Inauguracja XV edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” pod hasłem „W jedności z Bogiem budujemy rodzinę i Ojczyznę” odbyła się 9 listopada 2011 r. Spotkanie licznie przybyłej młodzieży z trzech województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego, w sumie z 40 szkół ponadgimnazjalnych z pocztami sztandarowymi, rozpoczęło się od uroczystej Mszy św., sprawowanej pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza - głównego patrona Festiwalu w kościele Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. Patronat nad Festiwalem przyjęli również: Wojewoda Lubelski, Wojewoda Podkarpacki, Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Lubelski Kurator Oświaty, Podkarpacki Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Katedra Pedagogiki Pastoralnej i Teologii Wychowania WZNoS KUL Jana Pawła II w Stalowej Woli, STELLA Telewizja Kablowa w Stalowej Woli.
W Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli miała miejsce część artystyczna, którą rozpoczęła inscenizacja „U kolan Matki” w wykonaniu grupy reprezentacyjnej Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” oraz szkół ponadgimnazjalnych diecezji sandomierskiej.
Po zainaugurowaniu Festiwalu i przedstawieniu tematów, szkoły podjęły działania przygotowania programów artystycznych. Kapituła Festiwalu w okresie od 15 grudnia 2011 r. do 24 lutego 2012 r. odwiedziła 31 szkół i obejrzała prezentacje, z których relacje umieszczane były m.in. na łamach „Niedzieli”. Hasło przewodnie Festiwalu rozbudziło w młodych ludziach ogromny potencjał twórczy, co stanowiło przyczynek do powstania pięknych i bogatych w treści oraz w formy artystyczne programów.
XV edycja „Eutrapelii” zakończyła się 29 lutego br. Na finał przybyło 40 delegacji szkół ponadgimnazjalnych i jedna z gimnazjum, około 900 osób. Finał rozpoczęła Msza św., sprawowana w kościele Opatrzności Bożej w Stalowej Woli, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, a współkoncelebrowali kapłani z całej diecezji. Wśród gości znaleźli się m.in.: senator Janina Sagatowska oraz dyrektor biura europosła Tomasza Poręby Rafał Weber, Beata Oczkowicz wicewojewoda świętokrzyski, Małgorzata Muzoł świętokrzyski kurator oświaty i przedstawiciele Kuratorów Oświaty z województwa podkarpackiego Zofia Igras i z województwa lubelskiego Jan Kozioł.
Biskup Ordynariusz przypominał, że chrześcijaństwo nie pozwala na stanie w jednym miejscu, że nikt nie powinien spocząć w podjętych działaniach. Ksiądz Biskup wyraził radość, że to zadanie „wypełnia się przez Festiwal Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia, gdyż dzisiejszy świat chce budować kulturę bez chrześcijaństwa, a nasza kultura została ukształtowana przez Ewangelię. Kultura, to jest całe nasze życie przesiąknięte stylem Jezusa Chrystusa, uszanowaniem godności, jaką Pan Bóg nam dał. Tej kulturze obca jest agresja, fałsz, grzech. To do młodego pokolenia należy propagowanie chrześcijańskiej kultury, dlatego należy radować się tym Festiwalem i przenosić jego idee poza granice diecezji, abyśmy zobaczyli, jaki potencjał jest w chrześcijaństwie i w nas”.
Kolejnym punktem finału było spotkanie w MDK na programie artystycznym pt. „Mój Dom - Rodzina, Ojczyzna, Bóg”, w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” oraz szkół ponadgimnazjalnych diecezji sandomierskiej. W oficjalnej części Ksiądz Biskup, wraz z przedstawicielami Kuratoriów Oświaty, wręczył delegacjom szkół nagrody i laury, dziękując za zaangażowanie i czynny udział w Festiwalu (nagrody zostały ufundowane przez Biskupa Sandomierskiego i Kuratorów Oświaty). Po kronice filmowej szkoły zaprezentowały fragmenty swoich spektakli, które były przeplatane układami tanecznymi w wykonaniu Zespołu „Racławice”.
Natomiast w holu MDK wyeksponowana była wystawa prac plastycznych uczniów z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. M. Popiela z Ostrowca Świętokrzyskiego pt. „Tradycje rodzinne - tradycje przodków” oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli „Rodzina na tle czterech pór roku”.
W XV edycji Festiwalu zadebiutowało Gimnazjum im. Orląt z Rudnika n.Sanem, otwierając tym samym drogę do udziału w Festiwalu także gimnazjalistom.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy twórczych osiągnięć i chrześcijańskiej postawy. Dziękujemy serdecznie także Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” - animatorowi „Eutrapelii”, którego uczestnicy są uczniami szkół podkarpackich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu