Nie stygnie Pawłowy napis na frontowej ścianie rzeszowskiej katedry: „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście” (I Tes 5,18). Szczególnie ożywają te słowa, gdy codzienne chwile i dni układają się w ciągi okrągłych rocznic, do których należy 20. rocznica powołania do istnienia diecezji rzeszowskiej. Pawłowe słowa odezwały się echem pasterskiej miłości w sercu papieża - bł. Jana Pawła II, gdy 21 lat temu podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny nawiedzał Rzeszów. Rok potem mocą apostolskiej bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” z dnia 25 marca 1992 r. dokonał reorganizacji Kościoła w Polsce i zdecydował, aby wśród 13 nowych diecezji powołać do bytu diecezję rzeszowską.
Od tamtej chwili coroczne liturgiczne urzeczywistnienie tajemnicy Zwiastowania Pańskiego pobudza ducha wszystkich, którzy świadomi są jak wiele w życiu i historii Ojczyzny i świata zawdzięczają Słowu, które za przyzwoleniem pokornej Dziewicy z Nazaretu Ciałem się stało i mieszka w Kościele - diecezji i poprzez nią między nami.
W ramach jubileuszu na początku marca do Ziemi Świętej wyruszyło ponad 250 osób w diecezjalnej pielgrzymce dziękczynnej, by uklęknąć w Nazarecie i ze czcią ucałować kamień, a na nim słowa: „tutaj za sprawą Błogosławionej dziewicy Maryi Słowo ciałem się stało”. Reprezentacja liczącej ponad 600 tysięcy społeczności diecezjalnej, której przewodniczy bp Kazimierz Górny i jego biskup pomocniczy Edward Białogłowski, i w której posługuje 694 kapłanów diecezjalnych oraz ponad 100 zakonnych, odwiedziła niezwykłe miejsca historii zbawienia. Wymowę tej pielgrzymki stanowił motyw wdzięczności także za wyrosłe na ziemi rzeszowskiego Kościoła powołania kapłańskie i zakonne. Na przestrzeni 20 lat istnienia naszej diecezji Pasterz wyświęcił 354 kapłanów. Abyśmy nie ustali w drodze życia, wspiera nas nieustanna modlitwa i codzienna cicha ofiara 335 sióstr i braci zakonnych z ponad 20 rodzin zakonnych.
Jubileuszowe intencje na pielgrzymi szlak do grobów apostolskich zabierze również ponadpółtysięczna rzesza pielgrzymów - czytelników „Niedzieli Rzeszowskiej”, którzy w dniach od 11 do 17 kwietnia udadzą się w pielgrzymce autokarowej do Rzymu i największych sanktuariów na ziemi węgierskiej, włoskiej i austriackiej.
Byśmy mieli wyraźne poczucie sensu życia i podejmowania skutecznych wysiłków wbrew wszelkim trudnościom i wyzwaniom, potrzebujemy kapłanów i osób konsekrowanych, których serce okazało szczególną wrażliwość na Chrystusowe: „Pójdź za mną, a sprawię, że staniecie się rybakami ludzi” (por. Mt 4,19). Z tej wrażliwości ich serc wszyscy czerpiemy życiowy profit, choćby siły przeciwne w jakkolwiek medialny sposób uderzały w Dom Kościoła i czyniły wszystko, by nas skazywać na życiową kościelną bezdomność. W tym duchu już dziś radujemy się na myśl, że Opatrzność Boża pozwoli nam jesienią dokonać poświęcenia nowego budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego i prosimy Pana Żniwa, aby posłał licznych robotników na żniwo pańskie.
Rocznicowe eucharystyczne dziękczynienie za utworzone przed 20 laty nowe diecezje w naszej Ojczyźnie popłynie w świat i ku niebu z rzeszowskiej katedry, dzięki pośrednictwu Telewizji Polonia, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, o godz. 13. Oby Jezus Chrystus - Jedyny Odkupiciel Człowieka - udzielał po najdłuższe lata całej społeczności diecezjalnej, jej pasterzowi całemu prezbiterium, Wyższemu Seminarium Duchownemu swych obfitych darów i pozwalał zmierzać ku „Nowej Ziemi i nowemu Niebu” (por. Ap 21,1).
Pomóż w rozwoju naszego portalu