Reklama

Caritas dzieło miłości

Caritas Diecezji Legnickiej 16 kwietnia obchodziła XVI rocznicę powstania. „Jest to czas - jak mówi dyrektor legnickiej Caritas ks. prał. Czesław Włodarczyk - kiedy można pewne rzeczy podkreślić i podziękować wielu ludziom, którzy włączają się w działalność charytatywną na co dzień w swoich parafiach i specjalistycznych placówkach”.

Niedziela legnicka 17/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieła legnickiej Caritas - placówki specjalistyczne

Reklama

W Caritas przez te 16 lat wydarzyło się wiele ważnych i potrzebnych rzeczy. Wychodziliśmy naprzeciw wielu trudnościom i różnym wyzwaniom. Pod dyrekcją ks. prał. Józefa Lisowskiego przez 14 lat, jak i przez ostatnie 2 lata, dzieło Caritas DL stale się rozszerza. Na co dzień też doświadczamy wsparcia bp. Tadeusza Rybaka i bp. Stefana Cichego. Chciałbym podkreślić, że ważnym wydarzeniem dla nas jako instytucji diecezjalnej było zaproszenie do współpracy w 1997 r., w pamiętnym roku wizyty Jana Pawła II w Legnicy, Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, które zamieszkały w Centrum Formacji Charytatywnej.
Kolejnym istotnym wydarzeniem było utworzenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w roku 2000, w którym dziś pracuje ponad 150 osób. Działalność nasza rozwijała się i następnym ważnym krokiem było zaproszenie do współpracy Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które zamieszkały w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Jeleniej Górze. Tam pełnią posługę charytatywną, zatroskane o chorych. W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym o profilu rehabilitacyjnym w Jeleniej Górze ok. 80 osób znajduje pomoc pielęgniarską, lekarską i rehabilitacyjną. Od 2002 r. działa poradnia rehabilitacyjna, która świadczy usługi z zakresu porad lekarza specjalisty oraz ambulatoryjnych zabiegów rehabilitacyjnych (kinezyterapia, fizykoterapia, hydroterapia, światłolecznictwo). Dużym wyzwaniem jest prowadzenie rehabilitacji dla dzieci z porażeniem mózgowym. Jest to jedyna taka rehabilitacja w Jeleniej Górze, korzysta z niej około 50 dzieci.
W ramach opieki zdrowotnej na terenie miasta i gminy Bolesławiec pielęgniarki objęły 8910 uczniów we wszystkich typach szkół higieną szkolną. Podczas wakacji sprawują opiekę nad dziećmi wypoczywającymi na koloniach.
Tak się szczęśliwie złożyło, że w 15. roku funkcjonowania Caritas, udało się powołać kolejne wielkie dzieło: Pierwszy Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas we Lwówku Śląskim, który kosztem prawie miliona złotych został utworzony dzięki współpracy z PEFRON i ze starostwem lwóweckim. W placówce tej znalazło zatrudnienie 12 instruktorów i rehabilitantów, z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy prowadzą rehabilitację społeczną i zawodową dla 30 osób niepełnosprawnych.
Obejmując całościowo Caritas Diecezji Legnickiej trzeba podkreślić, że w naszych placówkach specjalistycznych, programach i biurze pracuje ponad 250 osób, które mają umowy o pracę i co miesiąc otrzymują wynagrodzenie. Caritas to nie tylko biuro, jak niektórzy sądzą, ale również kilka ważnych placówek, które warto tutaj wymienić. Największą, jak już wspomniałem, jest Zakład Opieki Zdrowotnej CDL, którym od początku kieruję i jest to duże wyzwanie. Ponieważ służba zdrowia jest ciągle słabo opłacana i nasze pielęgniarki, mimo że bardzo ciężko pracują, nie zarabiają tyle co w szpitalach. Tworzyliśmy ZOZ, aby ratować miejsca pracy szczególnie pielęgniarek i położnych. Od kilku lat 27 pielęgniarek i 6 położnych obejmuje opieką środowiskową ponad 58 tysięcy mieszkańców Legnicy i okolic. ZOZ włącza się w różne programy profilaktyczne. Od 8 lat też prowadzimy Dom Księży Emerytów im. św. Jadwigi Śląskiej, w którym na stałe przebywa ponad 20 kapłanów, gdzie szczególną posługę pełnią Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Mamy własny gabinet stomatologiczny, gdzie jest zatrudnionych 2 lekarzy stomatologów. Prowadzimy wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego.
Ważną placówką funkcjonującą już kilka lat jest również Zakład Aktywności Zawodowej „Rosa” w Jeleniej Górze, który świadczy usługi pralnicze, porządkowe i gastronomiczne. Zakład zatrudnia 22 osoby niepełnosprawne i 9 osób personelu. Takich zakładów dla niepełnosprawnych w całej Polsce jest tylko 39.
Do naszych placówek specjalistycznych należy jeszcze Warsztat Terapii Zajęciowej w Legnicy, gdzie 20 uczestników ma stworzone warunki do usamodzielnienia, jak również Księgarnia Diecezjalna Caritas i powołana przez bp. Stefana Regmunta - Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej.
Warto zauważyć, że od kiedy Caritas Diecezji Legnickiej jest organizacją pożytku publicznego, czyli od 2004 r. można w niej odpracować wojsko. Aktualnie mamy 2 takie osoby. Co roku też od ponad 1100 osób otrzymujemy 1% podatku dochodowego od osób prywatnych.
W naszych strukturach jest także biuro informacyjne dla emigrantów i uchodźców, które znajduje się w Zgorzelcu i stara się pomagać potrzebującym.

Caritas realizuje też kilka programów

Do szczególnych programów, które realizuje Caritas, należy Europejski Program Pomocy Najbardziej Potrzebującym PAED. W 2007 r. rozprowadziliśmy w ramach tego projektu 760 ton różnych artykułów spożywczych. W 2008 r. dalej będziemy prowadzić tę akcję. Mamy już obiecane co najmniej 500 ton darów, które w tym roku trafią poprzez parafie do najbiedniejszych rodzin naszej diecezji.
Od października 2006 r. prowadzimy unijny program „Indywidualne Ścieżki Kariery Zawodowej Szansą dla Osób Niepełnosprawnych”. Na każdych warsztatach jest 5 uczestników. Staramy się przygotowywać uczestników do podjęcia pracy zawodowej do lepszego realizowania się w życiu codziennym. Mamy dwa biura, w których podejmujemy tę pracę. Jedno w Jeleniej Górze, a drugie w Legnicy. Z tego programu skorzystało już ponad 350 osób, w tym ponad 50 znalazło pracę.
Caritas w Polsce od kilku lat pomaga wielu osobom w znalezieniu pracy, również i my jeśli tak można powiedzieć mamy pewne sukcesy w tym zakresie. Przez rok funkcjonowało w naszej Caritas Biuro Aktywizacji Bezrobotnych, dzięki któremu pracę podjęło 25 osób bezrobotnych.
Ciekawym programem prowadzonym od 2 lat jest program „Skrzydła”, dzięki któremu ponad 20 biednych dzieci otrzymuje comiesięczne wsparcie wynoszące około 150 zł. W program ten włączyła się też sieć sklepów Carrefour w całej Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ośrodek „Samarytanin”

Od 2005 r. staramy się, aby wyremontować budynek przy ul. Poselskiej. Utworzymy tam Ośrodek Edukacyjno-Opiekuńczy „Samarytanin”. Chcemy, aby był to pomnik pontyfikatu Jana Pawła II, a także pierwszych 3 lat posługi Benedykta XVI. Jan Paweł II bardzo akcentował wyobraźnię miłosierdzia, jest też nazwany „apostołem miłosierdzia”. Jego następca z całego serca to dzieło kontynuuje, a rozpoczynając pontyfikat napisał encyklikę „Deus caritas est”. Uświadamiając nam jeszcze raz, jak bardzo ważne we współczesnym świecie jest dzieło miłości. Nasz Ośrodek ma być żywym pomnikiem, w którym będzie funkcjonowało kilka dzieł. Mam nadzieję, że nowo powstający ośrodek będzie na co dzień wcielał idee Miłosierdzia Bożego w życie dzieci, młodzieży, osób starszych, niepełnosprawnych i osób chorych. W tym ośrodku, który mamy nadzieję oddać do użytku jeszcze w 2008 r., będzie funkcjonował Warsztat Terapii Zajęciowej dla 25 osób niepełnosprawnych. Przygotowujemy też pomieszczenia dla 20 pacjentów na oddziale opiekuńczo-leczniczym. Poza tym będzie także dobrze rozbudowana rehabilitacja. Jest zaplanowane także wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego, a także apteka z tanimi lekami. Oczywiście, będzie też kaplica pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia, gdzie codziennie będziemy starali się gromadzić na Mszy św.
Wiadomo, że w takim ośrodku musi działać kuchnia i jadalnia. Planujemy, że będzie również możliwość zamówienia posiłków na wynos. W naszym mieście są takie osoby, które przebywają we własnych domach, a które nie mają siły lub nie mają możliwości gotowania.
Drugą część ośrodka nazwaliśmy opiekuńczą. Będą tutaj sale wykładowe, komputerowe i bursa dla 15 studentów. Mam nadzieję, że uda nam się uruchomić także kawiarenkę dla studentów, jeśli będzie takie zainteresowanie.

Caritas to przede wszystkim praca

Praca z wolontariuszami i tworzenie wolontariatu to nasze podstawowe zadanie i wyzwanie. Cieszymy się, że mamy 26 Parafialnych Zespołów Caritas i 12 Szkolnych Zespołów Caritas. Tutaj mamy jeszcze dużo do zrobienia.
Największym dziełem ogólnopolskim jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i to dzieło jest najbardziej znane. W naszej diecezji dzięki 239 parafiom rozprowadzamy ponad 73 tysiące świec. W tym roku w Wielkim Poście po raz pierwszy odbyła się akcja rozprowadzania paschalików w ramach Wielkanocnego Dzieła Caritas i udało się rozprowadzić 45 tysięcy świec.
Mówiąc o Wigilijnym Dziele, trzeba wspomnieć, że dzięki tym pieniądzom, które stanowią początek sumy, od kilku lat udaje się nam wysłać prawie 3 tys. dzieci na kolonie letnie i na zimowiska. Natomiast pieniądze z Wielkanocnego Dzieła wspierają programy związane z ludźmi starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Ważne jest, że z tych akcji część środków zostaje do wykorzystania w parafiach.
Przygotowując się do kolonii, od 10 lat oprócz spotkań wielkopostnych odpowiedzialnych za pracę charytatywną w parafiach, organizujemy kursy dla wychowawców i kierowników kolonii. Wychowawca bowiem, który podejmuje się obowiązków opiekuna kolonii, musi być do tych zadań jak najlepiej przygotowany. W tym celu w bieżącym roku, z myślą o koloniach 2008 roku, wydaliśmy książeczkę, pt. „Programy kolonijne oparte na czterech zasadach Eucharystycznego Ruchu Młodych”.
Od 6 lat na wypoczynek letni wyjeżdżają z nami osoby starsze, niepełnosprawne. W 2007 roku wyjechało prawie 900 osób. Bardzo nam pomaga, że od 2 lat w październiku jedna taca w kościołach naszej diecezji przeznaczona jest na działalność charytatywną. Dzięki temu pozyskane pieniądze możemy przeznaczyć na programy UE, do których zawsze trzeba mieć wkład własny.
Od roku 1997 r. decyzją biskupa legnickiego z ofiar zbieranych na Pasterce wspierany jest Fundusz Obrony Życia, dzięki któremu 3-osobowa komisja stara się wspomagać przez cały rok kobiety i rodziny będące w trudnej sytuacji materialnej na podstawie podań przesyłanych z parafii.
W naszej pracy charytatywnej pomaga nam biała książeczka pt. „Caritas Diecezji Legnickiej”, którą wydajemy od 4 lat. W książeczce nie tylko piszemy, czym się zajmujemy, ale przede wszystkim umieszczamy materiały i potrzebne teksty pomagające w stworzeniu Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas. Właśnie ukazał się 4 numer książeczki.
Korzystając z okazji chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy włączają się w działalność charytatywną. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają dzieła, programy i placówki specjalistyczne naszej Caritas Diecezji Legnickiej. Dziękuję za pracę wykonywaną z wielkim poświęceniem, za wszelkie zainteresowanie i wpłaty przekazywane na nasze konto składam wszystkim serdeczne „Bóg zapłać!”.
Caritas może służyć wielu ludziom i się rozwijać dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu ludzi. W tym miejscu pragnę podziękować moim współpracownikom.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duch konklawe unosi się na Jasnej Górze!

2025-05-08 15:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kaplica Sykstyńska

Grzegorz Gadacz/Niedziela TV

Już samo zdjęcie robi wrażenie, prawda?

Już samo zdjęcie robi wrażenie, prawda?

Już 1 maja stojąca na Jasnej Górze u stóp Klasztoru Ojców Paulinów replika Kaplicy Sykstyńskiej zaprasza na bezpłatną “podróż” edukacyjną w związku ze zbliżającym się konklawe. Dzięki patronatowi mediowemu tygodnika Niedziela najciekawsze tajemnice Watykanu zostały opracowane drobiazgowo. Każdy, kto nie może w tym czasie wyruszyć do Rzymu, będzie mógł zgłębić je w iście watykańskiej atmosferze kaplicy, w której od zawsze wybierany jest Papież.

W związku ze zbliżającym się konklawe, które od zawsze wzbudza emocje na całym świecie, goszcząca od lutego na Jasnej Górze replika Kaplicy Sykstyńskiej, zaprasza na bezpłatną „ucztę edukacyjno-duchową”, która przybliży tajemnice tego wyjątkowego wydarzenia. Od 10 maja 2025 roku wszyscy zainteresowani będą mogli zgłębić historię, znaczenie i kulisy konklawe, a także odkryć arcydzieła mistrzów renesansowych, które kardynałowie podziwiają za każdym razem wsłuchując się w podszept Ducha Świętego wskazujący następcę Tronu Piotrowego. Niebywała okazja indywidualnego wczucia się w atmosferę konklawe podczas jej trwania w Watykanie, nadarza się właśnie Polsce, po raz pierwszy w historii Kościoła Katolickiego, dzięki wiernej kopii Kaplicy Sykstyńskiej. Jednocześnie organizatorzy przedsięwzięcia pod auspicjami Muzeów Watykańskich – umożliwiają zwiedzającym obejrzenie tronu JP II I innych artefaktów zebranych przez Ojców Paulinów na Jasnej Górze podczas jego wizyt.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV: niech pokój będzie z wami wszystkimi!

2025-05-08 19:32

[ TEMATY ]

konklawe

Papież Leon XIV

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Nowy papież Leon XIV udzielił swego pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu [Rzymowi] i Światu). Wcześniej ze 100 tys. zgromadzonych na placu św. Piotra i w jego okolicy odmówił modlitwę "Zdrowaś, Maryjo" w intencji pokoju na świecie.

Na balkonie frontonu bazyliki św. Piotra papieżowi towarzyszyli: kard Dominique Mamberti i kard. Pietro Parolin.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: Czwarta Niedziela Wielkanocna

2025-05-09 12:04

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

W owym czasie Paweł i Barnaba, przeszedłszy przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej, weszli w dzień szabatu do synagogi i usiedli. A wielu Żydów i pobożnych prozelitów towarzyszyło Pawłowi i Barnabie, którzy w rozmowie starali się zachęcić ich do wytrwania w łasce Boga. W następny szabat zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc, sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł. Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: «Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: „Ustanowiłem cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”». Poganie, słysząc to, radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie szerzyło się na cały kraj. Ale Żydzi podburzyli pobożne a wpływowe niewiasty i znaczniejszych obywateli, wzniecili prześladowanie Pawła i Barnaby i wyrzucili ich ze swoich granic. A oni, strząsnąwszy na nich pył z nóg, przyszli do Ikonium. A uczniowie byli pełni wesela i Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję