Reklama

Posługa kapłańska - dekanat Stargard Wschód (2)

W październikowej, maryjno-różańcowej atmosferze przychodzi nam wędrować po dekanacie stargardzkim. Doświadczamy tego odwiedzając kolejną parafię św. Józefa, która przez całe powojenne 65-lecie była matką dla wielu okolicznych obecnych już niezależnych parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Józefa w Stargardzie Szczecińskim

Reklama

Księża Chrystusowcy pracują na naszej ziemi od zakończenia II wojny światowej. W Stargardzie od razu, gdy umilkły pomruki wojny Dobrą Nowinę nieśli tu bohaterscy kapłani z Poznania. W długu wdzięczności koniecznie należy przypomnieć chociażby samych administratorów i proboszczów. Parafią kierowali kolejno księża: ks. Tadeusz Długopolski (1945-47), ks. Alojzy Piłat (1947-51), ks. Józef Kinder (1951-54), ks. Antoni Żmija (1954-57), ks. Franciszek Włodarczyk (1957-60), ks. Stanisław Grabowski (1960-69), ks. Włodzimierz Kowalski (1969-78), ks. Edmund Kufel (1978-83), ks. Franciszek Gałdyś (1983-87), ks. Stanisław Misiurek (1987-92), ks. Zbigniew Rakiej (1992-96), ks. Tomasz Koszyk (1996-98), ks. Zbigniew Kutnik (1998-2002). Każdy z nich przyniósł ze sobą bogatą historię swego powołania, także i pracy wśród Polonii na kilku kontynentach. Od 15 lipca 2002 r. proboszczem jest ks. Jarosław Staszewski TChr - kapłan o wspaniałych walorach osobowościowych i inicjatywach daleko wykraczających poza stereotypowe myślenie o pracy księdza. Po święceniach ks. Jarosław pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Katarzyny w Goleniowie, następnie odbył studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w zakresie sztuki sakralnej, której jest pasjonatem i ogromnym znawcą. Kolejny etap pracy to posługa dyrektora biblioteki oraz wykładowcy sztuki w Seminarium Księży Chrystusowców w Poznaniu, skąd przybył do Stargardu Szcz. Ks. Jarosław z racji wyczulenia na sztukę dba o estetykę kościołów, ich zabytkowy charakter ale także jest wielkim społecznikiem, który wniósł w wizerunek miasta wiele wartościowych inicjatyw, chociażby doprowadzenie do ogłoszenia św. Jana Chrzciciela patronem Stargardu Szcz., a później postawieniem pomnika Jana Pawła II, a także wyczuleniem na troskę o szacunek dla ludzkiego życia co zaowocowało Pomnikiem Dziecka Nienarodzonego na miejscowym cmentarzu. Jest także cenionym publicystą - wiele cennych artykułów można przeczytać szczególnie na łamach „Mszy Świętej”, a także innych wydawnictw teologicznych. To co jest niezwykle budujące to ilość powołań wywodzących się z parafii. Zarówno kapłańskich diecezjalnych i zakonnych oraz żeńskich jest blisko 40! Obecnie ks. Jarosławowi Staszewskiemu w pracy parafialnej pomagają: ks. Rafał Sorkowicz, ks. Paweł Jasina, ks. Bogdan Sosnowski, ks. Antoni Hebda, ks. Tomasz Pietrzak, ks. Adam Kubiak, ks. Józef Milewski, ks. Stanisław Malczewski.

Parafia Chrystusa Króla Wszechświata - Stargard Szczecińskim

Reklama

Od macierzystej parafii wędrujemy teraz na powstałe w latach 1983-87 w północno-zachodniej części Stargardu Szczecińskiego nowe osiedle nazwane im. Fryderyka Chopina. Od kościoła pw. św. Jana wiernych stąd dzieliła duża odległość. Zrodziła się więc myśl budowy nowego kościoła, której podjął się ks. Józef Dudziak TChr, obecnie pracujący w Tetyniu (dek. Banie). „Najpierw odprawialiśmy Msze św. przy drewnianej kapliczce - wspomina ks. Józef - wybrany plac był jednak za mały, należało wykupić sporo terenu z rąk prywatnych, dlatego ówczesny proboszcz parafii ks. Zb. Rakiej po rozmowach z Urzędem Miasta uzyskał tańszą i bardziej korzystną lokalizację. 25 kwietnia 1994 r. rozpoczęto budowę świątyni według projektu parafianina, inż. architekta Sławomira Nowickiego. Prace budowlane codziennie nadzorował ks. Jarosław Bilicki”. Erygowanie parafii oraz nominacja ks. Józefa na proboszcza nastąpiły 25 czerwca 1996 r. Kościół został poświęcony 22 listopada 1998 r. Kolejnym proboszczem był ks. Zbigniew Budyń TChr, a obecnie administruje tutaj ks. Tadeusz Kłapkowski TChr, równie nie konwencjonalny kapłan co ks. dr J. Staszewski, gdyż jego pasją jest poezja (tomik „Pejzaż światłocieniem malowany”), oraz fotografia artystyczna. Będąc jeszcze proboszczem w Szczecinie-Zdrojach zorganizował również przegląd twórczości kościelnej, na której wystąpiły m.in. zespół rockowy. Inny nietypowy pomysł to dyskusyjny mini klub filmowy w sali parafialnej, który gromadził wiernych na wartościowych pozycjach filmowych. Ks. prob. Tadeuszowi pomagają: wikariusz ks. Krzysztof Wąchała Tchr i rezydent ks. Józef Kamiński TChr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia św. Józefa w Starej Dąbrowie

Jak już wiemy początkowo duszpasterstwo prowadzili tutaj Księża Chrystusowcy ze Stargardu Szczecińskiego i Marianowa. Dekret erekcji parafii datowany na 28 czerwca 1959 r. Powstała ona z wyłączenia miejscowości z trzech parafii: Marianowa, Maszewa i Stargardu Szczecińskiego. Parafię objął ks. Bogdan Szczepanowski TChr (1957-59), jako samodzielny wikariusz. Po nim pracowali księża: Stanisław Stępień (1959-62), Jan Zdziarski (1962-68), Stanisław Wygrabek (1968-85), Jan Żyła (1985-88), Marian Żechowski (1988-90), Jerzy Malec (1990-93), Marek Prusiewicz (1993-99). Od 14 marca 1999 r. proboszczem jest ks. Michał Jaskowski. Ksiądz Proboszcz pracował po święceniach, jako wikariusz w parafiach pw. św. Kazimierza w Szczecinie, w Kamieniu Pomorskim, Pilchowie, w parafii Wniebowzięcia NMP w Gryficach, był również proboszczem w Starogardzie Łobeskim.

Parafia Wniebowzięcia NMP w Pęzinie

Podobnie, jak w poprzednich ośrodkach również i tutaj w pierwszych powojennych latach raz w miesiącu odprawiali tu jedno nabożeństwo Księża Chrystusowcy ze Stargardu Szcz. Koniecznie trzeba przypomnieć heroiczną walkę w latach pięćdziesiątych o uratowanie kościoła, gdy władze wydały rozkaz jego rozbiórki. Rozpoczęto już na dachu zrzucanie dachówek - ale na prośbę parafian zaniechano rozbiórki. Niestety nie udało się uratować świątyni w pobliskim Dalewie, Trzebiatowie i Ulikowie. Do 1956 r. Pęzino należało do parafii w Marianowie, od 1956 do 1959 r. był tu samodzielny wikariat, a 6 sierpnia 1959 r. erygowano parafię. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Granitowski (1959-65), po nim pracowali kolejno księża: Ireneusz Antkowiak (1965-73), Stanisław Sutuła (1973-80), Władysław Jackowski (1980-89), Wiesław Dyk (1989-92), Marian Żechowski (1992-95). Od 25 sierpnia 1995 r. proboszczem jest ks. Bernard Półtorak. Po święceniach kapłańskich w 1965 r. pracował, jako wikariusz w Okonku k. Szczecinka, Boczowie k. Rzepina, w Świnoujściu w parafii pw. Chrystusa Króla. Następnie został proboszczem w Radowie Wielkim, dalej pracował w parafii pw. św. Wojciecha BM w Świnoujście Warszowie, gdzie kontynuował budowę tamtejszego monumentalnego kościoła. Ze Świnoujścia przybył do Pęzina, gdzie również przez minionych 15 lat obok sfery duchowej życia parafii mocno zabiega o godny wygląd tutejszych świątyń w Pęzinie i Ulikowie. Widać naprawdę na terenie całej parafii rękę solidnego, wytrwałego gospodarza.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W czwartek weszło w życie rozporządzenie w sprawie zakazu fotografowania

2025-04-17 07:10

[ TEMATY ]

fotografia

zakaz

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie szefa MON w sprawie zakazu fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy umożliwiają służbom interwencję i nakładanie kar – grzywny lub aresztu – za fotografowanie lub nagrywanie takich miejsc.

Rozporządzenie szefa MON wprowadza zasady wydawania pozwoleń na robienie zdjęć jednostkom wojskowym i obiektom infrastruktury krytycznej. Określa też, jak te obiekty mają być oznaczone. Od czwartku fotografowanie bez zezwolenia tych obiektów będzie traktowane jako wykroczenie – grozić za to będzie grzywna albo areszt. Wcześniej, z powodu braku odpowiednich oznaczeń, służby nie były w stanie egzekwować takich zakazów. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 3 kwietnia.
CZYTAJ DALEJ

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Powstanie seria reportaży o ks. Orzechowskim "- wywiad z Damianem Żurawskim i Wiesławem Wowkiem [Wideo]

2025-04-16 23:58

ks. Łukasz Romańczuk

Damian Żurawski, reżyser filmu "Orzech" postanowił podjąć się stworzenia dziesięciu reportaży poświęconych osobom, na których ks. Orzechowski wywarł mocny wpływ. W to dzieło włączyło się Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego "Wawrzyny".

W rozmowie z nasza redakcją Damian Żurawski oraz Wiesław Wowk opowiadają o tym projekcie: Zamknij X
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję