Bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Eucharystii, powiedział, że była to okazja do spojrzenia w głąb siebie. Nazwania tego, co jest słabością. Oddania wszystkiego Temu, który wyzwala. – Jaki mamy obraz Boga w sercu? – pytał, zauważając, że człowiek wskutek grzeszności, uzależnienia, swoje wyobrażenie o Bogu ma zdeformowane. – Nieraz wyobrażamy sobie, że Bóg jest bardzo daleko i mało się nami interesuje, podejrzewamy, że jest bezduszny, okrutny. Sądzimy, że nie obchodzą Go nasze błądzenia, doznawane niesprawiedliwości i cierpienia. Czasem wyobrażamy sobie odwrotnie, że może dobrze nam życzy, ale nie bardzo jest w stanie pomóc. Po prostu nasze rozumienie Boga jest w różnorodny sposób zniekształcone przez naszą grzeszność – mówił.
Dlatego według bp. Włodarczyka czymś niezmiernie ważnym jest wpatrywanie się w Chrystusa i według tego wzorca korygowanie własnego wyobrażenia Boga. – Trzymajmy się Jezusa jak dobrej drogi i wpatrujmy się w Niego jak w dobry wzór, a na pewno dojdziemy do domu Ojca i od razu poczujemy się tam jak u siebie – zachęcał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uczestnicy mogli adorować Najświętszy Sakrament, skorzystać z modlitwy wstawienniczej, a także wysłuchać konferencji egzorcysty ks. Pawła Zimniewicza MSF z Górki Klasztornej oraz Joanny Lebiody i Alicji Czerwińskiej z Bydgoszczy. – Wszelkiego rodzaju uzależnienia wiążą nas we wszystkich wymiarach naszego człowieczeństwa. To, co może prowadzić do wyzwolenia z nałogu, to pokorne stawanie w prawdzie, przy wsparciu i miłości zarówno ludzi jak i Boga – powiedziały Alicja Czerwińska i Joanna Lebioda. – Do tego wydarzenia nasza parafia przygotowywała się od dłuższego czasu – dodał proboszcz w Wysokiej ks. Paweł Zalewski, zwracając m.in. na ewangelizację, która odbyła się w kilku miejscach gminy przy zaangażowaniu m.in. wspólnot z Poznania i Złotowa. – Spotykamy się, by pokazać, że jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem – dodał ks. Zalewski.
W programie zaplanowano koncerty zespołu „Posłani przez Pana” i Piotra Rogali z Bieszczad oraz specjalne zajęcia dla najmłodszych, w tym rozstrzygnięcie konkursu „Wolni od uzależnień”, na który wpłynęło blisko 80 prac. – Nasze słabości, zranienia, popełniane błędy, złe relacje z innymi, mogą sprawić, że podejmiemy nałogowe zachowanie. Wzorem dla nas jest zawsze sam Jezus, który kocha ludzi takimi, jakimi są – podsumował ks. Paweł Zalewski.