Reklama

Klasyka broni się sama

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaczęło się od wspaniałego występu chóru Filharmonii Śląskiej, zespół aż 3 razy bisował, a w kolejnych dniach było podobnie. Festiwal Muzyki Znanej i Nieznanej być może nie prezentuje najpopularniejszych utworów klasycznych, za to, co roku, jego dyrektor artystyczny Michał Góral dwoi się i troi, i zaprasza tak doskonałych artystów, że muzyka w ich wykonaniu zachwyca i zachęca do jej poznawania. Patronat medialny nad festiwalem sprawowała „Niedziela Sosnowiecka”.

Siła śpiewu

Reklama

Wywołany Chór Filharmonii Śląskiej, który wystąpił pierwszego dnia festiwalu - 13 kwietnia w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, powstał w 1974 r. W czasie 30-letniej działalności koncertował w najważniejszych ośrodkach kulturalnych w Polsce i za granicą. Brał także udział w kilkudziesięciu festiwalach krajowych i zagranicznych. Warto przypomnieć, że chór uczestniczył także w pierwszym wykonaniu „Missa pro Pace” Wojciecha Kilara. Dokonał wielu nagrań archiwalnych oraz nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Preissnera oraz Wojciecha Kilara, m. in. do filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland, a także wszystkich utworów wokalno-instrumentalnych Karola Szymanowskiego. Ostatnio zespół nagrał płytę z serii „Angelus Silesius” z muzyką Góreckiego pt. „Idąc szli i płakali”. Kierownikiem artystycznym zespołu był - od chwili jego założenia przez 30 lat - znakomity chórmistrz prof. Jan Wojtacha. Obecnie funkcję tę pełni prof. Waldemar Sutryk.
Występ Chóru Synagogi „Pod Białym Bocianem” cieszył się dużym zainteresowaniem. Zespół zaśpiewał 15 kwietnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia w Sosnowcu. Chór powstał w kwietniu 1996 r. z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Roslyn Barak z San Francisco, Moshe Sternem z Jerozolimy - kantorem Wielkiej Synagogi. W swoim dorobku posiada wydaną w Niemczech płytę „Pieśń, która zamilkła - muzyka zniszczonych synagog”. W lutym 2001 wraz z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim i jego orkiestrą oraz Orkiestrą Kameralną Leopoldinum wziął udział w nagraniu płyty „Alkimja” zawierającej tradycyjne pieśni żydowskie. W roku 2005 Chór Synagogi „Pod Białym Bocianem” we Wrocławiu wspólnie z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk oraz kantorem Josephem Malovanym wystąpił na Parieserplatz w Berlinie z okazji uroczystości odsłonięcia pomnika dla Zamordowanych Żydów Europy. Chór Synagogi „Pod Białym Bocianem”, jest jedynym profesjonalnym chórem synagogalnym w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siła skrzypiec

Reklama

Wielkim sukcesem organizacyjnym i artystycznym było zaproszenie do udziału w festiwalu Patrycji Piekutowskiej - skrzypce i Beaty Blińskiej - fortepian. W 2008 roku duet ten został nagrodzony prestiżową nagrodą muzyczną Midem Classic Awords w Cannes. Artystki wystąpiły 18 kwietnia w Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu.
Piekutowska od dwunastu lat koncertuje jako solistka w kraju i poza jego granicami. We wrześniu 2007 obroniła doktorat w Akademii Muzycznej w Katowicach, otrzymując tytuł doktora sztuki muzycznej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Tadeusza Gadziny oraz dwuletnich mistrzowskich studiów podyplomowych, które ukończyła z dyplomem Grand Distinction w klasie prof. Igora Ojstracha w Konserwatorium Królewskim w Brukseli. Od 2002 r. wykłada w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2001 i 2003 koncertowała w Ameryce Południowej. W Chile, gdzie dwukrotnie odbyła tournee, grając m.in. recitale na festiwalu muzyki poważnej „Semans Musicales” we Frutillar, występując z orkiestrą kameralną w La Serena, a następnie z orkiestrą symfoniczną Filharmonii w Santiago de Chile. Koncert ten został uznany w plebiscycie radiowym za najlepszy występ solisty podczas sezonu artystycznego. W maju 2003 r. otrzymała w Warszawie prestiżową nagrodę Belvedere International Achievement Award przyznawaną młodym polskim artystom, którzy odnieśli znaczący międzynarodowy sukces. W czerwcu i październiku 2005 r. koncertowała w Chinach. W lutym 2006 r. dokonała europejskiego prawykonania koncertu skrzypcowego Roxanny Panufnik Abraham z towarzyszeniem NOSPR pod dyrekcją Gabriela Chmury podczas 25. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu. Od trzech lat gra w duecie z Beatą Bilińską. Artystki nagrały wspólnie dwie płyty. Obydwa nagrania otrzymały prestiżową nagrodę fonograficzną „Pizzicato Supersonic Award” przyznawaną w Luksemburgu oraz entuzjastyczne recenzje w miesięcznikach muzycznych. We wrześniu 2006 r. artystki promowały płytę na recitalu w Filharmonii Narodowej w Kijowie oraz w Nowym Jorku. We wrześniu 2007 r. jej najnowsza płyta, na której znajduje się „Capriccio” Krzysztofa Pendereckiego otrzymała „Les Crescendo Joker Award” przyznawaną w Belgii. Patrycja Piekutowska trzykrotnie była jurorem konkursów skrzypcowych - w 2005 r. na 6. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. K. Szymanowskiego w Łodzi oraz 6. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie, a w marcu 2007 r. na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. I. Petrela w Tiranie w Albanii.

Siła fortepianu

Beata Bilińska należy do czołówki polskich pianistów. Od trzynastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Koncertowała w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Francji, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech. W 1996 r. ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez 6 lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni. Swoje umiejętności doskonaliła również w berlińskiej Hochschule der Kunste, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i stypendiów, m.in. Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2003 r. zadebiutowała w Carnegie Hall, w głównej sali Isaac Stern Auditorium w Nowym Jorku.

Dobre na koniec

Na zakończenie tygodnia z Festiwalem Muzyki Znanej i Nieznanej wystąpiła Orkiestra Kameralna „Camerata Impuls”. Koncert, kończący festiwal, odbył się tradycyjnie w kościele pw. św. Joachima w Sosnowcu. Tradycyjnie do udziału w koncertach Cameraty zapraszani są w charakterze solistów wybitni polscy i zagraniczni muzycy. Gościli m.in.: Grażyna Brodzińska, Bogusław Morka, Wiesław Ochman, Patrycja Piekutowska czy Tytus Wojnowicz. Zespół posiada w swym repertuarze ok. 300 pozycji od baroku do XX wieku, w tym również szereg opracowań muzyki rozrywkowej. Orkiestra jest również inicjatorem szeregu koncertów promujących szczególnie uzdolnionych uczniów szkół muzycznych, m.in. w cyklu Filharmonia Młodych - Scena Promocji, warsztaty interdyscyplinarne dla dzieci i młodzieży.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Lubuski marszałek podaje się do dymisji. Nagranie z jego udziałem wywołało oburzenie

2025-07-11 13:36

[ TEMATY ]

Zielona Góra

dymisja

marszałek

S3

województwo lubuskie

zderzenie

Lubuskie.pl

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński poinformował w piątek o rezygnacji ze swojej funkcji. Powodem jest - jak dodał - wydarzenie drogowe z jego udziałem, które miało miejsce 26 czerwca.

26 czerwca na trasie S3 między Sulechowem a Zieloną Górą kierowana przez Jabłońskiego służbowa skoda suberb zderzyła się z bmw, a następnie z barierami energochłonnymi. Nikt nie odniósł obrażeń. Do internetu trafiło jednak nagranie, na którym widać, jak skoda podjeżdża blisko poprzedzającego ją auta, a następnie wyprzedza je prawym pasem. Potem widać, jak skoda przy powrocie na lewy pas ma kontakt z wyprzedzanym autem, po czym ociera się o bariery po lewej stronie jezdni, wzbijając w powietrze tumany kurzu. Policjanci zdecydowali o zatrzymaniu prawa jazdy Jabłońskiemu. Obsługujące kolizję funkcjonariuszki zdecydowały o skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję