Reklama

Wiadomości

Gender – tyrania seksualizacji? - konferencja w Legnicy

[ TEMATY ]

Legnica

gender

Lars Plougmann / Foter.com / CC BY-SA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwolennicy ideologii gender robią wszystko, by uderzyć w czyste serca dzieci i młodzieży – mówiła 12 października w Legnicy prof. Maria Ryś z UKSW podczas konferencji naukowej pt. „Gender uderzeniem w rodzinę. Poznaj prawdę o gender”.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele św. Tadeusza od Mszy św. odprawionej w intencji rodzin. Przewodniczył jej proboszcz parafii, ks. prof. Stanisław Araszczuk. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin i organizator konferencji. Zwracając uwagę na niebezpieczeństwa ideologii gender, podkreślił, że niesie ona ze sobą wiele zagrożeń, gdyż próbuje wypaczyć porządek natury człowieka, zniekształca obraz kobiety i mężczyzny, podważa fundamentalną rolę rodziny, jako związku mężczyzny i kobiety, dla życia społecznego i wychowania przyszłych pokoleń. Ponadto ideologia ta redukuje człowieka jedynie do wymiaru popędów i sfery życia seksualnego, głosząc nieograniczoną wolność w tej dziedzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Największe niebezpieczeństwo dotyczy edukacji młodego pokolenia, któremu na wszelkie możliwe sposoby ukazuje się zdeformowaną wizję człowieka i rodziny. „Nie możemy się poddać takiej tyranii. Oprócz działań w zakresie informacji i formacji ludzi, nie możemy zapominać o modlitwie” – zauważył ks. Wolański. Wezwał do zaufania Bogu oraz podjęcia krucjaty różańcowej w intencji obrony małżeństwa, rodziny i młodego pokolenia.

Dalsza część spotkania odbyła się w sali wielofunkcyjnej przy kościele św. Tadeusza Apostoła. Tam senator Dorota Czudowska (PiS), współorganizatorka spotkania, wprowadziła zebranych w tematykę konferencji. Jako praktykujący lekarz, z punktu widzenia medycznego, oceniła założenia ideologii gender, jako całkowicie fałszywe.

„Człowiek od momentu poczęcia staje się mężczyzną lub kobietą, żadna operacja plastyczna, ani warunki kulturowe nie są w stanie zmienić natury człowieka” – powiedziała senator PiS. Zapędy genderowców do zrównania płci, czy tym bardzie manipulowania przy męskości lub kobiecości są bezowocne. Przynoszą człowiekowi wiele szkody, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Natomiast próby manipulowania przy rodzinie, muszą skończyć się źle nie tylko dla człowieka, jako jednostki, ale i dla całego społeczeństwa - zaznaczyła senator Czudowska.

Reklama

Wykład pt. „Istota ideologii gender” wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz z UAM w Poznaniu. W swoim wystąpieniu podkreślił, że niebezpieczeństwo tej ideologii polega m. in. na tym, że próbuje ona przybrać pozory nauki. „Ideologia wkrada się na wyższe uczelnie i pod pozorami naukowości chce wpływać na życie polityczne i legislacyjne, zmieniając prawo krajowe i międzynarodowe” – mówił ks. prof. Bortkiewicz. Efektem tego są jest m.in. dążenia do obalenia różnic między płciami, zrównania w prawach związków hetero- i homoseksualnych, czy wręcz obalenia małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety.

Prelegent wskazał też na sposoby propagowania takich treści. To przede wszystkim edukacja od najwcześniejszych lat. „Mamy już do czynienia z totalną indoktrynacją od przedszkola do studiów, której towarzyszą takie hasła, jak: edukacja do równości, świadomość własnej tożsamości, równość płci czy łamanie stereotypów” – podkreślał ks. Bortkiewicz. Należy zatem zrobić wszystko, by powstrzymać tę totalną indoktrynację - apelował.

Ks. prof. Bortkiewicz wskazał na dwa główne źródła: na wiarę i rozum. Zaznaczył też, że wszyscy dysponujemy wielkimi narzędziami, jakie zostawili nam: papież Jan Paweł II oraz Benedykt XVI w postaci teologii ciała oraz nauce na temat małżeństwa i rodziny.

Kolejny wykład przedstawiła prof. Maria Ryś z UKSW zajmująca się m. in. psychologią rodziny. Ukazując absurdy ideologii gender, mówiła o potrzebie budowania cywilizacji miłości, jako odpowiedzi na zagrożenia. Ukazała też, jakimi drogami ideologia gender wkrada się w nasze życie. To głównie: ustawy, psychologia, kultura i sztuka oraz medycyna i szeroko rozumiana służba zdrowia.

Zdaniem prof. Ryś zwolennicy gender robią wszystko, by uderzyć w czyste serca dzieci i młodzieży. Najbardziej jest to widoczne na przykładzie tzw. edukatorów seksualnych skupionych w różnych fundacjach, którzy pojawili się już w polskich szkołach, a nawet przedszkolach.

Reklama

Najważniejszą bronią przeciwko ideologii gender jest zdrowe małżeństwo i zdrowa rodzina – to wniosek z wystąpienia Teresy i Tomasza Birutów z Polkowic. Na zakończenie spotkania podzielili się oni własnym doświadczeniem życia małżeńskiego, rodzinnego i pedagogicznego. Podkreślili przy tym, że życie małżeńskie i rodzinne musi być oparte na mocnym fundamencie wiary.

Konferencja zakończyła się dyskusją, w której udział wzięło wielu uczestników spotkania. Można też było nabyć literaturę związaną z tematyką konferencji.

Konferencja odbyła się z inicjatywy duszpasterstwa rodzin diecezji legnickiej, senator Doroty Czudowskiej oraz stowarzyszenia Civitas Christiana.

Obszerny materiał video i audio z tej konferencji dostępny będzie na stronach Radia Plus Legnica: www.legnica.fm

2013-10-13 07:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cenzura czy mowa nienawiści?

Ostra krytyka środowisk homoseksualnych oraz jednoznaczne twierdzenie, że są tylko dwie płcie, już niedługo może się stać przestępstwem zagrożonym karą 3 lat więzienia. Takie zmiany w Kodeksie karnym przygotował resort sprawiedliwości.

Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian Kodeksu karnego ma zapewnić „pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”. „Mowa nienawiści” to specjalnie zaprojektowany termin prawniczy, który jest narzędziem służącym do zakazu krytyki m.in. ze względu na „orientację seksualną” lub „tożsamość płciową”. W ekstremalnych przypadkach za mówienie i pisanie, że aktywny homoseksualizm jest grzechem, albo za podkreślanie, iż istnieją tylko dwie płcie, może grozić nawet do 3 lat więzienia. – Oczywiście, nie stanie się to od razu, bo nie wiadomo, jak zachowają się polskie sądy, ale praktyka wymiaru sprawiedliwości w innych państwach wskazuje, że najpierw jest seria procesów, a później coraz większe ograniczanie wolności słowa – mówi mec. Rafał Dorosiński, który z ramienia Ordo Iuris monitoruje proponowane zmiany w Kodeksie karnym ws. „mowy nienawiści”.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe: Jan Paweł II wprowadził ważne zmiany w procedurze wyboru papieża

2025-05-06 08:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konklawe

zmiany

procedura

wybór papieża

PAP/EPA

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Jan Paweł II, dostrzegając konieczność dostosowania zasad wyboru Biskupa Rzymu do współczesnych realiów, wprowadził zmiany w procedurze konklawe. To między innymi ustanowienie Kaplicy Sykstyńskiej jako jedynego miejsca głosowań podczas konklawe oraz Domu Świętej Marty jako miejsca zakwaterowania kardynałów-elektorów.

Jan Paweł II przywiązywał ogromną wagę do zachowania tajemnicy obrad. Kardynałowie uczestniczący w konklawe składają uroczystą przysięgę zachowania tajemnicy dokonywania wyboru Biskupa Rzymu pod sankcją kary ekskomuniki. Odcięci od świata zewnętrznego, nie mają dostępu do mediów, telefonów, internetu ani żadnych form komunikacji. W dniu rozpoczęcia konklawe biorą udział w uroczystej Mszy św. Pro eligendo Papa w Bazylice św. Piotra, a następnie, w godzinach popołudniowych, procesyjnie przechodzą do Kaplicy Sykstyńskiej przy dźwiękach hymnu Veni Creator.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję