Reklama

750 lat biskupiego grodu nad Narwią

23 września Pułtusk obchodził 750-lecie swej lokacji. Miasto od początku istnienia przez kilkaset lat było własnością biskupów płockich. Uroczystości jubileuszowej, stanowiącej zarazem odpust ku czci św. Mateusza, przewodniczył w pułtuskiej bazylice bp Piotr Libera.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pasterza diecezji, który w tej roli po raz pierwszy znalazł się w Pułtusku, serdecznie przywitał miejscowy proboszcz i dziekan ks. kan. Wiesław Kosek. Do słów powitania dołączył się również burmistrz Wojciech Dębski, przypominając, że „wprawdzie miasto już nie jest własnością biskupów płockich, ale nasza wdzięczność i przywiązanie do Kościoła sprawiają, że każdy następca dobrodziejów nadnarwiańskiego grodu może czuć się w nim jak w domu”. Dodał też, że współczesna społeczność Pułtuska może podpisać się pod liczącym sobie 180 lat zapisem, który głosi, że „nie mogli biskupi płoccy lepiej dochodów swoich używać, jak obracając je na tak zbawienne zakłady, które do dziś w Pułtusku widzieć się dają”.
W homilii Biskup Płocki nawiązał do postaci patrona miasta - św. Mateusza i pytał, czego mieszkańcy nadnarwiańskiego grodu mogą się od niego nauczyć. Podkreślił, że Ewangelista przeżył w swoim życiu trudny dylemat: zostać nadal celnikiem i za względnie dobrą sytuację materialną wysługiwać się rzymskim okupantom, czy też pójść za Jezusem. „Mateuszowy dylemat: kogo wybrać - dobrą sytuację materialną czy Jezusa - stał się codziennością życia” - mówił Biskup Płocki. Kaznodzieja ukazywał także, jak współcześnie mogą wyglądać tego typu dylematy. „Co wybrać: przyjemne życie z cudzą żoną czy przykazanie »nie cudzołóż«? Dobre miejsce na liście wyborczej w nowym ugrupowaniu czy jedność w dążeniu do naprawy Polski? Handel w niedzielę czy obecność na Mszy św.?” - pytał Ksiądz Biskup. Biskup Piotr zwrócił uwagę, że nawet pozostając Apostołem, Mateusz nie wyrzekł się ekonomicznego sposobu myślenia. „Jako jedyny z Ewangelistów zanotował przypowieść o skarbie ukrytym w roli” - mówił bp Libera, wyjaśniając, że być może w tej przypowieści patron Pułtuska odnalazł historię swego życia i powołania. Mimo że chciałoby się wydobyć sam skarb, to Jezus naucza, że trzeba go nabyć wraz z rolą, która symbolicznie reprezentuje wszelkie trudności, jakie wiążą się z wyborem konkretnej drogi życiowej. „Ojcostwo i macierzyństwo niosą ze sobą trudy i wyrzeczenia, władza - trudy i upokorzenia, stanowisko lekarza - poświęcenie, w powołanie nauczyciela wpisane jest cierpienie” - wyjaśniał Pasterz. Ksiądz Biskup zachęcał także mieszkańców Pułtuska, by umieli pójść w życiu drogą, którą wskazuje św. Mateusz.
Na zakończenie Eucharystii Biskup Płocki poświęcił figurę św. Mateusza, zaś po zakończeniu odpustowej procesji stanął do pamiątkowej fotografii wraz ze wszystkimi obecnymi w kościele Mateuszami.
Warto podkreślić, że uroczysta odpustowa Eucharystia była kulminacyjnym obchodem nie tylko jubileuszu 750-lecia miasta, ale także znacznie skromniejszego jubileuszu 10-lecia Dni Patrona Pułtuska. Tegoroczne Dni zainaugurowała uroczysta sesja Rady Miasta, która - jak zawsze podczas Dni Patrona - odbyła się na rynku przed ratuszem. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu miastu sztandaru, na którym widnieje herb Pułtuska z łacińskim napisem „Civitas Pultovia” oraz datami „1257-2007” oraz postać św. Mateusza. Sztandar poświęcił ks. kan. Wiesław Kosek.
Tuż po sesji Rady najdłuższy rynek Europy zapełnił się kolorowymi postaciami w historycznych strojach - w swój doroczny marsz wyruszył bowiem „Barwny korowód”. Obok reprezentantów władz przez Rynek przemaszerowali przedstawiciele różnych instytucji miasta, m.in. Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, Muzeum Regionalnego, Pułtuskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela i Domu Polonii. Nie zabrakło nauczycieli i uczniów wszystkich szczebli nauczania - od przedszkola po szkoły średnie. Uczniowie każdej ze szkół ubrani byli w inne stroje, pokazujące bądź elementy charakterystyczne dla danej placówki (np. postać patrona i ludzi z jego czasów), bądź np. stroje nawiązujące do wielkich dzieł literackich. Niektóre szkoły i przedszkola miały zresztą sposobność pokazania się szerszej publiczności podczas „Prezentacji pułtuskich szkół”.
Jak zawsze przygotowano niezwykle bogatą ofertę kulturalną. Przed pułtuszczanami i gośćmi wystąpiły m.in. takie gwiazdy, jak Edyta Geppert, Golec uOrkiestra czy kabaret OT.TO. Nie zabrakło pokazów formacji tanecznych działających w ramach Klubu „Show Dance” Olgi Nitkowskiej. Swe umiejętności zaprezentowali także młodzi artyści rozwijający swe talenty w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki.
Ważną część Dni Patrona stanowią zawsze zmagania sportowe. W ich ramach odbyły się m.in. Mateuszowe Regaty Kajakowe, mistrzostwa w przeciąganiu liny, zawody lekkoatletyczne, turnieje: tenisa ziemnego, szachowy i koszykówki ulicznej, a także zawody wędkarskie o puchar Dziekana. Po raz pierwszy odbył się także turniej piłkarskich dzikich drużyn.
Pułtusk jako miejscowość liczy ponad 1000 lat. Prawa miejskie nadane przez księcia Ziemowita I uzyskał w 1257 r. Od tego czasu aż do XIX wieku miasto było własnością biskupów płockich, którzy w przeciągu wieków bardzo troszczyli się o jego rozwój. W 1449 r. z inicjatywy bp. Pawła Giżyckiego powstała tu gotycka kolegiata, przebudowana w XVI wieku w stylu renesansowym. Z tamtego czasu pochodzą odkrywane od ponad 10 lat (z inicjatywy proboszcza ks. kan. Wiesława Koska) przepiękne malowidła, umieszczone na ścianach i unikatowym kasetonowym sklepieniu.
W 1594 r. w Pułtusku powstało jedno z pierwszych w Polsce seminariów duchownych, przez wiele lat działało także słynne kolegium jezuickie, z którym związani byli - jako uczniowie i nauczyciele - m.in. ks. Piotr Skarga, ks. Maciej Sarbiewski, ks. Jakub Wujek i św. Andrzej Bobola. Tu tworzyli także wybitni pisarze: Henryk Sienkiewicz i Wiktor Gomulicki.
Obecnie Pułtusk kontynuuje swe wspaniałe religijne i edukacyjne tradycje. Wyrazem jego związków z biskupstwem płockim jest m.in. herb, w który wpisany jest pastorał, a także działające tu Biskupie Dzieła Charytatywne prowadzone przez diecezjalną Caritas. W mieście działa także znakomita Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, mieniąca się spadkobierczynią dawnego kolegium jezuickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas podczas Mszy w rocznicę katastrofy smoleńskiej: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

2025-04-10 20:43

[ TEMATY ]

Warszawa

Abp Adrian Galbas

rocznica katastrofy

PAP/Radek Pietruszka

“Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości” - mówił abp Adrian Galbas, który przewodniczył Mszy o pokój, w rocznicę zbrodni katyńskiej i 15 rocznicę katastrofy smoleńskiej. W liturgii udział wziął prezydent Andrzej Duda z małżonką.

- Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości. „W cierpieniu jesteśmy najbardziej sobą, pisał ks. Józef Tischner. Tam się kończy polityka, a zaczyna człowiek.” Byłem parę lat temu na cmentarzu w Katyniu, a potem pojechałem na miejsce lotniczej katastrofy. To było jedno z tych zdarzeń, które wbiły się w moje serce i w moją pamięć w sposób głęboki i niezatarty. Nie chcą stamtąd wyjść - mówił w kazaniu abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Biskup diecezji Portsmouth opublikował oświadczenie, w którym wyraził głębokie ubolewanie z powodu przestępstw popełnionych przez ks. Glasa, a także przeprosił ocalałego za wykorzystanie, jakiego doznał i cierpienie, które w jego wyniku musi w życiu znosić.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję