Reklama

Jubileuszowa pielgrzymka na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W dniach 20-21 września br. odbyła się kolejna, jubileuszowa pielgrzymka archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej na Jasną Górę. Licznie zebrani wierni na czele z metropolitą szczecińsko-kamieńskim abp. Zygmuntem Kamińskim, biskupami: bp. Janem Gałeckim i bp. Marianem Błażejem Kruszyłowiczem oraz licznie zebranymi kapłanami (ok. 100) zanosili dziękczynne modły do Boga przez wstawiennictwo Tej, która jako nasza Matka i Królowa pomogła nam radować się 30-leciem istnienia diecezji i 10-leciem istnienia metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a nade wszystko 15-leciem pobytu Namiestnika Chrystusowego w Szczecinie.
Rzeczywiście, gdy 28 czerwca 1972 r. papież Paweł VI bullą Episcoporum Poloniae Coetus powołał do istnienia nowe diecezje w Polsce, a wśród nich również szczecińsko-kamieńską, wdzięczność Bogu za te historyczne decyzje Stolicy Apostolskiej ówczesny ordynariusz bp Jerzy Stroba wraz z licznie zebranym duchowieństwem i wiernymi wyrażał w kaplicy Cudownego Obrazu Pani Jasnogórskiej 20 i 21 września. Było wtedy o co prosić w tym miejscu Boga i Jego Matkę. Najważniejszym zadaniem było ukończenie budowy katedry, zorganizowanie kurii biskupiej i własnego seminarium duchownego, tworzenie nowych parafii, a przede wszystkim budowanie żywego Kościoła Chrystusowego.
Tak więc te coroczne wrześniowe (wyjątkiem tutaj był rok 1982 - kiedy to pielgrzymka miała miejsce w kwietniu) spotkania diecezjan ze swoją Matką (Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła jest obok św. Ottona główną patronką Kościoła szczecińsko-kamieńskiego) bardzo mocno wpisały się w dzieje tej diecezji. Z pewnością wzbogacane pielgrzymkami różnych stanów Kościoła, a przede wszystkim maturzystów, jak również (począwszy od 1985 r.) pieszą pielgrzymką na Jasną Górę wycisnęły mocne piętno obecności Maryi w posłudze Kościoła pomorskiemu ludowi.
A zatroskanie Maryi, która zawsze jest blisko swoich dzieci, przerodziło się w trzykrotne odwiedziny diecezji w swoim Cudownym Jasnogórskim Wizerunku. W okresie stanu wojennego była dwukrotnie witana przez nas: pierwszy raz w dniach 21-28 kwietnia 1982 r. tłumy diecezjan przez tydzień, w dzień i noc wypełniały katedrę, modląc się przed Cudownym Wizerunkiem), drugi w dniach 21-28 sierpnia 1983 r. (nawiedzone zostały parafie nadbałtyckie i nadodrzańskie, a od 26 do 28 sierpnia Szczecin, katedra). Wizyta Pani Jasnogórskiej od 9 września 1990 r. do 1 września 1991 r., odbywająca się w duchu wezwania "Jasnogórska Matko Kościoła - ocal miłość i życie" obejmowała nawiedzenie każdej parafii diecezji. To wówczas dokonywała się wielka odnowa wielu parafian, a zwłaszcza rozmodlenie i zatroskanie o życie nienarodzonych.
Tak więc, w roku jubileuszy nie mogło zabraknąć tego znamiennego spotkania diecezjan ze swoją Matką u Jej Jasnogórskich stóp. Tam abp Z. Kamiński, jak niegdyś uczynił to pierwszy rządca tej diecezji - bp J. Stroba - dziękując Maryi za Jej przemożne wstawiennictwo przed Bogiem w różnych troskach diecezjan, prosił Ją o dalszą opiekę słowami zawierzenia:

Akt zawierzenia Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego Matce Bożej

(Jasna Góra, 21 września 2002 r.)

Wprowadzenie:
Kościół w Polsce w ciągu ponadtysiącletniej historii wielokrotnie powierzał się opiece i wstawiennictwu Bożej Rodzicielki, począwszy od hymnu Bogurodzica Dziewica, poprzez śluby króla Jana Kazimierza, a skończywszy na Milenijnym Akcie Oddania.
Kierując się tą wielowiekową tradycją oraz wpatrując się w przykład Boskiego Mistrza, pragnę i ja, jako pasterz powierzonego mojej trosce duszpasterskiej Kościoła szczecińsko-kamieńskiego zawierzyć Kościół nad Odrą i Bałtykiem macierzyńskiej trosce Matki Bożej. Czynię to w poczuciu odpowiedzialności za dobro Kościoła oraz z wielką wiarą i bezgraniczną ufnością, że Ta, która od tylu wieków króluje z Jasnej Góry, pomoże naszej wspólnocie archidiecezjalnej przejść zwycięsko trudny okres przemian społecznych, gospodarczych i politycznych, dokonujących się w naszej Ojczyźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

P.: Najświętsza Dziewico, Matko Chrystusa i Matko Kościoła! Niech mi wolno będzie tymi słowami rozpocząć Akt Zawierzenia Kościoła szczecińsko-kamieńskiego Twemu Niepokalanemu Sercu. Rodzi się on z wiary, nadziei i miłości, z duchowej tradycji Kościoła nad Odrą i Bałtykiem, który przed kilku laty, za Twoją sprawą, został powierzony mojemu duszpasterskiemu posługiwaniu.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

Reklama

P.: Zawierzam Ci, Matko, wszystkie sprawy tego Kościoła, całą jego misję i całe jego posługiwanie. W poczuciu jedności Chrystusowego Kapłaństwa zawierzam Ci moich Braci w Biskupstwie i Kapłaństwie. Matko nieskalana, Matko najczystsza, Matko dziewicza i nienaruszona, Twojemu wstawiennictwu polecam Zakonników i Zakonnice, którzy naśladują Ciebie w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie. Zawierzam tych, którzy przygotowują się do zaszczytnej służby kapłańskiej w naszym Seminarium Duchownym, zawierzam przygotowujących się do życia zakonnego i wszystkich wiernych świeckich. Prowadź ich drogami świętości na miarę zamysłów Bożych. Spraw, aby cały nasz Kościół cieszył się wolnością i pokojem w sprawowaniu swej zbawczej misji. Niech wzrasta w dojrzałej wierze i wewnętrznej jedności.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

P.: Panno roztropna! Pomóż nam ujrzeć na nowo całą prostotę i godność chrześcijańskiego powołania. Uświęcaj rodziny i stój na straży ich świętości. Matko pięknej miłości i Opiekunko ognisk domowych! Umacniaj jedność i miłość małżonków, broń przed niebezpieczeństwami, chroń rodzące się życie i ucz szacunku dla życia, by każde dziecko było chciane i kochane. Spraw, aby rodzina polska stawała się twierdzą wiary, aby wychowywała młode pokolenia Polaków w duchu wierności Bogu, Ewangelii, Kościołowi i Ojczyźnie. Pomóż naszym rodzinom odradzać się wciąż na nowo całym pięknem świadectwa dawanego Krzyżowi i Zmartwychwstaniu Twojego Syna, aby stawały się domowymi Kościołami.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

Reklama

P.: Stolico mądrości! Swą macierzyńską opieką otocz naszą młodzież, "nadzieję Kościoła i nadzieję Ojczyzny". Najpewniejsza Przewodniczko! Pomóż młodym pokonywać wszelką beznadziejność, pozwól im stawać się silniejszymi od wszystkiego, co ich osacza. Ulecz ich z grzechów i niemocy, wydobywaj z klęski i błędu, chroń przed lekceważeniem życia i tym wszystkim, co zdrowiu i życiu zagraża. Zachowaj od samotności, otwierając ich serca na Twojego Syna. Niech On będzie odpowiedzią na wszystkie ich pytania. Pomóż im tworzyć taką kulturę i cywilizację, która opierając się na prawach Bożych, będzie służyć człowiekowi. Naucz ich, Matko, być obecnymi w Kościele i w życiu społecznym, aby brali odpowiedzialność za losy świata i Ojczyzny, zdając sprawę z nadziei, która w nich jest (por. 1 P 3,15).

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

P.: Pocieszycielko strapionych i Matko dobrej rady! Powierzamy Ci tych wszystkich, którzy są bez pracy, którzy znajdują się w obliczu bezrobocia, naszych stoczniowców i ich rodziny. Wszystkich, którzy przeżywają uczucie lęku przed przyszłością spowodowane brakiem mieszkania, bezradnością i opuszczeniem. Utul ich w macierzyńskich ramionach Matki, by nie utracili sensu życia. Postaw na ich drodze pomocnych ludzi, pomóż uwierzyć we własne możliwości i siły, wyrwij z beznadziejności.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

P.: Uzdrowienie chorych! Otocz swą opieką wszystkich chorych i cierpiących, tych przebywających w szpitalach i tych przeżywających chorobę w samotności swoich domów i mieszkań. Ty, której serce zostało przebite mieczem boleści, najlepiej rozumiesz ich cierpienia. Wstawiaj się za nami u swego Syna, aby udzielił łaski zdrowia, by ulżył cierpieniom, aby pomógł nam zrozumieć sens i wartość krzyża.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

Reklama

P.: Matko sprawiedliwości i miłości społecznej! Zachowaj w swej opiece wszystkich ludzi pracy, tych, którzy pracują w fabrykach, w warsztatach pracy, na roli, jak i tych, którzy spełniają wieloraką pracę umysłową: nauczycieli i katechetów, pracujących w biurach i urzędach, w przemyśle i handlu, lekarzy i cały personel Służby Zdrowia, inżynierów, twórców kultury i narodowej sztuki, ludzi pióra i nauki. Ucz ich wykonywać te prace w duchu odpowiedzialności za dobro wspólne i w poczuciu solidarności. Niech odkrywają na nowo godność swej pracy, niech uczą się szacunku dla niej. Spraw także, aby wykonywali ją w godziwych warunkach i otrzymywali za nią sprawiedliwą zapłatę.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

P.: Wspomożenie wiernych! Prosimy Cię, ucz nas, jak mamy żyć, jak dobrem zło zwyciężać. Pomóż nam pokonywać nasze słabości, przezwyciężać narodowe wady: pijaństwo, narkomanię, nikotynizm, zamknięcie w kręgu własnych spraw, rozwiązłość, egoizm, niezgodę, lekkomyślność, zabijanie nienarodzonych. Prowadź nas swą matczyną opieką do Chrystusa Eucharystycznego, a z Nim i przez Niego do Królestwa Trójcy Przenajświętszej.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

P.: Ucieczko grzeszników! Weź w opiekę tych, którzy szukają dróg do Twojego Syna, a także tych, którzy nie znają ani Boga, ani Chrystusa, ani Ciebie. Ukaż im światło prawdy. Bądź dla nich Przewodniczką. Przemień ich kamienne serca swoją matczyną miłością i pomóż odnaleźć godność dzieci Bożych.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

P.: Matko Miłosierdzia! Twojemu wstawiennictwu polecamy wszystkich pełniących dzieła miłosierdzia. Niech świadectwo ich miłości przemienia ten świat. Spraw, byśmy wszyscy uczyli się od Twego Syna, co to znaczy mieć otwarte oczy na potrzeby braci, co to znaczy mieć wrażliwe, współczujące serce i co to znaczy mieć gotowe do niesienia pomocy ręce. Któż inny, jak nie Ty, może nas tego nauczyć, Służebnico pokorna i błogosławiona?

Reklama

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

P.: Oblubienico Ducha Świętego! Twojemu pośrednictwu zawierzamy prace I Synodu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Spraw, abyśmy w całej prawdzie i mocy czynili ten nowy program ewangelizacji przedmiotem naszego postępowania, posługiwania, nauczania, pasterzowania i apostolatu. Aby cały nasz Kościół odradzał się, poznając na nowo swą istotę i misję.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

P.: Królowo Polski! Twojej opiece polecamy naszą umiłowaną Ojczyznę i rodzącą się w niej demokrację. Miej w opiece wszystkich sprawujących rządy i władzę, tych, którzy troszczą się o pokój i porządek. Niech sprawują swe rządy w duchu braterskiej służby i miłości, kierując się prawdą i sprawiedliwością. Broń nas od egoizmu czy prywaty i zachowaj nas w jedności. Polecamy Ci, Matko, naszą polską gospodarkę, wszystkich przedsiębiorców, właścicieli, bankowców, niech głównym motywem ich działania będzie troska o człowieka i dobro wspólne państwa. Spraw, aby nasza młoda demokracja bazowała na trwałych wartościach, których wyznacznikiem jest godność człowieka i Dekalog.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

Reklama

P.: Królowo pokoju! W obliczu narastających konfliktów międzynarodowych i wewnętrznych broń nas przed niebezpieczeństwem wojny, abyśmy mogli wzrastać bez przeszkód w swoim człowieczeństwie i chrześcijaństwie.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

P.: Matko Kościoła! Twej macierzyńskiej opiece powierzamy Episkopat Polski z Księdzem Kardynałem Prymasem. Umacniaj w nim jedność, która stanowiła i stanowi o jego duchowej sile, aby przez nią mógł jak najlepiej służyć Kościołowi w Polsce, a zarazem Kościołowi powszechnemu. Pogłębiaj relacje ze Stolicą Apostolską, które sprawiły, że Polska jest katolicka, że "Polska jest Polską" i że jest "zawsze wierna". Pomóż dochować wierności naszej tradycji i kulturze, duchowemu dziedzictwu Kościoła w Polsce. Spraw, aby nasi Pasterze umacniali więź pomiędzy życiem narodu a działalnością Kościoła, która wielokrotnie uratowała byt Polski.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

P.: Królowo Apostołów! Miej w opiece Ojca Świętego Jana Pawła II, tego, który jest "cały Twój". Zachowaj go w zdrowiu i bezpieczeństwie, wspieraj w głoszeniu prawdy Ewangelii i umacniaj w kierowaniu Kościołem Twego Syna.

W.: Matko zawierzenia, wstawiaj się za nami.

P.: Matko zawierzenia! Ty wiesz o wszystkim, co nurtuje dzisiaj nasze umysły i serca, co jest w nas najlepsze i co nas boli. Prosimy Cię, powiedz Synowi o tym wszystkim. "W Kanie Galilejskiej, gdy zabrakło wina, rzekłaś do sług, wskazując na Chrystusa: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2, 5). Wypowiedz te słowa i do nas! Wypowiadaj je wciąż! Wypowiadaj je niestrudzenie! O Matko Chrystusa, który jest Panem przyszłego wieku, spraw, abyśmy w tym naszym trudnym "dziś", Twojego Syna słuchali. Żebyśmy Go słuchali dzień po dniu. I uczynek po uczynku. Żebyśmy Go słuchali także wówczas, gdy wypowiada rzeczy trudne i wymagające. Do kogóż pójdziemy? On ma słowa życia wiecznego! (por. J 6,68)".

(Jan Paweł II, Przemówienie na Jasnej Górze, 19 czerwca 1983 r.).
Amen.
Metropolita Szczecińsko-Kamieński abp Zygmunt Kamiński

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i pornografię

2025-01-24 08:11

[ TEMATY ]

Warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

wPolsce24.pl/zrzut ekranu

Niedawno otwarte Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie miało być symbolem nowoczesności i kultury na najwyższym poziomie. Tymczasem oferta wydawnicza dostępna w muzealnym sklepie wzbudza kontrowersje i skłania do refleksji nad tym, w jakim kierunku zmierza współczesna sztuka i kultura - informuje wPolsce24.pl.

Wśród książek promowanych przez muzeum znalazły się pozycje o tematyce "gender", "queer" i "LGBT". Niestety, znajdują się w nich treści, które trudno określić inaczej niż obsceniczne. Ilustracje o charakterze pornograficznym, przekraczające granice dobrego smaku, są prezentowane jako sztuka, a niekiedy wręcz jako edukacja.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz Świata Komunikacji: łagodność i nadzieja w centrum przekazu

We wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego, kardynał Baldo Reina, wikariusz generalny Papieża dla diecezji rzymskiej, otworzył Jubileusz Świata Komunikacji międzynarodową Mszą Świętą w bazylice św. Jana na Lateranie. Kardynał wskazał zebranym wzór „łagodnej komunikacji”, „która współpracuje z prawdą” i jest inspirowana postawami Jezusa. Celebrację poprzedziła liturgia pokutna.

Serce i nadzieja: to narzędzia, którymi każdy dziennikarz powinien się posługiwać, by informować, opisywać i opowiadać. Te wartości przywołano podczas otwarcia Jubileuszu Świata Komunikacji, które odbyło się w bazylice św. Jana na Lateranie 24 stycznia. Wydarzenie rozpoczęły dwa nabożeństwa - liturgia pokutna, prowadzona przez ojca Giulio Albanese, dyrektora Biura Komunikacji Społecznej Wikariatu Rzymskiego, oraz międzynarodowa Msza Święta ku czci św. Franciszka Salezego, patrona wszystkich pracowników mediów, której przewodniczył kardynał Reina. Podczas uroczystości wystawiono relikwię serca św. Franciszka Salezego, doktora Kościoła i obrońcy środków masowego przekazu, którą wyjątkowo przywieziono do Rzymu z Treviso, gdzie od 1913 roku jest przechowywana w klasztorze Wizytek. Relikwia ta symbolizuje nadzieję, o której pisze Papież Franciszek, w wydanym dziś Orędziu na 59. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, wielokrotnie cytowanym podczas uroczystości.
CZYTAJ DALEJ

Jeśli maszerować, to w marszach życia, a nie śmierci

2025-01-24 22:40

MR

Msza święta w kościele NMP Królowej Polski w Brzegu Dolnym

Msza święta w kościele NMP Królowej Polski w Brzegu Dolnym

Chcemy pamiętać o tych, którzy odeszli, którzy przetrwali i o tych, którzy kultywują pamięć o tych, dzięki, którym żyjemy dzisiaj i jesteśmy wolni - mówił ks. Jacek Włostowski, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Brzegu Dolnym, podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą marszu śmierci z obozów filialnych Dyhernfurth do KL Gross-Rosen.

Obchody tej rocznicy w Brzegu Dolnym trwała trzy dni. Jednym z wydarzeń była Eucharystia, której przewodniczył bp Maciej Małyga. Wprowadzając w liturgię, biskup wyjaśnił dlaczego podczas Mszy świętej, będą modlitwy mówiące o pokoju i sprawiedliwości. - Chcemy, żeby ta historia nigdy się nie powtórzyła albo żeby przynajmniej nikt z nas w czymś podobnym nie brał udziału. Ani jako ofiara ani tym bardziej jako oprawca. Dlatego formularz tej Mszy Świętej, czyli treść naszych modlitw będzie często mówiła o zachowaniu pokoju i sprawiedliwości - zaznaczył bp Małyga.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję