Reklama

Kościół

Młodzież ukraińska na Światowych Dniach Młodzieży

Po raz pierwszy młodzież ukraińska zarówno z Ukrainy jak i ta rozproszona po całym świecie będzie tworzyła na Światowych Dniach Młodzieży jedną grupę. Będą w niej modlili się wspólnie Ukraińcy należący do Kościoła rzymskokatolickiego, jak i Kościoła greckokatolickiego. Po raz pierwszy też wszystkie materiały i katechezy będą tłumaczone na język ukraiński, a nie jak dotychczas – rosyjski. Spotkanie z papieżem odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia w stolicy Portugalii – Lizbonie.

[ TEMATY ]

Ukraina

ŚDM w Lizbonie

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Mówiłem w jednym z wywiadów, że gdyby nam się udało zebrać 500 osób z Ukrainy, to będę płakał z radości, i w tym momencie już wiem, że będę płakał z radości – mówi pallotyn ks. Waldemar Pawelec z Kościoła rzymskokatolickiego w Kijowie, który koordynuje wyjazd młodzieży z Ukrainy.

Reklama

Te kilkaset osób to wydaje się mało, ale trzeba uwzględnić wojenną sytuację oraz fakt, że młodzi chłopcy powyżej 18 roku życia nie są wypuszczani z Ukrainy. A ci, którzy jadą, też mają dylematy.

Podziel się cytatem

– Młodzi odczuwają wyrzuty, że jadą „na wycieczkę”, gdy inni walczą lub pomagają jako wolontariusze – mówi ks. Pawelec. – W dodatku, jeżeli mówimy młodemu człowiekowi na Ukrainie, że wyjazd kosztuje ok. 400 euro, to młodzi ludzi odpowiadają: ja za te pieniądze mogę kupić kamizelkę kuloodporną dla mojego kolegi na froncie. Mają dylemat, wolą nie jechać, by te pieniądze ofiarować komuś cierpiącemu z powodu wojny.

Jednak jak zaznacza pallotyn, jest bardzo ważne, by młodzi mogli opowiedzieć o swoich przeżyciach swoim rówieśnikom z całego świata. Podkreśla, że Ukraińcy chcą także podziękować za pomoc, którą ich kraj otrzymuje nieprzerwanie od 14 miesięcy trwania wojny; na całym świecie właśnie młodzi ludzie bardzo mocno zaangażowali się w zbiórki darów.

Do tej pory na Ukrainie powstało około 10 grup, nawet w tych najbardziej zagrożonych terenach na wschodzie – w Ługańsku i Zaporożu.

Pallotyn dodaje, że część kosztów tzw. pakietu pielgrzyma będzie można pokryć z „Funduszu Solidarności”, który organizatorzy ŚDM przeznaczają dla młodzieży z uboższych krajów. – Staramy się, aby nasza młodzież mogła ponieść jak najmniejsze finansowe nakłady, aby mogli spokojnie pojechać, bo ktoś za nich opłacił pakiet pielgrzyma – wyjaśnia ks. Pawelec.

Namiot Niezłomności

Reklama

W Lizbonie młodzi Ukraińcy zarówno z Ojczyzny jak i ci, którzy przyjadą ze swoimi grupami z różnych części świata, dołączą do jednej wielkiej grupy ukraińskiej. Organizatorzy w Lizbonie zapewniają, że starają się dla nich wszystkich o pobyt w jednej parafii.

W stolicy Portugalii młodzi planują utworzenie tzw. Namiotu Niezłomności na wzór tych, które powstawały zimą w Ukrainie. Były to miejsca, gdzie można było przyjść się ogrzać, napić ciepłej herbaty, doładować telefon komórkowy, skorzystać z sieci wi-fi, spotkać się, wzajemnie sobie pomóc.

– To była codzienność młodzieży ukraińskiej – mówi ks. Pawelec, który wojnę spędził w swojej pallotyńskiej wspólnocie w Kijowie. – Chcemy pokazać innym, jak to było. Na dworze nie będzie minus 20 tylko plus 35, ale chcemy przez postawienie Namiotu odtworzyć te warunki i pokazać młodzieży świata, co przeżywaliśmy w czasie wojny. Będzie to miejsce spotkań, gdzie w bezpośredniej rozmowie opowiemy o naszym doświadczeniu.

Grupa ukraińska zaplanowała też cały szereg wydarzeń kulturalnych, które mają ukazać historię, muzykę i duchowość ukraińskiego narodu. – Mamy nadzieję, że nawet ta straszna wojna nie zakłóci nam przeżywania tego święta młodzieży, choć nie wszyscy, którzy pragną, będą mogli wziąć w nim udział – zaznacza koordynator grup wyjeżdżających z Ukrainy.

Rzymskokatolicy razem z grekokatolikami

Podczas 14 miesięcy trwania wojny najwięcej młodzieży z Ukrainy wyjechało do Polski. Do Lizbony zarówno Ukraińcy z Kościoła rzymskokatolickiego jak i Kościoła greckokatolickiego pojadą razem.

Reklama

– Organizujemy wyjazd wraz rzymskimi katolikami. Po raz pierwszy w historii ŚDM jedziemy wspólnie i w Lizbonie będziemy tworzyć jedną grupę – mówi duszpasterz młodzieży greckokatolickiej diecezji przemysko-warszawskiej ks. Grzegorz Nazar.

Kapłan podkreśla, że w wyjazd młodzieży ukraińskiej bardzo się zaangażował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk: – Nasz patriarcha bardzo nas zachęca, by jak najwięcej nas było nas w Lizbonie. Powtarza: nasza młodzież musi być widoczna na spotkaniu z Ojcem Świętym. Po pierwsze dlatego, żeby powiedzieć światu – dziękuję. Po drugie, musi być widoczna nasza modlitwa i nasza prośba, aby cały świat się modlił o pokój w Ukrainie. I dlatego jedziemy do Lizbony z misją wobec Kościoła, wobec Ukrainy i wobec świata, bo pokój w Ukrainie to jest pokój dla świata – przypomina greckokatolicki duchowny.

Młodzi z diecezji przemyskiej muszą przemierzyć Unię Europejską z jednego krańca jej granic w drugi. Pojadą autokarami prawie 5 dni. Ks. Grzegorz Nazar zaznacza, że dofinansowanie będzie przeznaczone dla konkretnych osób, przede wszystkim tych zaangażowanych w wolontariat: – Gdy wybuchła wojna nasza młodzież stanęła jako pierwsza na linii frontu humanitarnego, angażując się w wolontariat na granicy. Chcemy im teraz podziękować i docenić ich trud, pomagając finansowo w wyjeździe.

Do Lizbony przyjedzie także dwóch biskupów greckokatolickich: bp Maksym Riabucha, biskup pomocniczy z Doniecka, salezjanin, oraz arcybiskup metropolita Filadelfii w USA Borys Gudziak. Będą oni gośćmi specjalnych spotkań panelowych zaplanowanych w Citi of Joy, czyli Mieście Radości.

Reklama

W języku ukraińskim, nie po rosyjsku

Po raz pierwszy też w historii Światowych Dni Młodzieży wszystkie materiały i teksty przemówień, homilii czy katechez będą tłumaczone na język ukraiński, a nie jak dotychczas – rosyjski.

– Chcemy pokazać naszą odrębność, że Ukraina to nie jest Rosja, że to jest odrębny kraj, który ma swoją odrębną kulturę, odrębną muzykę, odrębny język i odrębną świadomość – zaznaczają koordynatorzy.

W planach jest też zorganizowanie wspólnie z Polakami koncertu z modlitwą o pokój 2 sierpnia. W inicjatywę włączyła się ambasada ukraińska w Lizbonie.

Podziel się cytatem

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia w stolicy Portugalii. Młodzież ukraińską można wspomóc finansowo dzięki akcji „Bilet dla Ukrainy”; szczegóły na stronie: https://sdmpolska.pl/bilet-dla-ukrainy.

2023-05-04 17:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: Pan narodzony w Betlejem jest naszą nadzieją

[ TEMATY ]

Ukraina

cerkiew

Narodzenie Pańskie

„Wszyscy pozostajemy częścią tej samej rodziny ludzkiej, która w obecnej sytuacji stała się dla nas «szpitalem polowym», rodziny tworzonej także przez dom, którym jest Kościół Chrystusowy” – to słowa zawarte w pozdrowieniach głowy Cerkwii Grecko-Katolickiej, arcybiskupa większego Światosława Szewczuka skierowanych za pośrednictwem Radia Watykańskiego do wiernych Ukrainy i całego świata z okazji obchodzonej dzisiaj według kalendarza juliańskiego uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Metropolita kijowsko-halicki zwraca uwagę, że tegoroczne święta przeżywane są w kontekście pandemii, która boleśnie dotknęła cały świat. Ale Boże Narodzenie jest dla nas źródłem nadziei, ponieważ nadzieja rodzi się z wiary, a jako chrześcijanie widzimy w Dzieciątku Boga, który stał się ciałem.
CZYTAJ DALEJ

Most od jadłodajni do Pałacu Apostolskiego – jak Leon XIV zmienia Caritas

2025-05-14 11:59

[ TEMATY ]

Caritas

jadłodajnia

most

Pałac Apostolski

Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Pierwszy północny Amerykanin i zarazem pierwszy augustianin na tronie Piotrowym wchodzi do Watykanu nie jak monarcha, lecz jak menedżer miłosierdzia z peruwiańskiej prowincji. Robert Francis Prevost -  dziś papież Leon XIV - zaczynał w Chiclayo od naprawiania zbutwiałych dachów parafialnych kuchni; dwie dekady później pomagał reorganizować Caritas Internationalis, a dzień po swoim konklawe zapowiedział Watykańskie Obserwatorium Mobilności Ludzkiej i kampanię „Turn Debt into Hope”. W każdej z tych scen pojawia się to samo credo: przejrzystość to akt miłości, a Caritas - jeśli ma być Ewangelią w czynach - musi działać szybciej, mądrzej i głośniej od algorytmów rynku.

Część I - Andyjskie Laboratorium Miłości
CZYTAJ DALEJ

"Rerum novarum". Kamień węgielny katolickiej nauki społecznej

2025-05-14 21:11

[ TEMATY ]

Encyklika

Leon XIII

Papież Leon XIV

pl.wikipedia.org

Philip de László "Portret Leona XIII" (1900)

Philip de László Portret Leona XIII (1900)

15 maja 1890 r. papież Leon XIII ogłosił encyklikę "Rerum novarum". Ta data, jak i wybór kard. Prevosta na papieża Leona XIV jest okazją do przypomnienia treści tego dokumnetu.

Wspomniany dokument papieski, ogłoszony 15 maja 1891 z podtytułem „encyklika w sprawie robotniczej”, wskazywał zarówno na zakres tematyczny poruszanych w nim zagadnień, jak i na głównych jego odbiorców: świat pracy, rozumiany szeroko, a więc obejmujący i pracobiorców, i pracodawców. Zanim dokument ten ujrzał światło dzienne, jego autor ogłosił kilka innych encyklik o tematyce społecznej, choć z pewnością nie tej rangi, m.in.: „Quod Apostolici muneris” z 28 grudnia 1878 – o prawno-moralnych podstawach porządku społecznego oraz istnienia warstw i klas społecznych; „Humanum genus” z 20 kwietnia 1884 – m.in. o korporacyjnym ustroju średniowiecza, mającym stanowić wzór dla tworzenia nowych form organizowania się społeczeństwa; „Immortale Dei” z 1 listopada 1885 – o chrześcijańskim ustroju państwa; „Diuturnum illud” z 29 czerwca 1887 – o pochodzeniu władzy państwowej; „Libertas” z 20 czerwca 1888 – o wolności osoby ludzkiej; „Sapientiae christanae” z 10 stycznia 1890 – o społecznych obowiązkach katolików.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję