W związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego w sytuacji pandemii, konieczne jest zastosowanie się do nich także w kwestii działalności duszpasterskiej Kościoła.
Poszczególni biskupi ordynariusze udzielają dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dyspensa w archidiecezji warszawskiej
Dyspensa w archidiecezji łódzkiej
Dyspensa w archidiecezji poznańskiej
Dyspensa w archidiecezji warmińsko-mazurskiej
Dyspensa w archidiecezji częstochowskiej
Dyspensa w diecezji bielsko-żywieckiej
Dyspensa w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
Reklama
Dyspensa w archidiecezji przemyskiej
Dyspensa w diecezji radomskiej
Dyspensa w diecezji sosnowieckiej
Dyspensa w diecezji tarnowskiej
Dyspensa w diecezji toruńskiej
Dyspensa w diecezji warszawsko-praskiej
Dyspensa w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
Dyspensa w diecezji świdnickiej
Dyspensa w archidiecezji krakowskiej
Dyspensa w diecezji rzeszowskiej
Dyspensa w archidiecezji lubelskiej
Dyspensa w diecezji sandomierskiej
Dyspensa w diecezji włocławskiej
Reklama
Lista diecezji jest uaktualniana - jeśli nie ma na niej Twojej diecezji, zachęcamy do śledzenia informacji na oficjalnych stronach poszczególnych kurii diecezjalnych.
Czym tak naprawdę jest dyspensa od niedzielnej Mszy św., kiedy można jej udzielić i co w praktyce oznacza?
W Kodeksie prawa kanonicznego zawarta jest definicja dyspensy – jest to „rozluźnienie prawa czysto kościelnego w poszczególnym przypadku”. Spotykamy się z różnymi rodzajami dyspens – niektóre z nich są zarezerwowane bezpośrednio papieżowi, inne – Stolicy Apostolskiej, a jeszcze inne – biskupowi i ordynariuszowi. Mowa zatem o dyspensach od obowiązku celibatu wynikającego ze święceń, ustaw karnych i procesowych, od przeszkód kanonicznych do zawarcia małżeństwa czy wreszcie od ustaw kościelnych.
Obecnie najgłośniejszą medialnie dyspensą jest ta dotycząca nakazu uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Do udzielenia dyspensy potrzebna jest tzw. przyczyna skłaniająca, która musi być słuszna i racjonalna. Myślę, że w obecnym czasie nikt nie ma wątpliwości, iż takowa przyczyna istnieje.
W praktyce dyspensa oznacza, że ci, których ona dotyczy, nie muszą się stosować do ustawy kościelnej – w konkretnym przypadku do obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej. Wszyscy ci, którzy (zarówno obiektywnie, jak i subiektywnie) zaliczają się do którejś kategorii, nie popełnią grzechu, jeśli nie będą uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej. Proszę jednak pamiętać, że zakres dyspensy nie jest absolutny i ustaje wraz z upływem czasu jej udzielenia lub w inny przewidziany prawem sposób.