31 sierpnia br. zapisze się na trwałe w pamięci mieszkańców okolic Małkini. Tego bowiem pięknego dnia dokonano uroczystego nadania herbu, flagi i pieczęci gminie Małkinia.
Ceremonię rozpoczął bp Tadeusz Zawistowski Mszą św. sprawowaną w świątyni parafialnej pw. Nawrócenia Świętego Pawła w Małkini w intencji lokalnej społeczności. Przybyłych gości z województwa, powiatu, gminy, posłów i delegata Biskupa drohiczyńskiego powitał proboszcz ks. Kazimierz Szymański, zwracając uwagę na religijny wymiar tego wydarzenia.
W okolicznościowym słowie Bożym skierowanym do zebranych Ksiądz Biskup podkreślił w sposób szczególny sens i znaczenie tego doniosłego wydarzenia dla miejscowej społeczności. Wszyscy sprawujący władzę muszą kierować się dobrem swego bliźniego. Ich główne i nadrzędne zadanie to służba narodowi, ze świadomością swej odpowiedzialności przed Bogiem i historią. Celebrans odniósł się również do święta kombatantów, którzy obchodzili 58. rocznicę bitwy pod Pecynką. W bitwie tej poległo 64 żołnierzy 13. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Wśród poległych jedną czwartą stanowili mieszkańcy właśnie tej gminy. Kaznodzieja przypomniał, że nie wolno nam zapominać, iż za wolność naszej Ojczyzny tak wielu ludzi poświęciło swe życie. Uczmy się dziękować Bogu za Jego wielkie dary.
Następnie wszyscy uczestnicy udali się na uroczystą sesję Rady Gminy do pobliskiego gimnazjum. Tam też Ksiądz Biskup poświęcił herb, flagę i pieczęć gminy. Następnie głos zabrali przybyli goście.
Szczególnie ważne były słowa wypowiedziane przez delegata Księdza Biskupa drohiczyńskiego, z racji, iż na terenie tej diecezji znajduje się część gminy, który przekazał pasterskie pozdrowienie, mówiąc: "Ojciec Święty Jan Paweł II jest dla nas porywającym przykładem miłości do każdego człowieka i narodu oraz więzi z tym, co jest nam najbliższe. Od niego uczmy się właściwych postaw. Niech więc te znaki - herb, flaga i pieczęć - tak bardzo typowe dla naszej kultury i polskiej tradycji, szczególnie Mazowsza, także w wymiarze rodzinnym, prowadzą do wspaniałych osiągnięć w życiu duchowym i materialnym. Niech dzięki nim wszyscy mieszkańcy zjednoczą się ze sobą jeszcze bardziej dla dobra całej Polski, wpatrując się w tajemnicę Miłosierdzia Bożego, w którym znajdujemy wciąż żywe źródło jedności i miłości".
Uzyskanie herbu, pieczęci i flagi bez wątpienia jest zarówno dla wszystkich mieszkańców gminy, jak też jej władz niezapomnianym przeżyciem, ale nade wszystko świętem. Dawniej sztandar gromadził rycerzy w czasie boju, nie pozwalał im zagubić się, nie pozwalał spuścić z oczu wartości, które symbolizował. Herb był znakiem nie tylko wspólnoty, ale i wartości, które dana wspólnota reprezentowała. Dlatego też nadawanie herbu było znakiem szczególnego uznania, ale też zobowiązania do wierności wartościom. Od tej pory mieszkańcy Małkini, mając swój herb, sztandar i pieczęć, również będą mogli bezpiecznie żyć, służyć i pracować.
Ważne jest, że społeczność gminna wnosi swój wkład w dobro ogólnonarodowe i dobrze, że będzie to czynić nie anonimowo, ale pod swym określonym znakiem, pod własnym imieniem. Uzyskanie herbu, flagi i pieczęci jest właśnie jednym z takich znaków.
Z całą pewnością można powiedzieć, że uroczystości te miały charakter święta nadziei, gdyż wlały w serca wszystkich mieszkańców promyk ufności, wiary w lepsze jutro, przyniosły nowe perspektywy. Wzrosła ranga miejscowości, a tym samym zwiększyły się szanse na właściwy i harmonijny rozwój jej mieszkańców.
Na koniec spotkania zaprezentowano cześć artystyczną, w której wystąpił ze swym repertuarem muzyczno-tanecznym zespół "Małkinianka" oraz młodzież z recytacją wierszy patriotycznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu