Reklama

II parafiada dzieci i młodzieży w Dziadkowicach

Rywalizacja to nie wszystko

Niedziela podlaska 23/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieliśmy zaszczyt gościć 14 parafii z: Siemiatycz, Milejczyc, Perlejewa, Bielska Podlaskiego, Osmoli, Dołubowa, Sokołowa Podlaskiego, Drohiczyna, Ruskowa, Chłopkowa, Węgrowa, Hajnówki, Szepietowa i Dąbrówki Kościelnej. Wzięło w niej udział ponad 400 zawodników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Parafiadę tradycyjnie rozpoczęła Msza św., którą poprowadził o. Józef Joniec - pijar, dyrektor Stowarzyszenia „Parafiada”. Powiedział, że jedni stąd wyjadą jako wygrani, inni jako przegrani, ale wszyscy powinni mieć satysfakcję z dobrej zabawy. Sam przyznał, że przegrana powinna motywować do pracy, aby w przyszłym roku znowu tu stanąć i spróbować sił w wymarzonych konkurencjach.
Kościół po brzegi był wypełniony młodymi sportowcami i gośćmi naszej parafiady. Zgromadzeni w świątyni młodzi uczestnicy modlili się o zwycięstwo, szczęście w konkurencjach i w życiu oraz o właściwe rozwijanie swoich talentów. W modlitwie towarzyszył wszystkim piękny śpiew scholi, dzięki której każdy mógł poczuć atmosferę tego szczególnego dnia.
Parafiada nawiązuje do 400-letniej tradycji szkoły pijarskiej, ponieważ już od bardzo dawna dzieci i młodzież realizują swoje marzenia, konkretne działania podejmowane w klubach sportowych, domach dziecka, świetlicach, szkołach, jednocząc się przede wszystkim z kościołem lokalnym, jakim jest parafia - stąd też nazwa. Po Mszy św. nastąpiło uroczyste otwarcie parafiady oraz zostały ogłoszone konkurencje i przedstawieni opiekunowie danych dyscyplin sportowych: piłka nożna - Zbigniew Leszczyński, bieg przełajowy - Robert Zalewski, konkurs muzyczny - Grażyna Borzym, ks. Maciej Łukaszewicz, ks. Marcin Łukaszewicz oraz Anna Kobus, konkurs plastyczny - Barbara Leszczyńska, Anna Migowska, Marta Niewiarowska, tenis stołowy - Krzysztof Leszczyński, szachy - Józef Flaziński, piłka siatkowa - Dorota Liguz, pchnięcie kulą - Marta Jeleszuk.
Konkurs plastyczny miał hasła - dla gimnazjum: „Równe szanse dla wszystkich”, zaś dla szkoły podstawowej: „Przypatrzmy się powołaniu waszemu - moje miejsce w przyszłości”. Uczestnicy tego konkursu robili wszystko, by ich rysunki były najładniejsze, ale przede wszystkim chodziło o przesłanie, jakie mają ze sobą nieść. W konkursie religijnej piosenki liczył się nie tylko talent głosowy, ale także i interpretacja danego utworu. Niektóre uczestniczki grały także na gitarach. W piłce nożnej i biegach przełajowych najważniejsze były sprawność fizyczna, jak i psychiczna (umiejętność panowania nad stresem). Żeby dobrze zagrać w piłce siatkowej, trzeba nie tylko tę dyscyplinę lubić, ale nieustannie ćwiczyć, rozwijać zdolności, umieć skupić się na grze. W tenisie stołowym jest podobnie jak z piłką siatkową, z tym że tutaj dodatkowo liczy się koncentracja i dobry refleks. W szachach na pierwszym miejscu plasują się niepowtarzalna strategia gry, przemyślane rozwiązania i koncentracja umysłowa. W pchnięciu kulą najważniejsze są siła, chęć walki i marzenie, aby zostać najlepszym sportowcem. Parafiada łączy wydarzenia sportowe, kulturalne i religijne i opiera się na triadzie stadion - teatr - świątynia. Stadion, czyli blok sportowo rekreacyjny obejmuje współzawodnictwo sportowe, zabawy rekreacyjne i gry zespołowe, takie jak: piłka siatkowa, piłka nożna, piłka ręczna i inne, oraz konkurencje indywidualne, m.in.: tenis stołowy, tenis ziemny, szachy, warcaby. Teatr to współzawodnictwo kulturalne typu: konkursy plastyczne, literackie muzyczne i historyczne. Świątynia obejmuje współzawodnictwo w konkursach z wiedzy biblijnej, liturgicznej i z życia Kościoła. W taki właśnie sposób przedstawia się opis programu parafiady. Celem takiej imprezy jest nauczenie wszystkich zdrowej i czystej rywalizacji, a także chęci wygrywania i stawania się z roku na rok lepszymi. Przegrywając, uczymy się motywacji do dalszej pracy. Parafiada stwarza możliwość rozwijania talentów, pielęgnowania ich, jak również kształtowania swojej osobowości. Dzięki takim imprezom sportowym możemy dostrzec więcej możliwości, które można by było zrealizować w życiu. Wszystkie takie kryteria w Dziadkowicach zostały spełnione.
Na parafiadzie nie zabrakło również ważnego hasła. Brzmiało ono następująco: „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”. To bardzo ważne stwierdzenie, które każde dziecko od urodzenia powinno znać. Sport to nie tylko konkurencje, w których wygrywamy nagrody, przyjmując je do swojej kolekcji, a z którymi potem, po latach, nie mamy żadnych specjalnych wspomnień. To znaczy coś więcej! Otóż chodzi tutaj o kształtowanie naszych ukrytych w sercach i umysłach wartości typu: wrażliwość emocjonalna, chęć pomocy innym, przystosowanie się do przebywania w różnych środowiskach, nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, umiejętność przegrywania, szukanie lepszej drogi, za pomocą której można by było osiągnąć lepsze wyniki, radość z przeżytej przygody, zapis tego szczególnego dnia za pomocą fotografii, pamiętnika, ulubionego notesu. Sport ma również dbać o naszą kondycję ruchową, abyśmy nigdy nie zapomnieli hasła: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Tym, co wygrali konkurencje, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze stawania się coraz lepszymi sportowcami. Oni z pewnością tego szczególnego dnia nie zapomną, ponieważ mają dyplomy z dedykacjami, medale, książki o św. Józefie Kalasancjuszu pt. „Dokumenty”, puchary, czapki, koszulki sportowe oraz smycze na klucze i komórki.
Zwycięzcy w następujących kategoriach to:
Pchnięcie kulą: chłopcy - I miejsce Andrzej Demianowicz, dziewczyny - I miejsce Marta Laszewicz; szachy: chłopcy Paweł Boguszewski - gimnazjum, Adam Ryszkowski - szkoła podstawowa, dziewczyny Anna Flazińska - gimnazjum, Agata Flazińska - szkoła podstawowa; konkurs plastyczny: Marika Koczuk - gimnazjum, Emilia Piotrowska - szkoła podstawowa; konkurs muzyczny: Paulina Kryńska - gimnazjum, Dorota Rutkowska - szkoła podstawowa; piłka siatkowa - dziewczyny: I miejsce Bielsk Podlaski, II miejsce Milejczyce, III miejsce Dziadkowice, chłopcy: I miejsce Dziadkowice, II miejsce Bielsk Podlaski, III miejsce Siemiatycze; tenis stołowy: gimnazjum - chłopcy: I miejsce Michał Leszczyński, dziewczyny: I miejsce Weronika Kazimierczak, szkoła podstawowa - chłopcy: I miejsce Damian Jachimczak, dziewczyny: I miejsce Krystyna Osmólska; biegi przełajowe: gimnazjum - chłopcy: I miejsce Grzegorz Świderski, dziewczyny: I miejsce Anna Romaniuk, szkoła podstawowa - chłopcy: I miejsce Mariusz Halliop, dziewczyny: I miejsce Patrycja Tołwińska; piłka nożna - klasyfikacja ogólna: I miejsce Perlejewo, II miejsce Sokołów Podlaski, III miejsce Drohiczyn. Najlepsze parafie to: I miejsce Perlejewo, II miejsce Milejczyce oraz III - Dziadkowice.
Serdeczne podziękowania składamy: Stowarzyszeniu „Parafiada” z Warszawy, staroście Janowi Zalewskiemu z Siemiatycz, Polskiemu Związkowi Szachowemu z Warszawy, Stowarzyszeniu „Procter Camble” z Warszawy, Teresie Puchalskiej, dyrektorowi Robertowi Zalewskiemu, Januszowi Łopuskiemu z Siemiatycz oraz przede wszystkim ks. Krzysztofowi Domaraczeńko i wszystkim obecnym w tym dniu nauczycielom.
Dzięki tym wszystkim organizacjom, jak i hojnej pomocy ludzi takie imprezy sportowe mogą mieć miejsce, nieść młodym ludziom radość, zapewniać niesamowite przeżycia i przygody, a także uczyć wielu wspaniałych dyscyplin, dzięki którym w życiu mogą osiągnąć wiele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblia Gutenberga w Subiaco. Unikatowe wystawy i święto książki

2025-07-08 19:11

[ TEMATY ]

Biblia

Włochy

Subiaco

Pixabay.com

W położonym nieopodal Rzymu mieście, gdzie narodził się włoski druk, zostanie pokazany jeden z najrzadszych egzemplarzy Biblii na świecie. Subiaco – benedyktyńskie miasteczko w regionie Lacjum – zainaugurowało cykl wydarzeń pod hasłem „Włoska Stolica Książki 2025”.

Podczas prezentacji programu ogłoszono, że mieszkańcy i pielgrzymi zobaczą oryginalny egzemplarz Biblii Gutenberga z połowy XV wieku oraz rekonstrukcję pierwszej książki wydrukowanej we Włoszech – „Donatus pro puerulis” z 1464 roku, której oryginał zaginął bez śladu.
CZYTAJ DALEJ

Bóg działa cuda w wielu nieoczywistych miejscach

2025-07-08 10:47

ks. Łukasz Romańczuk

Sztandar Służby Więziennej

Sztandar Służby Więziennej

W Międzynarodowym Sanktuarium pw. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy świętowała dzisiaj Służba Więzienna. Mszy świętej przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. 

Rozpoczynając Mszę świętą biskup zaznaczył, że modli się za wszystkich pracowników służby więziennej, ich rodziny proszą dla nich o światłe oczy i nadzieje w życiu. W imieniu gospodarzy miejsca, księży salwatorianów, ks. Paweł przywitał obecnych, wskazując, że św. Jadwiga Śląska była tą, która odwiedzała więźniów, czyniąc ich los bardziej znośny. - Witam was bardzo serdecznie, gdy gromadzicie się tutaj, chcąc świętować w tym miejscu wasze patronalne święto, przypadające w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Z Archidiecezji Wrocławskiej jest ok. 150 młodych

2025-07-08 22:37

mat. prasowy

W Kokotku rozpoczął się Festiwal Życia. Współorganizatorem wydarzenia jest także Archidiecezja Wrocławska oraz ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Bierze w niej udział kilkaset młodych ludzi z całej Polski, w tym około 150 osób z Archidiecezji Wrocławskiej. 

- Są dwie duże grupy z naszej archidiecezji. Jedna 65-osobowa z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i druga około 50-osobowa z ks. Tomaszem Zalwowskim z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siechnicach. Dodatkowo są osoby, które przyjechały indywidualnie - podkreśla ks. Piotr Rozpędowski, zaznaczając, że Festiwal cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a wszystkich uczestników wydarzenia jest o 300 więcej niż rok temu. Tegorocznym bohaterem wydarzenia jest Mojżesz, jako człowiek nadziei. - Jego osoba komponuje się świetnie z Rokiem Jubileuszowym. On pełen nadziei wędrował przez 40 lat przez pustynię. Okazuje się, że dla wielu młodych jest to postać nieznana, pomimo tego, że to jest tak bardzo ważna postać biblijna. Widać, że są bardzo zaciekawieni jego osobą i z zainteresowaniem słuchają przygotowanych konferencji - mówił ks. Rozpędowski, dodając: - Do wyboru jest kilkadziesiąt warsztatów, które mają pomóc młodym rozwinąć swoje talenty. A zajęcia są różne, od szycia przez paintball, tematy związane z Biblią, czy szkoła modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję