Reklama

Świątynia Opatrzności Bożej w 2010 roku?

Jeżeli fundusze pozwolą, to Centrum Opatrzności Bożej będzie gotowe w stanie surowym do 2010 r. Aby było to możliwe, potrzebne jest wsparcie wiernych z całej Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polacy są trochę rozkapryszonym narodem, bo jesteśmy mało wdzięczni wobec Boga i innych ludzi. Trzeba nauczyć się dziękować - mówi metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Dlatego postanowił ustanowić pierwszą niedzielę czerwca, w tym roku 1 czerwca, Dniem Dziękczynienia. Idea Dnia związana jest z budową Świątyni Opatrzności Bożej jako wotum narodu za wolną Polskę, za Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Projekt Centrum Opatrzności oraz Dzień Dziękczynienia zatwierdzili wszyscy biskupi na ostatnim zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia dochód z tacy wszystkich dziesięciu tysięcy polskich parafii będzie przeznaczony na wsparcie budowy świątyni, a tym samym będzie wsparciem ogólnonarodowego dziękczynienia.

Wsparcie z budżetu

Reklama

Choć żelbetowa konstrukcja w Wilanowie nie przypomina jeszcze świątyni, to jednak prace budowlane są bardzo zaawansowane. W grudniu zeszłego roku została zakończona kolejna faza budowy części świątyni. Prace konstrukcyjne doprowadzono do poziomu pozwalającego na rozpoczęcie wykonania części kulturalno-muzealnej. W stosunku do całości projektu wykonano ok. 70 proc. stanu surowego otwartego całego kompleksu. A część sakralna wykonana została w 92 proc. Brakuje jedynie kopuły, która ma powstać do początku 2009 r.
O ile samą świątynię - według polskiego prawa - musi wybudować Kościół z własnych środków, czyli z datków wiernych oraz ludzi dobrej woli, to szerszy projekt Centrum Opatrzności Bożej może być współfinansowany również ze środków państwowych. Prawo bowiem zabrania dotowania z budżetu państwa obiektów sakralnych, ale pozwala na finansowanie przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych, które mieścić się będą w Centrum Opatrzności Bożej.
Powierzchnia sakralna zajmować będzie zaledwie jedną czwartą powierzchni kompleksu w Wilanowie. Reszta to Centrum Kulturalno-Edukacyjne, na które złoży się m.in. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
Budowę Centrum Opatrzności Bożej dokończy firma Warbud. Zadaniem firmy jest pociągnięcie w górę budowy świątyni oraz wykonanie prac w części kulturalno-muzealnej, która zajmuje trzy czwarte powierzchni gmachu. Znajdą się tu muzea Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. W 2010 r. planowane jest zakończenie stanu surowego budowy świątyni.
- Wybraliśmy Warbud w przetargu spełniającym wymogi zamówień publicznych - powiedział ks. Paweł Bekus z Fundacji Budowy Świątyni. Wyraźne rozdzielenie funkcji religijnych i edukacyjno-kulturalnych w powstającym kompleksie umożliwia finansowanie niesakralnej części budowy z budżetu państwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Muzeum Pokolenia JP2

Reklama

Obecnie prace wykończeniowe prowadzone są głównie w części muzealnej Centrum, na którą złożą się multimedialne Muzeum Jana Pawła II i Muzeum kard. Stefana Wyszyńskiego. - To wstyd, że w Warszawie nie ma jeszcze takiego muzeum - uważa Piotr Gaweł, przewodniczący Zespołu ds. Powołania Centrum Opatrzności Bożej. Abp Kazimierz Nycz chciałby, aby multimedialne muzea były podobne do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przyciąga wielu młodych ludzi deklarujących się jako Pokolenie JP2. Dlatego do tworzenia Centrum zaproszeni będą najwięksi polscy eksperci muzealnictwa, a także ludzie kultury, którzy mają stworzyć z tego miejsca niezwykłe dla odbiorcy doświadczenie.
W skład Centrum Opatrzności Bożej wejdzie Świątynia Opatrzności Bożej jako Sanktuarium Pamięci Narodowej, Centrum Edukacyjno-Kulturalne Młodzieży i tzw. Panteon Wielkich Polaków - miejsce pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki. Centrum będzie zajmowało się m.in. gromadzeniem zabytków, opracowywaniem zbiorów, urządzaniem stałych i czasowych wystaw, prowadzeniem działalności promocyjnej i edukacyjnej, a także wspieraniem inicjatywy społecznej oraz działalnością charytatywną.
- Wrzucamy mocny, drugi bieg, aby Centrum Opatrzności Bożej stało się nowoczesną, profesjonalną instytucją kultury. Chcemy działać w oparciu o najwyższe standardy i przejrzystość finansową, budując przez ciężką pracę szerokie zaufanie społeczne wokół tego projektu - przekonuje Piotr Gaweł.

Dzień Dziękczynienia

Komisja pracująca nad promocją idei Centrum Opatrzności Bożej oraz metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz ogłosili Dzień Dziękczynienia. - Chcemy przypomnieć, że budowa Świątyni Bożej Opatrzności powinna łączyć się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków - mówi abp Nycz. Zgodnie z zamysłem, nowe święto ma być okazją, byśmy mogli podziękować sobie nawzajem za dobro, którego doświadczamy od innych ludzi, ale także wyrazić wdzięczność Bogu za Jego dzieła.
- Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać również naszą wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego prawie wszystkie pielgrzymki rozpoczynały się z początkiem czerwca - podkreśla abp Nycz.
Podczas pierwszych obchodów Dnia Dziękczynienia odbędzie się na Polach Wilanowskich w Warszawie spotkanie rodzinne mieszkańców stolicy i wiernych z całego kraju.
Z badań przeprowadzonych wśród młodzieży wynika, że słowo „dziękuję” ma wyjątkowe znaczenie dla naszego życia. Jest ono swoistym mnożnikiem dobra. Dlatego celem Dnia Dziękczynienia ma być stworzenie okazji i przypomnienie, że warto mówić „dziękuję” swoim najbliższym, rodzinie, przyjaciołom i Panu Bogu. A symbolem i jednocześnie wyjątkowym miejscem wyrażania dziękczynienia Polaków ma stać się Świątynia Opatrzności Bożej.

Dotrzymajmy obietnicy

Reklama

historia idei budowy świątyni liczy już ponad 200 lat. Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu Świątyni Opatrzności łączącej ludzi wszystkich stanów. Miał to być wyraz dziękczynienia „Najwyższemu Rządcy losami narodów” za uchwalenie Konstytucji. Próby budowania świątyni podjęto również w II Rzeczypospolitej. Jednak i tym razem pozostano tylko przy planach.
W wolnej Polsce ideę świątyni-wotum podjął prymas Polski kard. Józef Glemp. Wyraził ją publicznie po raz pierwszy 20 kwietnia 1996 r., podczas obchodów 400-lecia stołeczności Warszawy.
23 października 1998 r. zdecydowaną większością głosów Sejm przyjął uchwałę w sprawie budowy w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej. Stwierdzano w niej, iż „Sejm III Rzeczypospolitej uważa, że śluby złożone przed dwustu laty naród powinien wypełnić”, a świątynia będzie „wotum narodu za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie wolności w 1989 r., 20 lat pontyfikatu Jana Pawła II oraz 2000 lat chrześcijaństwa”.
W ślad za piękną deklaracją nie poszły żadne środki finansowe. A ciężar realizacji budowy spoczął na barkach Prymasa Polski i archidiecezji warszawskiej. - Świątynia nie jest tylko sprawą Księdza Prymasa czy archidiecezji warszawskiej. Dlatego też odpowiedzialność za nią powinna wziąć cała Polska - podkreśla abp Nycz.
W ponad 200-letnich dziejach niezrealizowanej idei dziękczynienia Bogu, jak w soczewce, skupia się trudna historia polskiego narodu. Przez dwa wieki nie udało nam się wybudować tego pomnika-wotum Bożej Opatrzności. Za każdym razem nasza Ojczyzna popadała w tarapaty.
Pamiętajmy o Dniu Dziękczynienia. Może tym razem uda nam się dotrzymać obietnicy danej Bogu!

Jan Paweł II - Papież Polak

Uczestnicy eucharystycznej Ofiary, która sprawuje się dziś w Warszawie na placu Zwycięstwa. Razem z wami pragnę wyśpiewać pieśń dziękczynienia dla Opatrzności, która pozwala mi dziś jako pielgrzymowi stanąć na tym miejscu - te słowa Jana Pawła II, które wypowiedział 2 czerwca 1979 r., są mottem ogłoszonego Dnia Dziękczynienia Opatrzności Bożej.

Abp Kazimierz Nycz - metropolita warszawski

Podobnie jak Ksiądz Prymas chcę, aby świątynia była wotum całego narodu. Centrum Opatrzności Bożej będzie miejscem, gdzie człowiek zarówno w wymiarze religijnym, jak i kulturalnym będzie mógł powiedzieć „Dziękuję” ludziom i Panu Bogu za to, że żyje w wolnej Polsce.

Piotr Gaweł - przewodniczący Zespołu Centrum Opatrzności Bożej

Cały projekt Centrum Opatrzności Bożej to są ludzie. Ludzie, którzy go zaczynali kilkaset lat temu, i ci, którzy go kontynuowali, ale również ci, którzy wzięli na siebie obowiązek profesjonalnej pracy, tak aby Centrum stało się nowoczesną instytucją kultury. Chcemy działać w oparciu o najwyższe standardy i przejrzystość finansową, budując przez ciężką pracę szerokie zaufanie społeczne wokół tego projektu.

Darowizna na Centrum Opatrzności Bożej Archidiecezja Warszawska,
ul. Miodowa 17/19
00-246 Warszawa
nr rachunku: 73 1060 0076 0000 3300 0026 0466

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

[ TEMATY ]

Monika Przybysz

katoliccy influencerzy

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

28 i 29 lipca w Rzymie odbędzie się jubileusz dedykowany katolickim influencerom i ewangelizatorom internetowym. To historyczne wydarzenie zgromadzi cyfrowych ewangelizatorów z całego świata, by wspólnie się modlić, dzielić doświadczeniami i umacniać w misji głoszenia Chrystusa w sieci.
CZYTAJ DALEJ

Jak rozmawiać z Bogiem?

Rozważanie do Ewangelii Łk 11,1-13

Czytania liturgiczne na 27 lipca 2025;
CZYTAJ DALEJ

Profanacja Krzyża na terenie diecezji sosnowieckiej

2025-07-27 21:32

[ TEMATY ]

profanacja

Kuria Sosnowiec

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

Ze smutkiem informujemy, że w nocy z 26 na 27 lipca br. doszło do aktu dewastacji krzyża znajdującego się w Podzamczu, na terenie parafii Ogrodzieniec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję