Ostrowiec Świętokrzyski
5 marca w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się spotkanie, którego celem była reaktywacja oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Spotkanie rozpoczęła Msza św., którą sprawował asystent diecezjalny KSM ks. Marek Kumór oraz asystent parafialny ks. Janusz Kucz. Podczas spotkania 8 osób zadeklarowało przynależność do KSM.
Ks. Dariusz Woźniczka
Włostów
W rocznicę śmierci Wincentego Kadłubka 8 marca w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił asystent kościelny KSM ks. Marek Kumór. Proboszcz parafii ks. prał. Jerzy Siara we wprowadzeniu do Eucharystii przypomniał osobę Błogosławionego rodaka zwrócił uwagę na obecną w świątyni młodzież, która w tym dniu zgromadziła się, by zgłosić swoją przynależność do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Młodzież od roku, pod okiem wikariusza parafii ks. Artura Barańskiego, w każdy piątek spotykała się na modlitwie wynagradzającej w intencjach bł. Jana Pawła II, co dało mocny funda-ment do zawiązania KSM przy parafii.
Asystent kościelny KSM w czasie homilii, nawiązując do osoby bł. Wincentego, ukazywał jego umiłowanie Kościoła i Ojczyzny. Dlatego też, jak mówił przed laty kard. Stefan Wyszyński, bł. Kadłubek to mistrz i wychowawca narodu polskiego. Młodzież powinna się uczyć od Błogosławionego umiłowania mądrości, zdobywania jej, aby móc nią służyć kolegom i koleżankom. Uczy nas również pokory, czyli prawdy o sobie, i o swoim miejscu w świecie. Od bł. Wincentego możemy się nauczyć angażowania w przemianę tego świata, aby był bardziej bożym światem.
Po zakończeniu Mszy św. w sali przy parafialnej odbyło się zebranie założycielskie oddziału KSM, podczas którego 23 osoby zadeklarowały swoją przynależność do organizacji. Prezes KSM DS Krystian Tkaczyk przybliżył historię i strukturę Stowarzyszenia oraz przedstawił zadania i cele wynikające z działalności KSM.
Uczestnicy zebrania wybrali także kierownictwo oddziału i wyrazili gotowość czynnej służby na Bożą chwałę.
Ks. Marek Kumór
Pysznica
Jedenaście par małżeńskich z gminy Pysznica świętowało 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Jubileuszową uroczystość, uświetnioną występem Zespołu Ludowego „Pyszniczanie”, zorganizowały władze gminy. Dostojni jubilaci zostali uhonorowani medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”, przyznanymi przez Prezydenta RP.
Złoci jubilaci to: Maria i Edward Antczakowie (Słomiana), Maria i Tadeusz Bielawscy, Emilia i Emil Cudziłowie, Helena i Józef Dziedzicowie, Emilia i Jan Herdzikowie (Pysznica), Janina i Czesław Paleniowie (Brandwica), Stanisława i Kazimierz Surowańcowie (Krzaki), Maria i Józef Pietrońcowie (Kłyżów), Kazimiera i Rudolf Tryblowie, Leokadia i Zygmunt Golcowie, Leokadia i Edward Tryblowie (Jastkowice). Zaproszono ich do pysznickiego Domu Kultury, gdzie honory gospodarzy uroczystości pełnili kierownik USC Krystyna Zalewska, wójt Tadeusz Bąk i przewodniczący Rady Gminy Józef Gorczyca.
- Witam dostojnych jubilatów, którzy od ponad pół wieku trwają przy złożonej sobie przysiędze, a dziś wspólnie z nami świętować będą Złote Gody. Cieszę się bardzo, że zechcieliście państwo spotkać się, aby uzmysłowić sobie, że życie jest szansą, którą warto wykorzystać, obowiązkiem, który warto wypełnić, wysiłkiem, który warto podjąć i bogactwem, którym można się dzielić - zwróciła się do seniorów kierownik Krystyna Zalewska, wyrażając im uznanie, podziw i składając najlepsze życzenia.
Wójt Tadeusz Bąk życzył jubilatom, by każdy następny dzień był dla nich radosny i przechodził bez trosk i zmartwień. - Wszystkiego najlepszego na kolejne rocznice małżeńskie. Szczęść wam Boże - dodał. Natomiast przewodniczący Józef Gorczyca podkreślił, że świętujący małżonkowie zachowali wiarę w Boga, miłość do ojczyzny i honor. - Za to wam dziękuję i proszę, żebyście te wartości otrzymane od Opatrzności przekazywali młodym pokoleniom - akcentował.
Piotr Jackowski
Pomóż w rozwoju naszego portalu