Reklama

Biskup Nominat wspomina lata spędzone w Rzymie

Niedziela Ogólnopolska 7/2009, str. 26

ks. Edmund Cybulski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prał. Grzegorz Kaszak - mianowany 4 lutego 2009 r. przez Benedykta XVI ordynariuszem sosnowieckim - przyjmie 28 marca sakrę biskupią i obejmie rządy w diecezji. Pierwszym ordynariuszem sosnowieckim był bp Adam Śmigielski, który zmarł w październiku 2008 r. Administratorem diecezji został wtedy bp Piotr Skucha.

Włodzimierz Rędzioch: - Ksiądz Biskup Nominat wraca do kraju po prawie 20 latach spędzonych w Rzymie u boku dwóch Papieży, „w cieniu kopuły św. Piotra” - jak mówią rzymianie. Jak to się stało, że wybrał Ksiądz Biskup studia doktoranckie z teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, prowadzonym przez Opus Dei?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Nominat Grzegorz Kaszak: - Na kapłana zostałem wyświęcony przez ówczesnego biskupa mojej diecezji Kazimierza Majdańskiego w 1989 r., po czym rozpocząłem pracę jako wikariusz. Bp Majdański postanowił wysłać mnie na studia doktoranckie do Rzymu, tłumacząc, że potrzebuje w diecezji specjalisty od teologii moralnej. Na początku myślałem o innych studiach, ale przystałem na tę propozycję, gdyż pracując z młodzieżą, zdałem sobie sprawę, jak wielkie znaczenie ma problematyka moralna. Ksiądz Biskup wskazał mi także uczelnię: ówczesne Ateneum (dziś Uniwersytet) Świętego Krzyża w Rzymie. Warto tutaj wspomnieć, że bp Majdański był pierwszym biskupem w kraju, który oficjalnie zaprosił Opus Dei do Polski.

Reklama

- Czy był Ksiądz zadowolony z kierunku studiów?

- Do dziś jestem wdzięczny mojemu dawnemu Biskupowi za to, że zaproponował mi studiowanie teologii moralnej. Byłem także zadowolony z wybranej uczelni. Bardzo ciekawe wykłady miał rektor - ks. prof. Ignazio Carrasco, lekarz, filozof i teolog. Ks. Carrasco wybrał temat mojego licencjatu: „Przygotowanie do małżeństwa w nauczaniu Jana Pawła II”. Natomiast temat doktoratu, który obroniłem w 1998 r., brzmiał: „Miłość odpowiedzialna i antykoncepcja w katechezie Jana Pawła II”.

- W jaki sposób trafił Ksiądz do Papieskiej Rady ds. Rodziny?

- Bp Majdański poprosił mnie, abym rozpoczął współpracę z kard. Lópezem Trujillo - przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Rodziny. Zgodziłem się i od 1992 r. zacząłem pracę w Kurii Rzymskiej.

- Przez 10 lat był Ksiądz jednym z najbliższych współpracowników kard. Trujillo: 5 lat jako pracownik Papieskiej Rady ds. Rodziny, 5 lat jako jego sekretarz. Jakie znaczenie miała dla Księdza współpraca z tym dynamicznym kolumbijskim purpuratem, wielkim obrońcą rodziny?

Reklama

- Kard. López Trujillo to wybitna postać, prawdziwy książę Kościoła, człowiek bardzo inteligentny, oczytany, o niespotykanej pamięci, tytan pracy. Bardzo dużo nauczyłem się od niego: organizacji pracy, organizowania kongresów i sympozjów, dyskutowania z ludźmi, również z tymi, którzy nie zawsze podzielają nasze poglądy, zdolności do argumentacji, syntetycznego przedstawiania problemów.

- Papieska Rada ds. Rodziny wydała „Leksykon terminów niejasnych i dyskusyjnych odnoszących się do rodziny, życia i problemów etycznych”. Jaki był wkład Księdza w to ważne dzieło?

- „Leksykon”, o którym Pan wspomina, jest najważniejszą publikacją Rady ds. Rodziny. Powstał na prośby grupy polityków, którzy mieli problemy z coraz to nowymi terminami dotyczącymi rodziny i etyki, używanymi w dokumentach organizacji międzynarodowych. Kardynał zwrócił się wtedy do ekspertów z całego świata o przygotowanie haseł leksykonu; mnie poprosił o opracowanie hasła „mentalność antykoncepcyjna”. Leksykon został przetłumaczony na wiele języków, w tym arabski. Kończy się tłumaczenie na język rosyjski, trwają prace nad wydaniem polskim.

- Rok 2002 to czas wielkich zmian w życiu Księdza: na prośbę polskich biskupów został Ksiądz mianowany rektorem Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. Sześć lat spędzonych w Instytucie przy ul. Pietro Cavallini - „polskiej wyspie” w Rzymie…

Reklama

- Znałem bardzo dobrze Instytut, gdyż mieszkałem tu jako student po przyjeździe do Rzymu. Bogactwem Instytutu są księża studenci wysłani przez biskupów lub przełożonych zakonnych na studia kościelne do Wiecznego Miasta. Ale każdy z księży boryka się z wieloma problemami, dotyczącymi języka, kultury i mentalności, z problemami administracyjnymi i ludzkimi, a do tego dochodzą sprawy związane z przygotowaniem pracy doktorskiej. Rektor musi te wszystkie problemy dostrzegać i w miarę możliwości próbować pomóc każdemu ze studentów. Kontakty z księżmi studentami bardzo mnie ubogaciły i były dla mnie nowym, cennym doświadczeniem.

- 10 listopada 2007 r. Benedykt XVI mianował Księdza sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny, co oznaczało powrót do Kurii...

- To prawda. Papież mianował mnie sekretarzem Rady, w której pracowałem wcześniej. Zastałem tam jeszcze wielu dawnych kolegów, z którymi tworzyliśmy zgrany zespół. To ułatwiło pracę, chociaż, jako przełożony, miałem już o wiele większą odpowiadzielność. Gdy kard. López Trujillo zmarł w kwietniu 2008 r., przez kilka miesięcy sam prowadziłem Radę, aż Papież mianował nowego przewodniczącego - kard. Ennio Antonelliego z Florencji.

- W ostatnich miesiącach pracy w Papieskiej Radzie ds. Rodziny zajmował się Ksiądz Biskup przygotowaniem VI Światowego Spotkania Rodzin, które odbywało się w styczniu 2009 r.w Meksyku. Czy tego rodzaju masowe spotkania naprawdę służą dobru i obronie rodziny?

- To prawda, że czasami krytykowane są spotkania o zasięgu światowym - tak było ze Światowymi Dniami Młodzieży, lecz Benedykt XVI w swym przemówieniu do Kurii Rzymskiej w grudniu 2008 r. bronił tego typu zjazdów. W przypadku światowych spotkań rodzin - rodziny z całego świata zjeżdżają się, aby wzajemnie się ubogacić, wymienić doświadczenia, wysłuchać konferencji, wspólnie się modlić, nabrać energii do pracy w swoich krajowych środowiskach. Poza tym uzmysławiają one wszystkim, że sporo jest ludzi, którzy starają się realizować Boży plan dotyczący małżeństwa i rodziny.

- Dziękując za rozmowę, pragnę wyrazić radość, że kapłan z wielkim zasobem doświadczeń, nabytych w czasie 20 lat pracy u boku Jana Pawła II i Benedykta XVI, staje na czele diecezji sosnowieckiej, tak bliskiej „Niedzieli”.

Przewielebnemu Księdzu Biskupowi Nominatowi Grzegorzowi Kaszakowi składamy gratulacje oraz z serca płynące życzenia wszelkich łask Bożych, zdrowia i sił w dalszym posługiwaniu Kościołowi. Niech Jasnogórska Matka otacza swą opieką i wspiera w trudach pasterskiej posługi w diecezji sosnowieckiej, tak bliskiej naszej redakcji.
Ks. inf. Ireneusz Skubiś - Redaktor Naczelny „Niedzieli” z Zespołem

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Niedziela Miłosierdzia Bożego

2025-04-25 13:36

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Wiele znaków i cudów działo się wśród ludu przez ręce apostołów. Trzymali się wszyscy razem w krużganku Salomona. A z obcych nikt nie miał odwagi dołączyć się do nich, lud zaś ich wychwalał.Coraz bardziej też rosła liczba mężczyzn i kobiet przyjmujących wiarę w Pana. Wynoszono też chorych na ulice i kładziono na łożach i noszach, aby choć cień przechodzącego Piotra padł na któregoś z nich. Także z miast sąsiednich zbiegały się wielkie rzesze do Jeruzalem, znosząc chorych i dręczonych przez duchy nieczyste, a wszyscy doznawali uzdrowienia.
CZYTAJ DALEJ

Kalisz: kościół Miłosierdzia Bożego uznawany za ewenement na skalę światową

2025-04-27 09:31

[ TEMATY ]

Kalisz

miłosierdzie Boże

Autorstwa Peżot - Praca własna/commons.wikimedia.org

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

To prawdziwy unikat. Nie ma żadnych filarów i podpór. Przykrywa go jednorodna powłoka, betonowa łupina, która w najcieńszym miejscu ma zaledwie 6 cm grubości. Budowlę zaprojektowali bardzo młodzi architekci: błyskotliwy matematyk i student, a zbudowali własnymi rękami parafianie. Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu uznawany jest za ewenement na skalę światową.

W niedzielę po Wielkanocy obchodzimy święto Miłosierdzia Bożego. To dobra okazja, aby pokazać unikatową świątynię wybudowaną w Kaliszu w latach 70. Dzisiaj Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Kaplicą Wieczystej Adoracji przyciąga wiernych nie tylko z Kalisza. Przybywają tutaj ludzie z całej Polski, aby podziwiać niezwykłą budowlę kościoła. Z inicjatywy obecnego proboszcza ks. prał. Pawła Kostrzewy w kościele przeprowadzono badania.
CZYTAJ DALEJ

W Watykanie trwają Novemdiales: dziewięć dni modlitwy za zmarłego papieża

2025-04-27 16:33

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Po śmierci papieża Kościół i świat odczuwają żal i smutek z powodu jego odejścia, a także niepokój i poczucie zagubienia. Kard. Pietro Parolin mówił o tym w czasie Mszy sprawowanej na placu św. Piotra w intencji zmarłego papieża. Włoski hierarcha, który do śmierci Franciszka pełnił urząd sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej zapewnił, że „Ewangelia mówi nam, iż właśnie w takich chwilach ciemności Pan przychodzi do nas ze światłem zmartwychwstania, aby rozpalić nasze serca”.

Niedzielna Eucharystia wpisała się w dziewięć dni modlitwy za zmarłego papieża, zwane po łacinie Novemdiales, które przewiduje Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, wyznaczające kolejne kroki liturgii pogrzebowej po śmierci Następcy św. Piotra. Zgodnie z tradycją pierwszą z tych Mszy jest liturgia pogrzebowa zmarłego papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję