Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 7/2007, str. 6

Benedykt XVI w Kolonii na XX Światowym Dniu Młodzieży, 2005 r.
Arturo Mari/Biały Kruk/„Pokolenie J.P.II”

Benedykt XVI w Kolonii na XX Światowym Dniu Młodzieży, 2005 r.<br>Arturo Mari/Biały Kruk/„Pokolenie J.P.II”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Orędzie na XXII ŚDM

„Abyście się wzajemnie miłowali...”

Reklama

Miłość jest jedyną siłą zdolną odmienić serce człowieka i całej ludzkości, sprawiając, że owocne stają się relacje między mężczyznami a kobietami, między bogatymi a biednymi, między kulturami a cywilizacjami - pisze Benedykt XVI w orędziu na tegoroczny - XXII Światowy Dzień Młodzieży, który obchodzony będzie na szczeblu diecezji w Niedzielę Palmową 1 kwietnia.
Nawiązując do tematu Dnia: „Abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem” (J 13, 34), Papież podkreśla, że chce przyczynić się do ożywienia w każdym z ludzi młodych, którzy są przyszłością i nadzieją ludzkości, „ufności w miłość prawdziwą, wierną i silną; w miłość, która rodzi pokój i radość; w miłość, która wiąże osoby, sprawiając, że czują się wolne we wzajemnym szacunku”.
Przypominając, że najwyższym wyrazem miłości Boga do człowieka była śmierć Jego Syna na krzyżu, Ojciec Święty stwierdza, że „żadne życie, odkupione przez Jego krew, nie jest bezużyteczne lub mało warte, albowiem wszystkich nas kocha On osobiście miłością żarliwą i wierną, miłością bez granic”. Wymaga to od nas, „gdy zajdzie potrzeba, oddania własnego życia za braci” - dodaje Benedykt XVI.
Mówiąc o trzech dziedzinach, w których ludzie młodzi szczególnie powinni dawać wyraz miłości do Boga, Papież wymienia „Kościół, który jest naszą duchową rodziną, złożoną z wszystkich uczniów Chrystusa”. Druga dziedzina to przygotowanie do czekającej młodych przyszłości. Trzecią dziedziną jest „życie codzienne wraz z jego rozlicznymi relacjami”.
- Drodzy Młodzi, pielęgnujcie wasze talenty nie tylko po to, ażeby osiągnąć pozycję społeczną, ale po to również, aby pomagać innym wzrastać. Rozwijajcie swe możliwości nie tylko po to, aby być bardziej „konkurencyjni” i „produktywni”, ale aby być „świadkami miłości” - prosi Papież.

Papież o karze śmierci

Obraza godności człowieka

Kara śmierci stanowi obrazę ludzkiej godności - stwierdził Benedykt XVI w przesłaniu na III Światowy Kongres przeciw Karze Śmierci. Celem zakończonego 3 lutego w Paryżu spotkania było uwrażliwienie na ten problem oraz doprowadzenie do ogłoszenia światowego moratorium na wykonywanie kary głównej.
W liście odczytanym na kongresie Papież przypomniał o obowiązującym chrześcijan „nakazie poszanowania życia ludzkiego”. Karę śmierci nazwał „nie tylko zamachem na życie, lecz również obrazą godności człowieka”. Podkreślił, że współczesne państwo dysponuje skuteczniejszymi niż kara śmierci środkami zwalczania zbrodni, które dają temu, kto ją popełnił, szansę jej odkupienia.
Uczestnicy trzydniowego kongresu opowiedzieli się za wprowadzeniem międzynarodowego moratorium na wykonywanie kary głównej. Odbył się on z inicjatywy Koalicji przeciw Karze Śmierci. Ruch ten zainicjowała rzymska Wspólnota św. Idziego. Prowadzi ona akcję popierającą ogłoszenie światowego moratorium na najwyższy wymiar kary. Pod apelem w tej sprawie podpisało się już ponad 5 mln ludzi ze 150 krajów świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa „Anioł Pański”

Z rodziną ku przyszłości

Reklama

Rodzina oparta na małżeństwie stanowi naturalne środowisko narodzin i wychowania dzieci, a tym samym zapewnia przyszłość całej ludzkości. Przypomniał o tym Benedykt XVI w niedzielę 4 lutego w czasie modlitwy „Anioł Pański” na Placu św. Piotra w Watykanie.
Ojciec Święty podkreślił, że wspieranie rodziny i otaczanie jej opieką jest pierwszorzędną powinnością zarówno Kościoła, jak i władz cywilnych. „Prośmy Boga, by wzrastał szacunek dla świętości życia” - modlił się Benedykt XVI za wstawiennictwem Maryi.
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” Papież pozdrowił w kilku językach zgromadzonych na Placu św. Piotra wiernych. Po polsku powiedział: - Pozdrawiam wszystkich Polaków. W minionym tygodniu, w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, obchodziliśmy dzień poświęcony życiu konsekrowanemu. Dziękujmy Bogu za dzieło, jakie dokonuje się w Kościele przez posługę zakonnic i zakonników. Prośmy też o nowe powołania i o świętość tych, którzy z oddaniem podejmują drogę rad ewangelicznych. Niech Bóg wam błogosławi.

Potępienie przemocy

Papież stanowczo potępia „wszelki gest przemocy, który plami świat piłki nożnej”. Za pośrednictwem sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone Benedykt XVI wystosował na ręce arcybiskupa Katanii na Sycylii Salvatore Gristiny telegram po śmierci inspektora policji Filippo Racitiego, zabitego 2 lutego podczas starć towarzyszących spotkaniu piłkarskiemu w tym mieście.
Wyrażając współczucie dla wdowy i dzieci ofiary, Benedykt XVI wezwał świat futbolu do większej determinacji w poszanowaniu praworządności, do sprzyjania „duchowi lojalności, solidarności i zdrowego współzawodnictwa”. Papież modli się za duszę „wiernego sługi państwa” i prosi Boga o pociechę dla jego najbliższych, kolegów „i tych, których dotknęła ta dramatyczna żałoba”. Wszystkim im oraz uczestnikom uroczystości pogrzebowych Benedykt XVI udziela apostolskiego błogosławieństwa.

Instytuty świeckie

Nasz czas jest teraz - to hasło zakończonego 4 lutego w Watykanie dwudniowego sympozjum z okazji 60-lecia zatwierdzenia instytutów świeckich konstytucją apostolską „Provida Mater Ecclesia”. Uczestniczyło w nim ponad 400 świeckich konsekrowanych ze 116 instytutów i 26 krajów. Na specjalnej audiencji przyjął ich po raz pierwszy w czasie swojego pontyfikatu Papież Benedykt XVI.
Ojciec Święty wskazał instytutom świeckim różne płaszczyzny zaangażowania. Ma nim być - jak się wyraził - cała ludzkość, zarówno w wymiarze cywilnym, jak i chrześcijańskim, w świecie, gdzie aktualizują się relacje w poszukiwaniu dobra wspólnego, w dialogu ze wszystkimi.
- Z liczb wynika wasza witalność - stwierdził obecny na sympozjum prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kard. Franc Rodé. W ten sposób odniósł się do najnowszych statystyk, według których obecnie na świecie jest 32,6 tys. świeckich konsekrowanych i 2,8 tys. kandydatów. Są oni obecni na wszystkich kontynentach, zarówno w krajach chrześcijańskich, jak i tam, gdzie chrześcijanie są prześladowani.
Sympozjum w dniach 3-4 lutego zorganizowała w Watykanie Światowa Konferencja Instytutów Świeckich. Polskę reprezentowało 12 osób, w tym bp Józef Szamocki, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Świeckich.

Rekolekcje watykańskie

Rekolekcje wielkopostne w Watykanie - na życzenie Benedykta XVI - głosić będzie w tym roku kard. Giacomo Biffi, emerytowany arcybiskup Bolonii - ujawniła włoska agencja ANSA. Rekolekcje rozpoczną się w niedzielę 25 lutego, a zakończą w sobotę 3 marca.
Od czasu przejścia na emeryturę kard. Biffi, zabierający wcześniej bardzo często głos w sprawach publicznych, prowadzi niemal pustelnicze życie i nie udziela żadnych wywiadów.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Lepsza cząstka

2025-07-16 17:18

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

pl.wikipedia.org

Niewielka miejscowość Betania, której nazwa tłumaczy się jako „dom biednych”, była świadkiem interesujących wydarzeń w życiu Jezusa. Tu mieszkała zaprzyjaźniona z Jezusem rodzina, a dokładniej dwie siostry i brat, Maria, Marta i Łazarz. Gdy Nauczyciel pielgrzymował do Jerozolimy na uroczystości świąteczne, zatrzymywał się w ich domu.

Często pewnie rozmowy przeciągały się długo w noc, a cienie żywo dyskutujących postaci figlowały na białych ścianach w świetle oliwnych lampek. Jedną z takich scen skrupulatnie relacjonuje Łukasz: „W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: ‘Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła’. A Pan jej odpowiedział: ‘Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona’” (Łk 10,38-42).
CZYTAJ DALEJ

W Kościele katolickim w Polsce od 20 lipca - XXVI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

2025-07-19 08:41

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

MIVA Polska

Tydzień św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim w Polsce 20 lipca rozpocznie się XXVI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Będzie mu towarzyszyć zbiórka pieniędzy na środki transportu dla misjonarzy; dzięki zebranym w 2024 r. funduszom zakupiono 742 pojazdy. Centralne uroczystości odbędą się w Krakowie.

W tym roku Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa będzie obchodzony w od 20 do 27 lipca pod hasłem „Z nadzieją niesiemy Chrystusa na krańce świata”.
CZYTAJ DALEJ

Czerna: 27 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2025-07-19 19:19

[ TEMATY ]

Matka Boża Szkaplerzna

Czerna

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

„Maryjo, Tyś naszą nadzieją” - to hasło i temat 27. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, to znaczy wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi. Spotkaniu, które odbyło się dziś w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa przewodniczył bp Artur Ważny. Ordynariusz sosnowiecki wskazywał, że wobec 3 milionów przybyszów do Polski trzeba znaleźć rozwiązania i stosowny społeczny model życia zgodnie z Ewangelią gościnności i miłości, gwarantujący jednak integralność i wartości duchowe polskiego społeczeństwa.

W homilii biskup Ważny ukazał szkaplerz Maryjny w perspektywie obfitości łaski na tle jej suszy duchowej w dzisiejszym świecie i w optyce walki duchowej, która jest konieczna dla naszej świętości. Przeciwnikiem w tej walce, tłumaczył biskup, jest „stary człowiek” - „koń trojański” w nas, świat z jego mentalnością i szatan, duchowy pierwiastek zła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję