Reklama

Łódzkie spotkania opłatkowe (CZ. III)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wychowanie do wartości

Reklama

Metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, a także wikariusz biskupi ds. katechizacji ks. inf. Józef Fijałkowski byli gośćmi honorowymi spotkania opłatkowego nauczycieli i wychowawców. Na uroczystość, która odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego, przybyli m.in.: wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, łódzki kurator oświaty dr Jan Kamiński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Elżbieta Paciejewska-Stolarz wraz ze swą zastępczynią Anną Maciejewską, dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego Janusz Moos, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Małgorzata Świerzyńska, przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania „Solidarność” Ziemi Łódzkiej Roman Laskowski, nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy łódzkich szkół. Obecny był prorektor WSD ks. dr Dariusz Kucharski.
W imieniu pracowników oświaty życzenia hierarchom Kościoła łódzkiego złożyła Teresa Łęcka, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 im. Karola Wojtyły w Łodzi. Młodzież ze wspomnianej placówki zaprezentowała świąteczny program artystyczny. Witając uczestników spotkania ks. dr Jarosław Pater, archidiecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców, wyraził nadzieję, iż przyczyni się ono do budowania nauczycielskiej jedności.
W przesłaniu skierowanym do uczestników nauczycielskiego opłatka abp Władysław Ziółek zwrócił uwagę, że w ideowym hałasie, jaki obecnie panuje wokół szkoły i jaki jest w szkole, nie można stracić z oczu tej reguły, że wychowuje nie system, lecz człowiek. A jeśli tak, to każdy odpowiedzialny nauczyciel powinien w tym zgiełku odnaleźć właściwą drogę wychowawczą. Nietrudno zauważyć, iż może to oznaczać konieczność pójścia pod prąd, przeciwstawienia się naporowi współczesnych tendencji, rozeznania i wybrania takiej drogi, która okaże się najlepsza dla ucznia i szkoły. Dzisiaj potrzeba nauczycieli, którzy wbrew pragmatyzmowi i zdziczeniu kultury będą wychowywać młode pokolenie wokół wartości, które są niezbędne każdemu człowiekowi do tego, aby miał poczucie sensu życia.
Po wystąpieniu Księdza Arcybiskupa dzielono się opłatkiem i wymieniano świąteczno-noworoczne życzenia.
(Henryk Tomczyk)

Słowo Boże źródłem życia

Reklama

14 stycznia w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych abp Władysław Ziółek przełamał się opłatkiem z prawnikami. Radosny nastrój spotkania spotęgowała wiadomość, która w tym dniu nadeszła ze Stolicy Apostolskiej, że 1 maja w Rzymie odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II.
W spotkaniu uczestniczyli sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, notariusze, radcowie prawni. Obecni byli profesorowie Wydziału Prawa i Administracji UŁ, sędziowie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Wraz z Metropolitą łódzkim przybyli: ks. prał. Bartłomiej Rurarz, ks. prał. Grzegorz Leszczyński, ks. dr Janusz Lewandowicz, a także ks. dr Zbigniew Tracz, archidiecezjalny duszpasterz prawników. Wieczór uświetnił pięknym śpiewem kwartet wokalny „Celeste Voci”, złożony ze studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego łódzkiej Akademii Muzycznej.
Księdza Arcybiskupa oraz wszystkich zgromadzonych gości powitała Czesława Kołuda, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi. Następnie złożyła gratulacje prof. Małgorzacie Pyziak-Szafnickiej, wybranej niedawno na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Po odczytaniu Ewangelii przez ks. dr. Zbigniewa Tracza słowo do uczestników spotkania skierował abp Władysław Ziółek, który mówiąc o adhortacji apostolskiej Benedykta XVI - „O Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła” - zachęcał prawników do uważnej lektury dokumentu (każdy uczestnik opłatka otrzymał adhortację w prezencie). Wyraził również nadzieję, iż słowa Ojca Świętego będą pomagały w stałym odkrywaniu Pisma Świętego. Jego zgłębianie powinno być związane ze świadectwem chrześcijańskiego życia. Od świadectwa bowiem uzależniona jest wiarygodność tego, w co się wierzy i co się głosi. Pasterz Kościoła łódzkiego życzył łódzkim prawnikom, aby lektura papieskiej adhortacji stała się dla nich natchnieniem do bardziej dynamicznego, twórczego i odważnego głoszenia Dobrej Nowiny, zwłaszcza w swoim środowisku. Następnie pobłogosławił „biały chleb wigilijny”, którym prawnicy się dzielili, wymieniając przeniknięte ciepłem, pokojem i serdecznością życzenia.
Należy przypomnieć, że środowisko prawników łódzkich już od czterech lat uczestniczy w seminarium biblijnym, prowadzonym przez ks. dr. Zbigniewa Tracza. Wykłady w ramach wspomnianego seminarium odbywają się w Wyższym Seminarium Duchownym (ul. św. Stanisława Kostki 14) w trzeci piątek miesiąca o godz. 19. Najbliższe spotkanie: 18 lutego; kolejne: 18 marca, 15 kwietnia, 20 maja i 17 czerwca. Seminarium poprzedza Msza św. w intencji prawników sprawowana w bazylice archikatedralnej o godz. 18.
(Henryk Tomczyk)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie w Fundacji „Serce”

W siedzibie Fundacji „Serce na dłoni” przy ulicy Częstochowskiej 60 odbyło się spotkanie opłatkowe. W świąteczny nastrój wprowadziło zebranych wspólne śpiewanie kolęd. Na spotkanie przybyli podopieczni z rodzinami, wolontariusze oraz radni Rady Miejskiej.
Ta uroczystość to nie tylko błysk dobroci ze strony prezesa fundacji Waldemara Kowalskiego i zarządu. Na co dzień opiekują się oni ponad trzystoma osobami, przy wydatnym udziale około stu wolontariuszy - uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 im. Karola Wojtyły, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 i studentów.
Z pomocy fundacji korzystają osoby niepełnosprawne, uzależnione, bezdomne, bezrobotne a także osoby samotne. Podopiecznym oferowana jest pomoc rzeczowa i finansowa jak np. zakup sprzętu medycznego oraz lekarstw dla osób niepełnosprawnych i uzależnionych.
W ciągu całego roku organizowanych jest wiele imprez okolicznościowych, turnusów rehabilitacyjnych, wczasów rodzinnych. Chętni mogą uczestniczyć m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, aktywizacji zawodowej. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu życzeń wszyscy zasiedli przy stołach zastawionych ciastami, słodyczami i owocami.
Na zakończenie spotkania dzieci, które przyszły z rodzicami, zostały obdarowane paczkami ze słodyczami przez prezesa fundacji Waldemara Kowalskiego. - Organizując to spotkanie pragnąłem, aby przebiegało ono nie tylko w klimacie życzliwości, ale żeby został stworzony wzorzec do naśladowania dla naszych podopiecznych w ich rodzinnych domach - powiedział prezes Fundacji.
(Jadwiga Kamińska)

Musicie dawać cierpliwe świadectwo

Tam gdzie jesteście, cierpliwie głoście każdemu człowiekowi radosną wieść o Chrystusie - życzył abp Władysław Ziółek przedstawicielom świata nauki zgromadzonym w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi na corocznym spotkaniu opłatkowym. Metropolita Łódzki prosił także, by wzorem Mędrców ze Wschodu wykładowcy akademiccy, którzy mają wpływ na kształtowanie nie tylko umysłów, ale też sumień młodych ludzi, podążali drogą świadomego dawania świadectwa wiary. Noworoczne kolędowanie naukowców z Księdzem Arcybiskupem i biskupami pomocniczymi - Adamem Lepą i Ireneuszem Pękalskim zgromadziło rektorów i przedstawicieli wszystkich łódzkich uczelni.
W przesłaniu do ludzi nauki abp Władysław Ziółek podkreślił, że w świecie, gdzie „nie wypada” przyznać się do wiary w Chrystusa, gdzie laicyzm to coś w rodzaju nowej religii, „was, którzy macie wpływ na kształtowanie umysłów, ale też sumień młodego pokolenia porównuję już nie pierwszy raz do ewangelicznych Mędrców, którzy nie poddali się fobii, jaką żywił Herod przeciwko Chrystusowi, ale wybrali drogę świadomego dawania świadectwa swej wiary”. Tą drogą jest chrześcijaństwo dynamiczne, wiarygodne, szukające przymierza wiary z rozumem i upominające się o pamięć i szacunek dla tego, co minione.
Ksiądz Arcybiskup wyraził też przekonanie, że postawa wykładowców akademickich, którzy swoim życiem pokazują przywiązanie do Chrystusa, jest najlepszym i najpiękniejszym świadectwem przemawiającym do innych. W imieniu świata nauki życzenia złożył rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Paweł Górski, który poprosił także o błogosławieństwo dla całego środowiska, z którego wielu szuka opieki i ostoi w Słowie Bożym. Spotkanie poprowadził nowy duszpasterz ludzi nauki ks. dr Edward Wieczorek.
(Anna Skopińska)

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie ma neo-sędziów? Rzecznik TSUE zabiera głos

2025-04-29 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

TSUE

neo‑sędzia

status sędzi

Adobe Stock

Rzecznik TSUE zabrał głos w sprawie tzw. neo-sędziów

Rzecznik TSUE zabrał głos w sprawie tzw. neo-sędziów

Nie można automatycznie wyłączyć wadliwie wybranego sędziego - wynika z oceny rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE. Pytanie o status sędzi wybranej przez Krajową Radę Sądownictwa po 2018 r. zadał poznański sąd.

Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości UE, który wkrótce wyda orzeczenie w sprawie.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława Dziwisza

2025-04-29 19:08

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Adobe Stock

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Krakowskiego Seniora.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 30 kwietnia 2025 r. w kościele św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa od godz. 13.30.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję