dzieckiem

Skandal w Sądzie! Sędzia Wojciech Jankowski ze Starogardu Gdańskiego skazał matkę, która odmówiła aborcji na swoim synku i ostrzegła inne kobiety przed aborterem. Pani Weronika, mama trojga dzieci, została skazana na 4 miesiące prac społecznych. Ma też zapłacić 1812 złotych kosztów sądowych dla oskarżyciela ginekologa Piotra A. Dodatkowo ma zamieścić przeprosiny w mediach. Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawa toczyła się przez ponad 2 lata. Zaczęła po tym, jak Pani Weronika odpowiedziała w Internecie na pytanie jednej z kobiet w ciąży. Pytanie było o lekarza do prowadzenia trudnej ciąży w Starogardzie Gdańskim, ktoś zasugerował właśnie Piotra A. W odpowiedzi Weronika odradziła i przytoczyła historię swojego synka. Kilka lat wcześniej A. zdiagnozował u chłopca zespół Downa i nachalnie proponował aborcję. Morderstwo na dziecku miałoby się odbyć w gabinecie A., co samo w sobie byłoby złamaniem prawa – wykonywanie aborcji poza szpitalem jest karalne. Weronika odmówiła. Dziecko urodziło się bez wady genetycznej, choć stres z okresu ciąży miał złe skutki i pewne problemy zdrowotne ciągną się u dziecka do dziś.
CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie bł. Fra Angelico, patrona artystów

[ TEMATY ]

błogosławiony

pl.wikipedia.org

Fresk Fra Angelico Zwiastowanie, Konwent San Marco we Florencji

Fresk Fra Angelico Zwiastowanie, Konwent San Marco we Florencji
Wspomnienie błogosławionego Fra Angelico - Jana z Fiesole, kontemplatyka, twórcy cudownych fresków oraz patrona artystów obchodzi Kościół katolicki 18 lutego. Szczególnie wspominają go dominikanie, bowiem należał do Zakonu Kaznodziejskiego. Jan z Fiesole (jego świeckie imię to Guido di Pietro) urodził się ok. roku 1400. Mając 20 lat wstąpił do klasztoru dominikanów w Fiesole. Obdarzony był niezwykłym talentem, któremu przełożeni nie pozwolili się zmarnować.
CZYTAJ DALEJ

Szkocja: areszt za modlitwę przed kliniką aborcyjną

2025-02-18 18:44

[ TEMATY ]

aborcja

Szkocja

Adobe Stock

Policja w Szkocji zatrzymała dziś kobietę, która modliła się i stała w milczeniu przed placówką aborcyjną. Sprawa ta jest kolejnym przykładem na to, że Wielka Brytania nadal dyskryminuje obrońców życia.

Szkocka policja sfilmowała stosowanie prawa „strefy buforowej”, które zakazuje osobom broniącym życia modlenia się lub przemawiania przed placówkami aborcyjnymi, pomimo niedawnych zaprzeczeń ze strony szkockiego rządu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję