Uroczystość Objawienia Pańskiego w Kościele w Polsce przeżywana jest jako czas wsparcia materialnego i duchowego kapłanów, zakonników, sióstr zakonnych i świeckich pracujących na misjach. W tym roku wydarzeniu towarzyszą słowa „Eucharystia objawieniem miłości”.
W tym kontekście bp Mazur wskazał przykład świętych Kościoła, którzy „nosili w sercu przeogromną miłość do Jezusa Eucharystycznego. Byli ludźmi głębokiej adoracji. Modlitwy pełnej żaru”. „Niech ich przykład zachęci nas do tego, abyśmy rozpalili w sobie cześć dla Jezusa Eucharystycznego i z miłością przeżywali Jego sakramentalną obecność wśród nas” – podkreślił bp Mazur.
Przewodniczący Komisji ds. Misji zwrócił uwagę na przykład misjonarzy, którzy pracując często w niezwykle trudnych warunkach czerpali siłę od Jezusa eucharystycznego. „Gdybym nie przyjmowała codziennie Eucharystii, nie miałabym sił pracować”, mówiła Sługa Boża dr Wanda Błeńska, która swoje życie poświęciła leczeniu trędowatych w Ugandzie. Bp Mazur przypomniał też werbistę o. Mariana Żelazka, posługującego w Indiach, który podkreślał, że „tylko misjonarz żyjący głęboką wiarą, uprzejmy, i tak zwyczajnie dobry, może przybliżyć ludziom Chrystusa”.
Dziękując kapłanom, siostrom i braciom zakonnym, osobom konsekrowanym oraz świeckim za ich ofiarną posługę, bp Mazur przypomniał, że w 99 krajach misyjnych, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, w Afryce i Azji, w Oceanii i Alasce pracuje 1883 misjonarzy.
Żyjąc pośród wspólnot, do jakich zostali posłani, dzielą się prawdą o Chrystusie z tymi, którzy często jeszcze o nim nie słyszeli, niosą nadzieję i pocieszenie, ale też bezinteresowną materialną pomoc potrzebującym i cierpiącym. „By mogli skutecznie służyć ubogim i cierpiącym, potrzebują naszego zaangażowania duchowego i materialnego” − napisał przewodniczący Komisji ds. Misji.
BP KEP
Radosny mini Orszak
Zobaczyli gwiazdę. Poszli prowadzeni jej blaskiem. Na końcu drogi odnaleźli Jezusa i oddali Mu pokłon. Tak świętowali wierni parafii św. Zygmunta w Częstochowie w uroczystość Objawienia Pańskiego.
– W radosną uroczystość Objawienia Pańskiego Bóg chce, abyśmy Go poznali. My również odnajdujemy się w Mędrcach, kłaniających przed Dzieciną. Rozpoznajemy Chrystusa w Eucharystii i sakramentach – mówił do wiernych ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie 6 stycznia. Tego dnia celebrował Mszę św. dla dzieci. Wszystkich zachęcał do modlitwy za misjonarzy i tych, którzy przekazali im wiarę, a także o co, by wiara nie była uśpiona. Po Liturgii w kościele przeszedł mini Orszak Trzech Króli, prowadzony przez światło gwiazdy. Jezusa uwielbili Trzej Królowie, którzy na wielbłądach dotarli do szopki, a także m.in. pastuszkowie czy królowe. Radosne kolędowanie zakończyło wręczenie nagród dla tych, którzy przyszli w strojach postaci z orszaku Trzech Króli.
CZYTAJ DALEJ
Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka
Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Podczas spotkania kardynałów odczytano również oświadczenie-apel o zawieszenie broni w strefach wojennych. Zapytany przez dziennikarzy o sprawę kenijskiego kardynała Johna Ndje, który w wywiadzie oświadczył, że nie jest chory, ale nie został wezwany na konklawe, Bruni przypomniał, że „kardynałowie elektorzy nie potrzebują wezwania, aby się stawić, ponieważ są dopuszczeni do konklawe z mocy prawa. W niektórych przypadkach to dziekan Kolegium Kardynałów sprawdza za pośrednictwem nuncjatury, czy kardynał może przybyć, czy też nie. W tym przypadku taka interwencja miała miejsce i odpowiedź była negatywna” - stwierdził rzecznik Watykanu.
CZYTAJ DALEJ