Reklama

Kościół

II Kongres o Wychowaniu „Wychowanie trwa wiecznie”

Trzeba rewidować swoje sumienie, życie rodzinne i domowe. Trzeba siebie pytać, jak przebiega wychowanie młodzieży, co właściwie ta młodzież od nas ma i co może zaczerpnąć z naszych doświadczeń
Kardynał Stefan Wyszyński.

[ TEMATY ]

kongres

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

OGLĄDAJ ON-LINE!

Kongres będzie spotkaniem praktyków i badaczy podczas którego stworzymy forum wymiany doświadczeń i dyskusji nad Raportem Rzecznika Praw Dziecka na temat dobrostanu dzieci w Polsce. W imieniu organizatorów zapraszamy Państwa do czynnego udziału w tej certyfikowanej, bezpłatnej ogólnopolskiej konferencji naukowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczególnie serdecznie zapraszamy studentów i doktorantów, społeczników oraz osoby zajmujące się przedmiotową problematyką: nauczycieli, wychowawców, psychologów, trenerów, instruktorów. Mile widziani są organizatorzy i animatorzy wszelkich form edukacji, szkół, przedszkoli, klubów sportowych i duszpasterstw.

Oczekujemy, że wspólnie podczas paneli dyskusyjnych w interaktywnej debacie skupimy się na pomysłach, rozwiązaniach, wymienimy się dobrymi praktykami etc. Nikt nie wątpi, że profesjonalne badania naukowe są najlepszym punktem wyjścia w dyskusji praktyków. Diagnozy i rekomendacje raportów zawsze rozpoczynały aktywności, projekty i przedsięwzięcia zmierzające do naprawy świata przez organizacje pozarządowe. Zaproszenie kierujemy do NGOsów zainteresowanych tematyką rodziny, dzieci, wychowania i edukacji, aby spotykając się w Warszawie wspólnie stworzyć środowisko w duchu familiocentryzmu, aby budować dobre relacje, wspierać się i pomagać wzajemnie w realizacji naszych misji.

Kongres będzie trwał w dniach 25-26 października 2021 roku w Warszawie,
w hotelu Regent pod patronatem
Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Dr Andrzeja Dudy.

Podziel się cytatem

Program

25 października (poniedziałek)

Reklama

9.00 - 9.30 - Konferencja prasowa (RPD M. Pawlak, Rektor KJ G. Górski, Prezes FŻ M. Owczarski)

9.30 - 9.50 - Powitanie gości, otwarcie konferencji (M. Pawlak)

PANEL I - Rodzina w centrum

9.50 - 10.10 - Dziecko w rodzinie - prezentacja wyników ogólnopolskiego badania Rzecznika Praw Dziecka: Jakość życia dzieci i młodzieży w Polsce 2021 (dr Jarosław Przeperski (biuro RPD, Centrum Badań nad Rodziną UMK w Toruniu)

10.10 - 10.30 - Wystąpienie Min. Marlena Maląg

10.30 - 11.30 - Panel dyskusyjny: Rodzina w centrum, polityka prorodzinna w latach ’20 XXI wieku (przedstawiciel ministerstwa, Małgorzata Owczarska Fundacja Życie, Marek Grabowski Fundacja Mamy i Taty, Patrycja Geraga Stowarzyszenie Ovum)

11.30 - 12.00 - przerwa kawowa

PANEL II - Rodzice i szkoła

12.00 - 12.20 - Dziecko w szkole – prezentacja wyników ogólnopolskiego badania Rzecznika Praw Dziecka: Jakość życia dzieci i młodzieży w Polsce 2021 (dr Jarosław Przeperski (biuro RPD, Centrum Badań nad Rodziną UMK w Toruniu)

12.20 - 12.45 - wystąpienie Min. Tomasza Rzymkowskiego

12.45 - 13.45 - Panel dyskusyjny: Relacja szkoły i rodziny – konkurencja czy współpraca?

(Małgorzata Krówka Fundacja Czas Dzieciństwa, Jacek Stec Fundacja Tedeka, Mikołaj Topicha - Dolny Ośrodek Fundacji Światło-Życie, przedstawiciel Związku Dużych Rodzin 3 Plus)

13.45 - 15.00 - Obiad

PANEL III - Forum Pedagogiki Chrześcijańskiej

15.00 - 15.20 - Wychowanie dziecka przez rodzinę do pełnienia przyszłych zadań życiowych (Ks. Prof. dr hab. Ireneusz Werbiński Kolegium Jagiellońskie)

Reklama

15.20 - 15.40 - Współpraca rodziców i szkoły w kontekście budowania wspólnoty edukacyjnej (Prof. AI dr hab. Anna Błasiak Akademia Ignatianum Kraków)

15.40 - 16.00 Autoformacja w zakresie komunikacji intrapersonalnej jako istotny warunek spotkania z drugim (Dr Elwirą Balcer Kolegium Jagiellońskie)

16.00 - 16.20 Specyfika społecznego wychowania osoby w nauczaniu bł. kard. S. Wyszyńskiego (Prof. KUL dr hab. Alina Rynio Katolicki Uniwersytet Lubelski),

16.20 - 16.40 - przerwa kawowa

16.40 - 17.00 Wychowanie do wiary we współczesnej rodzinie. wychowania osoby w nauczaniu błogosławionego Kardynała Stefan Wyszyńskiego (Prof. PWSZ Tarnów dr hab. Elżbieta Osewska)

17.00 - 17.20 Troska Kardynała Stefana Wyszyńskiego o wychowanie chrześcijańskie w rodzinie (Dr Magdalena Parzyszek Katolicki Uniwersytet Lubelski)

17.20 - 17.40 Pozycja Rady rodziców w obecnym systemie oświaty i kierunki zmiany jej formalnego usytuowania (Prof. KJ dr hab Grzegorz Górski Kolegium Jagiellońskie)

17.40 - 18.00 Współpraca nauczycieli i rodziców w edukacji przedszkolnej (Prof. KJ dr hab. Krystyna Żuchelkowska Kolegium Jagiellońskie)

18.00 - 18.10 Podsumowanie pierwszego dnia

18.45 Kolacja pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki prof. dr hab. Przemysława Czarnka

26 października (wtorek)

10.00 - 10.15 Otwarcie drugiego dnia (Mikołaj Pawlak)

PANEL IV - Rodzina, a wychowanie do samodzielności

Reklama

10.15 - 10.45 Podsumowanie dyskusji nt. wyników ogólnopolskiego badania Rzecznika Praw Dziecka: Jakość życia dzieci i młodzieży w Polsce 2021 (dr Jarosław Przeperski biuro RPD, Centrum Badań nad Rodziną UMK w Toruniu)

10.45 - 11.45 Panel dyskusyjny: Rodzina wychowuje do samodzielności. Czy w rodzinie tworzymy relacje, czy więzi? (ks. Łukasz Owsianko SDB Oratorium im św. Jana Bosko w Żyrardowie, Iwona Czabak Stowarzyszenie Marfan Polska, Damian Śledź Fundacja Wspierania Integracji Społecznej OMNES SIMUL, Paweł Kwaśniak Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej)

11.45 - 12.15 przerwa kawowa

PANEL V - Szkoła a wychowanie do samodzielności

12.15 - 12.45 - Wystąpienie min. M. Machałek

12.45 - 13.45 Panel dyskusyjny: Szkoła wychowuje do samodzielności. Edukacja do rodziny (Szymon Pękala Youtuber, prowadzi kanały „Wojna Idei” i „Szymon mówi”, Joanna Kołodziejczyk Fundacja Wspierania Integracji Społecznej OMNES SIMUL, Jacek Klimczak Klub Ojcowski w Opolu, Kacper Moroz Poseł do Parlamentu Młodych)

PANEL VI - Role społeczne kobiet i mężczyzn, a wychowanie do samodzielności

13.45 - 14.00 Edukacja i wychowanie w kontekście wyzwań demograficznych (Strategia Demograficzna 2040) (Minister Barbara Socha - Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej)

14.00 - 15.00 Panel dyskusyjny: Jak wychowywać dzieci do małżeństwa i rodziny? (Barbara Socha Klub Jagielloński, Urszula Gruszka społecznik, Aleksandra Gil FEZiP projekt Dbam o świat i siebie, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk Fundacja Grupa Proelio)

15.00 - Zakończenie Kongresu - Mikołaj Pawlak

- Przemówienie min. Przemysława Czarnka

15.15 - Obiad

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Katolicki Niedziela.

2021-10-18 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na I Czeski Kongres Eucharystyczny: niech umocni wiarę

[ TEMATY ]

kongres

Grzegorz Gałązka

Naród czeski cieszy się w ostatnich latach większą niż poprzednio wolnością. Przypomina o tym Papież, wyrażając radość z trwających już w parafiach i diecezjach Republiki Czeskiej przygotowań duszpasterskich do pierwszego Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Odbędzie się on pod koniec przyszłego tygodnia, od 15 do 17 października, w Brnie na Morawach.

Specjalnym wysłannikiem Ojca Świętego na pierwszy w Republice Czeskiej Krajowy Kongres Eucharystyczny będzie niemiecki kardynał Paul Josef Cordes. W liście do emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Rady „Cor Unum” Franciszek wyraża nadzieję, że to wydarzenie pomnoży i umocni wiarę Czechów. Prosi tamtejszych biskupów, by nawoływali wiernych do częstego uczestnictwa w Mszy świętej i przyjmowania Eucharystii po oczyszczeniu się z grzechów w sakramencie pokuty. Papież zachęca też czeskich katolików, by wysoko cenili kapłanów, wybranych przez Boga do sprawowania Eucharystii. Przypomina przy tym, że – jak pisał św. Franciszek z Asyżu – Syn Boży „co dzień zstępuje z łona Ojca na ołtarz w rękach kapłana”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. C. Aós Braco kończy 80 lat – 136 purpuratów-elektorów

2025-04-05 21:01

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat Flickr

W niedzielę 6 kwietnia kończy 80 lat arcybiskup metropolita-senior Santiago de Chile kard. Celestino Aós Braco OFM Cap., tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba uprawnionych do wyboru kolejnego papieża wynosi 136, a pozbawionych tego prawa - 116. Purpurat chilijski (choć urodzony w Hiszpanii) jest jednym z pięciu kapucynów w Kolegium Kardynalskim.

Przyszły kardynał urodził się 6 kwietnia 1945 w mieście Artaiz w północno-zachodniej hiszpańskiej prowincji Nawarra (archidiecezja Pampeluna). Tam też ukończył szkołę podstawową i średnią, po czym w latach 1960-63 studiował filozofię w Saragossie, a w latach 194-68 - teologię w Pampelunie. 14 sierpnia 1963 rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w mieście Sangüesa w Nawarze. Równo w rok później złożył w nim śluby czasowe, a 16 września 1967 - śluby wieczyste. W latach 1972-80 uzupełniał studia na uniwersytetach w Saragossie i Barcelonie, uwieńczone licencjatem z psychologii. Dzięki tej specjalizacji kształcił się w latach 1980-81 na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Chile.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję