Reklama

Kardynał Wyszyński

Prymas i Patron

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobrym człowiekiem byłeś,

W przyjaźni z Bogiem żyłeś.

Zło dobrem zwyciężałeś,

Wolnej Ojczyzny chciałeś.

Ref. Prymasie Tysiąclecia

Nasza szkoła Cię czci.

Prymasie Tysiąclecia

Hołd oddajemy Ci.

Maryję bardzo kochałeś,

Naród Jej powierzałeś.

"Soli Deo!" - hasło Twoje

Przetrwało najcięższe boje.

Ref. Prymasie Tysiąclecia...

Teraz my, dzieci szkolne,

Żyjemy w Polsce wolnej.

Za Twoje trudy i lęki

Wielkie Ci, Prymasie, dzięki.

Ref. Prymasie Tysiąclecia...

Hymn Szkoły Podstawowej w Nowym Mieście nad Pilicą, słowa: Marysia Binkiewicz - ucz. klasy IVa

28 maja w Nowym Mieście nad Pilicą odbyły się uroczystości z okazji Dnia Patrona miejscowej Szkoły Podstawowej, sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Uczestniczył w nich biskup łowicki Alojzy Orszulik.

Jak zapewne pamiętają Czytelnicy Niedzieli Łowickiej, uroczyste nadanie imienia Szkole Podstawowej w Nowym Mieście nad Pilicą odbyło się 20 grudnia 2001 r. - w ostatnich dniach roku poświęconego Prymasowi Wyszyńskiemu. Proboszcz parafii nowomiejskiej - ks. dr Stanisław Lech odprawił wówczas Mszę św. w kościele parafialnym, a po Eucharystii nastąpił akt odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej ku czci kard. Stefana Wyszyńskiego, umieszczonej na ścianie budynku szkoły.

Już wówczas dyrektor Wyszkowska zaprosiła wszystkich obecnych na drugą część uroczystości z okazji nadania szkole imienia kard. Wyszyńskiego - w dniu 28 maja br., obranym jako Dzień Patrona. W programie uroczystości majowych znaleźć się miało m.in. pobłogosławienie ufundowanego przez społeczność Nowego Miasta sztandaru szkoły i pamiątkowej dekoracji na ścianie, poświęconej Prymasowi Tysiąclecia.

Wszystkie te plany udało się szczęśliwie zrealizować; nie przeszkodziła temu nawet kapryśna majowa aura. Tak się bowiem nadzwyczajnie złożyło, że ulewne deszcze i burze, dające się we znaki mieszkańcom Skierniewic, Rawy Mazowieckiej i okolic, na kilka przedpołudniowych godzin we wtorek 28 maja ominęły Nowe Miasto, umożliwiając przeprowadzenie uroczystości zgodnie z planem.

A dobra pogoda była organizatorom szczególnie potrzebna, bo najważniejszym momentem Dnia Patrona była uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa łowickiego Alojzego Orszulika. Miejscem sprawowania Eucharystii był polowy ołtarz, umieszczony na skraju boiska szkolnego. W Mszy św. wzięły udział wszystkie dzieci szkolne, nauczyciele i rodzice, a oprócz nich wielu znakomitych gości: mazowiecki kurator oświaty - Ryszard Raczyński, starosta powiatu grójeckiego - Władysław Piątkowski, burmistrz miasta i gminy Nowe Miasto - Jerzy Markiewicz, dyrektor delegatury MKO w Radomiu, wizytator delegatury MKO w Radomiu - Barbara Wawrzeniak, przewodnicząca Rady Miejskiej - Barbara Gąsiorowska i radni. Obecni byli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z Nowego Miasta i okolic, a wśród nich Zofia Papis - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w latach 1991-2001, która rozpoczęła zabiegi mające na celu nadanie szkole imienia kardynała Stefana Wyszńskiego. Nie mogło zabraknąć przewodniczącej Rady Rodziców Grażyny Stępniewskiej oraz członków Zarządu Rady Rodziców.

Zaproszenie na nowomiejskie uroczystości przyjęła Anna Sułkowska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, jak również pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Nowym Mieście nad Pilicą bezpośrednio współpracujący ze szkołą: inspektor ds. oświaty, kultury, zdrowia, sportu i rekreacji Bogumił Strumiłło, skarbnik Urzędu Miasta i Gminy Bogdan Nowakowski, pracownicy księgowości: Genowefa Wiwiórska i Barbara Grzywacz.

Przybył oczywiście proboszcz parafii Nowe Miasto nad Pilicą - ks. dr Stanisław Lech, wikariusz - ks. Zbigniew Kaliński, gwardian klasztoru Ojców Kapucynów w Nowym Mieście - o. Stanisław Filipek, a wraz z nim o. Krzysztof Wyszyński. Przy ołtarzu stanęli także księża z dekanatu Nowe Miasto: ks. Henryk Żółkiewski - proboszcz z Lewina, ks. Henryk Kacprzyk - ze Żdżar, ks. Stanisław Dusiło - z Lubani, ks. Marek Wojciechowski - z Łęgonic oraz ks. Piotr Majewski z Rzeczycy.

Najpierw jednak Ksiądz Biskup wraz z Księdzem Dziekanem zostali uroczyście przywiezieni z plebanii bryczką. Przejazdowi towarzyszyli uczniowie PSP w strojach sportowych, jadący na rowerach. Przed szkołą powitała ich dyrektor Wyszkowska, orkiestra OSP pod dyrekcją Jacka Mulika, Przewodnicząca Rady Rodziców, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego i uczniowie wręczający gościom kwiaty. Po przejściu Księdza Biskupa i kapłanów - pośród szpaleru klaszczących uczniów - do ołtarza, poczet flagowy wciągnął flagę państwową na maszt, a zebrani odśpiewali Hymn państwowy. Warto podkreślić, że ołtarz został udekorowany pracami dzieci, poświęconymi Prymasowi Tysiąclecia.

Podczas oficjalnego powitanie Księdza Biskupa i wszystkich zaproszonych gości dyrektor Janina Wyszkowska powiedziała: " Przy dużym wzruszeniu, nie ukrywam, które nam towarzyszy, należy powiedzieć dlaczego się tu dziś spotykamy. Wiemy, że Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2001 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia. To właśnie zainicjowało nas do tego, by podjąć działania związane z nadaniem naszej szkole imienia. Kard. Stefan Wyszyński to postać wyjątkowa, której zawsze zależało, tak jak nam, na wychowaniu młodego pokolenia. Postanowiliśmy więc wszyscy: nauczyciele, rodzice, uczniowie i radni, że Prymas Tysiąclecia będzie naszym Patronem.

23 listopada 2001 r. dokonało się - Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu naszej szkole imienia. 20 grudnia 2001 r. odsłonięta została tablica informacyjna z nazwiskiem Patrona, którą ks. Stanisław Lech - proboszcz naszej parafii - poświęcił.

Dzień 28 maja - rocznicę śmierci Kardynała - postanowiliśmy uczcić, czyniąc ją Dniem Patrona. Dlatego właśnie dziś zostanie poświęcony, ufundowany przez społeczność Nowego Miasto nad Pilicą sztandar szkoły oraz zostanie odsłonięta i poświęcona tablica ku czci naszego Patrona, ufundowana przez Księdza Proboszcza.

Przy tej okazji pragnę serdecznie podziękować, jako dyrektor szkoły, wszystkim razem i każdemu z osobna za wkład w całoroczną, sukcesywną pracę, bo przecież udało nam się! Wielki Kapłan i Polak, kard. Stefan Wyszyński, będzie od dziś naszym drogowskazem, mamy czego się uczyć od niego, mamy wzór do naśladowania. Myślę, że wszystko, co się w naszej szkole wydarzy, będzie naznaczone dobrem. Będziemy starać się też o to, co zawarte w Jego słowach: ´Naród bez dziejów, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się´. My chcemy, dlatego od dziś mamy Patrona - Wielkiego Człowieka!".

Ks. dr Lech z kolei wyraził swoją radość z powodu przybycia do Nowego Miasta Biskupa Łowickiego, który zgodził się przewodniczyć majowej uroczystości. Zwracając się do gości i przede wszystkim do uczniów, mówił: " Nie zmartwimy się nawet, jak nas deszcz pokropi, bo od majowego deszczu się rośnie, a my mamy urosnąć w miłości, dobroci i mądrości. Spotykamy się tutaj dziś na szczególnej lekcji, która niech będzie lekcją miłości, patriotyzmu, wychowania, religii i historii. Bo mamy ludzi, którzy są dobrzy, którzy są wielcy! Oddajemy cześć człowiekowi, który był wierny Kościołowi i Bogu, ale kochał też Ojczyznę i przygotował nam dar wolności. Gdyby nie ta wolność, nie moglibyśmy dziś mieć tego poświęcenia sztandaru!".

Bp Orszulik wspomniał lata swej współpracy z Księdzem Prymasem, od 1961 r. do 1981. "Mam wiele miłych wspomnień - mówił. - Wiele się nauczyłem podczas współpracy z tym człowiekiem, który kochał ludzi od ich poczęcia się po starość; który kochał Ojczyznę, bronił jej niepodległości i suwerenności. Dziś jest sługą Bożym i cieszę się, że jest w Nowym Mieście w sposób szczególny czczony i odbiera hołd wdzięczności i uznania. To jest możliwe także dlatego, że odzyskaliśmy wolność i niepodległość, a on o to walczył przez cały czas powojenny. Dziś cieszymy się tym, co on miał w swojej wizji. Już w latach 70. mówił, że trzeba myśleć, jaki będzie ustrój państwa po upadku komunizmu! My, młodsi, mieliśmy wątpliwości, czy to możliwe, czy się urzeczywistni? Ale on był prorokiem, myślał o państwie opartym na fundamencie wiary, na Dekalogu, broniącym każdego poczętego życia. Domagał się wzrastania dzieci na zasadach wiary, którą żyli ich ojcowie. Jestem pełen uznania, że tu, w Nowym Mieście, takim miłym zakątku naszej diecezji, Prymas Wyszyński będzie patronował młodzieży, która będzie uczyć się w tej szkole, kształcąc serca i umysły, by stanowić nowe pokolenie i naród polski!".

Także w homilii Ksiądz Biskup podkreślał swoje zadowolenie z wyboru kard. Wyszyńskiego na patrona szkoły w Nowym Mieście i z zaproszenia jego, Biskupa Łowickiego, na uroczystości z okazji Dnia Patrona. Mówił: "Cieszę się, że wysiłki władz szkoły i miasta wspierał wielki wychowawca, ks. dr Stanisław Lech, wasz proboszcz, a mój współpracownik, wcześniej rektor Wyższego Seminarium Duchownego".

Po kazaniu miało miejsce poświęcenie sztandaru przez bp. Orszulika, ks. dr. Lecha i o. gwardiana Filipka. Akt nadania sztandaru, ufundowanego przez społeczność miasta, odczytał Inspektor ds. Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji, po czym dyrektor Wyszkowska, ucałowawszy rąbek sztandaru, odebrała go z rąk Burmistrza i zaprezentowała zebranym. Przekazała go następnie Pocztowi Sztandarowemu, mówiąc: " Przekazuję wam sztandar Szkoły im. kard. Stefana Wyszyńskiego, symbol polskości, wiary i najwyższych zasad moralnych". Przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar - wobec dyrektora szkoły i nauczycieli, rodziców, koleżanek i kolegów - "że swoim postępowaniem i zachowaniem uczniowie będą godnie reprezentować szkołę i jej Patrona".

Po błogosławieństwie na zakończenie Mszy św. nastąpiło wbijanie gwoździ w drzewiec sztandaru i wpisywanie się do księgi pamiątkowej. Oprócz Biskupa Łowickiego, dyrekcji szkoły i wszystkich gości honorowych, o wbicie gwoździ poproszeni zostali przedstawiciele licznych firm i osoby prywatne, którzy swoimi składkami przyczynili się do ufundowania sztandaru. Byli to m.in.: AutoFelix, Bank Spółdzielczy Biała Rawska, Bank Spółdzielczy Przysucha, Janina Jesionek - Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. O/Radom, Iwona i Dariusz Cudzichowie, Janusz Dąbrowski, Robert i Sylwester Gąsiorowscy, Gminna Spółdzielnia " Samopomoc Chłopska", Józef Grabarczyk, Jan Gulina NOMBUD, Krzysztof Kośka, Dariusz Lepa, MetalMost, Jolanta Miszczyk, Jerzy Mrowiński - Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne, Kazimierz Pietrucha, Wojciech Puślecki, Rodzina Rodzin, Marek Sławński SLAWI i Krzysztof Fiks - Wspólnota Gruntowa Góra.

Dyrektor Wyszkowska podziękowała również wszystkim, którzy wsparli szkołę finansowo, tj.: Tomaszowi Pietrusze z Firmy LEO, Celinie Gulinie, Firmie UNIPLAST, Edwardowi Dziubie, Stefanowi Sokołowskiemu, Arkadiuszowi Niewiadomskiemu, Jadwidze Strulak, Krzysztofowi Grunwaldowi, Januszowi i Małgorzacie Kryćko, Lidii Majewskiej z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Firmie PPHU Dąbrowa i p. Lambrecht. Powiedziała: " Dziękuję również Radnym, Uczniom i Społeczeństwu, które wzięło udział w kweście na rzecz sztandaru".

Oficjalna część uroczystości z okazji Dnia Patrona i nadania sztandaru Szkole Podstawowej imienia kard. Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły, ze słowami ułożonymi przez Marysię Binkiewicz - uczennicę klasy IV a. Wyjątkowo udany program artystyczny składał się z dwóch części. Najpierw uczniowie klas I-III, przygotowani przez Antoninę Rokicką - wychowawcę klasy III a, opowiedzieli barwnie i z zapałem (a także zupełnie bez tremy!) "Jak się u Stefka powołanie objawiło", zaś uczniowie klas IV-VI zaprezentowali równie przekonująco i ciekawie rozmowy przedstawicieli różnych grup społecznych z kard. Wyszyńskim - tę część przygotowywali z uczniami nauczyciele języka polskiego. Warto podkreślić, że scenariusze do obu znakomitych przedstawień przygotowała s. Elżbieta Bujak, katechetka.

Uroczystości z okazji Dnia Patrona zakończyły się poświęceniem przez Biskupa Łowickiego tablicy pamiątkowej wewnątrz szkoły, przedstawiającej Prymasa Wyszyńskiego i ufundowanej przez ks. dr. Lecha - jego wychowanka, a dziś proboszcza nowomiejskiego. Na tablicy uwiecznione zostały słowa Prymasa Tysiąclecia, które stały się zarazem mottem szkoły w Nowym Mieście: " Najmilsze moje dziateczki! Pamiętajcie, że człowiek musi zawsze mieć serce szerokie od miłości, a głowę do góry!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mam w sobie jeszcze to pragnienie by usłyszeć, by móc zobaczyć?

Rozważanie do Ewangelii Mt 13, 10-17

Czytania liturgiczne na 24 lipca 2025;
CZYTAJ DALEJ

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi

2025-07-23 13:04

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, Watykan opublikował teologiczny tekst , który przedstawia młodego Włocha jako wiarygodny wzór do naśladowania dla nowego pokolenia wierzących. W komentarzu opublikowanym przez portal Vatican News, jezuita ks. Arturo Elberti, teolog i konsultant Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wspomina o głębokim związku między jego zainteresowaniem technologiami, życiem codziennym i duchowością chrześcijańską. „Nie jest doktorem Kościoła, ale wiarygodnym świadkiem” - powiedział jezuita. Poprzez jego kanonizację Kościół nie chce uhonorować teologa, ale raczej pokazać, „że młodzi ludzie dzisiaj również mogą poważnie traktować przesłanie Ewangelii i konsekwentnie nią żyć”.

Ks. Elberti spotkał Carlo raz osobiście - w 2006 r. w jezuickim Kolegium Leona XIII w Mediolanie, gdzie ówczesny 15-latek został mu przedstawiony przez księdza jako „duchowo zaangażowany chłopak o pogodnym usposobieniu”. Wkrótce potem, w październiku tego samego roku, zmarł z powodu agresywnego nowotworu.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: obrona życia ludzkiego obowiązkiem biskupów

2025-07-24 12:43

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

kard. Gerhard Müller

kard. Gerhard Müller

Na zagrożenia wynikające z „poprawności politycznej” i brak proroczego głosu biskupów w obronie życia ludzkiego wskazuje w obszernym artykule opublikowanym w Rzymie kardynał Gerhard Ludwig Müller. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary adresuje swe słowa szczególnie do sytuacji w swej ojczyźnie.

W Niemczech toczy się obecnie debata, czy osoba, która podważa artykuł 1. konstytucji - fundamentalne prawo każdego człowieka do swego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci - może pełnić funkcję sędziego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję