Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Unii Europejskiej

Katolicy rozczarowani projektem Traktatu Konstytucyjnego UE

Reklama

Konwent Europejski w Brukseli przyjął 13 czerwca br. projekt traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej, w którym nie ma odniesienia do Boga i chrześcijańskiego dziedzictwa. Zamieszczono w nim sformułowanie odnoszące się do "dziedzictwa kulturowego, religijnego i humanistycznego Europy, które, zawsze w niej obecne, umocniło w życiu jej społeczeństw postrzeganie centralnej roli osoby ludzkiej i jej nienaruszalnych i niezbywalnych praw, a także szacunek do prawa". Projekt zostanie przedstawiony szefom państw i rządów krajów Piętnastki. Jesienią br. będą nad nim obradowały delegacje rządowe, po czym dokument będą musiały ratyfikować poszczególne kraje. Kompromis ten krytykuje dziennik włoski Avvenire. Prof. Giuseppe Dalla Torre, rektor Wolnego Uniwersytetu Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Rzymie, polemizuje z poglądem, jakoby zmian w preambule dokonano w celu "ocalenia świeckości". "Jakiej świeckości? Świeckość nie oznacza ukrywania tego czy innego faktu, tego czy innego zjawiska, które się wydarzyło. A więc także niezaprzeczalnej prawdy, że tożsamość europejską ukształtowało chrześcijaństwo" - stwierdza. Zwraca też uwagę, że współczesne rozumienie świeckości państwa ma swoje źródło w chrześcijaństwie. "Należy pamiętać o znanym rozróżnieniu między cesarzem a Bogiem, usankcjonowanym na kartach Ewangelii. Innymi słowy - świeckość państwa narodziła się z myśli chrześcijańskiej, jest więc - zgodnie ze słowami Pawła VI w Evangelii nuntiandi - owocem sekularyzacji (nie sekularyzmu)".

Z Rosji

Ingres bp. Cyryla Klimowicza w Irkucku

15 czerwca br. w Irkucku na Syberii odbył się uroczysty ingres nowego biskupa tej diecezji - bp. Cyryla Klimowicza - dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji mińsko-mohylewskiej na Białorusi. Decyzją Papieża Jana Pawła II z 17 kwietnia br. przejął on diecezję św. Józefa w Irkucku po bp. Jerzym Mazurze, który został mianowany biskupem ełckim w Polsce.
Bp Cyryl Klimowicz urodził się w 1952 r. w rodzinie zesłańców polskich w Amangeldi w Kazachstanie. Po kilku latach wraz z rodziną przyjechał do Polski, gdzie wstąpił do seminarium duchownego w Olsztynie i przyjął święcenia kapłańskie w 1980 r. Po kilku latach posługi duszpasterskiej w kraju wyjechał do pracy wśród katolików na Białorusi. W 1999 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej - sakrę biskupią przyjął 4 grudnia tegoż roku z rąk metropolity mińsko-mohylewskiego - kard. Kazimierza Świątka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włochy

Reklama

Eksponaty ze zbiorów archidiecezji krakowskiej znalazły się w Mediolanie na wystawie pt. Kraków Jana Pawła II. Tryptyk polski, poświęconej osobie Jana Pawła II przed wyborem na Stolicę Piotrową. Scenariusz wystawy, autorstwa ks. Józefa Andrzeja Nowobilskiego, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie, jest inspirowany poematem Ojca Świętego Tryptyk rzymski. Wystawa została zorganizowana w ramach tygodnia kultury polskiej w Mediolanie. Można ją zwiedzać w tamtejszym muzeum diecezjalnym w dniach 11 czerwca - 7 lipca br.

Austria

Za "serdecznymi, choć czasem krytycznymi" relacjami Kościoła z mediami opowiedział się arcybiskup Wiednia - kard. Christoph Schönborn. Przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich wydał tradycyjne przyjęcie dla dziennikarzy z okazji obchodzonego w Austrii 37. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Zwracając się do dziennikarzy, kard. Schönborn zwrócił uwagę na powszechny wśród społeczeństw Zachodu "powrót do duchowości", na co wskazują socjologowie. "Nikt już dziś nie daje szans «skostniałemu materializmowi», nawet jeśli tak jak dotąd panuje praktyczny materializm pod hasłem «światem rządzi pieniądz». Coś jednak się porusza, materializm pęka, a zainteresowanie wartościami duchowymi bezsprzecznie bardzo wzrosło, nawet jeśli nie czytamy o tym na pierwszych stronach gazet" - powiedział m.in. kard. Schönborn.

Francja

Coraz bliższa jest beatyfikacja rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus: sług Bożych Zelii i Ludwika Martin. Żyli oni w XIX wieku we Francji. Ich proces beatyfikacyjny toczy się już od kilkudziesięciu lat. Przed 9 laty został ogłoszony dekret o heroiczności ich cnót. Obecnie należy oczekiwać zatwierdzenia przypisywanego ich wstawiennictwu cudu. Niewytłumaczalne naukowo uzdrowienie po wezwaniu wstawiennictwa rodziców św. Teresy z Lisieux miało miejsce w 2002 r. w diecezji mediolańskiej.

Irlandia Północna

Bezwarunkowe poparcie dla procesu pokojowego w Irlandii Północnej zadeklarowali biskupi katoliccy kraju. W związku z trudnościami w dialogu zwaśnionych stron, spowodowanych odwołaniem wyborów do Zgromadzenia Irlandii Północnej, wystosowali oni oświadczenie, w którym stwierdzają: "Wspólna przyszłość tego terenu musi się opierać na zasadach równości, wspólnej odpowiedzialności i kontynuacji działań rządu tymczasowego, powołanego do istnienia na mocy porozumienia wielkopiątkowego sprzed 5 lat".

Ziemia Święta

We franciszkańskich sanktuariach i parafiach obchodzone było uroczyście wspomnienie św. Antoniego z Padwy - głównego patrona Kustodii Ziemi Świętej. Główne uroczystości patronalne odbyły się w Jerozolimie, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, w siedzibie Kustodii Ziemi Świętej. W świątyni zebrali się ojcowie, bracia i klerycy franciszkańscy, przedstawiciele katolickich Kościołów wschodnich, prawosławnych i protestanckich, konwentów i instytucji katolickich, a także dyplomaci.

Tydzień na świecie

Jan Merz to pierwszy świecki Chorwat, który został ogłoszony błogosławionym przez Papieża Jana Pawła II w czasie jego pobytu w Banja Luce 22 czerwca br. Ta, trwająca jeden dzień wizyta w Bośni i Hercegowinie, była 101. pielgrzymką zagraniczną Ojca Świętego.

Bp Giampaolo Crepaldi, sekretarz Papieskiej Rady "Iustitia et Pax", reprezentował Stolicę Apostolską na odbywającej się w Genewie 91. Międzynarodowej Konferencji Pracy. Przemawiając na jej forum, zaznaczył m.in., że wyzwolenie człowieka z biedy jest imperatywem etycznym, narzucającym się ludzkiemu sumieniu. "Ludzie ubodzy chcą, aby wykorzystano ich zdolności i gotowość do pracy i żeby w ten sposób powstał świat bardziej sprawiedliwy, w którym każdy mógłby żyć dostatnio" - powiedział.

Unia Europejska ogłosiła, że rozważa zastosowanie sankcji wobec Iranu, który podejrzany jest o tajne prace nad bronią jądrową. Wezwała irańskie władze, by "natychmiast i bezwarunkowo" rozpoczęły współpracę z inspektorami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

W Czechach odbyło się referendum unijne. 77% Czechów głosowało za wejściem do Unii Europejskiej. Frekwencja nie miała znaczenia, gdyż ustawa o referendum w tym kraju nie wyznaczyła jej limitów dla uznania ważności głosowania. Do urn przyszło jednak ponad 55% uprawnionych.

Duma przyjęła ustawę o warunkowej amnestii w Czeczenii. Skrytykowali ją obrońcy praw człowieka, twierdząc, że skorzystają z niej przede wszystkim członkowie sił rosyjskich, którzy dopuścili się w Czeczenii przestępstw, i ludzie związani z promoskiewskimi władzami republiki.

Po 5 latach negocjacji ONZ i Kambodży uzgodniono powołanie trybunału do osądzenia zbrodni Czerwonych Khmerów.

Przywódczyni demokratycznej opozycji w rządzonej przez wojskową juntę Birmie - Aung San Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, znów została zamknięta w areszcie domowym. Zaledwie rok temu uwolniono ją pod wpływem nacisków międzynarodowych.

Na szczycie Światowej Organizacji Zdrowia w stolicy Malezji - Kuala Lumpur ogłoszono koniec epidemii nietypowego zapalenia płuc SARS. To pierwsza, ale nie ostatnia z epidemii zglobalizowanego świata - twierdzą eksperci.

W okupowanym Iraku nasiliły się ataki na żołnierzy amerykańskich i, co dotychczas nie miało miejsca, na sojuszników USA.

Coraz więcej dzieci w Angoli i Etiopii umiera na skutek ciągłego niedożywienia i chorób, zwłaszcza AIDS. Jak podała koordynator akcji pomocy ONZ, Carolyn McAskie, w samej Etiopii zmarło w ciągu roku z niedożywienia kilkadziesiąt tysięcy dzieci.

Przywódca ugandyjskiej organizacji rebelianckiej LRA (Lord´s Resistance Army), działający w północnych rejonach Ugandy - Joseph Kony wydał rozkaz swoim podkomendnym, aby wymordowali wszystkich misjonarzy katolickich w kraju. Jak podała agencja MISNA, rozkaz przekazywany był drogą radiową, co usłyszeli pracujący w tym kraju misjonarze.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

2025-05-06 23:25

Adobe.Stock

Indie poinformowały w środę rano czasu lokalnego, że rozpoczęły operację militarną przeciwko Pakistanowi, uderzając w "infrastrukturę terrorystyczną" zarówno w Pakistanie, jak i w administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. Ministerstwo obrony przekazało, że nie zostały zaatakowane cele militarne.

"Te kroki podjęto w następstwie barbarzyńskiego ataku terrorystycznego w Pahalgam" – poinformowało Ministerstwo Obrony Indii w oświadczeniu. "Żadne pakistańskie obiekty wojskowe nie zostały zaatakowane. Indie wykazały się znaczną powściągliwością w wyborze celów i metod wykonania".
CZYTAJ DALEJ

"Carlo Acutis. Plan na życie" – nowy film w kinach już za miesiąc!

2025-05-06 08:49

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

RafaelKino/Mat.prasowy

Już za miesiąc na wielkim ekranie – poruszająca historia młodego chłopaka, który zmienił życie tysięcy ludzi. Premiera filmu „Carlo Acutis. Plan na życie” już 6 czerwca 2025 roku w kinach w całej Polsce.

To już drugi film o niezwykłym nastolatku, dystrybuowany przez Rafael Film. Pierwszy – Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa – dostępny jest online na platformie RafaelKino. Teraz czas na kolejną, poruszającą opowieść. Premiera filmu „Carlo Acutis. Plan na życie” już 6 czerwca 2025 roku w kinach w całej Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Bundestag wybrał w drugim podejściu Friedricha Merza na kanclerza

2025-05-06 16:49

[ TEMATY ]

Niemcy

PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Niemiecki parlament wybrał we wtorek w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów – poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia Kloeckner. Wymagana większość absolutna wynosi 316 głosów.

Przeciwko głosowało 289 parlamentarzystów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję