Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Figury i kapliczki

Wystawa w Muzeum Etnograficznym

Prawie 300 unikalnych figur świętych i kapliczek przydrożnych można od 24 kwietnia oglądać na wystawie: „Znaki wiary i pamięci - kapliczki, krzyże i figury przydrożne” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Wystawa prezentuje autentyczne kapliczki słupowe i skrzynkowe, krzyże oraz drewniane lub kamienne figury przydrożne, a także rzeźby stanowiące niegdyś wyposażenie kapliczek. Obiekty pochodzą ze zbiorów 36 muzeów z całej Polski oraz ze zbiorów prywatnych. Najstarsze, monumentalne figury Chrystusa z Wielkopolski wykonał Walenty z Grabonoga pod koniec XVIII wieku, najmłodsze - pochodzą z ostatnich dziesięcioleci XX wieku.
Do najciekawszych eksponatów należą trzymetrowa drewniana figura - „Chrystus Ukrzyżowany z krzyża przydrożnego z czaszką i piszczelami” z Woli Droszewskiej koło Kalisza, autorstwa Pawła Bylińskiego z połowy XIX wieku, oraz równie wysoki „Krzyż kotwicowy z Pasją w kapliczce szafkowej” z 1880 r. z Jaszczewa w powiecie krośnieńskim.
Wystawa „Znaki wiary i pamięci - kapliczki, krzyże i figury przydrożne” w Państwowym Muzeum Etnograficznym będzie czynna do 17 sierpnia.

Warszawa

Nowości TVP HISTORIA

Nową ofertę programową zapowiada TVP HISTORIA. Na antenie pojawią się „Historie Normana Daviesa” (gdzie wybitny historyk będzie mówił o dziejach Polski, Europy i świata), zagraniczne filmy fabularne i dokumentalne, głównie włoskie (RAI), amerykańskie i kanadyjskie, np. „Opus Dei”, „Pompeje”, „Wiosna Michała Anioła”. Wyświetlane będą też znane polskie filmy fabularne i seriale, np. „Hubal”, „Gry uliczne”, „Ogniem i mieczem”, „Czarne chmury” czy „Dom”. Będzie też nowy prowadzący - Adam Zamoyski, historyk i dziennikarz BBC i Financial Times.
Twórcy TVP HISTORIA zapowiadają utworzenie specjalnego wortalu, który sprawi, że powstanie społeczność internetowa tej stacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się również dotychczasowe audycje, wśród nich magazyn „Portal” oraz „Z archiwów PRL-u”, a także cykl „Było nie Było”, w którym Jan Pietrzak komentuje ze swymi gośćmi wydarzenia z najnowszej historii.
Jest to kanał dla widzów o sprecyzowanych zainteresowaniach historycznych, którzy mają pewną pasję i potrzebę interpretowania bieżących wydarzeń w odniesieniu do przeszłych wydarzeń. Ogląda go 3,5 mln widzów w Polsce i ok. 1 mln w Europie. Z miesiąca na miesiąc przybywa średnio 100 tys. widzów. Jeśli chodzi o zasięg - telewizja ta jest obecna prawie we wszystkich kablówkach.

(mk)

Komunikat

W związku z „marszem tolerancji” w Krakowie

W związku z zapowiedzianym w Krakowie „marszem tolerancji” organizowanym przez środowiska gejowskie, pragnę wyrazić zdziwienie i dezaprobatę. Choć prawo państwowe nie zabrania organizowania takich manifestacji, jednak z punktu widzenia moralnego są one nie do zaakceptowania. Wbrew bowiem głoszonej tolerancji przyjmują one postać prowokacji. Stają się formą promocji homoseksualnego stylu życia, czyli takiego, który nie ma żadnej przyszłości. Ten styl bowiem nie jest w stanie zabezpieczyć biologicznej wymiany pokoleń w społeczeństwie.
Patrząc na rzeczywistość innych krajów, „marsze tolerancji” stanowiły przygotowanie gruntu pod legalizację związków homoseksualnych, a w dalszej perspektywie - adopcję dzieci przez takie pary. „Marsze tolerancji” mają także na celu zagłuszyć świadomość i logiczne myślenie w nas samych. Warto powtórzyć raz jeszcze: Z perspektywy uniwersalnej moralności ideologia gejowska nie może być propozycją dla współczesnego człowieka.
W mieście o wielkiej tradycji narodowej, religijnej i kulturalnej „marsze tolerancji” nie mieszczą się w kanonie przyjętych powszechnie norm.

Ks. dr Robert Nęcek, Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej

Kraków, 25 kwietnia 2008 r.

Krótko

Iskrzy na linii Prezydent RP - rząd w kwestii polityki zagranicznej. MSZ bez konsultacji z prezydentem zlikwidował część przedstawicielstw dyplomatycznych. Kancelaria Prezydenta nie odpowiada na propozycje personalne kandydatów na ambasadorów przedstawiane przez rząd.

Lewica się dzieli. SdPl Marka Borowskiego zdecydowało, że utworzy w Sejmie swoje własne koło parlamentarne. To reakcja na wcześniejszą decyzję Wojciecha Olejniczaka o zakończeniu współpracy z PD.

Krytykowana od dłuższego czasu Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska 22 kwietnia br. zrezygnowała z zajmowanego urzędu. Wnioski o jej odwołanie złożyły w Sejmie PO i SLD. Odejdzie ze stanowiska 30 czerwca.

Komisja śledcza do sprawy wyjaśnienia okoliczności śmierci Barbary Blidy rozpoczęła przesłuchiwanie świadków. Na pierwszy rzut poszli prokuratorzy prowadzący sprawę. Przy posiedzeniach wyszły niedoskonałości ustawy o komisji śledczej, która w zderzeniu z prawem do obowiązku zachowania tajemnicy przez prokuratorów okazała się ułomna.

Czesław Kłosek, górnik ranny podczas pacyfikacji kopalni „Manifest Lipcowy” w grudniu 1981 r., zwrócił prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany mu we wrześniu 2007 r. Bezpośredni powód jego gestu to nadanie przez prezydenta Kaczyńskiego polskiego obywatelstwa brazylijskiemu piłkarzowi Rogerowi Guerreiro, aby ten mógł wystąpić w polskiej reprezentacji w czerwcowych mistrzostwach Europy. Kłosek obecnie działa w Platformie Obywatelskiej.

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że podpisze Traktat Lizboński w czerwcu lub na początku lipca.

Były poseł Samoobrony, ścigany listem gończym Piotr Misztal 23 kwietnia wrócił do Polski po tym, jak sąd wydał mu list żelazny gwarantujący odpowiadanie z wolnej stopy. Prokuratura zarzuca Misztalowi przestępstwa podatkowe.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis kodeksu etyki lekarskiej, który zabraniał lekarzom krytyki kolegów po fachu, łamie konstytucję.

Ceny paliwa na stacjach pną się w górę razem z cenami ropy na giełdach. Analitycy podkreślają, że nie ma co liczyć na obniżki.

Eksperyment procesowy przeprowadzony w Afganistanie na wniosek prokuratury wojskowej nie potwierdził podtrzymywanej przez nią tezy, że żołnierze precyzyjnie i świadomie celowali w wioskę. Eksperci ustalili, że część granatów moździerza 60 mm, z którego strzelano 16 sierpnia 2007 r., mogła być niesprawna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

Biblia Gutenberga w Subiaco. Unikatowe wystawy i święto książki

2025-07-08 19:11

[ TEMATY ]

Biblia

Włochy

Subiaco

Pixabay.com

W położonym nieopodal Rzymu mieście, gdzie narodził się włoski druk, zostanie pokazany jeden z najrzadszych egzemplarzy Biblii na świecie. Subiaco – benedyktyńskie miasteczko w regionie Lacjum – zainaugurowało cykl wydarzeń pod hasłem „Włoska Stolica Książki 2025”.

Podczas prezentacji programu ogłoszono, że mieszkańcy i pielgrzymi zobaczą oryginalny egzemplarz Biblii Gutenberga z połowy XV wieku oraz rekonstrukcję pierwszej książki wydrukowanej we Włoszech – „Donatus pro puerulis” z 1464 roku, której oryginał zaginął bez śladu.
CZYTAJ DALEJ

Chile: coraz mniej katolików, Kościół potrzebuje żywych wspólnot

2025-07-08 17:44

[ TEMATY ]

Kościół

Chile

spadek

wierni

Grażynak Kołek

Spis ludności Chile wykazał, że coraz mniej mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju deklaruje się jako katolicy. Z kolei coraz więcej określa siebie mianem osób bez przynależności religijnej lub deklaruje przynależność do wspólnot protestanckich.

Ze spisu wynika, że w 2024 roku za katolików uważało się 54 proc. obywateli Chile powyżej 15. roku życia. W 1992 roku było ich 77 proc., a w 2002 roku - 70 proc. Przynależność do wspólnot protestanckich deklaruje obecnie 16 proc. mieszkańców tego kraju, zaś 26 proc. nie wyznaje żadnej religii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję