Reklama

Kościół

Abp Guzdek przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

W bazylice archikatedralnej w Białymstoku nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałożył paliusz na ramiona abp. Józefa Guzdka. Przyjmując paliusz metropolita białostocki powiedział, że „Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych! Rozwija się – wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, «umieralnią dusz», coraz bardziej przestronną i komfortową”.

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dziś, gdy nuncjusz apostolski nałożył na moje ramiona paliusz, powracam myślą do wydarzenia z 29 czerwca br., kiedy to papież Franciszek przekazał paliusze nowym metropolitom w bazylice św. Piotra na Watykanie. W imieniu wszystkich metropolitów złożyłem przysięgę wierności Bogu i Stolicy Apostolskiej. Tym samym zobowiązałem się podążać i prowadzić lud Boży drogą Ewangelii; drogą, której kierunek wskazał papież Franciszek w wygłoszonym wówczas kazaniu” – mówił abp Guzdek.

Przypomniał, że wszystkich obecnych wówczas na Eucharystii Ojciec Święty wezwał do „szybkiego powstania” i wyjścia z więzienia przyzwyczajeń i nawyków. Wskazał, że należy odrzucić duchową przeciętność, brak entuzjazmu dla misji, letniość i bezwład, a zgodnie z duchem ostatniego synodu trzeba wyjść światu na spotkanie i obudzić w sobie pragnienie dotarcia z Dobrą Nowiną do wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Życie chrześcijan jest walką o przekaz i zachowanie wiary oraz życie wieczne. Odkąd Jezus Chrystus zmartwychwstał, stając się punktem zwrotnym historii, przybrała na sile wielka bitwa między życiem a śmiercią, dobrem a złem, nadzieją a rozpaczą, która będzie trwać aż do skończenia świata” – mówił metropolita, dodając: „Zawsze jesteśmy otwarci na ludzi niewierzących, wątpiących i poszukujących, ale równocześnie jesteśmy świadomi, że nie wolno głosić Ewangelii wybiórczo ani też zaniżać wymagań stawianych przez Chrystusa”.

„Niech Pan nas uwolni od destylowania Ewangelii, by uczynić ją neutralną. Ewangelia nie jest wodą destylowaną. Przepowiadanie Ewangelii nie jest neutralne i nie pozostawia rzeczy takimi, jakie są, nie godzi się na kompromis z logiką świata, ale przeciwnie, rozpala ogień królestwa Bożego tam, gdzie panują ludzkie mechanizmy władzy, zła, przemocy, korupcji, niesprawiedliwości i marginalizacji” – cytował papieża Franciszka.

Reklama

„We wrześniu 2004 r. otrzymałem od św. Jana Pawła II krzyż, który już ponad osiemnaście lat zakładam na piersi. Nie jest on ozdobą, ale wezwaniem do dźwigania krzyża odpowiedzialności za powierzoną mi wspólnotę Kościoła. (…) Zawsze zakładam ten krzyż z pełną świadomością, że takiej postawy oczekuje ode mnie Chrystus. «Kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje»” – przypomniał abp Guzdek.

Podziel się cytatem

„Na paliuszu, jaki dziś otrzymałem od nuncjusza apostolskiego, znajduje się sześć krzyży. Na co one wskazują? Jakie są te najcięższe krzyże współczesnego biskupa? Czy je udźwignę? Co robić, by jak najwięcej ludzi doprowadzić do spotkania z Bogiem, do zbawienia? Jak głosić Ewangelię słowem i czynem?” – zastanawiał się.

Wskazał na „troski biskupiego serca”, jakimi są zmniejszająca się liczba wiernych na niedzielnej i świątecznej Eucharystii, wyludniające się wioski i związana z tym perspektywa łączenia parafii, niełatwe są decyzje personalne, zwłaszcza przy malejącej liczbie kapłanów czy zdarzające się porzucenia kapłaństwa.

„Ale nie ma powodów do frustracji i pesymizmu! In Te Domine speravi – Tobie, Panie, zaufałem!. To Ty, Boże, nakładasz nowe krzyże, ale nie zostawiasz nas bez wsparcia” – stwierdził, odwołując się do słów św. Pawła Apostoła zawartych w Liście do Rzymian: „Gdzie (…) wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska”.

„Tego doświadcza Kościół białostocki. Na pierwszy rok do seminarium duchownego zgłosiło się ośmiu kandydatów – najwięcej od kilku lat! To owoc świadectwa wiary w rodzinach i we wspólnotach parafialnych” – zauważył.

Reklama

„Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych! Rozwija się – wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, umieralnią dusz, coraz bardziej przestronną i komfortową. Istnieje ogromna przepaść między opinią prezentowaną przez niektóre media a życiem w duchu Ewangelii i praktykowaniem wiary przez tak wielu wyznawców Chrystusa” – podkreślił hierarcha.

„Kolejny już raz powtarzam: «Tobie, Panie, zaufałem!». Przyjmując paliusz, z nadzieją i głęboką wiarą podejmuję powierzoną mi odpowiedzialność za archidiecezję białostocką. Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” – mówił na zakończenie.

Mszę św. koncelebrowali biskupi białostoccy, biskupi z diecezji sufraganalnych: łomżyńskiej i drohiczyńskiej oraz blisko stu kapłanów. Na uroczystość wraz osobami życia konsekrowanego i wiernymi Kościoła białostockiego przybyli parlamentarzyści oraz najwyżsi przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i miejskich.

Paliusz to element stroju metropolity, który ma bogatą symbolikę. Jest to wełniana długa wstęga z wyszytymi sześcioma czarnymi krzyżami, którą zakłada arcybiskup na swoje ramiona. Ta szarfa symbolizuje więź każdego metropolity z głową Kościoła, którą jest papież. Jest to znak podkreślający sukcesję apostolską.

Abp Józef Guzdek, zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez papieża Franciszka, otrzymał swój paliusz wraz z innymi nowo powołanymi metropolitami 29 czerwca br. w Watykanie, w dzień Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Od kilku lat uroczystość nałożenia paliusza odbywa się w archidiecezjach, by podkreślić więzi łączące arcybiskupów z wiernymi.

Reklama

Abp Guzdek jest szóstym po abp. Edwardzie Kisielu, abp. Stanisławie Szymeckim, abp. Wojciechu Ziembie, abp. Edwardzie Ozorowskim i abp. Tadeuszu Wojdzie, metropolitą białostockim.

Papież Franciszek 16 lipca 2021 r. mianował bp. Józefa Guzdka arcybiskupem metropolitą białostockim. Decyzją Ojca Świętego posługę biskupią w Ordynariacie Polowym w charakterze administratora apostolskiego pełnił do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez swojego następcę 12 lutego 2022 r.

Abp Józef Guzdek objął kanonicznie archidiecezję białostocką i rozpoczął posługę metropolity białostockiego 3 września 2021 r. Uroczysty ingres do bazyliki archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku odbył się dzień później, 4 września.

2022-09-25 20:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Józef Guzdek: Trudno sobie wyobrazić przyszłość Kościoła bez większego otwarcia na świeckich

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

- Synodalność to nic innego jak normalność - tłumaczy w rozmowie z KAI abp Józef Guzdek, metropolita białostocki. Podkreśla, że wszyscy, bez wyjątku, księża i świeccy, od chrztu świętego jesteśmy odpowiedzialni za Kościół w każdym jego wymiarze, a zwłaszcza za dzieło ewangelizacji. Kreśli przyszłość Kościoła w Polsce w sytuacji nacisku prądów sekularyzacyjnych i spadających powołań kapłańskich.

- Podkreśla, że Podlasie jest miejscem współistnienia różnych kultur i religii. Żyją tutaj razem katolicy, grekokatolicy, prawosławni, grupy przedstawicieli Kościoła reformowanego oraz islamu. A współpraca, pomimo różnic, jest bardzo dobra. - Pytany o relacje miedzy wiarą a polityką, deklaruje, że „ci, którzy uwierzyli i praktykowali związek tronu z ołtarzem, powinni zrobić sobie dokładny rachunek sumienia i uznać, że zbłądzili”. Mówi też o niełatwej roli jaką Kościół odgrywa przy granicy polsko-białoruskiej., stwierdzając, że "Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej był i jest sprawdzianem autentyczności naszej wiary".
CZYTAJ DALEJ

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

2025-04-09 14:40

Marzena Cyfert

Okno Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu

Okno Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu

9 kwietnia o godz. 10 siostry boromeuszki z fundacji Evangelium Vitae przy ul. Rydygiera usłyszały dzwonek informujący, że w Oknie Życia znajduje się dziecko.

Znalazły w nim zadbanego chłopczyka. – Nie wiemy dokładnie, ile ma lat, wygląda na 2-latka. Chłopczyk jest kulturalny, elokwentny, bardzo grzeczny. Dziękuje za wszystko, nie boi się. Po prostu bardzo fajny dzieciak. Jest to nasze 23. dziecko znalezione w Oknie – mówi s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka z fundacji Evangelium Vitae, która prowadzi Okno Życia.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję