80. urodziny Benedykta XVI
Msza św. i koncert
Reklama
Z okazji 80. urodzin Ojciec Święty Benedykt XVI w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 15 kwietnia br., przewodniczył uroczystej Mszy św. na Placu św. Piotra. Wśród rzeszy pielgrzymów wyróżniali się pątnicy z Niemiec, szczególnie z Bawarii. Mszę św. z Benedyktem XVI koncelebrowali kardynałowie, biskupi pomocniczy i kapłani diecezji rzymskiej. Niezwykle wymownym gestem - co zauważył w swojej homilii Benedykt XVI - była obecność przedstawiciela patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.
Na początku Mszy św., w imieniu wszystkich zgromadzonych, życzenia Ojcu Świętemu złożył kard. Angelo Sodano, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Podkreślił on, że jest to dzień dziękczynienia za wszelkie dary, jakie Ojciec Święty otrzymał w swoim życiu, ale także za dar jego osoby jako następcy św. Piotra. W homilii, nawiązując do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, Ojciec Święty wspomniał swego umiłowanego poprzednika - sługę Bożego Jana Pawła II, którego wolą było ustanowienie tego święta. Jak podkreślił Benedykt XVI, sługa Boży Jan Paweł II doświadczył w swoim życiu ciemności zła i totalitaryzmów, ale także doświadczył obecności Boga Miłosiernego. Wiedział, że jedyną granicą postawioną złu jest miłosierdzie. Homilię zakończył modlitwą papieża św. Leona Wielkiego, którą umieścił na obrazku upamiętniającym swoją sakrę biskupią przed 30 laty - 28 maja 1977 r.
Przed uroczystym błogosławieństwem Ojciec Święty poprowadził modlitwę „Regina Caeli”. Zwracając się do Polaków jako „rodaków Jana Pawła II”, przypomniał o znaczeniu tajemnicy miłosierdzia Bożego, aby nie brakło miłosierdzia tam, gdzie są zło, nienawiść i wojna. Po udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa, ku radości wiernych, Ojciec Święty przejechał papamobile przez Plac św. Piotra.
Wieczorem 16 kwietnia w Auli Pawła VI, z udziałem kilku tysięcy osób, odbył się koncert Radiowej Orkiestry Symfonicznej ze Stuttgartu na cześć Jubilata. - Spoglądając wstecz na moje życie, dziękuję Panu Bogu za to, że dał mi za towarzysza podróży muzykę, która zawsze przynosiła mi pociechę i radość - powiedział Benedykt XVI.
Ks. M.F.
W czerwcu spotkanie na szczycie
Wizyta prezydenta Busha
Prezydent USA George Bush zostanie przyjęty przez Benedykta XVI na początku czerwca - zapowiedział dyrektor watykańskiego Biura Prasowego ks. Federico Lombardi. - Dokładna data spotkania nie została jeszcze ustalona - oświadczył włoski jezuita. Będzie to pierwsze spotkanie obecnego Papieża z amerykańskim prezydentem. W lutym 2006 r. Benedykt XVI spotkał się natomiast z jego małżonką Laurą Bush. Metodysta George Bush ostatni raz był w Watykanie w kwietniu 2005 r. na pogrzebie Jana Pawła II. Był pierwszym prezydentem USA, który uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych głowy Kościoła katolickiego. Bush przyjedzie do Watykanu przy okazji podróży do Europy na odbywający się w Niemczech w dniach 6-8 czerwca szczyt grupy najbogatszych państw świata G8.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bieg po pokój
Poświęcenie pochodni
Reklama
Na zakończenie środowej audiencji ogólnej 18 kwietnia na Placu św. Piotra w Watykanie Benedykt XVI poświęcił pochodnię, którą w dniach 23-28 kwietnia nieśli uczestnicy maratonu-pielgrzymki w Ziemi Świętej. Był to już IV niezwykły bieg, którego duchowym patronem jest Jan Paweł II i w którym uczestniczą zawodnicy z Włoch, Izraela i Palestyny. Na swej trasie z Betlejem do Jerozolimy mijają liczne miejsca święte. Celem całego przedsięwzięcia jest przyczynianie się do pokoju w Ziemi Świętej, a zwłaszcza do pojednania między Żydami i Palestyńczykami.
Na konferencji prasowej w Watykanie zwracano uwagę, że inicjatywa ta ma wymiar głęboko symboliczny, który podkreśla jeszcze dodatkowo fakt, że zawodnicy przez cały czas biegną razem, a więc nie ścigają się. Biegną ze sztandarem olimpijskim i pochodnią - zniczem pokoju pobłogosławionym przez Papieża. Chcą w ten sposób zapisać nową kartę pokoju.
Kondolencje i zapewnienia modlitwy
Benedykt XVI modli się za ofiary „bezsensownej tragedii” na terenie kampusu Virginia Tech w Blacksburgu w USA. Napisał o tym w telegramie do ordynariusza Richmondu - bp. Francisa Xaviera DiLorenzo watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone.
Papież obejmuje modlitwą całą tamtejszą wspólnotę uniwersytecką i prosi Boga o pocieszenie dla wszystkich pogrążonych w żałobie, by mieli „tę duchową siłę, która triumfuje nad przemocą mocą przebaczenia, nadziei i niosącej pojednanie miłości”.
16 kwietnia na terenie kampusu uniwersytetu Virginia Tech w Blacksburgu podczas strzelaniny zginęły 33 osoby, w tym zamachowiec, a 15 zostało rannych.
Wyniki sprzedaży
Włoski wydawca książki Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu” poinformował, że pierwszego dnia sprzedano 50 tys. egzemplarzy tej książki. W związku z tym podjęto decyzję o dodruku dodatkowych 70 tys.
Pierwszy nakład książki wynosił 350 tys. egzemplarzy. Do polskich księgarń książka Benedykta XVI trafiła 18 kwietnia i kosztuje 24,99 zł. Pierwszy nakład wynosi 60 tys. egzemplarzy. Gotowe są już witryny książki:
Bilet na olimpiadę
Ojcze Święty, rezerwujemy dla Ciebie bilet na Igrzyska Olimpijskie! Gorąco powitamy Ciebie wśród nas! - tymi słowami chińscy katolicy złożyli Benedyktowi XVI życzenia z okazji 80. rocznicy urodzin. Ofiarowali oni bilet wstępu na Igrzyska, które odbędą się w Pekinie w 2008 r. Sprzedaż biletów na to wydarzenie już się rozpoczęła.
Jak informuje misyjna agencja „Fides”, w ostatnich dniach w wielu parafiach Pekinu i innych regionach Chin modlono się w intencji Papieża. Jeden z katolików mieszkających w Pekinie w rozmowie z agencją wyraził nadzieję, że Benedykt XVI odwiedzi niedługo Chiny. - Oczekujemy nie tylko z wielką radością na list Ojca Świętego, lecz także na jego wizytę w Chinach. Wiem, że nie jest to proste, lecz nie ma w tym nic złego, jeśli się ma nadzieję i modli się o to - powiedział. W styczniu br. Benedykt XVI oznajmił, że wystosuje specjalny list do chińskich katolików.
Tort dla ubogich
Gigantyczny tort czekoladowy, który Benedyktowi XVI ofiarowali na urodziny cukiernicy z okolic Neapolu, przekazany został do stołówki rzymskiej Caritas na Colle Oppio, której Papież nadał niedawno imię Jana Pawła II. Poinformował o tym szef Caritas ks. Guerino Di Tora. Tort, który zdobiła makieta kolumnady Bazyliki św. Piotra, podzielono na 300 porcji.