Bycie współpracownikiem Prawdy, to wezwanie dla każdej i każdego z nas - mówił, zwracając się do dziennikarzy bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. W siedzibie Sekretariatu KEP odbyło się dziś wieczorem świąteczno-noworoczne spotkanie z pracownikami mediów. Obecny był również rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch.
- Wszyscy, ja jako kapłan, państwo poprzez pracę dziennikarską, służymy Prawdzie - mówił biskup. - Chcemy być współpracownikami tej Prawdy i tej drogi, którą jest Chrystus.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bp Polak dziękował za pracę dziennikarzy opisujących życie Kościoła w Polsce.
Mówił także o trzech ważnych wydarzeniach, które czekają Kościół w 2014 roku. Kanonizacja papieża Jana XXIII i Jana Pawła II, co jest zarówno darem, jak i zobowiązaniem, by podążać wyznaczoną przez nich droga ku świętości. "Bądźcie świętymi!" - to hasło kolejnego Dnia Papieskiego, który odbędzie się w październiku, przypomniał bp Polak.
Jako drugie ważne wydarzenie wymienił zapowiadaną przez papieża Franciszka pierwszą część Synodu o Rodzinie. - Będzie miał na pewno charakter głębokiej refleksji nad tym, czym jest małżeństwo i rodzina we współczesnym świecie - przypomniał sekretarz generalny KEP.
Reklama
Trzecim a zarazem najbliższym chronologicznie wydarzeniem będzie wizyta ad limina Apostolorum polskich biskupów w Watykanie - rozpocznie się 1 lutego. Biskupi składają ja co 5 lat - tym razem jednak po ośmiu latach od ostatniego spotkania z papieżem.
- Przygotowujemy się do tej wizyty przez dłuższy czas, najpierw poprzez refleksję duszpasterską w poszczególnych diecezjach. Każdy biskup przygotowuje obszerne sprawozdanie z życia swojej diecezji i przesyła je do Watykanu - tłumaczył bp Polak. - Sama wizyta składa się z trzech elementów - modlitewnego, czyli biskupi modlą się przy grobach apostolskich w czterech bazylikach większych - św. Piotra, Laterańskiej, św. Pawła za Murami i Santa Maria Maggiore.
Drugi element wizyty - mówił bp Polak - to spotkanie z papieżem Franciszkiem. Tym razem będzie ono przebiegało inaczej niż do tej pory. Po raz pierwszy cała Konferencja Episkopatu przyjedzie do Watykanu w jednym tygodniu. Dlatego też Ojciec Święty zaplanował spotkanie z poszczególnymi, pięcioma grupami biskupów, podzielonymi przez nuncjusza apostolskiego abp Celestino Migliore. - Będziemy się z Ojcem Świętym spotykać w dwudziestokilkuosobowych grupach, biskupi diecezjalni i pomocniczy - powiedział sekretarz generalny KEP. Na zakończenie spotkań w grupach, zaplanowane jest spotkanie całej Konferencji Episkopatu z papieżem Franciszkiem, który ma wygłosić słowo podsumowania do całego Kościoła polskiego.
Reklama
Trzecia część wizyty to odwiedziny Komisji, Rad, Kongregacji watykańskich. Sześć podstawowych kongregacji odwiedzą wszyscy biskupi - podzieleni na trzy grupy. Natomiast Rady biskupi odwiedzą w zależności od swoich specjalizacji. - Na przykład ja pójdę do Papieskiej Rady ds. Migrantów i Uchodźców, bo jestem jej członkiem - tłumaczył bp Polak.
Biskupi planują rozpocząć wizytę ad limina od modlitwy przy grobie Jana Pawła II.
Na koniec biskup życzył dziennikarzom i ludziom mediów, by w swej pracy zwracali się ku temu co najistotniejsze dla człowieka, dla świata i dla Kościoła, który żyje w tym świecie.